ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2017
ÎNSCRIS: 20.07.13
DEC-2016
3 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

Crăciun la Hotel ”Dorna” 2016

Am achiziționat prin agenție (nu s-a putut direct de la hotel, ca să-și ia si agențiile comisionul de 120 lei/persoană din prețul pachetului de 1270 lei/persoană pentru 4 nopți de cazare + MD, 2 cine normale și 2 cine festive cu program artistic adecvat Crăciunului.

Am fost eu cu soția, fiica noastră, care a venit tocmai de la New York ca să skieze la Vatra Dornei, cu nepoțica noastră de 6 ani. Si pentru ea s-a plătit 300$ (hrăpăreții) sub pretextul PUERIL că și ea ocupă loc la masă. Pentru cazare copil sub 10 ani nici un fel de bonus.

La sosire, la gară 3 taximetriști au refuzat, sub diverse pretexte, ca să ne ducă la hotel (e drept că aveam și multe bagaje), așa că ne-am chinuit pe jos ca să urcăm panta până la hotel, unde ni s-a deslegat misterul: cursa era prea scurtă, cca 6 lei și nu li se renta. La Cluj, dacă-i reclamai li se lua licența!

Nu vreau să plictisesc pe nimeni repetând ce s-a mai scris. Hotelul este cu ADEVĂRAT de 4*. Unde îți mai dă în România halat și papuci de casă de unică folosință (numai papucii)? Tot ce s-a scris au fost real și locația si cazarea și serviciile.

Splendidă ideea cu acea cameră specială de joacă pentru copii.

Apa din bazin sărată mediu mi-a ridica tensiunea arteriala la 165/110, dar asta n-am știut-o decât când am ajuns acasă, așa că aviz amatorilor. Am avut o zi de SPA gratuită cu o ședință de masaj (care altfel costa 55 lei o jumătate de oră) și o terapie cu laser.

Mâncarea a fost bună și multă. Nu a exista la MD, un automat de sucuri (din toată sărăcia lor puteau să-și cumpere unul), ci doar un pet care conținea un lichid dubios ca gust și culoare, de îi ziceau NECTAR. Am mâncat în oraș o ciorba de burtă și o tochitură la restaurantul (modest ca local) LES AMIES, care au fost f. bune. Recomand!

In parc, coadă mare la telescaun, pârtia bună, prețurile cam jupuitoare. Din cauza muzicii care bubuia, nu ne-au putut auzi veverițile, ca să vină să le dăm nuci.

La plecare, însuși patroana ne-a chemat 2 taxiuri de ne-au dus la gară. La întoarcerea la Cluj nu am mai avut surpriza (neplăcută) din partea CFR, să se strice locomotiva între Gherla și Dej (ca la venire) și să stam o oră și mai bine ca să vină altă locomotivă de la depoul Dej, aflat la max. 20 km.

Una peste alta a fost și ne-am simțit bine!

Trimis de ioan marinescu in 07.02.17 12:03:53
Validat / Publicat: 07.02.17 12:55:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VATRA DORNEI. A mai fost în/la: LITORAL ȘI LA MUNTE

VIZUALIZĂRI: 2292 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioan marinescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cina festiva cu aspect din restaurant
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂDorna Hotel (ex Alpin) :