ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2017
DE geop
ÎNSCRIS: 23.01.11
FEB-2015

O destinaţie destul de îndepărtată, mai potrivită amatorilor de kayte surfing

Cum despre Boracay, aceasta destinatie cu o denumire interesanta nu am auzit impresii obiective, ci doar discutandu-se la superlativ, m-am hotarat sa o explorez, exprimandu-mi de la inceput parerea ca este supra cotata, cu scuze pentru cei care s-au simtit minunat acolo.

In insula nu exista aeroport, fiind o insula de vreo 7 km lungime si un km latime (posibil sa nu fie datele exacte, dar intelegeti ca nu este o insula mare).

Se poate ajunge aici aterizand pe doua aeroporturi (Caticlan si Kaliboo). Pentru zboruri spre aceste aeroporturi sugerez sa intrati pe pagina fiecarui aeroport si sa vedeti care sunt destinatiile de unde luati un zbor direct.

Pentru Caticlan, care este mai aproape am observat ca pretul biletelor era la acel moment dublu sau triplu fata de biletul catre Kaliboo. Oricum Caticlan este aproape de tarmul de unde se ia barca catre Boracay (se ajunge in 20 minute pe insula).

Optand catre Kaliboo, am mers cu Air Asia din Manila, venind dinspre Hong Kong. Cebu Pacific are bilete foarte ieftine la promotie din Dubai catre Manila, dar atentie ca intarzie totdeauna (Hong Kong - Manila si retur a intarziat o ora) si nu e o companie pe care sa o prefer ca si conditii de zbor.

Avand aproape doua ore si ceva intre zboruri, cu o intarziere de o ora, in aeroport nu se putea face tranzitul catre terminalul de zboruri interne decat cand venea un autobuz unde bagajele se puneau la picioare, am pierdut zborul catre Kaliboo si a trebuit sa asteptam cateva ore intr-unul dintre cele mai jalnice aeroporturi in care am stat vreodata, mai precis in fata lui, pe un maidan de asteptare cu scaune de plastic.

In aeroport mi-au confiscat o brichetele de plastic din geanta de umar si o bricheta de metal, care dupa parerea lor trebuia sa fie in bagaje.

De la aeroport, sa ajungi pe insula ai doua variante: cursa organizata (dureaza 5 ore am inteles, pana se aduna toti doritorii, apoi sa ajunga la destinatia finala) sau taxi.

Cu taxiul care costa atunci intre 50 si 70 euro ajungi cam intr-o ora 45 minute sau 2 ore jumatate, initial de la Kaliboo catre tarmul de unde se ia barca catre Boracay, apoi pana la hotel.

Ajuns la tarm, ni s-au imbarcat bagajele pe o partea superioara a barcii (acoperis sa ii spunem) care, cum se va vedea in poze nu era foarte lata, 20 minute barca balanganindu-se in stanga si dreapta din cauza valurilor, evident ca si bagajele, fara insa sa fie legate etc.

De asigurare impotriva caderii in apa si a evidentei pierderi cred ca nu era vorba.

Am ajuns fara incidente pe insula de unde am mai facut cam 20 minute pana la hotel cu ceea ce se numeste tricyclette, o motoreta adaptata spre a fi taxi, unde te inghesui cu soferul in fata (chiar doua persoane) daca bagajele sunt in spate.

Pe insula nu circula masini normale, ci doar tricyclette si mini dube (ale hotelurilor).

Insula are o parte (de est) unde sunt curenti si bate vantul, buna pentru kayte surfing, dar nu propice inotului, batand vantul puternic, de multe ori nu era buna nici pentru a sta relaxat la soare.

Avantajul acestei parti de est este ca sunt resorturi mai mari ca intindere si mai ieftine decat cele de pe partea de vest.

De fapt resorturi in est nu sunt decat cateva, de numarat pe degetele de la o mana, cu preturi de peste 200 euro pe noapte / camera, ajungand la dublu pentru resortul cu cele mai bune conditii de pe insula.

Este adevarat ca mai sunt vile de inchiriat, cu conditii bune, dar pentru ca am stat doar 5 zile nu m-am interesat de ele.

Partea unde apa este superba si nisipul alb, plajele paradisiace sunt in vest intre Station 1 si Station 2 (sau unde sunt marile si putinele resorturi), acolo sunt niste hoteluri mai bune, fata de station 3-5 (unde se poate sta daca nu ai deloc pretentii) dar din pacate inghesuite, cu suprafata redusa sau hoteluri gen pensiuni, adica constructie si in fata plaja, fara gradini, piscina etc.

Cum spuneam, apa este cristalina, foarte mica, te plictisesti aproape pana ajunge sa iti vina la piept, dar in acel loc simti curentii, asa ca nu cred ca e o zona in care poti inota, mai degraba doar pentru balaceala si sporturi de apa, plimbari cu barca etc.

Daca nu esti cazat la acele hoteluri din vest (partea mai decenta spre luxoasa) poti gasi sa inchiriezi un sezlong, plata fiind pe ora, ajungand destul de mult ca pret, fata de faptul ca este un simplu sezlong, nici macar cu saltea (ca pentru o plaja fara pretentii) !

Am gasit insa cu 100/150 lei / zi o oferta a unui hotel pentru sezlonguri din bambus, cu saltea, masaj si o bautura, ceea ce parea decent, pana cand ne-am dat seama ca masajul nu ne facea deloc bine (cred ca nu se pricepeau cucoanele, destul de numeroase ca numar ce deserveau aceasta activitate la hotel).

Am stat 4 zile la plaja acestui hotel si am si mancat acolo, fiind dragut.

Ca viata de seara / noapte, cu e neaparat o destinatie in care sa ai ce face, faleza fiind de fapt o poteca de nisip mai larga, batatorita, echipamentul de iesit ziua sau seara fiind slapi si sort/pantaloni scurti, tricou / camasa cu maneca scurta (exclus mocasini, pantofi cu toc etc.)

Am intrat si in cluburile lor, de unde nu poti iesi incantat, cel mai cunoscut fiind Cocomangas, unde pare ca te intorci in anii 1980.

"Mall-ul" din Boracay e de fapt un fel de centru comercial / piata cu magazine la limita decentei, cam cum sunt cele de pe litoralul nostru, terase, incaperi unde se vand suveniruri etc.

Un loc interesant unde poti manca este D'itali papa, adica piata de peste, unde cumperi ce doresti (atentie, negociati ca propun preturi foarte mari) si se gateste contra cost in incaperile dimprejurul pietei.

Este adevarat ca mananci ce vrei, de la homar, la arici de mare si pesti albastri sau ton, dar pe masa cu musama si nu chiar extrem de ieftin pentru conditiile de acolo (dar rezonabil).

In esenta Boracay este un loc frumos, exotic (cu specificatiile de mai sus, care insa nu m-au facut sa regret ca am mers), ca atare cine merge acolo trebuie sa stie ce il asteapta, e un loc mai degraba nepretentios (cu exceptia acelor putine resorturi exclusiviste) si unde se ajunge un pic mai greu, dupa o calatorie obositoare.

Trimis de geop in 06.02.17 01:24:42
Validat / Publicat: 06.02.17 01:55:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 3499 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Station 1

[06.02.17 01:54:12]

Mutat în rubrica "Descoperă Boracay, BORACAY [Insula]" (nou-creată pe sait)

[06.02.17 08:07:26]

Dana2008
[06.02.17 08:10:10]

Felicitari pentru articol și fotografii!

mprofeanu
[06.02.17 10:28:17]

@geop: Aceleași cuvinte pentru acest review pe care le-am scris și la cazarea în această parte a lumii. Frumoase poze!

Încă o dată felicitări pentru că mi-ai dat posibilitatea să cunosc prin reviewul tău o altă parte a lumii acesteia foarte mari, foarte diversă și de ce nu foarte frumoasă!

Acolo nu voi ajunge dar de aceea este acest site să pot citi și despre alte locuri din această lume...

adri-nico
[06.02.17 11:12:00]

N-am auzit pina acum de insula asta. Dar e frumos ceea ce ne arati in poze.

De unde ai plecat si cite ore ai facut pina ai ajuns la destinatie? Ca n-am inteles prea bine. Cite persoane ati fost?

Ce sint alea din P21? Nuci de cocos murate?

Dan&Ema
[06.02.17 13:22:25]

@geop: Foarte interesant articolul acesta si pozele sunt delicioase!

geopAUTOR REVIEW
[06.02.17 15:47:31]

@webmaster45: Multumesc frumos, cred ca nu ma pricep eu sa gasesc rubrica potrivita unde sa postez

[06.02.17 16:09:09]

@geop:

cred ca nu ma pricep eu sa gasesc rubrica potrivita unde sa postez

Te rog observă că al meu coleg a scris mai sus

[rubrică] (nou-creată pe sait)

Nu aveai cum s-o găseşti, ea a fost creată MULŢUMITĂ impresiilor tale de mai sus. :-)

geopAUTOR REVIEW
[06.02.17 19:31:32]

@webmaster: multumesc frumos

IDACO
[13.03.17 06:21:00]

Foarte interesant articolul! Felicitari! Totusi am observat ca majoritatea evita sa dea informatii despre preturi la: transport, masa, bauturi chiar si la suveniruri.

adri-nico, andypenda, Dan&Ema, geop, IDACO, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Boracay: