ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2008
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 16.07.08
JUL-2008

Creta - Plakias

Despre Creta ar fi multe de zis si puteti citi pe net diverse. Eu o sa zic doar citeva chestii tursitice. Daca apreciati turismul in masa la hoteluri de duzina cu all-inclusiv si piscina atunci mergeti la orice agentie de turism si pentru vreo 400 - 500 Euro gasiti ce vreti pe linga Heraklion sau Chania.

Daca vreti altceva incercati sudul insulei. E altfel. Aproape tot ce e tursim e afacere de familie, adica fara angajati din afara. Asta face ca din punct de vedere al atitudinii si al calitatii serviciile sa fie altfel. Si cred ca si al pretului, sau mai exact al raportului pret/calitate.

Relieful e muntos si desi e o mica insula au 2 virfuri cit Moldoveanu nostru. Si fiind si calcar au iesit niste cheii si canioane frumoase. Plus virfuri. Dar pentru asta ar trebui mers iarna. Vara e infernal de cald iar umbra nu exista. Toata vegetatia e compusa doar din ceva tufe plus maslinii din zonele cultivate. Doar in partea de nord am mai vazut un fel de paduri (dar acolo nu e asa muntos).

In lunile iunie si iulie de multe ori bate un vint al naibii de puternic. Localnicii mi-au zis ca cea mai buna perioada pentru Creta ar fi septembrie - octombrie, adica caldura suportabila, apa calda si fara vinturi.

Drumurile sunt inguste, chiar foarte inguste (mai ales in sate) si in unele locuri cu greu (sau deloc) incap 2 masini.

Plajele din sud mi-au placut. Aproape linga orice plaja e cel putin o taverna unde poti sa te adapostesti la prinz si sa maninci pe saturate. Pe majoritatea gasesti sezlonguri + umbrelute. La prima vedere nu mi-a placut, dar apoi le-am gasit rostul: umbrela era singura sursa de umbra. Doua sezlonguri + umbrela erau 5-6€.

Mincarea e cam aceiasi pe la toti: aperitive (tzatziki, feta, etc.), salate (greceasca, cretana, cu ton, etc.), musaca (sau gestii asemanatoare cu sau fara carne), souvlaki (variante), gyros (variante) si peste.

Despre orase / sate nu ar fi de zis prea multe d.p.d.v. al arhitecturii. Doar Chania si Rethimno se lauda cu portul venetian. Multi zic ca sunt foarte frumoase, dar comparindu-le cu ce am vazut prin alte parti pe mine nu m-au impresionat prea tare. In rest sunt multe case / cladiri construite in ultimii ani.

Drum: Timisoara - Smederevo si apoi pe autostrada (mai putin unele portiuni) pina in Pireu. Aproximativ 14 ore si 1260km. Nici un fel de probleme in vami desi la intrarea in Macedonia am stat ceva vreme si nu mi-au facut o impresie prea buna. Taxe de autostrada ~30Euro. Cine e obisnuit cu traficul pe autostrazile din vest are o surpriza mai putin placuta cind vede cum se circula la greci pe autostrada. Adica balcanic: pe stinga, pe dreapta, oameni care fac autostopul, animale, intrari fara banda de acceleratie si cu Stop, etc. Dar exista bun simt si oricind ajungeai o masina (pe orice tip de drum), aceasta se tragea mai pe dreapta si te lasa sa treci. Linia continua (chiar si dubla) are doar rolul de a marca mijlocul drumului.

Ferry: ANEK Lines. Luat bilete la fata locului, 328Euro dus-intors la air-type seat pentru 2 persoane + masina. Frumos pe ferry, dar dupa iesirea din port am dormit dus pina dimineata (cu mici pauze de urmarit finala CE de fotbal). Am ajuns in Chania (Souda Bay) pe la 5.30 AM.

Citeva preturi orientative la mincare in taverne. Preturile sunt din sud, in nord - in zona cu turism en-gross - sunt mai mari:

- aperitive (tzatziki, feta, etc.): 2-4 €

- apa: 1€ (sticla mare)

- inghetata, waffe, clatite, etc. 3 - 6€

Cazarea la pensiuni in perioada asta e cam 35 - 45 € / noapte / studio

Noi am stat in Plakias.

NOTA WEBMASTER: Super & pro! :)

Trimis de pogo in 16.07.08 09:23:21

VIZUALIZĂRI: 3981 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pogo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.08.11 20:32:48]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Descopera vestul Cretei - Chania/Rhetimno" (deja existenta pe site)

[25.11.21 08:47:17]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă zona Plakias» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Agios Nikolaos]

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Plakias: