ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2010
SEP-2002

Către satisfăcător

ARTICOL ARHIVAT

Un hotel deosebit

Pornesc de la inceput cu mentiunea ca aceasta recomandare este intr-o mare masura depasita de situatia actuala ca urmare a up-gradarii hotelului la 5 stele, dar totusi consider ca o impresie in plus nu strica.

Am fost acolo in 2002, si de atunci Grecia s-a schimbat mult, si din pacate nu in bine, in sensul ca si-a mai pierdut din autenticitate in favoarea comercialului.

In primul rand, Santorini nu poate fi comparat cu nimic altceva. pana sa ajung acolo vazusem destul de mult din Grecia (Salonic, Katerini, Skiatos, Meteora, Athena, Poros) si stiam destul de mult, lucrand 4 ani intr-o firma greceasca, in direct contact cu colegii greci.

Stiam destule si din diverse pliante si documentare tv. dar privelistea este nemaipomenita. nu doar seara, la apusul de soare - care nu trebuie ratat in zona nordica e Oia, langa moara de vant - ci si in restul zilei. cale cateva corabii traversand cu panzele in vant golful m-au dus cu gandul la o libertate pe care doar marea ti-o poate da.

Primul lucru care m-a frapat a fost lipsa muzicii grecesti. sau mai corect spus, prezenta intr-o masura extrem de mare a muzicii non-grecesti, de la pop la jazz si simfonica. e o insula extrem de poplarizata turistic, si ca urmare au incercat sa se adapteze situatiei. asa ca poti alege seara, cand vrei sa savurezi un pahar de vin rosu (vi-l recomand cu caldura), si al unui trabuc/tigara de foi, sa asculti un jazz in surdina, alaturi de toate limbile pamantului, sau sa savurezi o prajitura pe ritmuri pop.

Nu va recomand nici un fel de mancare, pentru ca nu ma pricep, dar vinurile rosii machedonesti merita incercate. tot aici am "reusit" sa ma reapuc de fumat, dupa o pauza de 6-8 luni. si nu regret!

Asa cum au spus si altii aici, poate mai transant, dar sigur cu alte cuvinte; SANTORINI NU ESTE GRECIA. si-mi asum aceasta declaratie, chiar daca nu am vazut Peloponezul, fara de care nu poti spune ca ai vazut Grecia.

Santorini-ul este ceva unic, si trebuie tratat ca atare: cu ceva mai multi bani, si sigur intr-o companie speciala. sa mergi acolo cu copii, mi se pare o pierdere, fara suparare. asta mi-a spus si seful meu de atunci, desi e nascut in Corfu...

Cat priveste cazarea - Aressana Spa Hotel & Suites - trebuie spus ca pe cat de interesant si primitor este hotelul - pe vremea aceea avea doar 4 stele - pe atat de ne-pielnica este locatia lui, fara pic de vedere la mare. De aici si punctajul slab dat pentru plaje si mare. oricum, in Oia, Fira, Imerovigli - deci pe partea cu Caldera nu poti avea plaje, ci doar piscina.

Dar, de-a lungul timpului am observat o regula simpla, care tine mai mult de comert decat de altceva: cu cat esti mai aproape de mare, cu atat mai putin vei primi pe partea de confort. si asta e valabil si in Spania, nu doar in Grecia si Turcia. Hotelurile cu multe stele sunt mai in spate, pentru ca trebuie sa oferi ceva in schimb.

Asa si aici. asa ca daca vreti lux, mergeti cu incredere, nu veti fi dezamagiti. dar pentru priveliste, trebuie sa mai mergeti 50m (10m diferenta de nivel). eu oricum am stat toata ziua pe marginea piscinei, citind, asa ca a fost ok. cred ca daca eram cazat pe partea cu caldera, nu mai plecam de acolo.

Nu am sa insist prea mult cu descrierea hotelului, nu doar pentru ca lucrurile s-au mai schimbat, dar pentru ca nu vreau sa plictisesc.

Nu ratati o vizita pe plajele colorate, despre care s-a spus destul de putin, cele cu nisip negru (de fapt un pietris gri-deschis) sau cu nisip rosu (evident un portocaliu deschis). abia asta e partea de inisula care va va aminti ca sunteti in Grecia.

Drum bun!

PS. nu ma intrebati de poze, pentru ca nu mai am niciuna... dar asta e o alta poveste.

Trimis de OvidiuB in 24.03.10 15:29:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Platamonas, Poros, Athena, Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 2520 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (OvidiuB); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Fira, Caldera-jumatatea nordica
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmasterXY*
[24.03.10 17:43:45]

OvidiuB, asa cum te-ai obisnuit probabil, am ceva de comentat si aici

in primul rand voi vitregi si acest review de cele 1000 PMA standard, dar randurile tale au convins deja cativa useri sa voteze review-ul asa ca nu va fi o pierdere prea mare (de puncte)

in cel de al doilea rand, as muta review-ul tau la

Vacante in Santorini

(unde colectionam impresiile de vacanta din frumoasa insula) deoarece prezentarea hotelului este destul de sumara, preponderente fiind impresiile despre atmosfera care o gasim in Santorini. [acest demers face parte din miscarile noastre de arhivare a impresiilor, nu aveai de unde sti, mai ales ca user nou ]

later: in urma discutiilor (prin mesaje private) cu Ovidiu, am convenit mutarea impresiilor la sectiunea Vacante in Santorini.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[07.04.10 22:21:50]

OvidiuB , daca am gresit atasand aceasta melodie impresiilor tale te rog sa ma corectezi!

rentea
[06.06.11 20:33:55]

Mi-a placut mult imaginea cu " savurarea unui pahar de vin rosu si a unui trabuc/tigara de foi, in timp ce asculti un jazz in surdina, alaturi de toate limbile pamantului", undeva pe o terasa in timp ce asfințește soarele... Da, parca deja imi imaginez...

OvidiuB, rentea
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Santorini: