ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2017
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 06.03.12
AUG-2016

Ei, nu chiar fabulos, dar foarte bine

”Fabulos” era aprecierea de pe Booking.com la adresa complexului Fehérló Vendégház & Restaurant.Acesta a fost principalul motiv pentru care anul trecut, în drum spre Tirol, am rezervat această unitate de cazare într-o localitate mai puțin cunoscută turiștilor. Orăşelul Buk , în care se află complexul, este situat la 20 de km de graniţa cu Austria şi vreo 50 de km de autostrada Viena, Graz. Aici se află băile termale despre care am povestit în acest review.

Dacă în drum spre partea sudică a Austriei vreţi să vizitaţi şi lacul Balaton, orăşelul Buk este locul ideal pentru tranzit, iar unitatea de cazare vă va satisface toate pretenţiile. Pentru noi Fehérló Vendégház & Restaurant a fost un loc unde ne-a părut rău că am stat aşa de puţin şi asta datorită faptului că ne-am bălăcit cam mult în bazinele complexului termal.

Ca amplasare se află la intrarea în oraş, pe Kossuth utca la nr. 38, strada principală care taie oraşul în două. Complexul termal se află la aproximativ 3 km, distanţă ce poate fi parcursă cu maşina în cinci minute. Centrul oraşului se află 10 minute de mers pe jos, dar nu l-am putut vizita din lipsă de timp. La 2 km de aici se află un teren de golf şi unul de călărie. Pentru a explora ţinuturile pitoreşti din împrejurimi, unitate dispune de biciclete ce se pot închiria gratuit.

Fehérló Vendégház & Restaurant are intrare direct din stradă, într-o grădină cu brazi, arbuşti ornamentali şi flori. Oferă camere cu baie privată, dotate cu un cuptor cu microunde, frigider şi facilităţi de prepare a ceaiului sau a cafelei. Un restaurant modern şi o terasă acoperită te ademenesc cu specialităţile ungureşti, iar grădina are disponibilitate şi pentru grătar. Tot în grădină se află un loc de joacă pentru copii dotat cu trambulină, un teren de badminton şi unul de footbal.

Pensiunea are camere duble, triple şi apartamente de familie. Noi am avut o cameră dublă în spatele restaurantului şi aproape de locul de joacă al copiilor. O cameră mare, frumoasă şi curată, unde din păcate am stat foarte puţin. Intrarea în cameră se face urcând treptele de lemn ale unei terase înconjurată de multă verdeaţă.

Camera are un pat dublu rustic, confortabil şi cu lenjerie curată, un televizor cu ecran plat şi transmisii prin cablu, un frigider şi o masă cu scaune. Mobila din lemn este nouă şi bine întreţinută. Peste parchet se află o mochetă roşie şi pufoasă, iar pe pereţi porţiuni de tapet înflorat. Semnalul Hi-Fi gratuit şi de foarte bună calitate.

Baia, impecabil de frumoasă, are cabină de duş cu uşi glisante şi pereţi din sticlă, o oglindă mare şi dotată cu articole de toaletă gratis. De remarcat că intrarea în baie nu se face direct din cameră, ci pritr-un mic hol. Aici se află frigiderul şi cuptorul cu microunde.

Parcarea este gratuită şi se află în grădina pensiunii. Practic maşinile sunt parcate printre brazi şi arbuşti într-un decor natural deosebit de frumos. Pe ansamblu, complexul, compus din restaurant, terasă, loc de joacă pentru copii, parcare şi grădină, poate fi asemuit cun parc, atât este frumos. Aleile, treptele de urcare la restaurant sau în camere, toate sunt ornate cu ghivece de flori şi arbuşti.

Restaurantul a-la-carte oferă o gamă întreagă de preparate tradiţionale ungureşti. Ele se servesc şi la terasa acoperită din curte. Seara terasa este arhiplină nu numai cu turiştii cazaţi aici, ci şi cu cei din împrejurimi. Aici am petrecut şi noi, alături de turişti de limbă germană, o bună bucată de timp într-o seară călduroasă de august.

Recepţia se află în interiorul restaurantului, unde am fost întâmpinaţi cu amabilitate de recepţioner şi de alte persoane din jur. În pofida aglomerației şi ospătăriţa care ne-a servit la terasă a fost la înălţime.

Ca o concluzie, dacă treceţi pe la complexul de băi termale din orăşelul Buk luaţi în calcul şi această unitate de cazare. Nouă ne-a plăcut tare mult.

Vacanţe cât mai frumoase!

Trimis de traian.leuca † in 31.01.17 15:31:27
Validat / Publicat: 31.01.17 17:20:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1671 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Restaurantul complexului Fehérló Vendégház & Restaurant din oraşul Buk, Ungaria.

webmasterX [31.01.17 17:24:38] »

Mutat în rubrica "Feherlo Vendeghaz & Restaurant [Buk], SOPRON" (nou-creată pe sait)

traian.leuca † [31.01.17 17:27:42] »

@webmasterX: Perfect!

elviramvio [31.01.17 19:07:18] »

@traian. leuca:

'fabulos', am nimerit superbonus!

Chestia cu 'fabulos' imi pare haioasa, nu stiu cum se nimesreste la unele nu prea bune. Zilele trecute am fost nedespartita de fratele Booking.com si fabulosul asta ajunsese sa ma enerveze pana l-am ignorat.

Acum din ce am citit aici si din poze, plus pretul, pare un loc demn de retinut pentru un tranzit. Mai ales ca are si restaurant bun.

traian.leuca † [31.01.17 19:46:40] »

@elviramvio: Superlativele de pe Booking au așa un iz comercial, însă nu sunt chiar departe de media notelor date de turiști.

Cel puțin mie nu mi s-a întâmplat să fiu nemulțumit de o unitate de cazare care avea o medie a notelor de peste 8,5.

Cam așa a fos și la Feherlo Vendeghaz & Restaurant, unde ne-am simțit foarte bine, chiar dacă am stat atât de puțin.

Și da, restaurantul a fost pentru noi o mare și plăcută surpriză. Dacă aș avea domiciliul în zona vestică a țării, mâine aș pleca să fac o baie la Buk și să mănânc un gulaș de vită cu cartofi la Feherlo Vendeghaz!

elviramvio [31.01.17 20:06:27] »

@traian. leuca:

Nici vorba sa fiu nemultumita de booking.com, e preferatul meu; eu de obicei aleg numai de la 8,5 - 8,7. Anul trecut am ales ceva sub 8, constient dar doream mult pozitia hotelului - in Lefkada - si pot spune ca a corespuns notei si comentariilor de pe booking. Superlativele insa sunt distractiv/enervante.

printesa82 [31.01.17 23:46:50] »

@traian. leuca: In ultima poza, P17, este fereastra din camera? mie mi se pare ca este dulapul din baie cu oglinda ☺ (ma uit la poze de pe telefon, scuze daca gresesc).

Frumos loc, am sa tin cont de recomandarea dumneavoastra ...mai ales ca sunt din zona nord-vestica a tarii...! La Buk inca nu am ajuns,musai sa fac o vizita si la acest complex de bai.

Multumesc ☺.

traian.leuca † [01.02.17 13:26:50] »

@printesa82:Nu greşeşti de loc! Mulţumesc pentru observaţie!

Dacă locuieşti în nordul ţării ar fi păcat să nu mergi la băile termale din Buk!

elviramvio, printesa82