ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2017
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 16.01.12
NOV-2016

Către satisfăcător

Un hotel bun pentru cei "plimbăreți"

Sincer vă spun, alegerea acestui hotel a fost una extrem de spontană, dar să încep cu începutul.

Toată “alergătura” după hoteluri a durat cam o săptămână, am luat toate site-urile posibile de pe internet la puricat, am făcut diverse simulări, m-am “jucat” cu datele şi tot nu găseam ceva ok. În primul rând nu ştiam în ce zonă din Lisabona să mă cazez. Nu ştiam cam ce trebuie să am în vedere. Am vorbit cu prieteni care lucrează în acelaşi domeniu ca şi mine (turism) şi am înţeles că există trei cartiere destul de sigure: Avenida da Liberdade, Baixa şi Chiado. În aceste zone hotelurile mi se păreau destul de scumpe... la un moment dat ajunsesem să caut apartamente de închiriat în regim self catering, dar văzând că preţurile sunt la fel de ridicate am renunţat la idee.

Tot cu ajutorul prietenilor, am ajuns la următoarele variante: Residencial Horizonte 3*, 4 nopţi 26.11 - 30.11. cu mic dejun bufet:144 Euro/2 pers. Din nou Lisabona: Hotel Residencial Horizonte 3* mic dejun 3.12 - 6.12. la 109 Euro.

Un alt hotel pe care l-am avut în vedere a fost Sana Reno Hotel 26.11 - 30.11:220 E/standard no breakfast sau 252 E cu american breakfast. Din 03.12-06.12:151 euro fără mic dejun sau 185 cu mic dejun.

Până la urmă după îndelungi căutări am optat pentru hotelul Residencial Horizonte 3*.

Ţin să menţionez că am vrut 4 nopţi în Lisabona, 3 nopţi în Aveiro sau Porto (nu eram decisă) şi încă 3 nopţi în Lisabona (la acelaşi hotel).

Ştiam că nu trebuie să mă aştept la cine ştie ce, eram conştientă că este un hotel... slab, dar sincer, am pus în balanţă următoarele aspecte: faptul că 12 ore pe zi lipsesc din cameră. Pentru ce aveam nevoie de lux şi de un hotel de 4-5 stele când oricum nu stăteam în camera de hotel? Îmi doream doar să fie curat, cald şi micul dejun să fie cât de cât decent.

Ştiam că acest hotel nu se ridică la anumite standarde, dar sincer m-am simţit extrem de bine.

Cum am ajuns la hotel?

Userul indiralisa_26 m-a ajutat enorm de mult cu descrierile sale amănunţite cum să ajung la hotel de la aeroport şi pe această cale doresc să îi mulţumesc!

Am luat metroul care se afla imediat cum am ieşit din aeroport, pe partea dreaptă. Staţia de la aeroport se numeşte Aeroporto şi se află pe linia roşie sau Linha Vermelha în portugheză cu direcţia Sao Sebastiao. Aici am coborât şi am urmat indicaţiile către linia albastră (Linha Azul) în direcţia Santa Apolonia. Sistemul de transport în comun extrem de bine pus la punct, toate intrările, ieşirile semnalizate, multe indicatoare care mi-au sărit în ajutor.

De la Sao Sebastiao am mai mers o singură staţie şi am coborât la Parque. Ştiam deja şi din poze şi de pe site că hotelul este vis a vis de staţia de metrou. Ţin să menţionez că la Parque există nişte scări care trebuiesc urcate (nu foarte multe dar sunt cateva) până să ajungeţi la scările rulante care vă vor scoate la suprafaţă.

Recepţia:

A trebuit să cobor cu valizele câteva scări până am reuşit să ajung la recepţie. Un domn mai în vârstă ne-a întâmpinat şi ne-a cerut voucherul şi paşapoartele. Când a văzut paşapoartele a zis:” Aaaa, Italy? ” :))) Noi nu am zis nimic, săracul om o fi văzut România şi o fi citit doar Roma :)))

Ne-a dat cheia de la cameră, o telecomandă pentru televizor şi alta pentru aerul condiţionat. De asemenea, am cerut şi parola pentru internet şi mi s-a dat imediat. Internetul funcţiona destul de bine din cameră.

Prima cameră 503

Spun prima cameră pentru că la sosire am schimbat camera primită şi când ne-am întors din Porto am primit altă cameră.

Dar să încep cu începutul. Ne-am luat cheia şi am urcat la etajul 5, în camera 503: destul de spaţioasă, curată, o măsuţă cu un scaun, televizor (se poate observa camera şi în poze). Baia era destul de mică şi cu un duş vechi care nu se lua din perete. Aceeaşi problemă am avut-o şi în San Remo la hotelul de acolo, aceeaşi problemă şi aici. Nu îmi place pur şi simplu să fac duş când apa îmi vine de sus, îmi doresc un duş mobil. Aşa că... am mers înapoi la recepţie, le-am explicat situaţia şi i-am rugat să ne schimbe camera. Fără probleme şi extrem de amabil, receptionerul ne-a dat cheia unei alte camere.

A doua cameră: 213

A doua cameră a fost oau... nu era o cameră dublă ci triplă, cred că lejer încăpeau 4-5 persoane, în cameră, într-un colţ existând şi un pat pliant nedesfăcut. Am avut mare noroc. Baia extrem de mare, cu un radiator pentru încălzire, bideu, toaletă şi un duş normal. Camera dispunea şi de un mic balcon cu vedere spre staţia de metrou Parque.

Am fost extrem de încântată de camera primită.

Citisem pe internet faptul că restaurantul de află la etajul 3 astfel încât să se încerce evitarea cazării în camerele de la etajul 2. Când am primit camera eram mulţumită, aşa că nu m-am mai gândit la acest aspect, dar cine scrisese, avusese mare dreptate. Restaurantul hotelului se afla exact deasupra camerei noastre. Începând cu ora 07:00 când se deschidea restaurantul auzeam zgomote de pahare, tacâmuri şi bineînţeles oameni care trăgeau de scaune. Sinceră să fiu, acest lucru nu m-a deranjat deoarece ne trezeam destul de devreme şi nu mersesem pentru odihnă ci pentru a vedea cât mai multe.

Revenirea la hotel pe 03.12 şi a treia cameră: 215

Această cameră am primit-o când ne-am întors din Porto.

Ţin să menţionez un aspect extrem de important: faptul că cei de la recepţie ne-au ajutat enorm de mult. Ca o mică paranteză: la plecare, atât către Porto cât şi către aeroport, a trebuit să plătim taxa de staţiune, 1 euro de persoană pentru fiecare noapte petrecută în hotel.

Să revin... în Porto nu am vrut să mă car cu 2 valize după mine astfel încât i-am rugat pe recepţioneri să ne ajute să ne păstreze un bagaj la recepţie timp de 3 zile până când revenim din Porto. Au fost extrem de săritori şi amabili şi au dat dovadă de înţelegere. La întoarcere valiza avea un bilet cu numele meu, nr voucherului şi camera în care stătusem anterior.

Dar să revin la camera 215. Dacă în 213 m-am simţit extrem de bine şi de comod, în 215 s-a schimbat puţin situaţia... camera era cu mult mai mică (chiar mai mică decât prima cameră vizitată, adică 503), în baie nu mai exista acel radiator, astfel încât trebuia să fac duş în 2 secunde, altfel muream de frig. Aerul condiţionat nu a pornit iniţial şi am stat în frig jumătate de oră până m-am dus la recepţie şi şi-au dat seama că... se terminaseră bateriile de la telecomandă...

Cu greu am reuşit să aşez 2 valize în acea cameră şi să mai am şi eu loc să trec...

Apoi, aproape că le-am demolat hotelul. De ce? Pentru că aerul condiţionat bătea direct pe pat şi în capul meu... am tras puţin paturile şi am mutat pernele invers şi vrând nevrând a trebuit să dorm invers.

Camerele hotelului nu dispun de minibar deşi pe unele site-uri apare că ar avea...

În schimb, curăţenia s-a făcut zilnic, prosoapele au fost schimbate zilnic... acest aspect chiar m-a surprins în mod plăcut.

Micul dejun:

Restaurantul se numeşte de fapt Sala Horizonte, se află la etajul 3 şi este destul de micuţ şi răcoros.

Micul dejun nu a fost cine ştie ce dar a fost acceptabil. Chifle sărate şi dulci, gem, unt, ouă, un fel de caşcaval, un fel de şuncă, un fel de salam şi cam atât... în schimb cafeaua a fost cea mai groaznică, horror, teribilă cafea băută la viaţa mea...

Împrejurimile hotelului:

Cum ieşeam din hotel şi făceam dreapta şi la prima stradă încă o dată dreapta ajungeam la supermarketul Pingo Doce de unde ne aprovizionam cu apă, fructe sau alte produse.

Dacă la ieşirea din hotel făceam dreapta şi mergeam apoi tot înainte, ajungeam la mall-ul El Corte Ingles şi magazinul Decathlon.

Tot pe acelaşi traseu dacă înainte de El Corte Ingles făceam stânga, ajungeam în parcul (Parque) Eduardo VII ca mai apoi să ajung cu uşurinţă şi în Marques de Pombal.

Dar cel mai important aspect a fost staţia de metrou Parque.

Hotelul nu era chiar foarte departe de centru, eu am mers în mai multe zile pe jos până în Praca do Comercio dar pentru doritori se poate lua metroul dar şi autobuze publice din Marques de Pombal.

Per total pot spune că raportul calitate preţ a fost mai mult decât mă aşteptam, că am avut şi noroc mare cu prima cameră şi pot recomanda acest hotel celor care nu sunt pretenţioşi.

Trimis de GabrielaG in 09.01.17 18:06:54
Validat / Publicat: 09.01.17 20:53:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 3143 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Parcul Eduardo aflat in apropierea hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.50 EUR pe cameră

elviramvio [09.01.17 21:05:13] »

@GabrielaG:

Buna recomandarea. O voi lua in calcul pentru primavara, ce ma incanta este statia de metrou. Ca pret e super.

GabrielaG [09.01.17 21:25:49] »

@elviramvio: Si pe mine m-a încântat poziționarea hotelului. Ca si preț e posibil să îl găsiți mai scump. Eu nu am plătit comisionul agenție de aceea am avut prețul acesta. Fiind în domeniul turismului, cunosc ceva lume și dupa ce am ales hotelul mi-a fost simplu sa găsesc cea mai ieftina variantă. Poate dacă rezervați din timp să prindeți totuși o ofertă buna.

giuliani [10.01.17 10:23:32] »

@GabrielaG: Mi se pare un hotel decent spre bun, mai ales pentru un oras asa mare ca Lisabona unde lumea in general merge sa viziteze. Fiind vorba si de luna noiembrie si eu as fi luat in calcul doar amplasarea, curatenia si calitatea micului dejun (pe langa pret, evident).

Legat de dimensiunea camerei, sa stii ca am vazut si camere muuult mai mici

GabrielaG [10.01.17 11:59:06] »

@giuliani: Aveti mare dreptate! Si eu am stat si m-am gandit ce vreau, un hotel de 4 stele unde sa am lux sau unul modest mai ieftin? Am optat pentru cel din urma nu doar datorita pretului mic dar si pentru locatia sa excelenta. Nu am stat aproape deloc in camera pe perioada zilei.

Hmm, spre fericirea mea eu nu am vazut pana acum camere muuult mai mici si sper nici sa nu am ocazia ))

mishu [11.01.17 11:14:09] »

@GabrielaG: Am putea spune 3 in 1, ai prezentat un singur hotel dar trei tipuri de camera asa ca stim cam la ce sa ne asteptam.

Ai dreptate cu locatia, pretul, etc si as avea in vedere aceste lucruri atunci cand nu ma duc sa stau in hotel, ci acesta este doar pentru odihna.

Daca insa am sa ajung acolo, sigur nu voi bea cafea .

Felicitari, votat cu placere.

GabrielaG [11.01.17 11:52:02] »

@mishu: Uite ca la asta nu ma gandisem, dar da, ai dreptate! Sincer nu mi-as fi dorit sa fie 3 in 1, cel mai confortabil este sa stai in aceeasi camera. Urasc din suflet sa schimb camerele pentru ca lucrand in domeniu stiu ce insamna asta. Macar nu am "atins" nimic in prima camera, astfel au putut sa o "refoloseasca".

Daca as merge vara sau daca m-as duce pentru relaxare si lenevire clar as alege alt hotel. Dar raportul calitate pret chiar a fost bun, tinand cont si de pozitionarea lui - vis a vis de statia de metrou Parque- dar si pe jos am ajuns in centru fara probleme.

Ahh, sa nu bei sa nu bei! Era horror, groaznica, nu stiu ce bagau in ea dar...

adri-nico [11.01.17 13:30:46] »

Ce bine ca nu beau cafea!!! Azinoapte am visat ca mergeam in Portugalia si ca mai aveam un carton mare cu prajituri diverse.

Deocamata visul s-a materializat ca m-am plimbat oleaca prin hotel impreuna cu tine, dar, sperind sa gasec in poze cartonul cu prajituri, am ramas dezamagita!

O data si o data o sa ajung si in Portugalia pentru ca am acolo o persoana draga, o fosta patroana de-a mea. (care s-a mutat cu serviciul in Brazilia).

adri-nico, elviramvio, GabrielaG, giuliani, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂResidencial Horizonte Hotel: