ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2010
ÎNSCRIS: 04.06.08
SEP-2009
2 AD. + 1 copil 10 ani COPII

Neptun - ce a fost si ce a ajuns!

De la bun început trebuie să menţionez că sunt un fan împătimit al staţiunii Neptun. Merg în această staţiune de aproximativ 20 de ani şi erau ani când mergeam şi de două ori. Avea şi în continuare are ceva aparte care mă atrăgea şi mă atrage ca un magnet. Poate este farmecul aparte al locului, aglomeraţia de turişti care se plimbă prin centrul staţiunii seara sau pe faleză, sau poate fi faptul că a fost şi încă mai este o staţiune mai cu “pretenţii”.

După staţiunea regină – Mamaia, cu siguranţă este cea mai răsărită staţiune de pe litoralul românesc al Mării Negre. Din păcate cam puţin pentru turismul românesc, care a rămas în urma celui bulgăresc, în privinţa litoralului.

Privatizările nereuşite şi licitaţiile aranjate şi dirijate au adus Neptunul în situaţia din ziua de astăzi: o staţiune cu o faţă cosmetizată de formă şi fără schimbări majore şi de substanţă care să garanteze că pe viitor vom avea şi noi mai mulţi turişti atât români cât şi străini. E adevărat că există un segment de turişti străini care vin an de an la tratament (in general de vârsta a treia) dar este foarte puţin, şi aceştia sunt din cei care vin din vremea lui Ceauşescu.

Complexul Prichindelul a rămas aproape neschimbat, an de an apărând aceleaşi tiribombe şi căluşei care dau o notă de bâlci de ţară, buticuri cu ţoale de la turci sau chinezi şi bodegi cu hamsii, micii, pizza şi bere.

Plaja a fost împărţită aproape toată la “întreprinzători” care vor să investească puţin şi să scoată mult. Din păcăte nu se face curat şi asta se vede la tot pasul. Aici este vinovat şi turistul român, care are carenţe de educaţie.

Spectacolele care sunt la Teatrul de Vară lasă de dorit, fiind pline de manelişti şi nonvalori. Oare unde sunt spectacolele cu Divertişii de altă dată?

Restaurantele şi localurile nu mai sunt populate din cauza proastei serviri din partea personalului, clienţii fiind trataţi sub orice critică, ca şi cum ai primii o favoare din partea lor, servindu-te. Umflarea nejustificată a notei de plată fiind un alt flagel al serviciilor pe litoral în general şi la Neptun în special.

În ultimii trei ani am reuşit să fac concedii şi în străinătate (Turcia şi Bulgaria) şi am putut să-mi fac o impresie de cum se face cu adevărat turism. Bulgarii dar în special turcii ştiu să facă o adevărată industrie din turism, făcându-te să te simţi cu adevărat în vacanţă.

Din păcate mai avem foarte mult până să-i ajungem, dar speranţa moare ultima.

Poate tanti Nuţii să facă câte ceva, dar slabe speranţe.

Şi cu toate aceste neajunsuri şi inconveniente vă garantez că şi anul acesta o să-mi duc familia la Neptun, staţiunea de care mă leagă foarte multe amintiri!

Vacanţe plăcute!

Trimis de Horia in 22.03.10 16:04:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP.

VIZUALIZĂRI: 5634 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Horia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Neptun - Lebedele pe lac

david
[22.03.10 16:13:36]

Horia ai prezentat toate neajunsurile statiunii Neptun pentru a avea o vacanta ratata din toate punctele de vedere de ce insisti in continuare sa mergi?

Imi aduc aminte in anii 96- 97 Neptun era cea mai tare statiune pt distractii, Mamaia pe atunci era considerata o statiune de pensionari.

HoriaAUTOR REVIEW
[22.03.10 16:41:23]

Draga David

Cum am spus la sfarsitul review-ului, ma leaga foarte multe amintiri frumoase de Neptun. Se poate spune ca sunt un nostalgic. Cam asta ar fi explicatia la intoarcerea mea anuala acolo.

Mai sunt si lucruri frumoase care au mai ramas numai ca trebuie sa le cauti mai mult.

Da, ai dreptate pe vremea aceea era cea mai tare statiune.

Ce vremuri!

dannek
[22.03.10 17:00:32]

Horia, incearca sa descoperi teritorii noi (nu numai bulgaria sau turcia, dar sigur nu pe litoralul romanesc) si iti vei da seama ca nu ai aruncat banii pe geam - garantat. Si poate vei avea amintiri cel putin la fel de persistente. Nu incerca sa le faci punga mare la fel de fel de patroni de carton care stiu numai adunarea.

Incearca sa fii un Cristofor Columb al familei.

Un pma pt ca totusi esti stabil in dorintele tale.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[22.03.10 19:12:54]

daaa... si pe mine ma leaga niste amintiri... fierbinti!

- cea mai HOT tipa pe care am cunoscut-o - acolo a fost;

- singura data cand era sa ma inec, tot acolo a fost. am fost prins de curentii care ma trageau spre larg cu fiecare val (deja ma uitam sa vad cam cat ar fi de stat in apa pana la navele care se zareau la orizont, la ancora). dar am avut bafta sa pot inota in travers spre dig si l-am ajuns exact la ultimii stabilopozi! (sa nu credeti ca inaintam! mergeam de fapt cam in marsarier, desi trageam spre mal, eu continuand sa ma indepartez treptat de el!) abia cand am iesit din apa mi s-au taiat picioarele, explozia de adrenalina luand probabil sfarsit.

- primul septembrie la mare, acolo a fost. exact ca-n filmul omonim!

eh... amintiri. nu l-am mai vizitat din 1988... dar nici nu-i simt lipsa! si tare ma tem ca nici el pe-a mea!

Kyandra
[22.03.10 20:26:46]

- Cei mai buni papanasi de pe litoral, in Neptun i-am mancat!!!

- apa este muuuult mai curata decat in Mamaia (si ma refer la invazia anuala de alge);

- in cele doua lacuri am prins cei mai multi pesti/h (cam 30 intr-o ora, la mamaliga, prin 1993, cand inca nu se privatizasera vilele de protocol si am putut pescui direct de pe pontonul uneia dintre ele);

- prefer oricand o plimbare seara prin Neptun nebuniei din Mamaia;

- pe plaja, chiar in capatul dinspre vila lui Ceausescu, era o gogoserie fenomenala (niste alea mari, incolacite si pline de gem sau ciocolata, de te bazaiau toate mustele din statiune:)))))

Pacat ca hotelurile vechi nu s-au renovat...Miorita, cu toate pretentiile sale de hotel cu piscina, nu merita 3 stele decat daca una o ia pentru piscina, alta pentru ca este pe litoral si a treia pentru c are usa la intrare) Exista, pentru posesorii de conturi bine impanate, fostele vile de protocol actualmente transformate in locatii de 4 stele, ascunse de perdele de verdeata, care fac toti banii. Pentru restul, daca ai venit la hotel doar ca sa dormi si sa ai un dus unde sa dai nisipul jos, ai nimerit unde trebuie (lool)

Acum, fara gluma, din vechile hoteluri am inteles ca Doina (cel cu dotari balneare) si Neptun sunt acceptabile - din pacate n-am stat in nici unul dintre ele, facandu-mi veacul pe la Miorita si Romanta, dupa cum era cheful institutiei care ne trimitea la cursuri de perfectionare...:))

ionescunic
[22.03.10 21:18:01]

Si pentru mine Neptunul reprezinta statiunea favorita de la noi pentru ca aici am petrecut cateva concedii reusite in anii 95-2001 unele chiar de 14 zile, asa ceva ar fi beton acum, pentru ca aici era zona cea mai cautata in anii 80 -90, pentru ca aici am sarbatorit un sejur dupa intrarea la facultate in 86 si mereu am gasit aici tot ce mi-a trebuit pentru un concediu reusit pana cand bulgarii astia enervanti au inventat Miramarul sau Sunny beachul ala si Nessebarul ala.

Am stat in Neptun la multe hoteluri pentru ca in unii ani veneam si de cate doua ori. Prima data cred ca la Romanta in 87, pe vremea respectiva era un hotel tare cu straini cu bar simpatic cu bauturi straine pe care ni le permiteam din bursa culmea si conditii peste multe hoteluri din alte statiuni, atunci nu eram casatorit si veneam in vizita la socri si viitoare nevasta. Dupa aceea am stat cu diverse ocazii la Ovidiu de 3 ori, Clabucet de 2 ori, Caraiman, Romanta de inca doua ori, Prahova din greseala, Balea, Sulina de mai multe ori inainte si dupa renovare. Am reusit si anul trecut sa ne petrecem o zi frumoasa de 23 august la Neptun, a fost superb, fara nori cu apa curata si de o culoare albastra pe care o uitasem, valuri si aceleasi sentimente din adolescenta insa si cu nervi intinsi la maxim pe drum, autostrada blocata, si aglomeratie maxima pe soseaua Constanta -Eforie. La intoarcere am taiat-o printre satele patriei pe drumuri de tara, unele neasfaltate pana la podul de la Cernavoda. De ce doar o zi? Pentru ca am ajuns la o varsta la care nu mai dam bani pe ce nu merita, pentru ca am dat destui pana acum si consider din tot sufletul ca o cazare aici nu merita indiferent ce si cate personaje despuiate sunt pe plaja sau orice ar fi aici. Atata timp cat nu se construiesc inca de 10 ori hoteluri pe cate avem nimic nu se va schimba pentru ca suntem 22. 000. 000 si avem doar 100. 000 de locuri de cazare in hoteluri la mare. Intervine cererea si oferta e simplu, cererea e prea mare si atunci preturile sunt mari pentru cazari si servicii de tot r-h---l (scuze). In Bulgaria sunt un pic mai mult de 8. 000. 000 de locuitori si cine stie cate locuri de cazare pe litoral cred ca peste un milion. In Grecia exista poate peste o mie de statiuni si doar in Paralia Katerini pot veni 50. 000 de turisti odata iar statiunea e deschisa tot timpul anului desi si aici ninge si e frig iarna. Turcia... e Turcia acolo e o industrie deja.

Dar cu toate astea Neptunul ma atrage si oricand aici imi gasesc prieteni pe care nu ii vad in timpul anului desi suntem din acelasi oras si chiar din acelas cartier, aici nu mai sunt fitzele de odata si preturile la mancare si bautura sunt acceptabile, aici e locul unde cea mai ieftina bautura este berea la halba, unde poti gasi mereu un iaurt bun sau un lapte batut, covrigi calzi, gogosi sau placinte si un frappe bun dimineata. Intre Neptun si Jupiter pe plaja era odata sau chiar mai e si acum un solar pentru nudisti impartit in doua; barbati si femei. In anii 90 la inceput aici veneau zeci de femei din Polonia, Franta, Germania si alte tari si vindeau tot felul de articole de imbracaminte sau de orice fel. Imi aduc aminte cum se cumparau; intrau nevestele la femei si vorbeam prin gard fara sa ne vedem: am gasit un slip misto vrei sa il probezi? sigur. Si venea saraca cu el afara il probam si daca era bun il luam daca nu se intorcea si aducea altul.

Acum din pacate ajung mai des in mamaia din cauza ca distanta e mult mai mica si doar primavara pentru ca imi place sa privesc marea si plaja aproape goala, imi plac plimbarile pe mal si eventual aici putem sa folosim rolele macar odata pe an. Nu nu am tradat Neptunul sa stiti tot acolo mi-e gandul insa mai astept sa iasa din anonimatul de azi inca mai am rabdare si ma rog ca in melodia urmatoare pe care wm te rog sa o atasezi aici undeva unde crezi: http: //www. trilulilu. ro/ionescunic/b2463a68672d9f

[22.03.10 21:59:31]

am atasat alaturat melodia propusa de ionescunic!

ileanaxperta*
[22.03.10 22:15:57]

Pentru mine Neptunul ramane statiunea de la marea noastra, in care in anii '85-'95 mi-am petrecut aproape toate concediile, atat in doi cat si in 3 sau 4. Nu mai stiu demult cum se mai prezinta acum Neptunul. Dar era cea mai frumoasa statiune de la nord de Mangalia si cea mai de fite... Seara era puzderie de lume, de abia aveai loc sa te strecori pe strada. Imi placea plaja de la steaguri, pt. latimea si nisipul fin, dar si marea cu valurile sale inspumate... ehei, ce vremuri... Nostagie, nostalgie!...

magdalena
[23.03.10 09:34:40]

Si noi am stat in Neptun muuulti ani! Si la Prahova, care este de o stea, sincer nu mi s-a parut mai putin grozav decat alte hoteluri de doua stele, cum ar fi hotel Terra, unde am stat o data.

Am stat si la Clabucet care mi s-a parut un hotel destul de bun, mai ales ca are si bar si biliard si ca e relativ aproape de drumul de mers la plaja.

In general am stat cazati la Hotel Dacia, pentru ca este situat exact pe drumul de plaja unde ajungi in jumatate de ora de mers lejer.

De la Terra faceam o ora!

Ii duc dorul Neptunului, cu drumul de promenada de la un capat al altul al sau, cu restaurantul unde poti canta karaoke si privi lacul Neptun, cu concertele in aer liber de pe plaja, cu acea atmosfera oarecum studenteasca, pana la urma ramane statiunea mea de suflet!

L-am traversat cu bicicleta din Jupiter si pana in Olimp, cu sareta m-am dus pana la Hotel Belvedere din Olimp si inapoi, m-am plimbat prima data cu hidrobicicleta aici pe lac, de aici am fugit chiar pana in Bucuresti sa dau un examen si m-am intors inapoi, mi-e dor pana si de hamsiile cu mamaliga mancate pe plaja si de pateurile calde de langa zona de distractie!

Si uite acum cum ne strambam la bananele prea coapte din all inclusive-ul Bulgariei...

HoriaAUTOR REVIEW
[23.03.10 13:08:27]

Multumesc dannek pentru sugestii si nu in ultimul rand pentru pma.

Ai dreptate trebuie sa "exploram" cat mai multe destinatii externe. Dar sa nu uitam ca si in tara avem foarte multe de vizitat, datorita extraordinarului relief cu care ne-a binecuvantat Dumnezeu.

Pe lista mea de asteptari, se afla: Delta Dunarii, Maramures si manastirile din Moldova, ca sa punctez doar cele mai semnificative destinatii turistice.

Multumesc ionescunic pentru frumoasa melodie atasata (ai un pma mare de la mine).

Vacante placute!

pepsi70ro
[23.03.10 19:19:59]

Eu ce sa mai spun despre Neptun? Desi Mamaia este statiunea mea de suflet, mama a lucrat mai bine de 25 de ani la vechiul ONT Mamaia, de statiunea Neptun ma leaga primele aventuri adolescentine si nu in ultimul rand pierderea unor acte pentru care mi-a trebuit mai bine de doua luni sa le refac.

dannek, david, Horia, ileanaxperta*, ionescunic, Kyandra, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂ(Re)descoperă Neptunul: