ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.03.2010
2 AD. + 1 COPII

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Camping la malul Marii Adriatice

Acum doi ani ne-am hotarat sa facem o vacanta un pic mai lunga in Italia si pentru ca vroiam sa ne intalnim si cu niste prieteni mai vechi pe care nu-i mai vazusem de mult. Asa am ajuns in Fano, un oras- statiune la mare din zona Perugia undeva aproape de Rimini, si ca sa imbinam utilul cu placutul ne-am gandit sa facem si o mica vacanta si sa stam un pic si cu burta la soare.

De aranjat nu ne aranjasem nimic de acasa, ramasese sa ne hotaram cand vom ajunge la Fano daca ne place sau daca nu ne vom duce in Rimini, fiind si sfarsitul lunii iulie inceputul lunii August era plin sezon la ei deci foarte aglomerat. In Italia incepand cu 15 Iulie toata lumea pleaca la mare pana la sfarsitul lunii August (mai ales femeile cu copii iar in oras raman doar barbatii la servici). Foarte multi inchiriaza apartamente, vile, locuri pentru rulote sau camper precum si bungalow-uri pe tot anul ca sa aibe ceva fix, si se duc mai tot timpul la mare cat tine vara dar in August cel putin toti cu mic cu mare sunt in vacanta.

Am ajuns in Fano pe la ora 18 si ni se parea totul foarte linistit, chiar eram foarte uimiti ca era altfel decat ne asteptam, nu era deloc forfota care e la noi la mare si i-am intrebat pe prietenii nostri si ne-au spus ca toata lumea sta in casa pana seara cand incepe forfota, si asa a si fost. Prima seara am stat la o pensiune agroturistica sus pe o colina care nu mai tin minte cum se numea unde ne-au dus prietenii nostri iar a doua zi ne-am cautat ceva mai aproape de mare. Nu am cautat foarte mult si am gasit aici la acest camping Madonna Ponte o camera la un mic hotel care avea vreo 4 apartamente pe etaj si erau 2 etaje.

Localizarea hotelului.

Campingul Madonna Ponte se afla relativ foarte aproape de centrul statiunii Fano, langa o renumita plaja numita „Spiagia dei Gabbiani” (plaja pescarusilor) dar noi mergeam chiar pe plaja campingului care era mai neamanajata cu pietricele (asta era singurul incovenient) dar cu nisip in apa si foarte aproape practic de la iesirea din hotel pana pe plaja faceai circa 20m. De pe balconul apartamentului vedeai plaja si marea, iar peisajul era superb.

Se merge pe jos spre centru pe faleza sau pe strada cu hoteluri, dar noi preferam mersul pe faleza pentru ca iubim marea foarte mult.

CONDITIILE DE CAZARE:

La acest camping ai mai multe posibilitati de cazare, acest mic hotel cu apartamente care puteau fi inchiriate si pe o luna intreaga (si pretul era mult mai mic), bungalow-uri de doua camere si trei sau casute cu o singura camera si cu terasa sau veneai cu rulota, cortul sau camperul. Bungalow-rile erau ocupate deja pe toata perioada de vara singura varianta pe care o aveam noi erau apartamentele.

Apartamentele erau mari cu un pat matrimonial foarte mare si cu doua paturi suprapuse (deci patru persoane aveau loc fara probleme), cu ocazia asta si-a facut si fimea damblaua cu dormitul in patul suprapus. Bucatarie superutilata cu tot ce ai nevoie, frigider, un mini aragaz vesela, cratite, tigai si tot ce e nevoie intr-o bucatarie, noi am cumparat doar ulei detergent de vase, chiar si condimente aveau. Un loc de luat masa cu masa si patru scaune foarte dragut, iar baia destul de mare si cu dus.

BUCATARIE si conditiile de servit MASA

Dimineata mancam in camera ce ne cumparasem de la magazin, diverse chestii care nu au fost deloc scumpe si f proaspete. Dupa o bine meritata plaja si o baie super prelungita pentru ca apa era cristal cu toate ca era foarte sarata, ne-am gandit sa mergem sa mancam ceva. Restaurantul de la camping era inchis, am luat-o spre centru sa gasim undeva unde sa mancam, deja ma enervasem toate terasele erau inchise cu chiu cu vai am gasit una deschisa. Pizza nu faceau in afara de paste nu mai aveau altceva, deja eram cu nervi vraiste, nu intelegeam care era problema si de ce erau inchise toate restaurantele.

Am comandat trei porti de paste ca eram lihniti de foame, dar am si intrebat de ce peste tot este inchis, si chiar si la ei doar paste puteam comanda, m-a uimit raspunsul dat. Italienilor nu le place sa manance in oras la pranz, ei isi faceau toti vesnica pasta acasa (unde statea fiecare) si abia seara ieseau la restaurante, cluburi, sau terase. Si cei care mai ieseau, sau n-aveau bucatarie la hotel asta mancau diverse tipuri de paste.

Seara intradevar incepea vanzoleala, parca deja erai in alta statiune, toata lumea cu mici cu mare mergeau se plimbau, mancau pizza, o multime de restaurante unde se manca peste sau delicioasele fructe de mare sau savurau o prajituri pe care le mancai cu ochii sau delicioasa inghetata cum n-am mai mancat.

Ce m-a uimit pe mine foarte mult cum se distrau oamenii foarte invarsta de circa 70-80 ani care aveau localuri speciale, chiar si la camping era unul, unde dansau cantau karaoke si se distrau „ca la 20 ani”.

Deja de a doua zi stiam ce avem de facut, nu ne-am mai suparat am incropit ceva in bucatarioara noastra si seara am mancat delicatese de mare.

Per total ne-a placut foarte mult plaja si statiunea (dar despre ea am sa va povestesc separat) apa cristalina in care nu vedeai strop de alge si foarte calda, temperatura foarte placuta nici foarte cald (ca in Turcia), campingul in care erau conditii greu de imaginat facand comparatie cu ce este la noi si atmosfera de veselie generala.

Tarife:

Acum doi ani in plin sezon, adica in luna August noi am dat 60E pe camera /noapte, daca am fi stat mai mult se ajungea si la 40E/noapte.

Dupa parerea mea a fost foarte frumos, si noua ne-a placut mai mult in Fano decat in Rimini unde era prea aglomerat si preturile erau duble la toate.

Trimis de Valentina69 in 23.03.10 14:42:37

VIZUALIZĂRI: 4561 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Valentina69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Plaja campingului si micul hotel in spate

ancamariagadea*
    [23.03.10 15:15:59]

Inedite randurile tale. Ce-i drept, nu am prea citit despre campinguri...

Referitor la pensionari, ai dreptate: pensionarii straini chiar se distreaza, dar asta pentru ca au cu ce (au posibilitatea din punct de vedere material) si la 70-80 ani calitatea vietii lor este alta. Ai nostri saracii, no comment!

[23.03.10 15:29:20]

Si statul ii ajuta foarte mult, dupa cum am inteles le inlesneste si au preturi speciale pentru pensionari (aproape gratis) dar nu in locuri insalubre ca la noi ci la hoteluri super ok in statiuni ff frumoase.

Sanziana
    [23.03.10 15:52:25]

Valentina, frumos scris review-ul tau.

De foarte multe ori admiram cu jind caravanele de rulote care de care mai frumoase ce strabat Romania si ne intrebam cand va putea romanul nostru simplu sa isi cumpere asa ceva cand iese la pensie si sa colinde lumea. Daca ai avut ocazia sa stai in locuri asa de frumoase, sa incerci sa mergi undeva si cu rulota.

Este superb si regret ca nu am reusit sa ajung in Italia decat cu avionul, pentru ca am inteles ca la campinguri ai toate conditiile si uneori e mai bine ca la un hotel de marca.

[23.03.10 15:59:34]

Multumesc Sanziana, intradevar foarte frumos, si toate conditiile, unele chiar au piscina cu animatori, noua ne plac f mult astfel de locuri, iar sotul meu este innebunit dupa asa ceva.

georgiana
    [23.03.10 16:36:46]

Tot in zona Rimini, am stat si noi in Porto San Giorgio, in toamna trecuta. Chiar daca nu mai era vreme de plaja, a fost superb.

Italia are farmecul ei, care, oricat as incerca eu sa descopar in ce consta, nu cred ca voi reusi vreodata!

Si... poate ca -i mai bine! ~Si asta inseamna ca m-am indragostit de Ea/???

pepsi70ro
    [23.03.10 19:10:30]

Interesante impresii, chiar aduc ceva nou pe site, stiu ca in Sardinia camping-urile sunt foarte la moda, pe langa pretul accesibil ofera si o pozitie strategica fata de plaje sau centrele comerciale.

Din pacate, la noi sunt foarte rare. Si in acele putine cazuri confortul nu este ca intr-un camping de afara.

Un vot cat un superbonus pentru subiectul atins. Foarte interesant, felicitari!

[23.03.10 19:59:24]

Si eu Georgiana sunt indragostita de Italia, si nu m-as plictisi niciodata de ea si de muzica ei, de oamenii ei veseli si de istoria ei. Au foarte multe locuri si orase care merita vizitate, si chiar stiu sa faca turism si orice zid vechi sa-l exploateze si sa-l arate tuturor mandri de ce au.

Pepsi multumesc si tie, stiu ca si tie iti place Italia mai ales Sardinia, pe care eu nu am vazut-o din pacate dar am auzit ca e superba.

Intradevar sistemul acesta de campinguri este foarte popular la italieni si au conditii pe care noi abia le putem visa ca vor fi vreodata la noi. Nu mai vorbesc de curatenie, dar pt cei cu rulote la fiecare loc special amenajat este tras curent, apa curenta si canalizare, fiecare doar sa se lege la sistem.

La bungalow-uri ai tot confortul cu ce iti trebuie ca si acasa, aer conditionat, televizor frigider etc astfel incat sa poti sta o luna-doua fara probleme.

florinene* †
    [23.03.10 20:22:09]

interesant review. ma intereseaza daca stiti ceva despre camping la venetia..

[23.03.10 20:27:21]

va mai aduceti aminte de formatia Drupi cu slagarele sale "Piccola e fragile" si " Amore amore amore" sau "Tornero" eu uitasem cu desavarsire de aceasta trupa, noroc cu impresiile Valentinei!

Am atasat aceasta melodie, Valentina daca nu-ti place putem schimba!

dananecula
    [23.03.10 20:37:44]

Bravo Valentina! Excelent review... un vot si de la mine! Intr-adevar Italia e minunata (o spun din poze, istorisiri si amintiri povestite de altii). De mult imi doresc s-ajung acolo... am auzit de Rimini lucruri frumoase, dar din cate povestesti tu nu prea e indicat sa mergi in sezonul de varf, caci e cam aglomerat.

Am facut in seara asta multe plimbari virtuale datorita voua, frumoasa familie AmFostacolo: Valentina,datorita tie am ajuns in Italia, cu Ileana m-am plimbat in Munchen, citind review-ul lui Florinene am ajuns sa vad si vegetatia luxurianta din Vietnam... superb, mirific, minunat... Sunt tare fericita ca v-am descoperit, prieteni dragi, virtuali si reali ai acestei comunitati.

Intr-adevar, precum spunea Georgiana, pe undeva, am reusit sa ma molipsesc si sa ma imbolnavesc cu adevarat de ,,microbul'' acesta al calatoriilor virtuale, sa-mi fac prieteni minunati si asta numai datorita voua, draga comunitate AmFostAcolo, cu webmasteri meshteri mari, dar si cu un inimos pe masura, Cornel un om extraordinar, cu suflet deosebit.

Iar daca tot veni vorba de melodii si formatii italiene... , multumesc pe aceasta cale webmaster13 ca ne-ai transpus in acele timpuri... , va mai amintit de Ricchi e Poveri: Acapulco, Mamma Maria, Sara perche ti amo, Buona notte Fiorelino...

Cristian_h*
    [23.03.10 21:57:10]

florinene intre Lido di Jesolo si Punta Sabioni unde se termina peninsula sunt cateva zeci de campinguri, cotate la 2 stele (doar pentru corturi) 3 stele (corturi si bungalow) 4 stele (corturi, bungalow, vile, restaurante, locuri de agrement pentru copii, piscine, amfiteatru pentru spectacole).

Am stat intr-un astfel de camping de 4 stele, imens, impartit pe zone, bungalow cu AC/fara Ac, in care erau permise animalele de companie altele in care nu erau permise, bungalow confort+ cu televizor, frigider si grup sanitar. Pentru un bungalow 4 persoane paturi suprapuse, fara grup sanitar propiu am platit acum 4 ani 32 euro/noapte conditia pentru acest pret era sa stai minim 3 nopti!

dupa 15 septembrie marea majoritate se inchid!

conditiile foarte bune, curat si gaseai tot ce vrei in interiorul campingului, restaurante, magazine, singurul lucru care m-a deranjat a fost faptul ca bungalourile erau foarte apropiate si erau multi turisti cu copii (in special nemti si italieni) iar copiii erau lasati de capul lor de unde si galagia nonstop, in schimb este o alternativa avantajoasa din punct de vedere material . In zona corturilor parcelele beneficiau bineinteles de toate facilitatile, apa, energie electrica etc.

Diaura*
    [23.03.10 22:31:17]

Dupa ce am citit randurile tale @valentina69, mi-am sunat o prietena care acum doi ani a stat in Italia o luna; a inchiriat un camper si a colindat tara. Vroiam neaparat sa ii spun ca in fine, cineva a scris despre un camping din Italia, caci si ea a stat o saptamana undeva la mare si a fost foarte multumita.

Din pacate nu pot vota si pentru ea si pentru mine, dar amandoua te felicitam pentru alegerea facuta atunci, si pentru povestea de acum.

kmy
    [25.03.10 19:45:49]

Bravo Valentina! Excelent review... un vot si de la mine! Sper sa vizitez si eu cat de curand Italia.

[26.03.10 08:39:43]

Multumesc Kmy si eu iti doresc sa vezi Italia si multe alte vacante

dananecula, Diaura*, georgiana, kmy, Valentina69

• pagină generată în 0.049041986465454 sec