ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2010
    ÎNSCRIS: 16.01.10
    OCT-2008

Mariott Courtyard Moscova

Drumul

M-am gandit ca dupa atata caldura merge si un pic de rece, asa ca va invit la Moscova. Am zburat cu Aeroflot, drumul de la Bucuresti la Moscova durand aproape 4 ore. Stewardese blonde dragutele, mancare relativ ok si suficienta votca.

Cand am ajuns, afara ningea usor. Drumul de la aeroport in oras a durat cam 2 ore pe un fel de autostrada extrem de aglomerata, plina de un amestec pestrit de masini vechi si noi, camioane din al doilea razboi, Hummere. In oras traficul relativ OK cu bulevarde imense cu 4-5 benzi pe sens.

Hotelul

Am stat la Marriott Courtyard Hotel - 4 stele. Pretul este ca in reclama: scump, doamna, scump!! O camera costa 340 Euro/noapte – cu micul dejun inclus, hihi. Hotelul nu este cel din centru ci este situat relativ aproape de centru (cam 10-15 minute de mers pe jos). Camera normala fara multe fantezii, la nivel de 4 stele totusi. Micul dejun super bogat, cu multe branzeturi, fructe, struguri, salamuri italienesti si SAMPANIE la discretie. Moet frantuzesc sa bei dimineata pana mori! Si trageau la masea rusnacii de rupeau! Probabil se dregeau dupa ce bausera seara. Am mai vazut sapmanie la micul dejun si in alte restaurante, dar era o sticla pusa discret intr-un colt, nu ca aici stive!!!

Orasul

Este greu sa descrii Moscova in cateva cuvinte. Am sa incerc pe scurt sa va descriu atmosfera din centrul orasului. In primul rand bulevardele sunt imense si, curios, nimeni nu traverseaza aiurea (ca prin multe locuri ale lumii) aceste bulevarde. Din cand in cand exista subtraversari pentru pietoni. Explicatia este ca se merge cu mare viteza si ca pietonul NU are ce sa caute acolo si astia cu masinile dau peste ei!

Un alt lucru care m-a impresionat a fost modul in care strangeau zapada. Stratul de zapada daca avea 5 centimetri. Lucrau ca nebunii, adunau totul din curtile interioare si carau zapada cu camioanele. Se pare ca amenzile sunt extrem de mari. Un alt lucru frumos este legat de fatadele cladirilor. Toate sunt curate si colorate, dar in culori palide – galben, verde palid, gri. Nu va asteptati la asta, nu? Nu trebuie sa uitam ca Moscova a fost si inca este capitalea unui imperiu! Este adevarat, cum depasesti centrul te trezesti in stereotipia idioata comunista cu cartire nesfarsite de blocuri, oceane de beton fara un pic de verdeata… Cu toate astea, Moscova este unul din cele mai scumpe orade din lume. Un apartament absolut normal intr-un cartier mai de Doamne-ajuta costa acum 3 ani cam 400.000 USD. Nu stiu care mai sunt preturile acum.

Am vizitat Piata Rosie, l-am pupat pe crestet pe Lenin – sincer nimic prea impresionant. Prietenul Putin si-a cerut scuze ca nu ma poate primi da’ era plecat cu treburi. Impresionanta schimbarea garzii la Kremlin – pozele cred ca sunt elocvente.

Oamenii

Trebuie sa recunosc ca spectacolul strazii este foarte apropiat de cel de la noi. Stilul de imbracaminte, culorile, amestecul de second-hand cu haine de firma, tineret tembel (scuze, da’ e de bine! ). Apropos, ce am remarcat a fost ca tineretul in general bea bere din toate pozitiile si in toate locurile permise sau nepermise. Asa este trend-ul. Votca bea toata lumea. Si nu este o poveste. In piata Kremlinului era un tip ambulant care vindea un matrafox pe baza de votca (am gustat dar gustul era naspha rau de tot si foarte tare).

Lume destul de multe la coada la Mausoleul lui Lenin (cei mai multi vorbitori de rusa), ceea ce arata ca nostalgici sunt destui.

Restaurantele pline ochi, merge greu fara rezervare. Am mancat la un restaurant cehesc, undeva pe landa fostul sediu al KGB. Langa noi (eram 3 barbati) o masa cu 6 gagici. Cand am ajuns acolo aveau pe masa fiecare cate o bere din aia mare de 1 litru si o sticla de votca. Cand am plecat schimbasera 4 beri si erau aproape de final cu sticlele de votca. Si nu dadeau nici un semn ca vor sa plece acasa…

In rest oamenii sunt destul de prietenosi atata vreme cat nu te contrazici cu ei. Le place sa cante si in general cantecele sunt destul de triste. Un lucru pe care trebuie sa il stiti este ca le place sa toasteze. Daca nu stii asta esti beat mort in prima ora. Se ridica unu’ si zice: sa bem pentru prietenia noastra si tusti, trebuie sa bei pana la fund! Dupa 3 minute se ridica altul si zice: toastez pentru ca afacerile noastre sa mearga bine... si dai! Pe la sfarsit se toasteaza pentru pacea mondiala si pisica proprietarului restaurantului si te pupi protocolar cu toata lumea! Daca totusi ai rezistat si mai stai pe piciore, in nici un caz sa nu accepti invitatia sa mergi sa bei o cafea! Este un motiv sa mai bei vreo jumatate de kil de coniac!

Shopping – exclus – totul este asa de scump de parca esti la Londra, cel putin. Poate o matriosca si medalii vechi din razboi.

Pozele, ca de obicei maine.

Trimis de florinene* † in 24.03.10 16:09:08
    • A fost prima sa vizită/vacanță în RUSIA

VIZUALIZĂRI: 6796 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinene* †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 dupa cum vedeti , zapada putina.la noi nici nu iese cineva sa dea o lopata.la ei nebunie!

[24.03.10 16:29:00]

daaa... eu mi-amintesc cum un coleg moscovit ne-a baut o sticla de alcool cu care trebuia sa curete niste cartele electronice; dupa care... s-a culcat!

webmasterXY*
    [24.03.10 19:01:21]

O veche melodie ruseasca, spre ilustrarea frumoasei descrieri; daca e prea 'trista'... o schimbam.

[24.03.10 19:11:03]

web , sa inteleg ca este putina lume abonata la Rusia? Pacat...

pepsi70ro
    [24.03.10 19:30:10]

Uite ca ti-am acordat un SB, cred eu pe deplin meritat. Felicitari!

laurentiucapac
    [24.03.10 19:33:54]

Eu am fost abonat, dar in Sk. Petersburg. Noua ne-a baut o rusoaica aproape o sticla de vodtca, ne intreba daca mai bem, ce doar atat. Am lasat-o cu altii pana la urma, noi eram obositi rau. Sunt niste cluburi si terase pe Neva sau erau, una langa alta si pontoane gen terase, vara. Sunt postate intre podurile care se ridica noaptea. Lumini si feerie. Viata de noapte minunata, muzica la fel si foarte multi bani cheltuiti pe acolo, scump orasul.

In zona portului turistic si a parcului cu statuia lui Petru gaseai c. d. -uri la 1$ bucata, ce muzica vrei. Magazine foarte scumpe. Chelsea si Harod's cred ca sunt mai ieftine. Oricum cred ca fata de Moscova, Sk. Petersburg este foarte scump. Si curvele erau cele mai scumpe din lume, In Sk. Petersburg. Doar sa plateasca altcineva pentru tine daca vrei in Sk. Petersburg. Noroc cu meseriile astea ca altfel... poate doar baietii de la Turabo Cafe si de Dorobanti sa mearga in Rusia.

Atentie! Nu va bagati la baut cu rusoaicele.

[24.03.10 19:52:52]

da... rusoaicele... eheeee... inca mai am cicatrici pe suflet dupa o siberianca...

stiti ce parerea aveau despre coniacul romanesc de 5*?! citez: "это не коняк, это компот!" (adica, mai pre romaneste: "asta nu-i coniac, e compot!")

atentie! nu e indicat in localuri sa intrati in vorba cu fete sau cu necunoscuti, sa primiti sau sa oferiti de baut de la acestia/acestora! sa nu patiti ca muuulti straini care au ramas si batuti si cu banii luati pe-acolo!

@ laurentiu > intrebarea lui florinene era pusa in sensul ca, pe acest sait, din pagina de setari personale, poti alege sa te abonezi ca sa primesti un mail ori de cate ori se posteaza ceva nou intr-o destinatie anume; de pilda, eu am ales (printre altele) Austria, Belgia, Bulgaria, Grecia, Italia, Franta... Rusia, tarile baltice...

@ florinene > iata deja un posibil raspuns: multi nici nu stiu ca se pot abona!

laurentiucapac
    [24.03.10 20:00:19]

@Sa traiesti Dragos, ai dreptate. Nu stiam si chiar am inteles altceva. Dar oricum e bine ca stiu acum, recunosc.

Multumesc de informatie.

Despre rusoaice ce sa spun, au un mare talent...stiu sa lase cicatrici.

pepsi70ro
    [24.03.10 20:29:41]

Eu ce sa mai spun... prima experienta cu o rusoaica s-a terminat urat pentru mine. Stai nu va ganditi la prostii. Era una care bea cot la cot cu barbatii, desi era de la Politia de frontiera din Novorossisk. Partea proasta pentru noi a fost faza in care noi eram morti, iar ea mai fresh ca oricand.

Ne-am intalnit la un seamen's club, ziua lucra constiincios la vama, dar seara se distra la discoteca. Si avea "potential", niciodata n-am reusit "s-o facem" la bautura, desigur. Daca am fi avut o palinca, cine stie...

lizuk
    [24.03.10 21:23:53]

Super super fain ai scris! felicitari si la mai mare!

De mult imi doresc sa merg si eu la Moscova, atata numai ca nu am dat de sacu' de bani de care as avea nevoie pe acolo... Iar din ce spui tu mai sus, fara el nu prea as avea ce cauta acolo. Oricum, pe cand voi merge, cred ca tre sa tin minte un lucru: sa-mi iau apa de acasa. Cu apa lor gradata nu ma impac deloc!

[24.03.10 22:10:16]

hei daca ai sti ce procedeu au pentru "resetare"...

daca sunteti curiosi, vi-l dezvalui. daca nu, nu cititi mai departe:

se ia una bucata rusoaica cu rezervorul de vodca plin cam 95% (ca sa mai poata functiona cat de cat coerent), se duce repede la bucatarie si se pune samovarul pe foc. cand fierbe apa, se toarna intr-un vas care e plin cam pe jumate cu ceai negru gruzin. se lasa cam 10 minute la 'dospit', se strecoara si se bea. dupa 5 minute este 'ca noua'!!!

@ lizuk > au si apa fara grade; doar ca nu stiu la ce preturi o fi acum...

Sanziana
    [25.03.10 08:14:38]

Dragos foarte interesanta reteta de resetare

Mi-a placut mult review-ul dar de abia acum am reusit sa-l citesc. Ai si votul meu Florinene.

[25.03.10 08:21:08]

e vazuta "pe viu"!

[25.03.10 09:16:29]

Deci mai este expus Lenin! Tot asa "viu" parea???

Si mie mi-a placut Moscova tare mult! Numai ca am fost acum 20 de ani prin aceste locuri ca sa mai povestesc ceva de actualitate...

[25.03.10 09:26:52]

sincer, nu am fost foarte impresionat de lenin ca aratare. e o papusa.

traseul pana la el e interesant. mai intai coada. apoi treci de un filtru si nu ai voie sa pozezi dar mai ales nu ai voie cu telefon cu camera. curios, am trecut printr-o poarta de scanare ca aia de la aeroport si colegul meu avea telef fara camera si a trecut si pe mine imediat m-a trecut pe dreapta. Si telefoanele erau adanc bagate prin buzunare.

Apoi ca sa ajungi la lenin cobori cred ca cel putin 3 niveluri si pe scara sunt soldati pe fiecare treapta. Jos, intr-o camera goala e lenin bagat intr-un cosciug si acoperit cu o cupola de sticla.

Probabil ca pana sa apara muzeul de ceara era impresionant... acum nu mai e...

[25.03.10 09:36:27]

De ce sa nu fie? Ca doar nu e din ceara!!!

Cand l-am vazut eu nu erau telefoane, camera, nici aparate foto nu aveau multi! Coada era mare intr-adevar si erau si multe mirese care stateau sa intre! Poate era vreo traditie sa le porte noroc?!

[25.03.10 09:41:13]

miresele sunt inca, dar vin in in piata, in fata bisericii, nu la lenin

[25.03.10 09:45:25]

Eu le-am vazut foindu-se pe langa coada. Am fost si la biserica, am si eu poze, dar sunt vechi si pe suport fotografic. Astept pozele tale recente!

geruladacul
    [03.08.10 23:01:20]

Mie comentariul mi se pare ca e scris prea "romaneste", adica prea ironic. Puncteaza unele lucruri care exista, dar sunt si multe neadevaruri sau infrumusetari de a autorului. Nu le enumar, ca ar trebui sa scriu mai mult ca el.

In perioada 2002 - 2009 mergeam la Moscova cam de 2 ori pe ani. In nici un caz nu faceam cu avionul 4 ore, de la decolare si pina la aterizare - max. 2 ore si jumatate. Asta din Bucuresti. Se mai poate zbura destul de ieftin din Chisinau, de unde exista 2 curse directe/zi fata de Bucuresti - 2 curse directe/saptamina.

Stereotipia idioata comunista cu orasele fara verdeata eu o vad numai la Bucuresti si in alte citeva orase din Romania. Moscova chiar este un oras verde, dar in luna octombrie frunza deja a ruginit si a cazut. In URSS dezvoltarea oraselor din start presupunea si un plan "verde". Va dau un exemplu: cartierul Titan din Bucuresti (anumite zone) seamana foarte bine cu cartierele sovietice. Verdeata printre blocuri, adevarate parcuri. Puteti sa mergeti cel mai aproape la Chisinau pentru a vedea cum se construiau orasele sovietice: blocuri, bulevarde late, verdeata.

Daca mai am timp o sa mai combat. Deocamdata atit.

piti
    [03.08.10 23:20:33]

Intradevar foarte fain scris. Are ironie dar in doza ideala pentru a face impresiile digerabile (dupa atata vodca si bere...).

La Chisinau pot confirma si eu: cladiri monumentale din piatra masiva, bulevarde largi strajuite de platani si castani uriasi. Blocurile si cladirile au culori sterse (alb, gri) nu exista culori vii nici macar la acoperis.

La hotel totusi am remarcat si eu sampanie la mic dejun si colac peste pupaza o rusoaica ne delecta cantand la... harpa!

@florinene ai stil , bravo , am ras pe final cu lacrimi .

ceasornicarul
    [05.02.11 16:27:47]

Interesant review-ul, intr-adevar un pic cam ironic, mai mult nu ma pronunt avand in vedere ca, n-am ajuns inca la Moscowa. As dori in schimb sa aflu, daca as fi pe cont propriu, ce posibilitati sunt pentru a ajunge in oras de la aeroport.

ceasornicarul, florinene*, geruladacul, laurentiucapac, lizuk, magdalena, piti

• pagină generată în 0.059561967849731 sec