ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2017
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 16.01.12
NOV-2016

Aproape totul despre Lisboa Card

Am dorit să scriu un articol separat despre Lisboa Card deoarece pe mine m-a ajutat enorm de mult şi am economisit o grămadă de bani. Pe site nu am găsit un astfel de articol deşi în impresiile de călătorie se menţionează despre Lisboa Card, poate nu am reuşit să îmi dau seama ce multe economii pot face şi cât de folositor este acest card.

Să încep cu începutul şi anume ce este Lisboa Card?

Acesta este un card pe care o dată procurat avem intrări gratuite şi discounturi. La ce? O să vă spun imediat.

De unde achiziţionam Lisboa Card?

Pentru că eu eram hotărâtă să îl cumpăr, l-am luat din aeroport. Nu ştiam exact de unde mi-l mai pot procura (adică dacă voi găsi rapid aceste locuri), aşa că nu am vrut să risc. Totuşi, puteţi cumpăra acest card de la orice birou al Oficiului de Turism din Lisabona şi anume: în Praça dos Restauradores,  Praça do Comércio, Gara Stª Apolónia, pe Rua Augusta și la chioșcul de lângă Mănăstirea Jeronimos.

Cât costă şi cât este valabil cardul?

Eu mi-am cumpărat un card valabil 48 de ore, adică 2 zile şi am plătit 31.5 euro. Dacă doriţi doar o zi (24 de ore) veţi da 18.5 euro iar pentru 3 zile (72 de ore) o să plătiţi 39 de euro. Aceste preţuri sunt pentru adulţi. Copiii între 4-15 ani vor plăti următoarea taxă:

12 ore-11.50 euro, 48 ore-17.50 euro şi pentru 72 de ore-20.50 euro.

Cardul se activează/validează în momentul utilizării sale pentru prima oară. De asemenea, pe spatele cardului trebuie dvs să treceţi data şi ora, precum şi semnătura.

Ce beneficii şi intrări gratuite am avut cu Lisboa Card?

În primul rând am avut gratuitate pe orice mijloc de transport. Da, da! Aţi citit bine!

Dacă stăm să facem puţin calculul, am făcut o economie enormă. De exemplu, o călătorie cu metroul costă 1.4 euro (valabil 1 oră) şi 6 euro abonamentul pe o zi. Plus cardul care trebuie achiziţionat pentru metrou 0.50 euro (Viva Viagem Card dar noi am avut Viva Aerobus şi l-am folosit atât pentru metrou cât şi ptr celelalte mijloace de transport în comun şi a funcţionat).

Avem gratuitate şi la Carris (aceasta este compania de transport urban - aici fiind incluse atât autobuzele publice cât şi tramvaiele). Un drum cu autobuzul public costă 1.40 euro (cu cardul Viva Aerobus/Viagem) sau 1.80 euro direct la şofer. Cu Lisboa Card am avut transportul gratuit.

Un drum cu tramvaiul costă 1.80 (cu cardul Viva Aerobus/Viagem) sau 2.85 euro direct la vatman.

Şi funicularele Gloria, Bica și Lavra sunt gratuite cu Lisboa Card (fiecare costând 3,6 euro fără card).

Pe zi făceam minim 4-5 drumuri cu metroul... deşi stau prost la capitolul matematică... cred că am ieşit în câştig.

Apoi trenurile către Sintra şi Cascais sunt gratuite cu Lisboa Card. Un drum în mod normal către Cascais cu trenul costă 4 euro (dus întors) iar până în Sintra tot atât.

Unde am folosit eu Lisboa Card şi am avut gratuitate:

*Muzeul Lisboa Story Centre, unde intrarea în mod normal costă 7 euro cu cardul aveţi intrarea gratuită

* Arco Monumental da Rua Augusta (Arcul Rua Augusta) - unde intrarea costă 2.5 euro, intrare gratuită cu cardul

* Mosteiro dos Jerónimos (Mănăstirea Jeronimos) -fara card costă 10 euro

* Torre de Belém (Turnul Belem) - fără card costă 6 euro

* Museu Nacional dos Coches (Muzeul naţional al caleştilor) - fără card costă 6 euro

* Panteão Nacional (Panteonul Naţional) - fără card costă 4 euro

* Estufa Fria – fără card 4 euro

* Elevador de Santa Justa (inclusiv accesul la belvedere), care în mod normal costă 5 euro.

Dacă fac un calcul aş fi plătit 44.5 euro într-o singură zi doar pe intrări, fără să ţinem cont de călătoriile făcute cu metroul (să spunem aproximativ 6 euro într-o zi). Într-o singură zi am economisit 50 de euro (eu plătind 31.5 euro pentru două zile)

Dacă mă gândesc şi la cea de-a doua zi când am folosit Lisboa Card- trenul gratuit către Cascais, metroul şi alte obiective pe care le-am vizitat, este clar că acest card m-a ajutat să economisesc mulţi bani.

Alte muzee şi obiective turistice unde aveţi gratuitate cu Lisboa Card:

*Museu Nacional de Arte Antiga- fără card costă 6 euro, din păcate eu nu am apucat să ajung aici;

* Palácio Nacional de Mafra- aflat în oraşul Marfa (nu am ajuns aici) - fără card costă 6 euro

* Palácio Nacional da Ajuda - fără card costă 5 euro (nu am ajuns)

* Mosteiro da Batalha - 6 euro fără card (nu am ajuns)

* Mosteiro de Alcobaça - 6 euro fără card (nu am ajuns)

* Convento de Cristo em Tomar - 6 euro fără card (nu am ajuns)

* Museu Nacional de Arqueologia- 5 euro fără card (nu am intrat)

* Museu Nacional do Azulejo - - 5 euro fără card (nu am ajuns)

* Museu Nacional Etnologia 3 euro fără card (nu am ajuns)

*Museu da Electricidade- nu am intrat, din câte am înţeles intrarea este gratuită şi fără card

* Museu Nacional do Traje- 4 euro fără card

*Museu Rafael Bordalo Pinheiro

*Museu da Música

*Museu Colecção Berardo

*Museu do Ar

Pe lângă toate aceste muzee aveţi şi nişte vouchere şi discounturi cu Lisboa Card la mai multe obiective turistice, cum ar fi Grădina zoologică (15% discont cu voucher) şi oceanariu (15% discount cu Lisboa Card).

Reduceri de 20% la Castelul Sao Jorge şi Quinta da Regaleira, 30% reducere la Monumentul descoperirilor, Muzeul Fado, Muzeul Carris şi 25% reducere la tururile cu autobuzele turistice (cu voucher) şi nu numai.

În încheiere sper că articolul meu să vă fie de folos şi că v-aţi făcut o idee în mare ce înseamnă Lisboa Card, pentru mine fiind prima oară când cumpăr şi folosesc un astfel de card. Pot spune că am economisit foarte mulţi bani şi pe lângă asta am vizitat mult mai multe obiective turistice decât îmi propusesem.

Trimis de GabrielaG in 28.01.17 12:47:09
Validat / Publicat: 28.01.17 15:09:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 21296 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Toate "materialele"necesare pentru o vizita perfecta in Lisabona

elviramvio
[28.01.17 15:54:57]

@GabrielaG:

De folos articolul, desigur chiar daca aveam deja mare parte din informatii. Acum stiu sigur ca functioneaza sistemul. Data, ora si semnatura banuiesc ca le treci la prima folosire? Nu de alta dar stiu ca si cardul are valabilitate un an de la cumparare, in caz ca nu l-ai folosit deloc.

Merita din plin achizitia lui, de aceea m-am documentat atat in ce-i priveste utilitatea.

[28.01.17 16:07:15]

@elviramvio: Ma bucur enorm de mult ca articolul si-a atins scopul si va este de folos. Numai eu stiu cat am cautat si cat m-am documentat inainte de a ma decide sa cumpar acest card. Nu gasisem nicaieri informatia compacta despre Lisboa Card.

Data si ora precum si semnatura le-am trecut eu cu pixul pe card. Am postat pozele fara semnatura (am sters semnatura)... poate de aceea vi se pare ciudat.

elviramvio
[28.01.17 16:11:00]

@GabrielaG:

Multumesc Gabriela.

Dupa ce am dat primul ecou am citit indicatiile de pe spatele cardului si m-am lamurit.

Utube
[30.01.17 10:05:05]

Bună, scriitorule!

Foarte bune și de foarte mare folos informațiile. În mai toate marile orașe există o astfel de facilitate. Când am vizitat Londra am utilizat ceva similar - London Pass. L-am achiziţionat de pe internet - dealtfel singura variantă posibilă - iar ridicarea lui se efectua din Londra, personal.

O zi bună!

[30.01.17 12:02:53]

@Utube: Multumesc pentru lecura si aprecieri.

Pana in Lisabona nu m-am "lovit" de un astfel de card. Acum am inteles utilitatea unei astfel de facilitati si ma voi interesa ori de cate ori voi merge undeva sa vad daca exista un astfel de card pentru a-l cumpara.

O zi frumoasa si dvs!

teona
[31.01.17 11:28:26]

Foarte utile si detaliate informații. Cred ca este benefic un astfel de articol pentru cei care intenționeaza sa ajungă acolo. Mulțumesc!

[06.04.17 17:01:33]

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța la Lisabona, LISABONA [oraş]" (nou-creată pe sait)

Adelina R
[23.04.17 15:19:35]

@GabrielaG: Buna ziua!

Plecam peste 2 zile in Lisabona si am tot cautat informatii... Cele mai multe persoane spun ca au gasit foarte greu statiile celor patru funiculare si a tramvaiului 28.

Imi puteti da niste puncte de reper?

In ceea e priveste cardul am inteles ca este foarte util si noi suntem hotarati sa achizitionam cate unul de 72 ore si 48 ore, avand 5 zile pline la dispozitie...

Imi puteti spune, va rog daca acestea se valideaza (la mijloacele de transport) doar la intrare sau si la iesire? Ora si data primei validari trebuie sa le trecem noi, sau se inregistreaza automat la validare?

[23.04.17 15:36:43]

@Adelina R: Buna ziua! De pe acum va doresc vacanta placuta si sper ca sfaturile mele sa va fie de folos!

Tramvaiul 28 nu este chiar atat de greu de gasit, in plus portughezii sunt amabili si puteti intreba oriune, chiar si in magazine. Eu am luat tramvaiul din Praca do Comercio.

Funicularele intr-adevar sunt putin mai "ascunse", eu le-am gasit intamplator...

Dupa ce achizitionati cardul trebuie sa aveti un pix la dvs si la primul obiectiv turistic (sau prima oara cand l-ati folosit), trebuie sa treceti ora si data plus semnatura dvs.

In autobuze, metrou, tramvai, etc, trebuie validat cardul.

Pentru orice alte intrebari va stau cu drag la dispozitie!

Adelina R
[23.04.17 22:00:31]

@GabrielaG: Mulțumesc frumos!

Seară bună!

Grace
[05.05.18 20:51:04]

Cardul poate fi cumparat din aeroport sau doar ridicat din aeroport si platit anterior on line?

[05.05.18 21:53:15]

@Grace: Eu am cumparat cardul direct din aeroport. Din cate stiu se poate comanda si online dar daca nu, poate fi cumparat cu bani cash din aeroport.

Adelina R, elviramvio, GabrielaG, Grace, Sena, teona
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța la Lisabona: