ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.01.2017
DIN: Bradulet-Arges
ÎNSCRIS: 29.12.14
JUN-2015

O etapa ce nu o vom uita usor

Am petrecut 5 zile de vis in vechiul dar si modernul oras turc Istanbul.

Am vizitat tot ce am putut in "scurtul" timp cit am locuit in oras! ne-a scapat doar bazarul de mirodenii pe care-l vom vizita cu proxima deplasare pe care deja ne-am propus-o.

Personal a fost pentru a 5 oara cind vedeam Istanbulul si mereu am constata ca mi-a mai ramas ceva de vazut.

In timpul excursiei am vizitat si Moscheea cu 999 ferestre din Edirne, un edificiu ce te impresioneaza la fel ca si"minunatiile"din Istanbul, vechiul Constantinopol.

De abia astept sa mai pot revedea orasul ce m-a impresionat, acum, cu modernitatea lui, un vechi oras consemnat in Istoria mondiala.

Trimis de theosandu in 30.01.17 21:59:17
Validat / Publicat: 30.01.17 22:51:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1469 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (theosandu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Moscheea Sf. Sofia.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 61.64 EUR pe cameră

[30.01.17 22:52:18]

Dar despre hotel (Divan Istanbul Asia Hotel [Pendik]) -- nu ne spuneţi chiar nimic-nimic??!

adiso8
    [31.01.17 10:46:13]

@theosandu: Si unde sunt detaliile despre hotel.

theosanduAUTOR REVIEW
    [31.01.17 17:59:47]

@adiso8: Despre hotel nu am detalii si nici foto pentru ca a reprezentat doar un loc in care ne odihneam 6-7 ore pentru a fi apti a doua zi pt"hoinareala"prin Istanbul ca sa nu pierdem obiective care le vom regreta ulterior. Si asa n-am reusit sa vizitam Bazarul de Condimente dar va fi primul la viitoarea vizita.

[01.02.17 07:39:51]

@theosandu:

Ai scris ca ai stat la un hotel de cinci stele Bun. Notele acordate sunt excelente, dar nu vor convinge pe nimeni să aleagă acest hotel cât timp nu spui nimic concret despre el, dar chiar nimic

Dacă tot vroiai să povestești despre Istanbul de ce nu ai postat articolul la "călătorii "?

Oamenii se plimbă, vizitează, dar sunt interesați și de un loc unde să doarmă. Personal, sunt mult mai interesată de cazări decât de excursii, unde informațiile abundă pe net.

theosanduAUTOR REVIEW
    [01.02.17 15:26:09]

@nicole33: Daca interpretezi excursia mea intr-o interpretare dihotomicica, o poti socoti ca pe'o calatorie'desi abordarea DEX.ro spune ca:CĂLĂTORÍE s. deplasare, drum, voiaj, (înv.) plimbare, umblet. Nu cred ca s-a inteles din postarea mea ca am'umblat'prin Istanbul 5 zile fara odihna! Ceea ce am relatat mai inainte este ceea ce m-a interesat pe mine neluind in seama interesul tau catre o anume etapa a excursiei mele. Voi avea, pe viitor, in vedere si aspectul care vad ca te intereseaza in mod deosebit si exclusivist.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [01.02.17 15:55:07]

@theosandu: te superi degeaba, cred! Nu pe mine, ci pe colega! A vrut doar sa-ti sugereze sa scrii distinct in cele rubrici bine definite!

1 Despre hotel la cap. CAZĂRI

2Despre vizita la cap. CĂLĂTORII

No problem! Titlul ma ducea cu gandul la o cazare noua, descoperita de tine si de mare interes pt mine! Poate alta data ne vei putea totusi da niste amanunte! Un nou articol nu ne supara, chiar ne-ar bucura, indiferent din ce destinatie!

O zi frumi!

[01.02.17 17:27:53]

@theosandu:

E prea mult. Opreşte-te!

Nu interpretez nimic în nicio interpretare (sâc!), nici măcar "dihotomicică?! " (parol?) şi, în general, fac tot posibilul să evit cacofoniile.

Pentru a nu-i pierde şi pe ceilalţi cititori prin meandrele concretului, voi reformula ecoul anterior cât mai simplu cu putinţă.

Preumblările tale prin Istanbul nu fac obiectul interesului meu, probabilitatea de a afla ceva nou fiind minimă, dar nu acest lucru este important.

Ideea era că articolul tău de călătorie (mulţumesc pentru definiţie, am avut o revelaţie ) a fost postat la rubrica unui HOTEL, unde se potriveşte fix ca nuca în perete, cât timp despre subiectul în sine (hotelul) nu ai scris nici măcar un singur cuvânt.

Notele acordate hotelului, fără o minimă explicaţie, nu fac nici cât o ceapă degerată.

[01.02.17 17:34:40]

@maria55:

Off Maria cum încerci tu să împaci pe toată lumea

Şi pe mine tot hotelul mă interesa, deşi nu era tocmai într-o zonă dorită de mine şi, de aici, dezamăgirea firească pentru timpul pierdut degeaba.

Ecoul "filosofic" a fost cireaşa de pe tort

În acest caz nu cred că este vorba de delimitarea impresiilor de cazare de cele de călătorie, ci, mult mai simplu, doar de postarea articolului la rubrica potrivită. Atât.

calatorul
    [15.07.17 18:01:18]

Depasind micile neintelegeri cauzate de ubicuitatea relatarii de mai sus, trebuie semnalata remarca privind moscheea din Edirne, pe numele sau Selimiye, foarte frumoasa si impresionanta, dar inca prea putin cunoscuta de turistii care strabat orasul. De retinut, macar asta.

adiso8, calatorul, maria55
    Alte impresii din această RUBRICĂDivan Istanbul Asia Hotel [Pendik]: