ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.01.2017
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
JAN-2017

Un weekend minunat la Pensiunea Pop Nechifor *** din Vatra Dornei

La sfârșitul săptămânii trecute, am fost cazați la frumoasa pensiune Pop Nechifor*** din Vatra Dornei, strada Runc, nr. 2. Aceasta se afla la aproximativ 200m. de centrul orașului, oferind o vedere deosebit de frumoasă asupra pârtiilor de schi ale masivului Suhard, mai ales noaptea când funcționează nocturna.

Aici ne-am deplasat cu grupul de copii de la Clubul copiilor din Tirgu Mureș pentru a participa la concursul national de schi pentru copii "Bucuriile Zăpezii" Vatra Dornei, organizat în perioada 13-15 ianuarie 2017.

Pentru că am fost un grup, tarifele s-au negociat, rezultând astfel un preț de 70 lei/ persoană/zi, în care au fost incluse trei mese/zi și cazarea. Noi am fost cazați două nopți, așadar am plătit 140 lei/ persoană.

De la intrarea în curtea largă și lungă am remarcat clădirea construită pe două nivele și curtea frumos împodobită cu becuri colorate de sărbători. Am crezut că acolo vom fi cazați. Dar ni s-a spus că a venit un grup de 80 de copii și nu mai au locuri acolo, să mergem în clădirea din deal. În timp ce treceam de aglomerația copiilor care erau strânși la ușa pensiunii pentru a fi repartizați în camerele lor, am observat în față un foișor mare, cu un cuptor zidit, împodobit cu beculete colorate. Îmi părea rău că noi trebuie să mergem sa ne cazam în spate. În primul rând pentru că trebuia să cărăm bagajele pe o pantă cu scări și în al doilea rând pentru că trebuia să parcurgem panta și cu clăparii în picioare în următoarele zile.

Am ajuns lângă cladirea unde trebuia să ne preluăm camerele. Noi, adică eu împreună cu băiatul meu, am primit cheia de la camera 1, de la parter... mă gândeam ca o să induram un frig... dar surpriză!... după ce am deschis ușa ne-a izbit în față o căldură mare.

Camera este amenajată cu un pat matrimonial, cu două noptiere de o parte și de alta a patului, cu un dulap mare cu rafturi și umerașe, pe care erau așezate două pături mari, două mese, două scaune, pahare, televizor cu ecran plat, frigider, oglindă, calorifere cu tremostat atât în cameră cât și în baie. Am oprit căldura a doua noapte pentru era foarte cald. Așternuturile au fost din material creponat bun, nu zgâria, cu plapumă și perne mari dar prea plate. Mobilerul este din lemn masiv.

Baia este într-o culoare caldă, maro deschis, cu gresie și faianță asotate, dotată cu duș și atât, adică fără cabină sau perdea, covoras antiderapant, chiuvetă cu oglindă, cuier - agățători, stativ pentru cele necesare, toaletă, plus un calorifer mare și apă fiartă în permanență. Prosoape, săpunuri sau orice consumabile doream, le primeam de la patron care era în prima clădire, la recepție și supraveghea ca toată lumea să fie mulțumită.

În cameră era o atmosferă intimă, caldura și liniște.

La parter mai era o cameră, nr. 2, cu 4 locuri, un pat matrimonial și două single. Camera nr. 2 era mai mare și avea la intrare un hol, căruia noi i-am simțit lipsa, pentru că echipamentele a de schi sunt voluminoase și împreună cu clăparii ocupă mult spațiu.

Pentru a ajunge la camerele în care au fost cazați, ceilalți membri ai grupului au trebuit să treacă printr-un alt foișor care facea legătura, printr-un tunel cu scări, cu clădirea in care erau restul camerelor. Era foarte frumos decorat foișorul cu beculete care luminau în culoarea albastră, cu masă și bănci din lemn, cu mozaic pe jos. Aici se schimbau clăparii, se fuma și se admira peisajul cu pârtiile ca niște fâșii albe care brăzdau muntele Hasmas.

La etaj sunt încă 5 camere, clădirea având o capacitate de 18 locuri, din câte am înțeles.

Mâncarea se servea în clădirea principală. Acolo sunt două săli de mese. Mâncarea este proaspătă, gătită în pensiune și este gustoasă iar porțiile sunt prea mari!

Totul este amenajat cu bun gust, intim, cu elemente de decor tradiționale, cu decoruri cu mult lemn, cu statuete cu pitici, bunicuțe și bunici, cu trofee de cerbi, păsări împăiate, cu locuri amenajate cu bănci și mese în care poți socializa, la fiecare etaj.

Parola de Wi-Fi este afisata la receptie.

In curte erau parcate mai multe masini.

Căldura încăperilor este amplificată de căldura gazdelor care ne-au oferit un sejur minunat.

Va recomand aceasta unitate de cazare, dar trebuie sa luati in considerare suma pe care o platiti si ceea e primiti in schimbul ei, ceea ce este cu siguranta peste asteptari.

Trimis de Dana2008 in 19.01.17 16:58:38
Validat / Publicat: 19.01.17 19:09:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VATRA DORNEI.

VIZUALIZĂRI: 2950 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pensiunea Pop, Vatra Dornei, cladirea din spate care nu apare pe net

[19.01.17 19:08:33]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Pensiunea Pop Nechifor, VATRA DORNEI" (nou-creată pe sait)

Dana2008AUTOR REVIEW
[19.01.17 19:23:59]

@webmasterX: e corect

Dan&Ema
[20.01.17 07:39:26]

@Dana2008: excelent si la un pret foarte bun!

[20.01.17 08:49:08]

@Dana2008: Faptul ca ai fost multumita de ce ai gasit acolo conteaza cel mai mult. Foarte dragute mi s-au parut figurinele fotografiate, parca si ele mai dadeau un plus de caldura locului.

Foarte utile mi se par si locurile de socializare mai ales cand mergi cu prieteni si nu stii unde sa stati pentru ca in camera nu este loc sufficient iar afara este frig.

Felicitari, un SB acordat cu mare placere.

Dan&Ema, Dana2008, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Pop Nechifor: