ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.03.2010
ÎNSCRIS: 04.06.08
SEP-2009
2 AD. + 1 copil 10 ani COPII

ISTRIA acelasi hotel invechit

Am revenit la Hotel Istria de curiozitate să vedem ce s-a schimbat faţă de anul trecut.

Mare lucru nu s-a întamplat. Doar au schimbat mochetele din camere, cu gresie. Aa şi încă o schimbare în bine faţă de anul trecut: nu am mai văzut gândaci de bucătărie, doar tânţari. Şi cu toate acestea hotelul era aproape plin. Lucru descoperit prin faptul că nu aveam loc de parcare în jurul hotelului. Am găsit mai pe la sfârşitul sejurului un loc în parcarea de la intrarea în hotel. Era aglomerat poate şi datorită preţului relativ mai mic la camere (100 lei). Aveau şi camere modernizate cu mobilier nou, cu un confort mai mare şi cu frigider (faţă de răcitoare din majoritatea camerelor), dar evident erau mai scumpe 140 lei. Preţurile la camere erau de la 01 septembrie.

Curăţenie se făcea în fiecare zi şi dacă dădeai şi o mică atenţie îţi dădeau şi cu aspiratorul. Lenjeriile erau curate, dar nu acelaşi lucru pot spune despre perdele şi draperii. Mobilierul la fel de vechi ca şi anul trecut.

O surpriză neplăcută pentru prietenii noştrii cu care am fost: Spring Time a tras obloanele în 04 septembrie. Program de criză, nu-i aşa.

Plajă am făcut în zona dinspre plaja lui Băsescu, mai liberă, unde exista şi o gogoşerie în care făceau super gogoşi. Pe plajă mai puţină mizerie ca anul trecut, dar tot era, mai ales la sfârşitul zilei de plajă (ăsta-i românul). Berea o consumam la pahar: Silva 400ml – 3, 5 lei, în zona “la steaguri” (bunicică).

Seara mergeam la plimbare prin centru, unde era furnicar de lume, pe faleză sau prin vechiul Prichindel, pentru bucuria copiilor.

În concluzie ca şi anul trecut nu vă recomand acest hotel decât în cazuri de strictă necesitate, dacă nu mai aveţi altă opţiune!

Vacanţe plăcute!

Trimis de Horia in 23.03.10 14:50:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP.

VIZUALIZĂRI: 3254 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Horia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Istria - hol

Sanziana
[23.03.10 14:55:25]

as putea sa stiu si eu de ce ai punctat conditiile de masa cu 80 %?

[23.03.10 15:24:52]

Aşa, doar pentru încurajare. Că dacă ar fi să fim drastici, nu cred că ar primi notă de trecere.

PS Am uitat să precizez că la întoarcere spre Bucureşti, ne-am oprit la un popas (dintre multele) amenajat de-a lungul Autostrăzii Soarelui. Chiar am fost impresionaţi de condiţiile şi curăţenia de la grupul sanitar şi de foişoarele construite pentru luarea mesei sau odihnă.

Bravo lor, deci se poate şi aşa.

Vacanţe plăcute!

cc_iordachescu
[23.03.10 16:54:12]

Horia, lamureste-ma si pe mine! Din cele scrise de tine reiese ca ai gasit unele imbunatatiri in ceea ce priveste conditiile de cazare, deci de ce esti atat de categoric nerecomandand hotelul?

Este totusi un hotel clasificat cu 2**, nu poti avea pretentii de 5*****.

pepsi70ro
[23.03.10 17:15:49]

Care or fi ale multe de-a lungul autostrazii, ca eu nu am vazut nici unul. Poate vrei sa spui de cele de la Drajna, pe vechiul drum catre mare DN3A. Acolo sunt cateva faine, dar in ultimul timp din lipsa clientilor, "forteaza nota".

Mi se pare mult ca la un hotel de 2 stele, in luna septembrie sa platesti 100 lei, dar totul este posibil. Banuiesc ca masa nu a fost inclusa daca ati fost la Spring.

Diaura*
[23.03.10 22:49:26]

Este clar ca un hotel de 2* nou, undeva la munte arata mult mai bine decat unul vechi, de la mare , tot de 2*. Poza P04 este f.tare.

[24.03.10 14:11:58]

Pentru cc iordachescu

Am spus că recomand hotelul doar ca variantă de rezervă, în caz de forţă majoră.

Pentru pepsi70ro

Mă refeream la parcările amenajate cu toalete şi foişoare, nu la popasuri cu restaurante şi moteluri, care cum bine-ai spus nu sunt pe Autostrada Soarelui. Vezi pozele: P08 – în spate se poate vedea o parte din grupul sanitar; P07 şi P10 – un foişor şi P09 cu foişoarele care se văd şi pe sensul celălalt de mers.

Preţurile la camere erau doar pentru cazare.

Pentru Diaura

Perfect adevărat.

pepsi70ro
[24.03.10 14:20:18]

Da, ai dreptate, cred ca nu erau incarcate fotografiile sau am fost furat de peisaj)

Eu ma gandisem la altceva, in fine, ai dreptate. Votul meu.

adrian75
[02.05.10 19:31:50]

In iulie merg la hotel Istria Neptun. Stie cine va daca in acest an, 2010, hotelul este renovat in totalitate, inclusiv toate baile(asa mi-au spus cei de la agentia de la care am cumparat biletul) ?

Te poti caza inainte de ora 18 (mai exact pe la 12-13) ?

webmasterXY*
[02.05.10 20:24:10]

@adrian75, poti pune intrebarea folosind rubrica Intrebari si raspunsuri de aici astfel avand mai multe sanse sa ti se raspunda.

[04.05.10 09:56:53]

Nu cred ca au renovat toate camerele dar poti intreba la receptie la tel: 0241-701.249 sau 0241,701.264 .

Vacanta placuta.

adrian75, cc_iordachescu, Diaura*, Horia