ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2017
SEP-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 9 ani, 5 ani

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 8 MIN

Gardaland pentru copii – pentru că așa e corect

Hai La Mulți Ani, lume! Să aveți și să avem cu toții un an mirobolant!

“Pune și tu mâna și mai scrie ceva! Ai la restanțe de să ți le pui și în cap! ”, m-a tocat Cristi la cap sistematic încă de la începutul iernii. Ăăăăă, nu prea mă trăgea ața, cum se zice... asta până la ultimele modificări de Regulament. Adică dacă nu scriu, nu mai pot vota... când vreau cu cine vreau? Asta nu se poate accepta! Și pentru că nu sunt o fană a restricțiilor, și nici nu-s mare amatoare de a lăsa datorii neplătite, o să încerc ușor-ușor să ajung “la zi”. ;)

So... Gardaland again, here it comes!

După ce în aprilie 2016 am tras o tură de Gardaland pentru adulți (vezi impresii), corect ni s-a părut să ne ducem și prichindeii din dotare pe-acolo, că doar nu e de distracție doar pentru oameni mari prin locurile acelea. Zis și făcut... Proaspăt întorși, ne-am apucat de căutări. Și am găsit bilete de avion ieftine pe la începutul lui mai pentru septembrie. Bine, au fost ceva combinații, ne-am luat dusul la Blue și întorsul la Ryan sau invers... nu mai știu, dar nici nu mai contează. Am luat cinci bilete și am folosit doar patru, dar nici asta nu mai contează... cert este că în septembrie am ajuns din nou acolo.

De data asta cazarea am avut-o la Gardalake Camping and Village și a fost genială de-a dreptul. Facilitățile oferite au fost mult peste așteptări, iar raportul calitate-preț pur și simplu fără cuvinte.

Dar să ne întoarcem la parc...

Biletele de intrare au fost achiziționate online și am plătit pentru fiecare 49 de euro. Accesul în parc a fost două zile consecutive. Noi am ales duminică și luni. Bineînțeles că duminica a fost foarte aglomerat, dar luni “ne-am scos pârleala”, cum se spune...

Gardaland pentru prichindei – distracție non-stop

Nu am să reiau împărțirea din review-ul anterior, ci doar am să punctez atracțiile preferate de copiii noștri. Logic, circuitul parcului a fost adaptat vârstei lor. Deși treceam suspinând pe lângă atracțiile de adrenalină, ne urcam cuminți în trenulețe și avionașe și ne mulțumeam să privim totul de la distanță. Deh, nu era rândul nostru la distracție... dar să le luăm pe rând.

Trebuie să spun că în principal vizita noastră a fost axată pe Fantasy și parțial pe Adventure. Copiii nu sunt încă suficient de mari pentru atracțiile de la Adrenaline.

Prima oprire a fost la Volaplano, avionașele drăguțe care au un mini-circuit la înălțime. Mișcarea este lentă, și, după părerea mea, este un bun punct de pornire deoarece îți poți fixa de acolo următoarele atracții. Copiii au fost încântați, chiar și piticul șef care e mai precaut din fire. De la avionașe ne-am dus direct la Transgardaland Express, un trenuleț pentru familie care te plimbă dându-ți ocazia să-ți stabileși și alte obiective ale vizitei. La acesta, chiar și pentru copii a fost cam plictisitor.

Baby Canoe sunt niște bărcuțe cam cum erau gărgărițele la noi. Deși s-au dat în ele, nu au vrut să repete experiența: “Mama, asta e de bebeluși. Nu avem și altceva? ” :))

Ceea ce și-au dorit ei foarte mult, și le-a și plăcut într-adevăr, a fost “plimbarea” cu Flying Island. Au fost de-a dreptul fascinați de peisajele văzute de sus. Adevărul este că poziționarea parcului în apropierea lacului Garda, face toți banii când e vorba de “vederi de sus”.

Copacul lui Prezzemolo nu a fost mare brânză. Urci niște trepte prin interiorul lui și cobori apoi prin exterior. Deși arată bine pe dinafară, este emblema parcului, în realitate e cam plictiseală maximă.

Am vizitat, bineînțeles, și noua secțiune a parcului Kung Fu Panda Academy (cea care nu era deschisă în aprilie). Deși nu pare prea periculos noul roller-coaster deschis, aș prefera să mă dau de nu știu câte ori în Magic Mountain (care nu e prea plăcut), decât să mă urc o tură în chestia aia. De ce? Simplu... Deși nu am stat să studiez, nu am putut să nu observ cum se dădeau jos oamenii de acolo. Credeți-mă, nici din Oblivion sau din Blue Tornado nu coborau așa. Era la un moment dat o tipă la vreo 40 de ani care plângea de-a dreptul. Ideea e că traseul complet combinat cu mișcarea de rotație a vagonașelor nu e tocmai soft.

“Vrei să-l încerci?”, m-a întrebat Cristi. “Stau eu cu piticii, dacă vrei, și te dai tu. ”. M-am uitat la el puțin încurcată. Nu voiam să creadă că mi-e frică, așa că i-am răspuns: “Nu, nu. N-am chef. Dar stau eu cu ei și du-te tu, dacă vrei.”. Rapiditatea refuzului lui mi-a demonstrat clar că și el observase cam care era efectul Kung Fu asupra celor care îl încercaseră. A, și încă ceva... la atracții, de obicei lumea iese și fuge repede la coadă să se mai dea “o tură”. Aici nu am observat așa ceva. Ceea ce spune multe...

Secțiunea are însă și atracții drăguțe, cum ar fi Ortobruco, un roller-coaster pentru copii în care ne-am dat de vreo trei ori. Piticul din dotare, dacă ar fi fost după el, numai în acela s-ar fi dat. Deși prinde ceva viteză, traseul este ușor și plăcut.

Tot nou deschis este și Monorotaia, un trenuleț la înălțime, cam ca Volaplano, numai că are alt traseu, vezi alte chestii. L-am încercat și pe acela, a fost chiar ok.

Peter Pan nu ne-a tentat. Bărcuțele acelea au o mișcare rapidă circulară și, în mod sigur, sunt dătătoare de “cadouri la boboci”. Ne plăcuse ce mâncasem în ziua aceea, așa că am preferat să le privim de jos.

O experiență deosebit de plăcută și interesantă a fost filmul 4D Era Glaciară. Cam 8-12 minute ține, dar senzațiile sunt incredibile. Ninge, plouă, aluneci, cazi... și toate astea din scaunul de cinema. Pentru pitici a fost deliciu.

O altă atracție gustată din plin a fost Saltomatto. O cădere “în gol” potrivită pentru cei mici. Ai noștri s-au distrat de minune, deși nu-s amatori de adrenalină.

Ramses – Il Risveglio a fost o atracție bifată de vreo 2-3 ori. Trenulețe în interiorul unei piramide și trebuie să tragi cu lasere ca să aducni puncte. Plăcut și odihnitor. În plus, ai ocazia de a-ți lua fotografia pe care ți-o fac ei în timpul jocului cu doar 3 euro de la un automat. În interiorul parcului sunt câteva atracții de unde îți poți lua fotografii la acest preț. E adevărat, de la majoritatea le iei cu 15-20 de euro, dar aici la Ramses au automate.

I Corsari a fost o experiență diferită pentru fiecare copil. Dacă mândra a ieșit de acolo cu “Mai vreau o turăăăă! ”, piticul a stat tot traseul bărcii cu mâinile la urechi și m-a întrebat încontinuu dacă mai e mult până se termină. Deci plimbarea prin lumea piraților nu e pentru toată lumea...

Colorado Boat în schimb, a fost. Deși inițial au existat proteste de genul “Eu nu vreau să mă ud! ”, o pelerină subțire a rezolvat problema și ne-am putut da cu toții. Concluzia: mândra - “Mai vreau o dată! ”; piticul – “A fost frumos, nu m-am udat, dar gata, da? Că poate data viitoare mă ud... ”=))

Fuga da Atlantida a fost bifată dublu de puștoaică doar. O dată s-a dat cu Cristi, o dată s-a dat cu mine. Fiind de la categoria Adrenaline, oricum nu era pentru cei 5 ani ai voinicului.

La final, înainte de a ne îndrepta spre ieșire, am prins exact ultima tură înainte de închidere la Giostra Cavalli, caruselul cu căluți în care ne-am dat cu toții. Frumos și nepericulos. Poate puțin cam... amețitor pentru noi, ăștia mari, dar am rezistat cu stoicism.

Per total, cele două zile petrecute în Gardaland la atracțiile pentru copii, au fost frumoase. Superbe au fost și cele petrecute în camping la piscine și după-amiezele de pe malul lacului Garda. A fost o excursie reușită, foarte distractivă pentru copii și extraordinar de bine-venită înainte de începerea noului an școlar. Am prins o vreme pe sufletul nostru, nici cald să mori, dar suficient cât să te bălăcești în voie, iar începutul toamnei si-a spus cuvântul și în ce privește numărul de turiști... considerabil mai mic decât într-o zi de vacanță de vară.

Dacă îmi pare rău de ceva? Da, îmi pare... îmi pare rău că juniorul este prea mic încă (dar vom merge cu el și când va mai crește) și mai îmi pare rău că, din cauza “situației internaționale dificile” am folosit doar patru bilete în loc de cinci. Dar noah... nu le poți avea pe toate în viață...

Care este targetul următor din punct de vedere al parcurilor de distracții? Nu știu, probabil Mirabilandia. Dar să mai crească voinicul puțin ca să se bucure și el din plin de tot.

În rest ce să vă mai zic... Mi-am făcut “intrarea pe 2017”!

A, chiar, domnilor webi, cât trebuie să scriu ca să pot vota nestingherită și să-mi fac toți prietenii de pe site consuli și auguști? ;)

Vă pup pe... majoritatea și aștept cu nerăbdare să ne revedem la Întâlnirea AFA 2017! =)) =))

Trimis de ariciu in 09.01.17 10:36:53
    Validat / Publicat: 09.01.17 12:50:39
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 8303 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ariciu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Copacul din Volaplano

webmasterX [09.01.17 11:27:57] »

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

=====

Cât privește restricțiile în privința votării, citește, te rog, capitolul 6. RESTRICŢII şi LIMITĂRI în SISTEMUL DE VOTARE, din Regulament

=====

P. S. Sper că intru și eu în acea „majoritate”.

ariciu [09.01.17 11:46:56] »

@webmasterX:

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou...

Care "ne-am"?

... Neee, nu cred că am să citesc. Am o jenă. E posibil să găsesc în Regulament ceva schimbări neplăcute, așa că... prefer să nu știu. Există o vorbă magistrală: "Ce nu cunoști, nu-ți poate face rău! "

Ăăăă... nu știu. Ne jucăm "cu mască și fără mască"?

mishu [10.01.17 12:38:43] »

@ariciu: Asa cum am citit si anteriorul articol cu aceeasi tema si pe acesta l-am savurat cu aceeasi placere si asta pentru ca mi-am dorit sa ajung acolo insa nu a fost sa fie in 2016, poate voi reusi pentru 2017.

Intre timp flacaii mei au ajuns (mare surpriza pentru cel mic -16 ani- ca i-am lasat sa plece singuri) la Port Aventura si poate ca daca "crosetez" ceva poate ca voi ajunge si pe aici.

Felicitari pentru excursie, am sa o trec si pe aceasta la favorite si am sa-ti scriu un PM (in curand) pentru a-ti solicita informatii suplimentare.

ariciu [10.01.17 13:54:26] »

@mishu: Mulțumesc pentru aprecieri şi vizită!

Din câte spunea un coleg de site, Portaventura e mai dificil decât Garda.

Ce copii mari ai! Să-ți trăiască şi să te bucuri de ei!

Dacă te pot ajuta cu informații, nu ezita să-mi trimiți PM. Nouă ne-a plăcut la Garda...

GabrielaG [10.01.17 19:57:10] »

Un articol interesant, nici nu stiam ca in apropiere de Sirmione exista un asemenea loc. Mi-ar fi placut sa citesc cum ati ajuns acolo, la ce distanta de Laco di Garda se afla, etc.

Oricum, daca voi ajunge din nou prin zona cu siguranta nu voi rata acest loc

ariciu [12.01.17 08:04:33] »

@GabrielaG: Bună. Mulțumesc!

Nu am reluat cum am ajuns acolo, deoarece povestisem cu lux de amănunte în review-ul scris după excursia din aprilie. Practic, a fost fix acelaşi traseu. Mi s-a părut că ar fi redundant să dau aceleaşi detalii.

Diastanța între Peschiera del Garda şi Gardaland este de 3 km. Există şi un shuttle gratuit. Toate acestea le poți citi în review-ul anterior.

roxi-nico [24.08.17 18:13:39] »

@ariciu: Buna, detaliaza putin cazarea, te rog, sunt mai multe campinguri in zona

ariciu, GabrielaG, mishu, roxi-nico
    Alte impresii din această RUBRICĂGardaland (parc de distracții):