ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2017
ÎNSCRIS: 08.07.15
AUG-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: sub 1 an si 8 ani

Ralitsa, o alegere buna si corecta pentru pretul platit

Buna tuturor,

asa cum am promis, scriu acest review despre concediul din vara de anul trecut.

Am ales Hotel Ralitsa Superior pe baza a ceea ce am citit aici si pe alte forumuri. In ansamblu alegerea a fost buna pentru raportul pret/calitate. Am vazut hotelul acesta de Paste, cand am fost cazat la hotel Kaliakra (stiu Master, voi scrie cate ceva si acolo...). De ce am ales? E simplu: avem un bebe care anul trecut avea 11 luni in august si am vrut sa petrecem concediul undeva aproape (planuisem din nou o iesire in Grecia dar... copil mic, probleme mari, drum lung etc etc).

Drumul a fost ok, am plecat din Bucuresti si am iesit din tara pe la Negru Voda. Bunut drumul si la bulgari pe ruta aceasta dar se putea si mai bun.

La hotel:

- primul soc a fost faptul ca am primit asigurari de la manager ca hotelul lor este de 4 stele dar am vazut ca nu era asa (au doar 3+)

- al doilea soc: dimensiunea camerei (am fost invatati cu camere mai mari pe unde am fost)

- al treilea si cireasa de pe tort: vrei frigider in camera? trebuie sa-l platesti (sincer citisem ceva, ceva pe aici parca dar...)

Am trecut peste toate acestea pentru ca venisem in concediu, deci peace :)

Ce ne-a placut:

- intrarea gratuita la Aquapark si reducere la ce consumi acolo

- posibilitatea de a alege unde vrei sa petreci ziua (Aquapark, plaja, piscina, parcul hotelului etc)

- masa si conditiile de cazare (facand abstractie de dimensiuni camera a fost ok)

- faptul ca poti merge linistit la toate piscinele si barurile din complexul Ralitsa

Ce nu ne-a placut:

- faptul ca managerul m-a indus in eroare

- faptul ca la varianta 3 stele + trebuie sa platesti frigiderul (s-a corectat totusi pentru ca managerul si-a cerut scuze pentru eroare si nu ne-au mai luat bani pentru frigider, dar tot la neplaceri intra)

- atitudinea personalului pe alocuri (bucatarul care facea pizza l-a repezit pe fiul meu cel mare pentru a vrut 3 felii de pizza in loc de 2 dar am rezolvat problema rapid; cameristele cam imbufnate si acre)

- un singur program in lb romana pentru tv

- faptul ca sunt discriminati romanii ca si tratament si stiu ce spun. Exemplu: cer un cafe frappe in engleza si imi raspunde ospatarul in scarba ca nu e inclus in meniul all-inclusive si trebuie platit; fac fix acelas lucru peste 2 zile dar cer in germana si ghiciti ce? isi cere scuze si ma roaga sa repet dupa care se executa instant.

- faptul ca trebuia sa vorbesc in germana peste tot ca sa fiu luat in seama si servit cum se cuvine.

Am decis sa vedem cum arata si centrul medical din Albena (fara voia noastra, desigur): baiatul cel mare impreuna cu sotia au avut o enterocolita apriga, cu febra si tot ce trebuie. Eu si bebele am fost mai rezistenti. Lucrurile au decurs bine, am fost luati cu ambulanta de la hotel, tratament cu perfuzii&stuff, stat acolo jumatate de zi, intors cu ambulanta la hotel. Ulterior s-au inzdravenit asa ca am trecut si peste acest incident (probabil ca circula pe acolo un virus si ei au fost mai receptivi).

Concluzia finala este ca nu am fost incantati 100% de concediu dar conditiile hotelului sunt corecte pentru banii platiti. Am schimbat ceva impresii si cu niste amici cazati la Ralitsa Aquaclub si acolo e alta poveste, hotelul este de 4 stele, cu frigider in camera, camere renovate, frumos pictate, se deschide usa cu cip-ul din bratara etc.

Anul acesta voi merge la Aquaclub pentru Paste (tot din motive de copil mic, distanta etc) si voi reveni cu impresii si de acolo.

Trimis de DanNeacsu in 03.02.17 14:35:21
Validat / Publicat: 03.02.17 15:36:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sentido Hotel - Nisipurile de aur Kaliakra - Albena Golden Park - Nisipurile de aur Miramar - Obzor Casablanca - Obzor

VIZUALIZĂRI: 1715 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanNeacsu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Spectacol animație seara

webmaster33 [03.02.17 14:55:18] »

- - -

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 14&ridAnt=76120

webmasterX [03.02.17 15:36:32] »

Mulțumiri şi pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

DanNeacsu [03.02.17 16:19:32] »

@webmasterX: Cu mare plăcere. Am reusit in felul acesta sa ma debarasez de cele zilnice si sa ma relaxez putin cu gandul la vacanta

mishu [03.02.17 16:38:09] »

@DanNeacsu: Imi face placere sa citesc impresiile cuiva care a stat in cladirea principala. In ceea ce priveste retrogradarea ca numar de stele, aceasta s-a intamplat anul trecut. Pentru noi anul trecut a fost a 7-a oara la acest complex, doar ca noi am stat la Ralitsa Aqua Parc si o singura data in sectorul K, si am prins Ralitsa Aqua Parc si pe vremea cand avea 3 stele. Imbunatatirile care au dus la 4 stele se vad in mare masura, insa spatial nu ai cum sa-l maresti. La vremea respectiva am povestit despre hotel asa ca nu am sa reiau. Cand am facut alegerea oscilam intre cele 2 corpuri de cladiri insa argumentul supreme al celui mare a fost ca sigur mobilierul este mai nou aici (la Aqua) plus accesul cu bratara ceea ce facea ca fiecare sa aiba programul lui fara sa stam dupa chei sau altele.

Anul trecut cautand informatii pe diverse site-uri am gasit corpul de cladire in care ati stat voi peste tot ca fiind 4 stele. De abia acolo intr-o seara (asteptand spectacolele) am vazut cele 3 stele. Este frustrant sa stii ca ai fost declasat si asta ar fi insemnat sa micsoreze tarifele asa ca s-a mers pe sestache.

Insa ati avut si avantaje, noi nu am avut "platou" cu fructe in camera, dar am avut frigider , ca doar nu era sa te las in avantaj.

Daca ar fi sa revenim acolo, am sta la acelasi hotel fara indoiala din cauza de Aquamania.

Felicitari, votat cu mare placere.

DanNeacsu [03.02.17 16:46:23] »

@mishu: Pe langa platoul cu fructe, am avut si sampanie si o prajiturica (sac). Toate acestea insa cu ocazia zilei de nastere a sotiei, pentru ca am juns acolo fix in ziua cu pricina.

Si eu as reveni, drept pentru care testez acum si Aquaclub. Pentru vara totusi am vrea in Grecia, acum ca bebe face aproape 2 ani. Vedem...

mishu [03.02.17 16:49:47] »

@DanNeacsu: Am vazut sampania in poza, dar nu eram sigura daca nu ai pus-o asa, sa ne faci in ciuda.

Flacaul nostru cel mare a participat in 3 zile la concursul organizat la Aquamania si a luat in fiecare zi cate o sampanie, plus ce mai castiga la concursurile de la piscina, asa ca de sampanie nu ne-am vaitat .

fanespoitorul [13.02.17 18:18:19] »

@DanNeacsu: Chestia asta ca romanii sunt luati peste picior de bulgari, mi se pare relativa. Este posibil sa dam si peste nesimtiti caci fiecare popor are uscaturile lui. Mi s-a intamplat si mie dar nu pot sa generalizez ca bulgarii ne cam iau peste picior. As putea sa spun ca daca ii gadili sunt extraordinari. Am fost in Bansko si pe cineva din grup o bulgaroaica de la Ag bulgara de turism l-a repezit in romaneste. Pe mine nu ba chiar am facut conversatie vreo 10 minute.

Concluzia : Zambiti va rog

DanNeacsu [14.02.17 12:19:03] »

@fanespoitorul: Nu am generalizat. M-am referit strict la conditiile din acest hotel. Ralitsa nu inseamna toate staiunile bulgaresti in acceptiunea mea.

DanNeacsu, fanespoitorul, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂCalimera Ralitsa Superior (ex PrimaSol, ex-Ralitsa MB) :