ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2017
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 15.05.12
AUG-2016

Un resort foarte frumos, nimic de reprosat!!!

Cu drag am zis sa va impartasesc si eu din experienta noastra (familie formata din doi adulti si copil de 6 ani) la acest resort Royal Holiday Palace Am avut emotii mari cu aceasta vacanta (ba chiar am vrut sa o anulam riscand sa pierdem o buna parte din bani) datorita problemelor care au fost in Turcia in aceea perioada a anului). Insa bine am facut ca nu am anulat, caci am avut o vacanta frumoasa, fara evenimente de nici un fel nici in aeroport, nici in Antalya, zona in care as putea spune ca nu s-a simtit deloc tensiunea ce plana asupra Turciei...

Am fost pentru a doua oara intr-un hotel din lantul Royal... in 2015 fiind la Royal Alhambra., fiind extrem de incantati in ambele situatii de ceea ce am gasit la fata locului. Hotelul Royal Holiday Palace este in Lara, aproape de aeroport (de aia l-am si ales, fiind cu copil), in prima linie, la mare., iar pe parte cealalta fiind despartit de drumul principal de fratele sau, un alt Royal ce se va deschide in 2017...In aprox. 15 minute (depinde de cate opriri trebuie sa faca microbusul si pe la alte resorturi sa lase alti turisti) noi am fost la hotel., in receptie.

In sine hotelul este extrem de frumos, impunator si de afara si in interior. Am platit de acasa camera cu vedere la mare, am practicat ca de fiecare data atentia de 10 euro in pasaport si cu toate astea am primit o camera cu vedere oarecum laterala la mare... in fata vedeam o aripa a hotelului iar la dreapta cum te intorceai in balcon vedeam marea si o parte din piscine. Nu am mai mers la receptie sa clarificam situatia ci am ramas acolo.

Nimic de reprosat in camera, exact ca in fotografii, exact la ce ne asteptam. Configuratia camerei era : Doua paturi, unul mare de doua persoane si unul de o persoana (eu caut configuratia aceasta caci avand copil inca mic, unul dintre parinti doarme in patul mare cu copilul iar celalalt parinte doarme in patul de o persoana). In camera mocheta pe jos (foarte important, pt. mine) curata, de calitate, birou cu fotoliu (acolo era zona de desenat a fetitei), zona de relaxare, serviciul de ceai, cafea, barul desigur umplut zilnic cu sucuri pt. copii, doua coca-cola, doua sprite, doua fanta, doua beri, apa plata si apa minerala. Balconul dotat cu doua scaune si masuta, spatiu oarecum intim datorita configuratiei hotelului, cu gresie de calitate pe jos si desigur cu uscatorul de rufe aferent.

Baia destul de incapatoare cu vana, toaleta fiind despatita printr-o usa de sticla de restul incaperii, desigur si aici erau puse la dispozitie toate cele necesare, toate genurile de prosoape, geluri, sampoane, lotiuni, papuci dar fara halate, periute de dinti, paste, aparate de ras, genti de plaja cum am vazut ca sunt la alte resorturi. In hol desigur dulapul de haine cu seif si cu alte lucruri necesare.

Per general o camera spatioasa, foarte frumoasa, curata in care iti face placere sa stai.

Facand referire la hotel in sine, atat in zona receptiei cat si pe holurile lui ai senzatia de spatiu foarte frumos amenajat si impunator in acelasi timp, nu te saturi sa te plimbi si sa te minunezi.

Pt. a ajunge la plaja cobori de la receptie un etaj, ajungand astfel si la restaurantul principal, la sala de jocuri, la magazine (amenajate pe un hol lung care duce spre iesirea la piscine si plaja).

In zona piscinelor am intalnit oarecum aceiasi amplasare ca si la fratele sau Royal Alhambra adica fantana curgatoare cu lumini colorate pe timp de noapte, flacata de verdeata, apoi podul lung cu ramificatii spre restaurantul de afara, spre teatrul de vara, pod care traverseaza dealtfel toata zona de piscine si te duce la plaja.

Ca sa revin la piscine, curate si acestea, pentru toate gusturile cu topogane, cu piscina pentru copii unde recunosc ca mi-ar fi placut sa fie in apa niste aparate de joaca, cum am vazut in alte locuri.

Plaja frumoasa cu intrare lina in mare, cu nisip, sezlonguri la discretie si copertine deasupra. Hotelul are si ponton foarte incapator cu bar in mijloc, cu dusuri si zone cu perne mari de relaxare, gasind sezlonguri libere de nenumarate ori.

Facand referire la restaurantul principal pot spune ca este un restaurant mare, cu zona pentru familii fara copii, cu loc special amenajat pentru acestia si apoi zona mixta unde iei copilul la masa cu tine.

Mancare pe toate gusturile, de toate felurile insa ce a lipsit si de aici si de la Royal Alhambra au fost gratarele acela in aer liber la cina, pe foc de carbuni din zona piscinelor cum au fost la alte hoteluri. Aici se serveau gratare, minuturi dar pe plite electrice, grilate. In rest nu cred ca as putea spune ca ne-a lipsit ceva la acest capitol, chiar daca poate uneori repetitiv, felurile de mancare erau indestulatoare, fructele erau la locul lor iar deserturile multe si nelipsite...

La capitolul bauturi nu ma pronunt caci noi nu consumam, dar pot spune ca seara pe la barurile din hotel, pe terase, se serveau tarii, vinuri, cokteiluri cu alcool si fara alaturi de boluri cu alune, sau diferite rontaieli. Practica asta cu felurite rontaieli era si peste zi la piscine unde pe langa bauturi, daca cereai primeai si cate un pahar de carton cu alune sau nachos... Am vazut nu odata tot in zona piscinelor, chelneri care imparteu inghetata sau alte minuturi. Nu lipseste zona unde se fac placintele lor traditionale, zona cu inghetata la cornet intre anumite ore, fast-foodurile cu de toate, restaurantul in aer liber unde mananca peste zi cei ce nu intra in restaurantul principal.

Ca si excursie am ales Aquaticum Antalya, unde fetita (si noi dealtfel), a fost super incantata (asta e o alta poveste) dar cert este ca a meritam sa ratam cateva ore de plaja pt. aceasta iesire.

La capitolul animatie, in fiecare seara erau spectacole de la ora 20 pentru copii, iar mai apoi pentru adulti, am prins si o discoteca in aer liber pe ponton si o petrecere cu spuna si dansatoare intr-o dupa amiaza pe plaja.

Hotelul are si spatiu de joaca pentru copii, un spatiu deschis seara, unde este carusel, pista de masinute si alte jocuri.

In zona, cum iesi din hotel spre strada in parte stanga este o zona cu bazar, iar apoi daca iei la pas bulevadul mare, gasesti fel de fel de magazine si ajungi in zona hotelurilor din lantul Delfhin... aici fiind mai multe magazine.

Ce mi-a lipsit a fost aceea promenada care noua ne place mult si pe care am gasit-o

la Royal Alhambra, zona Side! E asa placut sa iesi la ceas de seara sa admiri la pas marea, de o parte si alte resorturi pe cealalta parte a promenadei, dar am inteles ca in zona Lara si Belek nu este asa ceva.

Sper ca v-am fost de folos cu aceste informatii, cand o sa am timp, am sa scriu si despre celalat Royal... Pana atunci toate cele bune si vacante extraordinare!!!

Trimis de toni80 in 06.02.17 12:39:40
Validat / Publicat: 06.02.17 14:31:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3790 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (toni80); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 vedere din balcon, lateral dreapta.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.50 EUR pe cameră

calatorul
    [15.07.17 20:41:01]

Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele insotitoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

toni80AUTOR REVIEW
    [18.07.17 16:17:28]

@calatorul: Asemenea va doresc vacante minunate!!!

calatorul, toni80
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Holiday Palace: