ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2010
    ÎNSCRIS: 01.06.09
    MAR-2010
    2 AD. + 1 (2 ani juma) COPII

Dupa tz'shpe ani

Weekendul trecut am fost la ski. Si a fost bine. Weekendul asta trebuia sa ma duc tot la ski. Doar ca nu m-a mai lasat inima sa-mi parasesc fetele chiar si doar pt o zi si instigat de prognoza meteo am decis sa mergem la mare. Cu deosebita placere aflu vineri ca si colega Lizuk avea sa fie acolo si mai mult, ca exista posibilitatea unei miniintrevederi AFA pusa la cale de Pepsi70ro la Delfinariu.

Sa fim bine intelesi... nu am mai calcat prin Mamaia de multisor. In ultimii 15 ani cred ca am fost doar la concertul Fat Boy Slim, de pe Ultima Playa din 2006, si atunci doar in trecere... concert si atat. Chiar ma gandeam ca habar nu am cum mai arata renumita Mamaia. Insa unde puteam merge in martie la mare? Asa ca decid Mamaia, caut oferte pe booking. com si gasesc la hotel Iaki dubla cu 60€ si apartament cu 75€. Fiind si cu fiimea consider ca merita pretul apartamentului si fac rezervarea.

Hotelul mi-a placut. Frumos. Apartamentul este compus din dormitor si living (fiecare cam la 15 mp), iar din living o terasa generoasa. Bineinteles vedere la mare! Baia curata si cu obiecte sanitare de calitate superioara. Aici am vazut pt prima oara prosop la bideu special sa te stergi la fundulet! :) In dormitor un pat dublu, sifonier cu 3 usi in care se aflau un seif si mult doritele halate si papuci de unica folosinta. Pe langa asta un mic birou si tv LCD. In living 1 canapea, 2 fotolii, 1 masuta, birou ce ingloba minibarul, TV LCD. Din living ieseai pe terasa generoasa insa din pacate (probabil fiind in afara sezonului) nici un sezlong, masuta, umbreluta… NIMIC. Un minus aici. Mi-a placut ca am avut 2 cartele de acces astfel incat am putut sa facem sa mearga incalzirea atunci cand am fost plecati din camera. Check in intr-un minut, personalul de la receptie ireprosabil. De fapt cel mai mult m-a incantat atitudinea personalului. Eu nu prea dau note maxime, dar toti au fost de nota 10! La receptie, la centru SPA, la mic dejun, la bar... personalul de curatenie... etc. De exemplu: la micul dejun un chelner vine si ii aduce fiicei mele niste jucarioare, apoi o ia si se joaca cu ea prin restaurant. In camera au intrat si ne-au facut patul cat am fost la mic dejun desi noi eliberam camera oricum la ora 12. Mi s-a parut f frumos.

Mic dejun bun, dar sincer ma asteptam la o mai mare varietate. Am avut omleta si oua fierte, vesnicii carnaciori si bacon prajit. 1 fel de salam, 1 fel de branza, 1 fel de cascaval, 1 fel de sunca. Rosii, castraveti, cereale, compot de caise, lapte, suc de portocale (Cappy), ceai/cafea.

La bar destul de scump (10 lei o bere, 20 lei un cocktail). La minibar si mai scump: 12 lei un Heineken la 330 ml (vezi poza atasata cu restul de preturi). Sincer eu nu inteleg politica hotelurilor cu minibarurile. Sunt extrem de scumpe iar clientii de cele mai multe ori isi aduc bauturi de afara si oricum mai mult de o bere, o apa nu vand din minibar. Poate la niste preturi cat de cat normale s-ar evita astfel de situatii penibile. Hotelul era spre surprinderea mea destul de “incarcat” in sensul ca cred ca aveau minim 30 camere ocupate si m-am intalnit cu multi la un chiosc din apropiere unde toata lumea isi facea aprovizionarea cu apa si bere pt seara ce avea sa vina. :)

Centrul SPA (inclus in prêt) a fost la inaltimea asteptarilor, piscina interioara destul de mare cu apa undeva la 28 grade. Ne-am balacit vreo 2 ore si mi-a placut. Mai aveau sala de fitness, solar, masaj, Jacuzzi, sauna. La SPA primeai prosoape si papuci.

Mamaia reprezinta pt mine amintirea vacantelor cu parintii. Cred ca intre 2 si 14 ani am venit an de an aici, si imi aduc aminte cum stateau la coada ai mei la terasa Tomis pt doua beri Olimp, o portie de carnaciori, o inghetata si eventual un pepsi pt mine. Acum am gasit-o dezolanta, pestrita, cu hoteluri noi si frumoase langa altele ce stau sa cada. Nu era absolut nimic deschis in statiune (sau nu am gasit noi) asa ca am fost nevoiti sa mancam in Constantza (nu am fost dispus risc o masa la Iaki).

Sambata am avut o dupa-amiza placuta in compania colegilor Pepsi si Lizuk la mini rezervatia de animale de la Delfinariu. Pt ca la delfinariu… nu au delfini!! Au doar doi lupi lei de mare. Pepsi, multumim, au fost ore placute, sorry ca am plecat val vartej, nici nu ne-am spus la revedere cum trebuia... sper ca intelegi! :) Seara de sambata am petrecut-o minunat in compania familiei Lizuk careia vreau sa-I multumesc de asemenea. Copiii s-au simtit bine si noi am avut timp de povestiri.

Duminica pe plaja un termometru arata 25 grade, vant foarte slab asa ca totul a fost foarte bine pana cand…... Fiimea imi transmite… tati du-te tu pana in apa si ne intalnim acolo. Eu stateam calm intins pe nisip cu fata la soare. Cand ma ridic, era prea tarziu, déjà era pana la glezne in apa cu ghetele in picioare... asa ca a trebuit sa fugim rapid, sa mancam pe fuga la restaurantul Casa de Piatra (vi-l recomand cu caldura... pe bdul Mamaia in Constantza) si sa plecam spre Bucuresti.

A fost un weekend minunat. Cel care vine insa sigur va fi la ski!!

Pe fiimea o invat rockeritza de mica. Si melodia asta tot suna in masina si ii placea... Te rog dj! Sex On Fire!

click aici

Trimis de molko* in 22.03.10 12:17:07

VIZUALIZĂRI: 3752 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (molko*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 livingul apartamentului... destul de micut pt un living totusi
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.10 EUR pe cameră

lizuk
    [22.03.10 12:44:39]

Daca te laud, o sa zica lumea "pai da, ca au petrecut impreuna". Ma risc, totusi, si-ti spun ca-mi place sa vad ca-ti faci bine treaba de turist-informator (asta desi te-ai retras din competitie si nu-ti mai pasa de puncte). Nu-ti scapa nimic, ne-ai povestit foarte in detaliu. Astept curioasa pozele, cu atat mai mult cu cat si eu am vrut sa stau aici (aveau oferta buna pe site-ul hotelului, cu cina si masaj incluse, plus cursuri de inot pentru juniori). Si da, merci Pepsi de plimbare si de companie la masa, a fost o micro-intalnire AFA tare placuta

[22.03.10 13:20:52]

mersi Lizuka. Chiar am vazut la piscina profesorii de inot.. lucrau cu niste juniori.

Pozele sunt gata doar trebuie validate

Florina38*
    [22.03.10 13:28:44]

La noi mai rar baie cu bideu si prosop pentru fundulet. In Italia, peste tot! Si la hotel de 2*.

[22.03.10 13:38:23]

florina.. se poate.. eu chiar nu am vazut nicaeri nici in afara tarii, sau nu am fost atat de atent.

WM, s-a strecurat o eroare. La delfinariu aveau LEI de mare si nu lupi asa cum am scris..

[22.03.10 13:45:51]

rezolvat, both leii , cat si.. aaa.. ala onFire

danaches2003
    [22.03.10 13:58:14]

Foarte folositoare informatiile si foarte bine punctat totul. Interesanta si ideea de a merge la mare in extrasezon. Multumesc ca ne-ati impartasit aceste impresii deoarece noi cochetam cu ideea de a merge la acest hotel de 1 mai insa nu ne hotarasem asupra acestui fapt. Acum ne-am hotarat! La final un vot acordat cu cea mai mare placere!

pepsi70ro
    [22.03.10 15:29:59]

Ma bucur foarte mult pentru ca ne-am intalnit / reantalnit, fie si pentru cateva ore. Prea putin totusi, atentia noastra a fost catalizata in primul rand de exuberanta copiilor.

Vor mai exista si alte intalniri, poate cu o participare mult mai larga, sezonul abia incepe, timp sa fie.

david
    [22.03.10 15:49:13]

Hotelul arata mult mai fain renuntand la culoarea pink de pitzi. Sper ca in 10 ani cand ma voi reintoarce pe litoralul romanesc majoritatea hotelurilor sa ofere serviciile intalnite de tine la hotel Iaki, in primul rand la comportamentul personelor care deservesc turistii.

Un vot pentru descriere.

lizuk
    [22.03.10 16:06:19]

Revin: 1) anunt de ala cu tarif pentru depozitarea "bunurilor alimentare personale in minibar" n-am vazut in viata mea

2) e prima data cand pui poze personale aici, pe site :-)

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [22.03.10 16:10:42]

blockhaus-urile alea de langa Iaki erau in constructie si anul trecut in iunie!!!

in ritmul asta... nu le mai termina niciodata! ca si alte complexe rezidentiale de pe malul lacului, din partea mai nordica a "statiunii"...

din punctul meu de vedere, Mamaia nu numai ca nu mai e ce-a fost odata, dar nici nu cred ca va redeveni vreodata.

da' daca pitzipoancelor si coca-baietzilor le place asa... s-o aibe cum vor ei! dar macar sa stea acolo! sa nu mai plece si prin alte locuri! (in locu' lu' Mazare, as fi pus taxa la iesirea din circoteca asta, nu la intrare!!! )

cat despre Iaki... bravo lor! desi am citit undeva (booking? travelcheck? ) un review scris -culmea! de o romanca foarte nemultumita de serviciile lor; e drept, era in plin sezon, si pe perioade cu incarcare apropiata de 100%, putine locatii fac fata la intreaga valoare.

ma bucur pt. voi si ofer votul norocos, cel cu nr. 8!

PS: de curiozitate, pretul la receptie cat era?

[22.03.10 16:21:20]

@dragos,

Te asigur ca sunt fitos la servicii hoteliere si ca chiar au fost un zambet non stop.

Am uitat sa trec un minus: lipsa fierbatorului si facilitatilor ceai/cafea in camera. Care au insemnat un drum pana la bar pt ceva apa calda pt laptele copilului.

De pret chiar la receptie nu stiu, dar inainte de rezervare am facut o incercare direct la ei si pe site si telefonic. Acelasi apartament costa 99 EUR.

[22.03.10 16:24:36]

Super review, super hotel

Abia astept s-ajung si eu pe la el.

Interesant si de notat

Molko felicitari si te-am votat!

Dar ce vad eu, puserati deja voi la cale

O miniintalnire, la Delfinariu de la mare.

Tu, pepsi si lizuk dragilor

Cred k ati petrecut fain frumosilor.

Poate extindem grupa si mai mare

Si facem un repetir nu de calibrul Piatra Mare

Dar poate ne vom strange cati 'om fii

Si punem de-o revedere si de Rusalii.

Poate tu, Molko, chiar vei reusi

Sa fii mai convingator cu userii

Caci noi pe forum incercam sa ne-agitam

Dar din pacate ,,suflul'' participantilor e doar...multumitor ...

[22.03.10 16:26:34]

dananecula... mersi de vot... dar...

nu. nu. nu. nu...

nu versuri... te roooog...

imi place proza...

[22.03.10 16:40:31]

Gata, am inteles, Molko ! Dedicatiile la tine vor fi speciale, numai in proza !

[22.03.10 16:46:46]

Multumesc de intelegere. Daca ai posibilitatea de a transforma (prin edit) poezia de mai sus in proza ti-as fi recunoscator.

si ai uitat sa ma votezi! dupa cum vezi mai sus, votul cu nr 8 era al lui Dragos... nu vad votul cu nr 9! Ne suparam sa stii.

[22.03.10 16:53:40]

Oups, scuze! Fara intentii! 400PMA pentru tine! Citesc reviewuri si postez impresii printre hartiile mele de la birou Deci imbin munca cu recreerea!

mirelab
    [22.03.10 19:01:43]

mooamaaaa, s-a deschis sezonul)

Iaka se poate si pe litoral sa fim primiti cu zambetul pe buze...

chelie_d
    [22.03.10 19:43:27]

bun review-ul, am vazut ca hotelul are destule avantaje...

nici eu nu am mai trecut prin mamaia de ceva ani... cred ca nici nu mai recunosc pe acolo... si 400 de pma; )

[22.03.10 22:28:31]

multzam "tutulor"

@ mirela Uelcam bec! Parca ai fost la Roma nu? Asteptam impresii

@ lizuk.. abia acum am vazut ecoul tau.. am fost ocupat cu poeziile. Nu mai aveam poze cu peisaje si am vrut sa iau toate punctele

Costi
    [23.03.10 09:06:33]

Deşi am văzut postarea de când a apărut, nu am reuşit să-mi fac timp să o citesc decât acum.

molko, ai făcut o demonstraţie de cum trebuie să arate un review la un hotel, inclusiv cu pozele ataşate.

Dar nu vi se pare că aţi fost egoişti să aranjaţi o miniîntâlnire pe şest, fără să daţi sfoară-n ţară?

Propun să vi se acorde un avertisment.

Chestia cu preţurile de la minibar are o explicaţie. Oricum, la băuturile de acolo nu se apelează decât "în caz de urgenţă" şi dacă tot te-au prins, măcar să ţi-o tragă bine!

La noi, în Piteşti, avem două Yaki-uri!

Nu te votez, că tot nu se pune!

...

(adăugat ulterior)

Aaa, ba da, se pune!

Am văzut acum că apare şi la tine punctajul, aşa că ai un vot şi de la mine.

Sanziana
    [23.03.10 09:12:18]

Din partea celor ofuscati ca nu ati anuntat asa, mai pe larg de aceasta intalnire aveti un cartonas violet, ca tot se poarta, care aduce dupa sine si anumite penalizari de 200, respectiv 400 de PMA cu plus, bineinteles

pepsi70ro
    [23.03.10 09:30:44]

Imi permit sa raspund eu, sper sa nu se supere molko.

Totul a fost in viteza, fara nici un pic de organizare, s-a profitat de vremea frumoasa de afara, iar eu pentru ca sambata aveam cateva ore libere, m-am simtit fericit sa ma plimb alaturi de doi inimosi membrii AFA.

Regret nespus ca la plimbarea noastra nu a participat si ionescunic, un om super fain si ancamariagadea, care se aflau prin preajma.

Poate n-ar fi rea ideea sa creeam pe forum o sectiune dedicata intalnirilor de weekend din diverse zone, cel putin astfel se pot organiza mini-intalniri, drumetii, plimbari, iesiri la restaurante sau terase.

[23.03.10 09:59:12]

hey, nu a fost pe sest. Eu am rezervat vineri dimineata, si vorbind cu lizuk pe privat (ce credeati ca sunt vreun lup singuratic?) pe la pranz aflu ca si ea se va afla in zona (asta inseamna afinitate turistica 100%). Seara, total intamplator apare review-ul lui pepsi despre Mamaia.. iar acolo s-a facut invitatia oficiala, la care cu mare drag am spus da. Mi-a facut placere sa cunosc doi colegi de site live.

@ Costi. La bauturile de la minibar eu de regula apelez si as apela mai des, daca ar avea preturi sa zicem normale.

Sanziana
    [23.03.10 10:51:32]

nu va mai scuzati ca am dat cartonasul violet in gluma. (ca tot se poarta violetul acum) Chiar ma bucur pentru voi si putin il invidiez (dar in sensul bun al cuvantului) pe Pepsi ca poate fi amfitronul unor asemenea mici intalniri, stiind cat de mult iubeste marea. Este o ocazie extraordinara pentru toti cei care au posibilitatea sa mearga in scurte plimbari la mare si sa se intalneasca cu voi toti, si va doresc sa aveti parte de asemenea mici intalniri saptamanal, ocazie cu care si noi cei care locuiesc mai departe traim prin descrierile voastre. Poate se va inventa candva si un tren minune sa ajungem si noi din Bucovina pe litoral in doua ore. )

garagata
    [23.03.10 11:35:09]

Mama ce prezentare. Un adevarat cunoscator in materie de hoteluri. Dan Chisu al saitului. De ce nu vorbesti cu el sa faceti o emisiune?

[23.03.10 11:35:16]

Sanziana ce mi-as dori sa existe acest tren minune sa ajungem si noi din Ploiesti in 2 ore in frumoasa Bucovina, ca si acolo e o mare frumusete a Romaniei, bat-o vina ! Poae reusim sa punem de-o excursie cam de-o saptamana in vacanta de vara a copiilor, tu sa ne fii ghid si sa ne plimbi intr-un tur al manastirilor... Tare frumos si educativ ar fi, iar incarcatura spirituala ar fi deopotriva de binevenita !

[23.03.10 13:18:31]

garagata: daca nu-ti place un text, daca el nu se ridica la inaltimea asteptarilor tale, e mult mai bine sa-l sari pur si simplu.

Uitandu-ma pe istoricul tau, vad ca ai mai avut 7 astfel de texte (sterse), toate continand atacuri mai mult sau mai putin voalate LA PERSOANA, si, in rest, ... nimic altceva.

In opinia mea, acest cont a fost creat special pentru acest tip de postari, astfel ca nu-i vad rostul. Cont banat.

Urmeaza suspendul pe contul 'principal' (sa nu crezi ca nu stiu cine esti), daca nu lasi deoparte astfel de apucaturi.

[23.03.10 23:08:02]

Sincer te invidiez ca la primele raze de soare mai de doamne ajuta puteti ajunge asa usor pe litoral. Deh daca aveti autostrada

Ba mai mult o puneti si de mini intalnire AFA sa moara lumea p-aici de ciuda .

Pentru asta puncte fara numar

[23.03.10 23:13:44]

autostrada aia o voi folosi pana la max 1 Iunie, exceptand 1- 2 Mai. Mai apoi nu ma mai prinzi pe ea.

miniintalniri zici... ce faci in August.. sa zicem perioada 1-15? Ai deja planuri?

[23.03.10 23:21:20]

In perioada aia in principiu ma feresc de caldura

Ai ceva idei interesante?

[23.03.10 23:27:37]

nu neaparat. Promisesem ca vin prin Sighisoara.. la o cafea dar clientul din zona aproape a "murit" lovit de criza. Pana in august am vreo 2 nunti si n botezuri + miniconcedii deja programate. August este perioada de concediu oricum obligat-fortat la mine si ma gandeam si eu.. poate sarbatoream castigarea campionatului dar vorbim pe privat ca ne trage WM de urechi.

webmasterXY*
    [23.03.10 23:32:23]

de urechi deocamdata nu va trag cu conditia sa ne informati si pe noi ce ati hotarat pe privat , poate mai sunt doritori

chelie_d
    [23.03.10 23:36:51]

la sarbatorirea campionatului ma bag si eu .......

facem o minipetrecere.......sau chiar megapetrecere

[23.03.10 23:37:59]

@molko nu ar fi rau sa sarbatorim campionatul

Cat despre nunti si botezuri nu-mi aminti ca sunt si nas in curand

@web te informam daca vrei dar conteza pentru ce echipa vrei sa sarbatoresti

Sorry, gata cu off topicul.

ynu25
    [08.04.10 17:05:49]

stit de vre-o oferta de 1 mai la acest hotel. As vrea sa merg vre-o 3 zile de 1-3 mai...

[08.04.10 23:24:44]

@ynu

nu inteleg.. ma intrebi daca stiu de vreo oferta? habar nu am.. nu sunt agentie. cauta la ei pe site

danaches2003
    [09.04.10 09:51:34]

Au o super oferta de 1 Mai.

Link: click aici

chelie_d, Costi, danaches2003, dananecula, david, lizuk, molko*, ynu25