ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2010
ÎNSCRIS: 20.03.08
STATUS: CONSUL
JUL-2010

Landul Salzburg - obiective si recomandari (partea I)

Austria este o tara impartita in mai multe landuri. Eu am vazut o parte din ele si voi incerca in randurile urmatoare sa fac un rezumat al celor mai frumoase/importante locuri/obiective din landul Salzburg – voi scrie aici ce am vazut/facut eu, deci doar pe baza experientei personale. Ma bucur ca cei de la oficiile de turism din Austria au inteles sa faca si in romana o parte din site-uri (abia la sfarsitul lui 2008 am vazut eu primele incercari).

vacante.salzburgerland.com - Acest site este si in limba romana, dar o parte a acestui site este doar in engleza si germana.

salzburgerland.com/eng/ - Pe acest site puteti face rezervari sau doar simulari de cazare in diferite sate/localitati din acest land. Aproape fiecare sat are site propriu. De asemenea recomand celor care merg in acest land si stau aici mai mult sa cumpere ‘’salzburgerlandcard’’ cu care se vor putea vedea/vizita circa 190 obiective turistice (plus reduceri la alte obiective) si puteti economisi multi bani. Practic puteti beneficia de cele 190 de obiective si nu veti plati nimic. Acest card este pentru 6 sau 12 zile si merita cumparat daca stati aici 6-7 zile cel putin. Pentru 2-3-4 zile nu se merita cumparat cardul. Puteti vedea muzee, drumuri alpine (nu Grossglockner), castele, transport pe cablu, cu vaporul, cu autobuzul, stranduri, piscine (si acoperite si in aer liber) etc – toate doar cu pretul unui card. Cand luati cardul veti primi si o brosura cu toate aceste obiectivele (orar, localitate, detalii in germana si engleza, site web).

Ca sa va faceti o idée - eu am stat 7 nopti in zona si am platit pentru card 36 euro si as fi platit pentru intrari 68 euro daca nu aveam acest card.

Cardul Salzburgerland - in dreapta aveti lista (pe categorii) cu ce puteti vedea gratis

----

Sa incepem recomandarile cu ‘’crema’’ obiectivelor - top7.at - Din pacate acest site este doar in germana, dar fiecare obiectiv trecut aici are site separate (le voi indica).

Ordinea descrierii lor este aleatorie, si voi incepe cu

[1] Barajele din Kaprun. Doar drumul pana aici este o experienta in sine pentru ca este mai deosebit si se face in mai multe etape. Se iese din Kaprun (sunt indicatoare si este un singur drum) spre Kessefall Alpenhaus si dupa circa 6-7 km se ajunge in parcarile (sunt vreo 7 inclusiv una pe patru nivele acoperita) unde trebuie lasata masina. Se cumpara biletul (17 euro, dar cu reducere 10% daca stai la pensiuni in zona) si se ia un autobuz care va parcurge un traseu pe un drum cu o singura banda (daca o sa vi se para ingust, inca nu ati vazut nimic). Partea a doua - se va lua un funicular imens (care transporta si autobuze pentru a treia parte a traseului) cu care veti urca pana pe la 1650m si apoi (a 3-a parte) iar cu un autobuz al carui traseu va fi in cea mai mare parte prin tunele unde ai impresia ca va lovi toti peretii, atat de mica este distanta intre laterala autobuzului si stanca – cei care nu stau bine cu ‘’pompa’’ sa nu stea in fata. La iesirea din ultimul tunel se va deschide o panorama impresionanta a vaii Kaprun si a lacurilor de acumulare (sunt 2). Dupa coborarea din autobuz va vor trebui cateva minute sa va reveniti, dar admirand peisajele va va trece repede. Puteti vizita uzina de apa, sa va plimbati pe baraj, sa urcati pe muntii care inconjoara zona, sa leneviti la soare (chiar plaja) etc. Am vazut chiar pictori amatori care puneau pe sevalet peisajele. Recomand urcarea doar pe vreme frumoasa si sa stati macar vreo 2-3 ore (trebuie avut in vedere ca doar un drum dureaza circa 45 minute). Exista si un restaurant cu terasa unde puteti manca/bea ceva si savura peisajele.

Coborarea este la fel de palpitanta si va asigur ca veti ramane impresionati de ceea ce ati vazut.

tauerntouristik.at

verbund-tourismus.at

[2] Grossglockner hochalpenstrasse – drumul alpin care ajunge la 2500m altitudine. Peste tot in zona sunt indicatoare si este imposibil sa nu ajungeti pe drumul corect. La bariera unde se plateste – intrarea dinspre Fusch am Grossglockner- (28 euro/masina, 10% reducere cu cardul – tichet valabil o zi, deci puteti iesi si reintra pe traseu cu acelasi bilet) exista si un parc zoo (gratis cu cardul) unde puteti vedea in spatii largi multe animale (pentru copii este o incantare). Exista si spatii de joaca pentru copii cu diverse jucarii /jocuri/masinute – este o minunatie.

wildpark-ferleiten.at

Drumul excelent intretinut (la ei nu exista ciclul inghet-dezghet ca la noi si drumul este bun intotdeauna-intelegeti ghilimelele), privelisti magnifice, poti vedea cel mai inalt varf din Austria - Grossglockner 3798 m - din loc in loc parcari/puncte de belvedere sa poti admira/fotografia peisajul, terase, restaurante unde poti manca cu 12-13 euro de persoana (si cu niste toalete/wc la 2500m care miros a ‘’florarie’’), am dat de zapada de vreo 3-4 metri (in iunie! - din pacate poza pe care o am este pe hartie). Exista o bifurcatie catre Franz josephohe si ghetarul PASTERZE - 10km lungime se poate explora cu ghid; din parcare se coboara cu un funicular pana la baza ghetarului; tot de aici se vede cel mai inalt varf din Austria 3798m (sa fie vreme buna). Aici veti gasi o parcare etajata pe patru nivele cu spatii separate pentru autocare, motociclete si masini (nu lasati masina in parcarea motocicletelor sau autocarelor), magazine de suveniruri, restaurant. Daca aveti noroc puteti vedea si marmote.

Drumul se inchide pe la inceput de noiembrie si se deschide, de regula, in mai. Ca sa va faceti o idée despre cum se face desapezirea - click aici sau click aici

[3] Eisriesenwelt – pestera de gheata (cel mai mare sistem de pesteri de gheata din lume)

Daca vreti sa o vedeti, luati-va haine groase, pt ca un tur dureaza cam 75 min si inauntru sunt max 0 grade. In pret intra urcatul si coboratul cu o telecabina (merge si pe jos, 90min aprox, dar nu va recomand la ce panta e acolo!! ) si vizitarea pesterii. Se lasa masina intr-o parcare, se merge pe jos circa 15 min, se ia telecabina si iar pe jos 15 minute. Vizitarea se face cu ghid iar interiorul pesterii este luminat doar de lampile cu magneziu ale turistilor si ghidului. Este ceva deosebit si impresionant sa vedeti o cascada de gheata de 25 m inaltime (luminata din spate de lampa ghidului), precum si diverse alte formatiuni de gheata si roca. Traseul este foarte bine amenajat, cu balustrade si trepte si nu sunt probleme nici pentru copii. Este cam greu de facut poze inauntru, de aceea mai multe puteti vedea aici.

eisriesenwelt.at

[4] Castelul din Werfen - Foarte aproape de pestera este si un castel cocotat pe o stanca (se vede de pe autostrada A10 - SALZBURG-VILLACH, in localitatea Werfen). Merita si el vazut - inauntru sunt ghizi care dreseaza vulturi si puteti prinde demonstratii in direct, privelisti frumoase asupra vaii Salzach (totul e sa ai vreme buna). Accesul se poate face pe jos sau cu telecabina. Intrare gratuita cu cardul.

click aici

[5] Cascadele Gollinger – sunt in apropiere si merita vizitate – gratis cu cardul.

golling.info

Aproape de cascada este si defileul Salzachofen – un traseu frumos prin padure si prin chei cu cavitati sapate in stanca de apa. (gratis cu cardul) - click aici

va urma

nota webmaster: continuarea o puteti citi aici

Trimis de BOGDAN DSN in 22.03.10 18:43:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 13674 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Barajele din Kaprun - in dreapta este o cascada,iar in stanga se observa drumul pe care circula autobuzele

piti
[22.03.10 19:02:29]

Cand ma gandesc ca am avut naivitatea sa intreb webmaster-ul acu vreo luna daca tu esti specialistul pentru Austria al site-ului, prezentat la intalnire la Poiana Brasov. Acum cred ca e clar pentru toata lumea.

Astept cu nerabdare episodul 2, pentru ca pe mine m-ai cucerit. Kaprun a fost locul revelionului 2008/2009, iar vara trecuta am cutreierat Tirol-ul. Elvetia si Austria sunt primele pe lista destinatiilor preferate. Deh... indragostit de munte! Bravo!

[22.03.10 19:07:00]

e in fapt un adevarat mini-ghid pentru aceasta regiune, extraordinar de util, in opinia mea, pentru oricine se orienteaza spre aceasta zona, multumiri si felicitari, bogdan. Te rog verifica daca linkurile (prelucrate si ajustate acum) duc acolo unde trebuie si ca nu s-a pierdut nimic prin formatarea mea.

De asemenea, te rog sa postezi si episodul doi tot in aceasta sectiune, 'Mini-Ghid Landul Salzburg'

pepsi70ro
[22.03.10 19:22:15]

Super Bogdane! Cand te-am intrebat la Poiana despre Austria, stiam eu de ce o fac. Iti multumesc si pentru recomandarile care mi le-ai trimis pe mess, pentru link-uri si mai ales pentru bunavointa de a arata si altora locuri cunoscute, dar in esenta cu foarte multe necunoscute.

Felicitarile mele, "jos palaria", meriti mult mai mult decat un superbonus, cred ca acest mini-ghid, din start ar fi trebuit recompensat cu 3000 PMA.

Asteptam episodul 2.

[22.03.10 20:06:52]

webmaster - linkul catre eisriesenwelt nu merge

il mai pun odata (scuze dar nu stiu cum din toata lungimea linkului sa fie doar ''aici''

click aici

Va multumesc tuturor pentru aprecieri - sper din suflet ca acest mini-ghid sa fie de ajutor tuturor celor care doresc sa vada zona. Stiu cat de greu mi-a fost mie la primul concediu in Austria. Sper ca si pozele sa va faca placere...am ales cu greu 20.

krondia*
[22.03.10 21:17:02]

Multumim! Este un mini-ghid deosebit de util cum nu cred sa se mai gaseasca pe web. Inclin sa cred ca detinem exclusivitatea... Fiecare accesare ar trebui sa iti aduca maximul de puncte pe care le poti primi dar nu stiu cum se face ca desi pana in prezent exista peste 100 de vizualizari, sunt doar 7 voturi...

Te felicit pentru rabdare, munca uriasa care sta in spatele acestei documentari: atat la calculator cat mai ales pe teren...55 de zile nu e putin lucru, dar si daruirea cu care ai scris aceste randuri. Stiu ca nu este deloc usor si de aceea ii rog pe toti cei care au citit aceste randuri si au aceasta posibilitate, sa te voteze. Este singurul mijloc prin care iti putem arata recunostinta noastra.

mirelab
[22.03.10 21:26:43]

Da, intr-adevar impresionant bagajul de informatii pe care ni l-ai pus la dispozitie!! Sute de multumiri si din partea celor din sudul tarii carora Austria nu le face cu ochiul de la doar o aruncatura de bat

[22.03.10 21:57:30]

BOGDAN: e mai 'ciudatel' acel link, ai vazut (cred) ca are niste semne speciale in el... L-am refacut (a doua oara, tin minte ca-l mai facusem odata, habar n-am cum s-a "pierdut"), acuma functioneaza. Sper insa ca "duce" unde intentionai...

[22.03.10 22:06:03]

krondia si mirelab va multumesc pentru aprecieri.

mirelab - si eu sunt din sudul tarii si cu o noapte de cazare pe drum poti ajunge in Austria. Ca o gluma (si nu chiar) eu nu am bani de Poiana Brasov, Predeal etc. Prefer sa-i dau unde sunt respectat si... atat (intelegeti voi mai departe).

webmaster acum merge linkul... multumesc.

Sanziana
[22.03.10 22:16:39]

am asteptat cu nerabdare acest mini ghid si ma bucur ca a intrecut toate asteptarile noastre, care deja erau destul de mari

Vad ca ai pus la bataie cateva din minunatele poze din Austria si cred ca nu sunt singura care vreau sa ma inscriu pe lista de asteptare la viitoarea ta excursie in aceste locuri

Voturile noastre vin cu complimentele de rigoare din partea familiei mele

mariana
[22.03.10 22:20:51]

Bogdan, Austria este minunata si vara si iarna dar preturile? Spui ca nu este scumpa, da cateva exemple si-ti si spun de ce zic asta, hotel de 3* sub 80-100 euro noi nu am gasit (o sa spui se poate sta si la pensiuni, mai ieftin, depinde de ce-ti doresti), un bilet la telecabina dus-intors pe o partie in Kaprun 40 euro (iarna) sau 1 kg de caise in august 14 euro (anul trecut), un platou cald pt. 2 persoane 40 euro si pot continua.

Desigur se poate si mai ieftin si preturile difera de la o locatie la alta, de acea te rog pune cateva preturi sa inteleaga toata lumea ce inseamna: nu-i asa scumpa.

Si sa revin, un reviu minunat si tot respectul si pma...

mariana
[22.03.10 22:24:21]

ai dreptate cu respectul!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[23.03.10 10:08:59]

sanziana - multumesc pentru aprecieri

mariana - voi face un review cu posibilitati de cazare (inclusiv cele in care am stat eu)

uite o cazare in Ischgl care mi-a placut f. mult (cel mai bun raport calitate-pret):

click aici

25euro/noapte/pers cu mic dejun- chestie interesanta: are 12 camere (deci pensiune) dar are lift si a urcat in clasificare la hotel.

uite alta

la service gasesti preturi

[31.03.10 20:29:38]

bogdan ma faci sa regret ca am trecut ca "gasca prin apa" prin aceasta tara de atatea ori, insa promit cu prima ocazie sa profit de toate informatiile oferite de tine.

Am atasat aceasta melodie, nu-ti place sau ai alta sugestie... suntem aici!

[31.03.10 20:37:14]

webmaster13 - am mai auzit eu pareri de genul: aaa, eu am vazut Austria, am stat in Viena 4 zile... ma umfla rasul cand aud asta (e ca si cum ai zice ca ai vazut Romania daca ai stat 3 zile in Bucuresti). Iti recomand cu caldura sa scapi de ''gasca'' si sa stai pe acolo mai mult.

Pentru toti care au nevoie de info... sunt pe aici.

Multumesc pentru melodie.

irma_ro*
[01.09.10 10:00:55]

multumesc mult pentru acest review

cel mai bun, util si complet review de pe acest site, un mare ajutor pentru a planifica in detaliu o excursie acolo

un vot mare de la mine

[05.09.10 08:52:24]

cu placere, irma - asta am si incercat, sa sintetizez totul, pentru a face cat mai usoara alegerea vacantei. Multumesc pentru aprecieri.

Alina Morar CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
[11.06.11 13:07:16]

In pestera de gheata pot merge cu un copil de 3 ani? E dificil tare?

[11.06.11 19:09:26]

Da, poti merge, doar ca pana la pestera sunt circa 20 minute de mers pe jos de la statia de sus a telecabinei.

In interior traseul este amenajat foarte bine, dar sunt destule trepte de urcat si coborat. Temperatura in interior nu trece de 0 grade... ai nevoie de haine calduroase.

Uite aici poze din pestera si de pe drumul spre intrare.

click aici

Ramane sa decizi daca este cazul sa mergi cu copilul la aceasta varsta.

Alina Morar CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
[11.06.11 21:09:33]

Pe acest sait am citit si eu ca nu prea e indicat cu copii mici.

Vom vedea.

Mersi.

icata24
[29.11.11 22:36:22]

Scuze daca intrebarea pare aiurea,

cateva din traseele descrise, sunt accesibile si in timpul iernii? Cu masina ma refer?

Foarte bun minighid, multumim de timpul acordat!

[01.12.11 20:42:32]

@icata24: Traseele descrise mai sus nu sunt accesibile iarna... poate doar cascadele Gollinger sa fie accesibile, dar fiecare are cate un link, si poti verifica perioada din an in care este deschis acel obiectiv.

Alina Morar, BOGDAN DSN, icata24, irma_ro*, krondia*, mariana, piti
Alte impresii din această RUBRICĂMini-Ghid Landul Salzburg :