ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2010
ÎNSCRIS: 14.10.09
MAR-2010
3 AD. + 1(4 ani) COPII

Un loc binecuvantat

Pentru ca imi sunteti dragi si pentru ca mi-am propus sa va innebunesc pana de Pasti cu frumoasele mele locuri de bastina, am sa va povestesc astazi de o alta locatie demna de retinut din Com. Vama si anume pensiunea Lidana.

la un moment dat de la strada principala din comuna se iveste un drum forestier printre copaci, de-a lungul cursului frumoasei Moldova, drum care se cheama Salatruc.

Dupa vreo 300-400 de metri se iveste semeata o cladire frumoasa, cu mult bun gust, asezata la poalele padurii-pensiunea Lidana.

La intrare ne intampina un cutu mare si frumos de un alb imaculat in contrast cu o sfioasa si micuta pisicuta neagra.

la parterul pensiunii intri in restaurant, destul de maricel, garnisit cu un frumos semineu functional, cum le sta bine pensiunilor din zona Bucovinei. Imediat in dreapta la intrare sunt scarile care urca spre camerele pensiunii si care coboara spre grupurile sanitare ale pensiunii si o micuta crama, loc de recreere in timpul liber, si unde poti sa joci si un tenis de masa dupa ce mananci prea mult.

Restaurantul de asemenea se prelungeste cu un separeu cu peretii de sticla de unde poti admira privelistea si unde mai ales iarna te simti intr-un taram de poveste.

camerele sunt cu doua paturi sau pat matrimonial, baie proprie si balcon, televizor, frigider si sunt destul de maricele, dupa cum veti vedea din poze.

de asemenea la mansarda gasiti o camera mai mare cu 8 paturi si cu o baie proprie pentru grupuri mai numeroase.

la capitolul curatenie stau foarte bine.

in fata pensiunii se afla un loc de joaca pentru copii, o parcare destul de mare, iar in dreapta pensiunii este un foisor mai deosebit si gratar. Mergand pe o carare prin padure in spatele pensiunii dai de un loc foarte frumos amenajat unde poti sta si admira peisajul, citi o carte sau pur si simplu poti avea un moment de respiro. Tot intr-o laterala a pensiunii este o mica cascada care isi revarsa apele intr-un mic iaz care presupun ca se scurge mai departe in Moldova.

Ma veti intreba de ce este atat de special acest coltisor de Bucovina.

In primul rand pentru ca oamenii de aici sunt mereu zambitori, pentru ca este foarte multa curatenie, pentru ca se organizeaza tot felul de sejururi tematice cu mare accent pe traditii. pentru ca in restaurant totul este de "casa"de la painea facuta pe vatra, la ciulamaua de ciuperci cu piept de pui care de la mine a primit nota 10 cu plus, pentru ca gasesti aici preparate traditionale facute in bucataria restaurantului, gen zacusca, salate de toamna si tot felul de muraturi, pentru ca pensiunea si angajatii ei au participat la nenumarate targuri si expozitii de arta culinara.

nu in ultimul rand este un loc deosebit pentru ca stiu sa vorbeasca cu tine, sa raspunda la toate nevoile tale.

duminica trecuta cand am fost sa mancam acolo am constatat ca restaurantul era plin dar totusi am fost serviti foarte promt.

ca si un minus, drumurile din zona sunt de toata rusinea si eu personal as fi preferat o cale de acces spre camere nu prin restaurant.

Trimis de Sanziana in 24.03.10 15:35:36

VIZUALIZĂRI: 1506 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sanziana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 semineul din crama
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.00 EUR pe cameră

david
    [24.03.10 15:46:09]

Un vot din partea mea pentru prezentarea facuta.

Aveti multe pensiuni frumoase in Bucovina cu oameni primitori si respectuosi.

georgiana
    [24.03.10 16:07:24]

Poate ne spui si-un pret?

SanzianaAUTOR REVIEW
    [24.03.10 16:18:37]

Georgiana eu am fost cazata aici cu ceva timp in urma si atunci erau alte preturi, totusi duminica cand am fost am inteles ca era undeva la 120 ron camera cu mic dejun. Sper sa nu ma insel,oricum stiu ca au oferte diferite ,in functie de perioada,au pachete cu anumite facilitati incluse ,cred ca le gasesti pe site. iti pot spune insa ca 3 adulti si un copil am mancat foarte bine ,noi doamnele am baut si un vin al casei si pretul mesei a fost sub 100 ron,iar mancarea , delicioasa.

pepsi70ro
    [24.03.10 17:08:12]

Bravo Sanzi, super faina descriere. Oricum ne-ai trezit interesul cu Bucovina iar acum ai pus capac cu ciulamaua de ciuperci...of, ce-mi faci tu mie, daca citeste si nevasta-mea review-ul tau sigur in mini vacanta de Paste o sa vrea acolo. Dar nu-i arat...).

magdalena
    [10.07.10 16:05:45]

Am vorbit si eu cu proprietareasa la telefon si este o persoana foarte amabila si draguta si chiar ne-a invitat pe la ea cand ajungem in Vama.

De Vama ce poti sa imi spui? Ma asteapta si pe mine 2 nopti acolo prin septembrie la alta pensiune si as vrea sa stiu amanunte si despre Vama.

Din ce ai povestit, imi pare rau ca nu ajung si eu aici! Dar poate ne decidem sa ramanem o noapte, totusi!

SanzianaAUTOR REVIEW
    [10.07.10 20:54:50]

Vama este locul unde esti in comuniune cu natura, iti reincarci bateriile si unde ai vrea sa stai la nesfarsit. Da un semnal cand vii ,poate ne intalnim

david, georgiana, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Lidana: