ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.01.2017
ÎNSCRIS: 11.08.09
DEC-2016
2 AD. + 1 COPII

ARENA PLATOS – mini-domeniu, maxi-management si maxi-marketing!

Domeniul este amplasat la intrarea in Paltinis, mai precis cu 2-3 km inainte de intrarea in statiune si la circa 25 km departare de Sibiu, la o altitudine de aprox 1400 m

Principalul investitor este un austriac, fost campion la snowboard, care a conceput acest domeniu aidoma celor din Tirol.

Partiile sunt:

-Poiana Poplacii, lungime 600 m, diferenta de nivel 100 m

-Partia Panorama Sibiului, lungime 600 m, diferenta nivel 100 m

-Partia Arena, lungime 240 m, diferenta nivel 35 m

-Partia Soarelui ,,lungime 640 m, diferenta de nivel 75 m

-Partia Platos, cu o lungime de 520 m si o diferenta de nivel de 75 m

-Baby schi, cu o lungime de 50 m

Exista partie de sanius separata; de asemenea, exista si o partie mica (dar distractiva!) de tubbing; spre deosebire de alte partii de tubbing, aici “aterizarea” se face pe o saltea mare gonflabila.

Domeniul detine: tunuri de zapada, nocturna, centru de inchirieri, monitori de ski si snowboard, apres-ski, restaurant si un microbuz (contra-cost) care asigura ruta Sibiu-Arena Platos. Toate partiile sunt pentru incepatori; toate sunt deservite de tunuri cu zapada artificiala si trei dintre ele au instalatie de nocturna

Ca si instalatii pe cablu, ai la dispozitie un telescaun si 4 instalatii de teleski.

Au cartele si cu puncte, si pe o zi sau mai multe zile; preturile sunt diferentiate in functie de sezon si extra-sezon, iar copiii sub 6 ani au gratuitate. Pe data de 24 dec chiar au avut o zi de gratuite pentru TOTI copiii, indiferent de varsta.

Cand am fost noi nu era zapada naturala foarte multa, dar partiile erau impecabile; temperaturile suficient de scazute au permis functionarea tunurilor cu zapada artificiala; stratul de zapada artificiala era perfect nivelat si batatorit cu ratracul… ce sa mai, era o incantare!

Perfecta functionare a instalatiilor pe cablu, vremea buna si buna organizare a domeniului compenseaza lungimea mica a partiilor. Chiar si asa, sunt numai bune pentru incepatori, sau chiar pentru mediu-avansati, la inceput de sezon, pentru a dezmorti picioarele dupa un an de pauza.

La Arena Platos au loc tot felul de evenimente: concursuri de saniute, de ski in familie, de ski in bikini, party-uri in apres-ski; au organizat chiar si REvelionul pe partie, cu 2 DJ, coborare pe schiuri cu torte, sarituri prin cercul de foc; in seara de Revelion instalatiile au functionat pana la miezul noptii, iar accesul a fost gratuit intre orele 22.00-24.00.

Puteti consulta programul evenimentelor pe site sau pe pagina lor de facebook.

Pagina de facebook este activa, zilnic updatata cu tot felul de evenimente si invitatii la ski, concursuri cu premii in ski-passuri; prin rotatie, ii prezinta si pe angajatii care deservesc domeniul: instructorii de ski/snowboard, personalul de la casele unde se vand cartelele, etc. O initiativa laudabila, pe care nu am vazut-o nicaieri. Oamenii sunt tineri, bine instruiti, amabili, cu zambetul pe buze, intotdeauna iti raspund cu placere si detaliat la intrebari, sunt calzi si prietenosi.

Acolo totul mi s-a parut bine organizat, civilizat, centralizat si totul pare sa apartina domeniului, adica unui singur investitor.

Sa explic:

-daca vrei monitor, te duci frumos la cabana monitorilor si ceri acolo; nu alergi dupa ei pe partie si nici nu vine nimeni sa se bage in sufletul tau, sa te intrebe daca ai nevoie de serviciile lui

-la baza partiei exista un apres-ski, unde poti servi un ceai cald sau un vin fiert

-langa apres-ski gasesti si bufetul-restaurant; aici activeaza o firma de catering care, surprinzator, are TOATE preparatele prezentate in meniul destul de bogat, pe toate gusturile (2-3 ciorbe, pizza, saorma, hamburger, hot-dog, gratar-pui, mici, porc, carnati, 2-3 garnituri, 2-3 deserturi, muraturi, 1-2 salate, aperitive sub forma de: untura pe paine sau zacusca pe paine). Aici poti servi masa fie pe bancile+mesele din exterior, fie in interior, intr-o sala de masa cochetica si bine incalzita

-separat de apres-ski si bufet este si un bar, care serveste doar bauturi. Are 2 puncte de servire (ghisee): unul afara si unul in sala de mese.

-In fata bufetului au si o dugheana care face/vinde porumb fiert

-Tot personalul care deserveste domeniul (fie ca lucreaza in serviciile de alimentatie, ca e monitor de ski, oamenii de la instalatiile de cablu, femeia de serviciu care debaraseaza etc) au geci/jachete branduite cu numele domeniului sau/si ecusoane.

-Exista si centrul de inchiriere saniute si echipamente de ski; nu stiu preturi, ca noi le avem pe ale noastre;

-Parcarea costa 3 lei/zi (fata de 20 lei in tigania din Predeal); odata ajuns acolo, esti indrumat de oamenii de ordine cum/unde trebuie sa parchezi

-La baza partiilor este instalat un mini-magazin Decathlon care vinde cam toate produsele de care ai avea nevoie pentru ski-sanius (manusi, caciuli, polare, cagule, ochelari, sosete etc); in plus, ofera GRATUIT ski-urile noi marca WEDZE, spre testare, pentru 1-2 ore; desi aveam, am luat si noi si am testat, atat pentru adult, cat si pentru copil si au fost foarte ok.

-Peste tot (dar peste tot!) se ofera bon fiscal: la cartele, la tubbing, la apres-ski, la bar, la bufet; am primit bon fiscal chiar si la porumb!

Cine merge frecvent pe domeniile schiabile din tara, intelege despre ce vorbesc; pe scurt, nu gasesti aici toata tigania din alte parti.

Din prezentarile proprii, inteleg ca vara domeniul se transforma vara in parc de distractii; astfel, vara poti parcurge cateva trasee de mountain-bike marcate, te poti da cu sania de vara sau te poti da pe tiroliene, poti face zorbing; copiii pot admira animalele din tarc sau personajele de pe Aleea Povestilor.

Site-ul arata foarte bine si puteti gasi acolo absolut toate informatiile care va intereseaza (preturi cartele, evenimente, detalii legate de partii/ski-bus/acces, web-cam etc); puteti urmari si pagina lor de FB care este foarte activa si puteti obtine de acolo informatii proaspete.

Despre cazare nu pot da detalii, pentru ca noi am stat in Sibiu; am facut naveta zilnic (25 km dus, 25 km intors) si a fost ok, nu ni s-a parut obositor. Paltinisul ofera insa cazare pentru toate buzunarele.

Am incercat intr-o zi sa testam si partiile din Paltinis; am gasit o statiune lipsita de viata, cu putina de lume, in care functiona o singura partie deservita de telescaun, Oncesti 1. Partia arata oribil, cu zapada putina, nebatatorita deloc si cu foarte putini schiori. Singurul tun de zapada zacea nefunctional undeva la mijlocul partiei.

Experienta extrem de placuta ma face sa recomand acest domeniu, in special celor care doresc sa invete sa schieze si incepatorilor. Si, in general, oricui doreste sa se relaxeze intr-un mediu civilizat, cu servicii de calitate, intr-o atmosfera montana superba.

Trimis de Chloe in 13.01.17 12:17:05
Validat / Publicat: 13.01.17 15:18:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PĂLTINIȘ [SB].

VIZUALIZĂRI: 3603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 in varful uneia din partii

[13.01.17 15:15:54]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La ski în apropierea Sibiului, PĂLTINIŞ [SB]" (deja existentă pe sait)

[13.01.17 15:29:55]

@Chloe: Start vot! Foarte frumos si foarte util amatorilor. Nu practic sporturi de iarna insa ma bucur cand aud lucruri de bine si pe langa toate acestea cand lucrurile mai si merg bine probabil ca toti sunt multuminti.

Poate ca pe la sanius m-as fi incumetat sau la un pahar cu vin fiert.

Felicitari pentru articol, dar si pentru poze, votat cu placere.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[13.01.17 15:41:34]

Pfoaaaaiii... ce poftă-mi făcuși!

Dana2008
[13.01.17 15:48:01]

FELICITĂRI pentru articol!

Păcat că pârtia Oncești nu este întreținută.

Scuze! Nu am înțeles prea bine, pe unde ați schiat?

Călătorii plăcute!

ChloeAUTOR REVIEW
[13.01.17 16:16:28]

@mishu: multumesc

ChloeAUTOR REVIEW
[13.01.17 16:20:05]

@Dana2008: am schiat pe partiile din Arena Platos.

Chloe, Dana2008, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂLa ski în apropierea Sibiului: