ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.01.2017
DIN: Otopeni [IF]
ÎNSCRIS: 20.07.11
DEC-2016

E loc de mult mai bine

Cum spuneam in articolul despre Sparti, in oras nu sunt prea multe optiuni de cazare. Majoritatea fiind hoteluri in centru.

Hotelul Dioscouri la care am stat noi, un hotel de 3 stele, se afla chiar in centru, la bulevard. Un hotel ok la prima vedere, nu prea nou.

Holul de la intrare are o receptie cu receptioner non-stop, un salon de recreere cu canapele, fotolii, masuta si un televizor. La etajul 1 este sala de mic dejun. Hotelul are lift pentru a urca la etajele superioare. Prima impresie cel putin cand intri in camera este ca te afli intr-un hotel comunist renovat pe ici pe colo.

Camera foarte mare si foarte curata, cu un pat matrimonial mare, 2 fotolii si o masuta. In fata patului era o masa cu un televizor lcd (pe care nu era indicat sa il schimbi ca isi pierdea semnalul). Camera este dotata cu un minifrigider in care erau 4 ape plate la 500 ml si un aer conditionat. Baia mare cu cada si articole de baie, inclusiv feon.

E si acum intervin partile mai putin ok. Frigul. Frig care ne-a urmarit cam peste tot unde am fost cazati in Grecia. Poate am nimerit si intr-o perioada in care peste Grecia venise un val de frig dar... Deci: camera este dotata cu un calorifer mare. Dar caldura era data in functie de cum vroia cel de la receptie. Baiatul de la receptie cu care ne imprietenisem era atunci dupa amiaza si dadea caldura pana la ora 23.00 cand iesea din tura. Dupa ora 23 caldura se oprea si te trezeai pe la ora 1 clantanind de frig. Dadeai drumul la aer conditonat. Se facea cald dar era foarte zgomotos si tot aerul venea in capul tau in pat (din punctul meu de vedere ca am probleme cu sinusurile si nu prea suport). Treceai si peste asta. Te duceai in baie... si intepeneai instant. Baia avea pe toata lungimea cazii un geam mare cu tamplarie de lemn, cu o inchizatoare cam subreda prin care intra frigul de afara. Deci in baie... ca la toaleta din fundul curtii.

Camera avea si balcon care iti oferea o priveliste extraordinara asupra muntilor. Asta pentru inviorare in cazul in care nu te inviorai in baie.

Dar am zis... asta e, e curat, nu stam in camera decat noaptea sa dormim, ne spalam repede ca pisica si in rest noi sa fim sanatosi sa vedem cat mai multe frumuseti.

Am avut si mic dejun. Destul de ok, acelasi in fiecare dimineata, tip bufet suedez. Omleta, 2 tipuri de salam, 2 tipuri de branza, masline, unt si cateva feluri de dulceata, fructe si vreo 3-4 feluri de desert (briose, chec). Suc natural excelent si o cafea buna. In rest aceeasi problema si aici. Un mare aer conditionat incalzea locul. Indiferent la ce masa stateai te batea fix in cap. Poate sunt eu prea sensibila si pricinoasa am zis initial, dar am vazut ca toti cei cazati acolo aveau aceeasi problema.

Hotelul are parcarea in fata, pe strada, are cateva locuri de parcare proprii. Noi gaseam loc mereu in conditiile in care plecam dimineata si veneam seara si hotelul a fost plin la un moment dat.

In final... un hotel bunicel, daca ar fi un pic mai darnici cu caldura ar fi chiar un hotel bun.

Ce imi pare rau....Am facut poze cu telefonul si cand am ajuns acasa nu am mai gasit pozele cu camera. Am facut eu ceva curatenie in poze....Asa ca pun pozele care mi-au ramas.

Trimis de ancutza26 in 15.01.17 10:21:16
Validat / Publicat: 15.01.17 11:20:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 1003 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ancutza26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Livingul de la parterul hotelului

[15.01.17 11:16:45]

Mutat în rubrica "Dioscouri Hotel, SPARTI" (nou-creată pe sait)

- - -

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

- - -

ancutza26AUTOR REVIEW
    [15.01.17 11:52:09]

@webmaster33: Am notat si cazarea. Hotelul este chiar in colt jos (la intersectia strazii Atridon cu B-dul Likourgou).

ancutza26