ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2017
ÎNSCRIS: 21.07.11
SEP-2016

Maraki - Foarte bine

Ca de obicei, inca din aprilie, am rezervat, la recomandarea unor cunoscuti, la Maraki, un sejur de 10 nopti, initial, iar pe parcurs am mai adaugat o noapte. Rezervarea am facut-o contactand -o direct pe Maria, avansul l-am platit prin Paypal, cu un comision de 3%, mai mic decat cel de la Western Union.

Locatia e una izolata, dar aproape de drumul ce inconjoara insula, deci se aud toate masinile care trec. Parcarea e destul de incapatoare, dar trebuie sa stii ce faci, sa fii constient de dimensiunile masinii si sa fii obisnuit cu manevre in locuri mici, mai ales cand sunt deja mai multe masini parcate. In mare parte, a timpului, parcarea a fost plina, cei sositi ulterior parcand cum reuseau.

Cladirea e relativ noua, camere cu paturi matrimoniale, sau separate, aer conditionat, router Wi-Fi fara parola la fiecare etaj, internetul functiona decent, chiar si de pe balcon. Dotarea chicinetei e una standard, cu plita electrica, frigider, ustensile de gatit. Baia, a lasat de dorit, nu cred ca a fost igienizata inaintea sosirii noastre, cele necesare n-au fost furnizate de gazda, dar nu plecam nepregatiti niciodata. Camera, destul de spatioasa, cu un televizor, care, ca de obicei e oarecum inutil, puteam alege orice canal, atata timp cat era grecesc si de stiri, dar asta nu ne-a deranjat niciodata, aveam alternative. Gazda, Maria, o tipa interesanta, si foarte amabila. Si stie engleza, mai bine ca mutlti dintre cei la care am mai stat.

Localitatea Thimonia e una micuta, fara pretentii. Exista insa, aproape de Maraki, la Skidia, un complex de cazare ce are si o taverna, pe malul marii, intr-un peisaj minunat pe care Maria ne-a recomandat-o cu caldura. Nu am fost incantati de mancare, portii mici, calitatea slaba si preturi mai mari decat in alte parti.

Tinand cont de afinitatea noastra pentru Golden Beach, am hotatrat ca acolo merita sa facem plaja, intrucat in jurul Thimoniei, nu am gasit vreo plaja suficient de libera. Plecam dimineata, faceam plaja la Golden Beach, mancam in Panagia, la Elena, sau la tavernele de pe malul marii, cum ar fi Thalssa, - unde portia de calamari umpluti e imensa... 4 bucati, si sunt foarte buni -, Theagenis, din Skala Poatamia, urma o inghetata de la Yo Crepaki, apoi reveneam pe plaja, pana seara, cand treceam din nou pe la taverne, dupa care ne intoarceam la Maraki.

Elena e taverna pe care o recomand oricui merge in Thassos, incercati puiul la rotisor si steak-ul de porc, sunt minunate. Fructele de mare sunt decongelate si nu au acelasi gust ca cele proaspete. Daca desertul din partea casei nu va satisface - de obicei o inghetata mica pe bat -incercati inghetata de la patiseria de peste drum. Daca aveti in plan un gratar, langa Elena, se afla magazinul de carne al doamnei Foka. Aceasta doamna stie tot ce se poate despre carne... si va serveste intr-un mod spectaculos, cu carne de calitate. Atentie, pravalia se inchide de pe la 13 pana pe la 17.

Nu ne-a deranjat sa facem 40 de kilometri pe zi pana la Goden Beach si inapoi, drumul e spectaculos, si, cand nu dai de vreun mocait care merge cu 30km/h, in fata ta, e chiar potrivit pentru mers in forta. Evident, am prins si autocare si masini mici care mergeau incet, iar pe cea mai mare parte a drumului nu poti depasi, nu sunt conditii.

Imi place mult sa inconjor insula cu masina, a devenit un obicei, ca si vizitele la Iris Gold, langa Limenaria, de unde nu plecam niciodata fara suveniruri.

Ne-am haotarat sa ne prelungim sederea la Maraki, cu cateva zile, dar intr-o dimineata, ne-am trezit fara apa curenta. Dupa catva timp am gasit-o pe Maria si am aflat ca apa e oprita, din cauza secetei. As fi apreciat, daca as fi fost anuntat cu o zi inainte. Asa se explica plecarea unor familii (greci si bulgari) care sosisera cu doua- trei zile in urma. Am plecat si noi, pentru ca nu se stia cat va dura lipsa de apa.

Drumul de intoarcere a fost mai lung decat de obicei, am urmat GPS-ul si am ocolit, dar per total, am reusit sa avem o viteza medie foarte buna, care ne-a permis, chiar si cu ocolul facut, sa ajungem acasa intr-un timp foarte bun.

Trimis de DinuP in 14.01.17 15:30:06
Validat / Publicat: 14.01.17 17:23:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki - Vourvourou - Anna's Studios Lefkada - Episkopos - Camping Episkopos Thassos - Studios Filipidis

VIZUALIZĂRI: 1841 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DinuP); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Maraki, curtea din fata

[14.01.17 17:22:30]

@DinuP:

veteranu
[14.01.17 18:26:24]

Frumos! Imi poti spune te rog daca in incinta exista si loc de joaca amenajat?

[14.01.17 18:26:47]

@webmaster45: Da, pare foarte aproape. Au un semn pe marginea drumului cu putin inainte de a face dreapta pe drumul ce urca la locatie.

Harta

[14.01.17 18:28:48]

@veteranu: Salutare!

In spatele vilei exista un mic loc amenajat pentru copii, cu un tobogan si inca vreo cateva jucarii. Nu e nimic asemanator unui mini-parc.

maria55 †
[14.01.17 18:41:25]

@DinuP: ma bucur nespus ca ai amintit de taverna Elena! Desi am facut o singura vizita, noi fiind cazati in Limebaria, asa cum spuneam o singura vizita dar buna! Eram intr-un grup numeros si am inchiriat 8 masini ×4 ocupanti???? pt turul insulei, iti dai seama ca atunci cand Elena s-a trezit cu noi la masa, a fost destul de incantata!

Ceea ce vreau sa mentionez si sa te aprob, ar fi calitatea mancarii de acolo! Nu doar cele enumerate de tine, pt ca multi fiind, fiecare a luat ceea ce l-a taiat capul, dar toate, absolut toate sortimentele au fost pe gustul fiecaruia! Si nu-i usor sa fii pe placul tuturor, mai ales cand e vorba de mancare!

Se pare ca am facut o alegere buna, nu a fost fler, ci faptul ca ajutorul Elenei, a sarit imediat sa ne ajute pe toti sa parcam! Daca nu facea gestul acesta, poate alegeam terasa de langa... asa ca a fost cu noroc!

[14.01.17 19:00:06]

@maria55: Buna seara!

Da, toti cei de acolo sunt ok, in 2012,2013,2014 si 2016 am mancat cu precadere la Elena si ne-am imprietenit cu ea. Din 2013 am schimbat perioda, si ma prindea ziua mea acolo. La un moment dat Elena s-a prins, i-am confirmat si a aparut cu o sticla cu vin din partea casei.

In principiu, sunt pretentios la mancare, deaceea nu mananc multe din meniul lor (Kokoretsi, musaca, miel, capra) dar sunt convins ca toate sunt foarte bune. Am incercat sa mancam la Platanos, prima data am reusit, dar foarte greu, a doua oara, am asteptat preluarea comenzii cam o ora dupa care am renuntat.

De atunci n-am mai calcat pe acolo. In privinta parcarii, pana pe 7-8 septembrie, curtea scolii din spatele terasei Elenei, serveste drept parcare, dar Elena mai are cateva locuri rezervate pe strada, si ele sunt pastrate pentru clientii fideli. Evident, si noi am beneficiat de ele.

Deasemenea, am nimerit si aglomeratie, asa incat am parcat departe, la iesirea din sat catre Potamia, pe un drum ce urca undeva pe munte.

Anul asta am rezervat doua studiouri la Golden Beach, e clar ca vom manca acolo, abia astept sa le arat prietenilor mancare adevarata la Elena!

ebirsan
[14.01.17 19:52:35]

@DinuP: In incendiul de vegetatie din 10-13 sept. 2016 zona Thymonia a fost serios afectată (vezi cele două poze adaugate). Focul a coborit aproape până la nivelul plajei si acolo am vazut și vreo doua gospodării arse complet. Vilele pareau toate insa ca au scapat de incendiu.

veteranu
[14.01.17 19:56:54]

@DinuP: multumesc pt raspuns, am citit pe site-ul lor ca au loc de joaca dar nu am vazut nicio fotografie cum pun alte locatii cand descriu facilitatile oferite

[14.01.17 20:48:24]

@ebirsan: Noi am plecat pe 11 sau 12 septembrie de acolo, am mers pe partea estica a insulei, pana la Limenas. Nu am vazut absolut nimic, nici macar fum, desi auzisem de incendii. Ulterior niste prieteni au ajuns in Thassos si mi-au povestit cate ceva.

alexandru1988
[23.01.17 11:43:16]

@DinuP: Salut Paul,

Am citit cu interes review-ul tau si as avea cateva intrebari daca vrei sa ma ajuti

"Locatia e una izolata, dar aproape de drumul ce inconjoara insula, deci se aud toate masinile care trec. "

- mai exact auzi masinile cum circula in camere sau se aud daca stai in curte?

Cum este cazarea ca si antifonare? (sunt cazari la Greci cu pereti extrem de subtiri si auzi absolut tot ce face vecinul) -aici cum vi s-a parut?

Parerea personala daca cazarea a meritat si te-ai mai intoarce la Maraki!?

Noi am obtinut un pret decent si vom merge 6camere, asadar avem o mare parte din vila

Cum avem o problema cu linistea si mai ales cu somnul, m-ar interesa expres raspunsurile tale la intrebarile de mai sus

Multumesc pentru ajutor

Bafta!

[24.01.17 13:06:40]

@alexandru1988: Salutare!

Zgomot in camera este, din mai multe surse. Una e drumul, dar daca inchizi usa spre terasa, se atenueaz mult. Drumul are serpentine si chiar langa Maraki trebuie sa accelerzi la urcare, deci un ATV, va face ceva galagie... Alta sursa de zgomot sunt baile lipite... stii cu siguranta cand vecinul merge la baie sau face dus. Alta sursa e nesimtirea vecinilor, care trantesc usi, tipa pe holuri si alte asemenea. In rest, peretii nu sunt fonoizolati, dar n-am intalnit asa ceva nicaieri in Grecia, pe unde am fost. Nici macar acolo unde pretindeau ca exista asa ceva.

Si eu am probleme cu linistea/ somnul, dar a fost ok, dar era inceput de septembrie, cand sezonul e pe final, si e mai lniste in general. La polul opus e iunie, cand e dezastru... am patit-o la Golden Beach, favorita noastra, in 2012... nu stiam cum sa scap mai repede, si aveam 11 nopti rezervate. Am ajuns acasa si direct la doctor am mers... mi-am revenit in cateva luni. E groaznic sa nu te odihnesti. Am revenit in septembrie 2013, alta viata, complet.

Da, e unanim, ne-am intoarce la Maraki, drumul pana la Golden Beach dureaza 30 de minute si e uimitor. merita 40 km in plus pe zi, pentru mine. Nu mai spun de condusul sportiv pe serpentine, da dependenta.

Cat discount v-a facut Maria pentru asa multe camere? noi am platit 45Euro pe noapte.

Sper ca ti-am raspuns la intrebari si informatiile iti sunt folositoare

alexandru1988
[24.01.17 14:31:35]

@DinuP: Salut,

Camerele le-am luat la 45e/noapte dar avem tot ce inseamna camere cu vedere la mare

Tinand cont de faptul ca check in avem pe data de 8iulie, pretul mi se pare decent

Am citi zeci de posturi de pe trivago, booking, etc, dar doar postul tau era mai vehement asa

Cum nu suntem fani Golden Beach, vom face mai mult plajele din sud si vest, harmalaia din Golden Beach nu prea ne place

Mrs mult pt ajutor, vineri vom da avans si ii voi atrage atentia expres cu lipsa apei pentru ca am vzt ca n ai fost singurul care ai patito

Bafta!!!

calatorul
[09.07.17 20:41:34]

@DinuP: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru frumoasele poze insotitoare. Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca petrecuta in minunata insula Thassos in care si eu vreau sa ma reintorc cu mare bucurie. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

Maditu16
[19.08.18 15:31:25]

Maria traduce din engleză și este căsătorită cu un scoțian. Mă gîndesc că se descurcă în engleză...

Eu nu am auzit gălăgia de la mașini și nici probleme cu vecinii nu am avut. E adevărat că Thassos a devenit o a doua Vama Veche. Faima le-a distrus pe amîndouă, părerea mea.

Atunci cînd am fost noi, baia (ca de altfel, întreaga garsonieră) era foarte curată și am avut la discreție hîrtie igenică, săpun, detergent de vase plus, bonus, zahăr, cafea, paste, gem și poate altele în dulapul din bucătărie.

alexandru1988, calatorul, DinuP, ebirsan, Maditu16, maria55, veteranu
Alte impresii din această RUBRICĂMaraki Studios [Thimonia]: