ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2017
ÎNSCRIS: 08.07.10
DEC-2016

Foarte nemulțumit

Doar pentru optimiști

In primul rand La multi ani si un An Nou extraordinar va doresc. Dupa ce ne-am spurcat anul trecut la o iesire de revelion (vezi impresii), ne-am tot gandit ce si cum sa facem. Ca sa facem 5-6 ore pe Valea Prahovei exclus. Ca sa platim mai mult decat in Dubai exclus. In final am avut o super oferta pentru un hotel "new entry", nou bine localizat, constructie monumentala, 8,2 pe un site de rezervari. Fata de cei din trecut am ramas doar doua familii si au mai venit inca doua familii. Toti nebuni si cu cele mai bune intentii de distractie.

Drum Ok pe A2, Vama veche, Balcic. In Vama cred ca au fost vreo 10 masini care s-au miscat cu viteza melcului. Se scaneaza pasapoartele + talonul masinii. La intoarcere idem. Din Vama si pana la Balcic am avut o ninsoare viscolita de mai mare bucuria. Am avut si locuri unde mergeam cu 40 la ora. Intr-un final apoteotic am ajuns la hotel. Este chiar in dreptul parcarii de la Gradina Botanica/Castelul Reginei Maria.

Checkin rapid caci toate camerele erau deja alocate in functie de cum s-au luat biletele. Doi la un etaj doi la alt etaj. Am vorbit la receptie ca la masa de Revelion sa ne faca o masa pentru 10 persoane ca sa fim impreuna. OK. Camera OK dar cam racoroasa iar AC-ul nu prea facea fata. Am iesit sa mancam, hai peste drum la Ariciul. Pauza, la Ariciul era inchis si scaunele puse pe mese. Ne intoarcem la hotel sa mancam pe bani. Intram la restaurant, cateva familii care erau sosite din 29.12 mancau niste "pene" cu ceva care semana mai mult a maioneza si cu salata de varza. Combinatie dementiala. Sotia m-a asigurat ca are de toate pt stomac. A venit o doamna care avea pretentii de Sefa de sala, cu o engleza foarte umila dar cu zambetul pe buze si foarte calma pentru niste disperati ca noi. Am rugat-o sa ne faca o friptura cu ceva pe langa ea si platim. Piua, nu se poate plati. OK atunci treci in contul camerei. Nici asa nu se poate. Cu putina engleza si mult dat din maini am inteles ca nu au bucatar iar mancarea este in regim de catering. In afara de ea mai erau doi tinei care ziceau ca au 17 ani si un barman care era mai serios. Adica 4 oameni ca sa alimenteze, debaraseze, sa spele vesela, sa puna bautura in pahare. Cele 4 persoane exact ca la Golden Line au fost inchisi in hotel pana cand au plecat clientii. Sper ca va dati seama ce a fost in sufletul nostru cand am aflat ca nu au bucatar, ca nu poti sa manaci la liber si ca aduc mancarea din alta parte. Restaurantul este subdimensionat pentru asemenea hotel, arata mai mult a lobby bar. Am plecat sa mancam pe plaja la Korona. Aici valurile erau asa de mari ca trebuia sa fii atent cand mergi pe faleza. Am intrat, ne-a luat comanda, si... a venit un val mare care s-a lovit aproape de geamuri dar a bagat apa si in caseta electrica si... BUFFF s-a stins lumina. Pana la urma am mancat.

Restul mancarii de la WRC nu pot sa va explic cum era. Am sa va pun poze sa trageti voi concluziile.

Camerele cele care sunt junior suite sunt OK mari si seamana mult cu o garsoniera dubla. WC de servici si baie, plasmuta de dimensiuni OK, halate de baie, papuci de unica folosinta, pe pat niste pilote adevarate. Geamuri termopan dar nu stiu ce fel de termopan ca nu se inchideau (cel putin la noi) si erau dintr-un metal care parca era cam rece. In concluzie la geam simteai cum trage. Baia a fost de vis. Incalzire prin podea. Ultima gradatie era la 30 grade Celsius dar butonul parca mergea putin mai mult. Bestial, mai ales pentru iubitorii de caldura. La oglinda nu era un bec in plus fata de cel din tavan sa te poti barbieri, asa ca m-am barbierit mai subtire. Uscator, 3 prosoape de caciula.

Hotelul are 3 lifturi de cate 6 persoane. Doua in capete si unul la parcare. Parcarea este cam mica pentru peste 100 camere, are vreo 16 locuri. Deasupra parcarii este piscina. Eu eram curios cum poti sa faci plaja la piscina caci parea cam umbrita iar ca sa cobor pana la peticutul de plaja??? Exista si sauna, jacuzzi si parca solar.

Personalul extrem de putin, incerca sa fie amabil dar in opinia mea managementul doreste sa faca multe cu putin.

Masa de Revelion a fost in asa zisul restaurant si in sala de conferinte. Daca luam in sala de conferinte trebuia sa ma servesc singur, sa mancam pe scaune de plastic dar este adevarat ca faceam economie de 50 euro. Chiar credeti ca merita economia??? Am avut niste cantereti care s-au chinuit pe un sistem karaoke si lumea a fost probabil multumita ca au tras repede pe gat rakia si nici nu mai conta cum cantau. Dansul a fost in holul de la intrare. Ca sa putem sa dansam si sa nu facem pneumonie au blocat usile automate sa nu se mai deschida.

O concluzie finala ca v-am ametit destul: la mancare stau rau de tot si cred ca doar masa de dimineata este cea mai buna masa.

Trimis de fanespoitorul in 04.01.17 21:34:21
Validat / Publicat: 04.01.17 23:49:16

VIZUALIZĂRI: 2678 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fanespoitorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Castelul intr-o noapte geroasa de decembrie.

[04.01.17 22:11:46]

La mulţi ani!

Mutat în rubrica "White Rock Castle Suite Hotel, BALCIC" (nou-creată pe sait)

[04.01.17 22:28:08]

@webmaster45: Este OK pozitionat.

elviramvio
    [05.01.17 07:26:01]

@fanespoitorul:

Bag seama ca voi nu sunteti nevoiti sa mergeti la sala sau sa alergati prin parcuri, va mentineti greutatea cu care ati plecat de acasa - acum sper ca nu ati ales un nou tip de turism, cel al curelor de slabire. Si ce vroiati, sarmale multe sa nu puteti dansa?

Acum, pe bune, aperitivul acela e de dorit... dupa petrecere!

Un an bun sa ai!

[05.01.17 07:33:21]

@elviramvio: Un An Nou plin cu de toate . Ca sa fiu sincer nu sunt un mare gurmand, dar cand mie foame devin nervos. Ma uitam pe FB si lauda hotelul de parca altul nu mai exista. Multe poze sunt photoshopate. Noi oricum ne-am distrat. Toate cele bune.

Dan&Ema
    [05.01.17 07:57:52]

@fanespoitorul:

La multi ani! si Dobr ytro!

Camerele si baia arata foarte bine in poze. Mi-a placut introducerea aia cu Valea Prahovei si Dubaiul, ca mare adevar graiesti.

Numai de bine in noul an!

Zoazore
    [05.01.17 10:09:16]

@fanespoitorul: La multi ani, Coane!

Pentu o secunda mi-am zis: " ioteee, le dadura vin romanesc! " Apoi am compilat si m-am prins ca e de la"rezerva".

Cat despre mancare... se mai uita si la om!

elviramvio
    [05.01.17 10:18:41]

@Zoazore:

Ce sa intelegem de aici!?

[05.01.17 10:59:39]

@Zoazore: @elviramvio: La multi ani!!! Oi fi eu uscat dar fac prapad la mancare. Cat despre bautura am cam fost dotati nu ca vorba aia: De mancare ce mai bem?? Dar ne asteptam sa fie slabut cu bautura. Rakia este OK chiar si vinul de Karnobat era bun, as minti sa spun ca era prost. Cafeaua era execrabila iar un espresso costa 4 leva la bar. Cam mult + ca se apostrofau intre ei ca nu au borcan de TIPS.

irinad
    [05.01.17 11:33:12]

@fanespoitorul: Parcă ai scris într-o notă ușor mai optimistă decât anul trecut, însă ai tot același stil plin de umor ce mă amuză!

La mulți ani, vacanțe frumoase, călătorii plăcute!

Zoazore
    [05.01.17 12:21:04]

@elviramvio: ca daca ma vedeau pe mine, dadeau trei sarmale si doua semiluni de mamaliga! Ardei, nu, multumesc!

ANILU
    [05.01.17 14:19:11]

@fanespoitorul: La mulți ani și să aveți un an bun.

Păi ați avut de toate, viscol, zăpadă, valuri, cazare buna și distracție.

Bine că ați avut voi vin, mâncarea... fudulie.

Iar voi sunteți obișnuiți cu bulgarii.

Toate cele bune.

Radu Tudoran
    [05.01.17 17:47:35]

La multi ani si tie. Da' ai fost plecat mult, ca nu prea te-am vazut. Nici la Dusseldorf n-ai mai venit. Si te-am asteptat cu bere

[05.01.17 19:43:07]

@for all folks: La multi ani!!! Intr-adevar am scris intr-o nota mai optimista. Nu m-am suparat destul, camera era prea misto, mancarea era naspa. Oricum nu sunt un gurmand, important sa am ceva de mancat. Distractia vine de la noi, cate ceva de baut a adus fiecare, cu bulgarii oricum vorbesti prin semne. Important este ca ne distram si noi si ei fiecare de ce a inteles celalalt Nu am fost plecat ci am fost exagerat de ocupat. La Dusseldorf am fost in Mai. Anul asta nu reusesc ca m-am trezit foarte tarziu sa ma inscriu. Berea poate sa raman ca poate o bem pana la urma.

Toate cele bune

krisstinna
    [06.01.17 11:54:57]

@fanespoitorul: Omulețule! La mulți ani! Nu pot să cred că a mers și copilul cu voi. Sper că nu s-a plicti, ai avut grijă. Transmite-i copilului un pupic din partea mea. Pentru voi... mult noroc și sănătate, vacante frumoase, reușite.

[06.01.17 18:23:09]

@krisstinna: La multi ani!!! Normal ca merge cu noi, doar stie ce pierde + ca noi la spre 5 anisori si doua luni suntem niste tinerei si stim sa ne punem la mintea lui dar si sa fim seriosi. Daca intri pe https://www.facebook.com/wrchotel/ o sa le vezi pe cele trei mandre pe care le-a tinut ocupate

krisstinna
    [06.01.17 19:13:17]

@fanespoitorul: Mă ucideți voi cu FB vostru! Eu nu vreau să am si nu am FB. Bănuiesc cam ce "ocupați" au fost . Să-i spui că mi-e dor să mai stau de vorbă cu el, să mai bârfim si noi un pic. Tare mi-a plăcut când povesteam și ne amuzam!

Andrea0810
    [05.02.18 19:28:07]

A fost cineva vara? cum e plaja? este ceva inclus pe plaja? e departe? hotelul are piscina?

Multumesc.

[07.02.18 18:01:43]

@Andrea0810:

Care plaja?? Balcik are plaja??

Este un simulacru de plaja. Ce sa fie inclus pe plaja??

Hotelul are piscina dar cred ca are o problema piscina.

As vrea sa vad comentarii din sezonul estival.

Are camere OK doar atat. Holurile arata horor.

Andrea0810, ANILU, Dan&Ema, elviramvio, fanespoitorul, irinad, Radu Tudoran, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂWhite Rock Castle Suite & Spa Hotel: