ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2010
AUG-2008
2 AD. + 1 COPII

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

O combinatie intre vechi si nou

"Atunci cand a venit vremea ca Dumnezeu sa creeze Italia, a decis sa faca o opera de arta. A început prin a desena o cizma, cu toc si pinten. Apoi si-a luat pensulele, vopselele si paleta. Amestecand cu grija toate culorile, a pictat lacuri in Nord, insule pentru Venetia, dealuri care sa imprejmuie Florenta, raul Tibru pentru Roma, gradini de portocali si lamai pentru Sorrento, o grota pentru Capri, maslini si pini pentru Calabria si muntele Etna pentru Sicilia. Amestecul de culori ramas pe paleta era o capodopera in sine. Atunci a transformat culorile: verdele in campii, rosul si galbenul in gradini de flori, maro-ul in munti. La sfarsit, a inconjurat totul cu o mare albastra stralucitoare, incalzita de soare, in care sa se reflecte cerul senin. Atunci cand oamenii au descoperit acest paradis, s-au oprit aici, amestecandu-si graiurile, traditiile, folclorul, muzica si arta… " (dintr-o veche legenda italiana) click aici

Italia este intr-adevar o capodopera.

Cautam anumite detalii pentru urmatoarea vacanta si mi-a sarit in ochi aceasta descriere despre Italia si asa este, pentru mine Italia este unica prin frumusetiile pe care le are, este plina de culoare asa cum nu am mai vazut in alta parte, oriunde privesti vezi flori si copaci plini de flori, iar muzica se aude peste tot Italia e nascuta din muzica.

Cand am ajuns pe Riviera Marii Adriatice si am vazut cum se imbina marea albastra cu uscatul plin de foarte, foarte multe culori date de florile ce cresc peste tot am avut un moment in care m-am oprit si am tras aer adanc in piept si mirosul de mare era impletit cu parfumul florilor de tot felul, a fost un moment mirific.

Am trecut prin Rimini, o statiune foarte frumoasa, moderna dar si foarte aglomerata cu magazine de tot felul, cafenele si baruri, dar si foarte multe hoteluri pe toate gusturile, iar in dreapta sus pe deal se vedea maiestoasa Republica San Marino inalta si mandra ca o printesa (din pacate timpul nu ne-a permis s-o vizitam).

Ajunsi in Fano prima impresia a fost foarte speciala, de cladiri vechi combinate cu arhitectura moderna, de fapt asa cum este peste tot in Italia mai ales in orasele mari.

In prima seara am dormit la o pensiune agroturistica foarte draguta si curata unde totul se prepara in casa, de la paine, dulciuri si mancarea din ferma proprie, ca sa ajungem la aceasta pensiune am urcat pe deal pe un drum foarte ingust printr-o livada de maslini aflati in floare. Peisajul de sus de pe colina era mirific, ceva ce nu poti descrie in cuvinte, marea care se vedea in zare si tot orasul se vedea la poalele dealului.

A doua seara am inceput sa vizitam orasul care este un oras foarte vechi ce dateaza de pe timpul romanilor, mai exact in timpul domniei lui Cezar a avut loc o batalie intre legiunile romane si armata cartagineza devenind Colonia Julia Fanestri (de aici venind Fano) fiind un bun nod al multor drumuri antice. Zidurile vechi ale orasului construit de regele Augusto sunt si astazi in picioare si se vad peste tot in oras, incercuind orasul.

Arcul D’Augusto care este si simbolul orasului Fano a fost in epoca romana principala poarta de intrare in oras. La Rocca Malatestiana o constructie fortificata ridicata in timpul dominatiei Malatesta.

In centrul orasului intr-o piata mare erau diverse tablouri si alte opere de arta vandute de mici artisti plastici, iar peste tot stradute mici care toate duc catre mare de nu ai cum sa te ratacesti.

In alta seara plimbarea am facut-o pe faleza, pana in micutul port unde erau iahturi de lux, dar si barci ale pescarilor ce se intorceau cu prada de pe o zi de pescuit. Pe digul ce tasnea in mare erau amenajate mici restaurante pe pontoane, unde se organizau partide de pescuit si apoi ce prindeai se pregateau la fata locului, foarte dragut.

Ajungand in partea centrala se inmulteau magazinele de tot felul, cafenele mai mici sau mai mari si multe gelaterii cu delicioasa inghetata italiana. Foarte multi turisti se plimbau in sus si in jos petrecandu-si serile de concediu intr-un mod foarte placut, era o atmosfera de vacanta peste tot.

Marea este cristalina, fara pic de alge, foarte sarata, iar plajele sunt curate si incantatoare, sunt si plaje de nisip dar si cu pietre. Noua chiar ne-a placut cum era pe plaja cu pietre pt ca era mai liber si din cauza pietrelor era mai racoare

Mie mi-a placut foarte mult orasul Fano, mai linistit decat alte statiuni dar in acelasi timp are un farmec aparte si as repeta aceasta vacanta cu mare placere cu singura diferenta ca as vizita si San Marino.

Trimis de Valentina69 in 24.03.10 15:22:41

VIZUALIZĂRI: 4283 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Valentina69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 vedere de pe terasa pensiunii agroturistice

georgiana
    [24.03.10 15:45:03]

Mai exact, unde este situat orasul FANO, intre Rimini si Ancona?

Imi pare rau ca nu ai reusit sa ajungi in Republica San Marino! Eu am fost acolo in toamna trecuta.

Acum, chiar mi-ai dat o idee sa scriu un review despre cazarea de acolo.

[24.03.10 15:58:04]

Georgiana, Fano se afla mai exact intre Pesaro si Ancona, foarte aproape de Pesaro si San Constanzo.

Da, regretul meu foarte mare este ca nu am vazut San Marino cu toate ca am fost asa aproape, dar nu disper sper sa ma ajute Dumnezeu sa-l vad, asa ca review-ul tau prinde bine, si multumesc.

cristia
    [24.03.10 16:29:03]

Mai exact cati kilometri sunt de la Rimini la San Marino

georgiana
    [24.03.10 17:08:31]

@Cristia,

Vreo 20 km cred!

Noi am intrat din sud, in San Marino, am traversat muntii pe un drum aproape gol, dar foarte pitoresc.

Deci, nu am trecut prin Rimini, dar se spune ca de sus, din centrul istoric, daca e senin, poti vedea marea. Daca doresti mai multe detalii, cauta la usercardul meu, ca in luna decembrie am scris un review despre Republica San Marino.

Se numeste ''Cea mai veche republica din lume''.

dananecula
    [27.03.10 09:49:45]

Ecelenta descrierea ta, Valentina. Ce i-ar place baietelului nostru mai mic sa ajunga la acel magazin cu articole din lemn, ca si el e un pasionat al artei: picteaza, modeleaza, deseneaza... si de ce nu... poate va si sculpta.

Excelenta poza fetitei tale face to face cu Pinocchio Mi-a placut tare mult, dar Ionut al meu daca ar vedea in "carne si oase... de lemn'' motoreta aceea mai, mai ca s-ar apuca sa migaleasca si el una la scara mai mica, bineinteles. Sincer, ne-ar place sa ajungem pe-acolo.

Bravo si cu bucurie mare bonusul vine in viteza mare, pentru ca din plin il meriti!

[29.03.10 10:12:37]

Intradevar Dana, chiar era superb realizata motocicleta, ca si Pinochio de care fi-mea care la vremea aceea chiar citea Pinochio si a fost foarte fascinata de el dupa cum se vede.

Daca baietelul tau Ionut este asa talentat ar trebui sa valorificati acest lucru, mai ales daca ii place. Ar fi pacat.

Multumesc, pt vot si sper sa vada Ionut si pe viu motocicleta.

buburuzsa*
    [20.02.11 17:48:34]

foarte frumos spus totul si foarte interesant pentru mine care nu stiu prea multe despre italia. asa ca multumesc valentina si daca poti sa revii cu detalii despre cazare si preturi ar fi bine! vreau sa merg si eu in zona rimini si nu stiu unde anume. am inteles ca rimini este aglomerata si eu am o fetita de 3 ani si un catel si nu doresc nebunie.

sanatate si alte vacante placute va doresc!

si impresii de impartasit!

[21.02.11 10:39:46]

@buburutza sa stii ca Fano e o varianta foarte buna, este foarte aproape de Rimini pe autostrada faci cam 10 min, si este intr-adevar mult mai linistita si preturile sunt mai mici. Noi am avut cazare aici si a fost foarte bine. Ai acolo si tarife 60E /noapte camera cu tot ce ai nevoie o mica bucatarie cu de toate de la linguri pana la oale. Recomandarea mea este ca daca vrei sa ajungi in Italia la mare sa o faci pana pe 15 Iulie ca altfel nu mai gasesti nimic liber si e totul foarte scump.

Vacante placute

buburuzsa*, cristia, dananecula, georgiana, Valentina69