ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2017
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10
NOV-2016

DUBAI** ce, cand, dar mai ales cum (IV)

cum am trait/simtit eu vacanta in Dubai

Aceasta vacanta a avut multe lucruri inedite pentru mine, premiere as spune, fiindca am ajuns pe 10.11 de ziua mea si am plecat pe 15.11 de ziua lui Cami, (o alta Cami), 5 zile full, intense si cu km multi. Am vazut/experimentat o tara si o lume in care nu credeam ca ma voi regasi, eu nefiind fan shoping/hoteluri de multe stele. As fi dormit in desert daca gaseam un vorbitor de romana, singura limba pe care cred ca o stiu cat de cat, sa imi povesteaca despre stele si planete, despre camile si dromaderi sau alte vietuitoare... nu a fost sa fie, asa ca mi-am propus sa ma bucur de ce se poate cat mai mult si mai sincer.

Cand e sa ai noroc ai, nu trebuie sa te gandesti mult si iti iese, asa am avut eu pe 11 nov. Cami, o fiinta draguta si cu inima mare a decis instant ca poate si vrea (sper) sa ne duca (eram 4) la Moschee si la un mall in Abu-Dhabi. Castigata eu pe toate planurile, timp/bani/ghid personal.

Drumul este destul de lung, a trecut usor fiindca am povestit, eu o cunoscusem doar virtual pana in acel moment.

Prima oprire Yas Mall, moschea se deschide vineri abia la ora 16 pentru public. Ce poti face intr-un mall? te plimbi, mananci si stai la povesti, asta fac eu, fiindca altii pareau sa nu inteleaga la fel ideea si umblau din magazin in magazin, nu stiu ce faceau acolo da ieseau cu cate o sacose mare ce parea a fi si plina de ziceai ca se muta magazinul nu alta.

Am vizitat ce am vizitat, am facut si poze dupa care am decis ca vreau mai mult si am stat la povesti. Uite si pentru voi cateva franturi din cele aflate:

- vineri e prima zi de week-end si cam singura care se respecta cu strictete, sambata foarte multi lucreaza desi teoretic e tot zi libera (cam ca la noi, nu?)

- salariile in multe domenii sunt mici, in jur de 200/300$, ma refer in principal la domeniul constructilor unde e drept ca se asigura cazare/masa dar nu cred ca ati vrea sa incercati nici macar pentru amuzament asa ceva

- am vazut ca sunt agreate diverse nationalitati pentru anumite meseri, am gasit in Deira un anunt pe geamul unui magazin in care se cauta casiera, dar sa fie filipineza

- rar se intampla sa se casatoreasca localnici cu rezidenti, dar nu-s chiar reusite astfel de socializari

- rezidentii, daca nu au o slujba buna si bine platita isi iau in genere inca una si asta duce la o epuizare prematura, se vede pe fetele lor, se simte pe pielea lor si in narile turistilor.

Ar mai fi de spus cate cava dar nu vreau sa devin sentimentala acum. Fiecare Mall are o zona de food court in care te pierzi, unde gasesti cam tot ce gandesti in materie de mancare de tip fast food. Am servit cate ceva, fiecare altceva, sa putem gusta unii de la altii, era prima zi plina si doream sa facem cunostinta cu gusturile/aromele bucatariei globale. Trece timpul si plecam spre moschee, una care e wow dpmdv.

Moschea Alba

Desi nu este amplasata in Dubai, turistii o au adesea pe lista lor cu obiective, alaturi de Ferrari Park. Vorbim despre Moschea Alba sau Sheikh Zayed Mosque. Aceasta este situata in statul vecin, Abu-Dhabi, ei ii trebuie alocata macar 1/2 zi, sau legata cu Ferrari Park https://ferrariworldabudhabi.com/ fiindca drumul dureaza destul de mult si asa ma gandesc eu ca merita. Se poate ajunge la ea asa:

**cu autobuzul de la statia IBN Battuta, cost 25 aed sens, acesta te lasa in centru langa Wahda Mall, iar de aici se ia un taxi, nu stiu costul pentru el

**cu taxi direct din Dubai, dar pretul sare de 200 aed sens

**cu masina inchiriata insa nu stiu daca merita, Dubaiul este aglonerat si metroul e cel mai rapid mijloc de deplasare, asta daca te ajuta/iti place

Moschea are o istorie recenta, sunt date destule pe net, asa ca voi profita si voi reda idei din ceea ce mi-a povestit Cami, ea avand parte de un tur ghidat cu putin timp inainte (multam Cami, prieteni stiu la cine ma refer).

Intai e bine de stiut ca nu se intra decat cu tinuta decenta/speciala, femeile cu corpul acoperit in totalitate, cap/maini/picioare iar barbatii cu pantaloni lungi si camasi/tricouri. Daca nu aveti o tinuta conforma, gasiti de imprumut la ei atat un gen de pelerina bleumarin cu gluga pentru femei cat si acea camasa lunga alba pentru barbati. Tinuta se poate ridica din spatiul amenajat special, este ceva coada si se primeste in schimbul unui act cu poza (permis conducere) cam cat cartea de vizita (se tin in port carti de vizita), iar in locul lui primesti un carton cu un numar. Daca se pierde, noi am patit-o, se face cerere si paza rezolva cumva. Mai complicat este daca nu stiti nici numarul fiindca este multa lume si putin personal asa ca atentie cu acel carton.

Odata rezolvata tinuta se poate admira splendoarea ce se deschide ochiului. Zeci de coloane cu insertii manuale de pietre semipretioase/cristale precum Lapiz Lazuli, Carneol, Aventurin, Ametist, Sidef si multe, multe altele, asezate in desene elaborioase si desavarsite. Numarul insetiilor depaseste ordinul zecilor de mii, au lucrat foarte multi aristi la aceasta opera.

Capacitatea curtii interioare este de 30/35 de mii de oameni, moschea are 84 de cupole, 4 minarete, iar intr-una din ele este o biblioteca, singura minareta din lume ce adaposteste asa ceva.

Accesul in interiorul moscheei se face descult, exista afara dulapuri/etajere in care atat turistii cat si localnicii isi lasa incaltarile. Covorul din sala mare sau domul principal este dintr-o bucata, tesut in Iran si adus pe bucati mai mici ce au fost imbinate la fata locului. Candelabrul principal are 11/12 tone, iar imaginea lui este redata in tesatura covorului, in centrul, chiar sub el. In afara de modelul tesut, covorul mai prezinta si niste dungi proeminente, rezultate din diferenta de taiere a firului, dungi ce ajuta la asezarea pentru rugaciune, pentru pastrarea orientarii si ordinii. Peretele orientat spre Mecca are un desen in culori pale spre a nu distrage atentia de la rugaciune, cel opus insa este mai viu colorat si mai atragator pentru ochii turistilor. O chestie de inginerie/ingeniozitate este amplasarea sistemului de ventilatie ce se regaseste in interiorul grupurilor de coloane, fiind astfel foarte discret spre a nu perturba mirajul creat in moschee.

Aproape am ajuns la final, cateva preturi si gata.

ce si unde mananci/cumper/preturi si idei

Fiecare Mall are o zona de "food court", unde datorita multinationalitatilor care traiesc in Dubai ai cam toate bucatariile cunoscute, bine reprezentate. Preturile sunt destul de accesibile, de la 15 aed un meniu de copil cu peste si carofi (am mancat eu si e suficient) la 40/45 unul de adult care zici ca e dat cu imprumut asa de plina este farfuria.

Se poate lua mancare gatita si din supermarketuri, am testat si a fost foarte ok, pretul putin mai mic fiindca iei ce vrei, cat vrei iar uneori prinzi oferte de genul o pulpa de pui cu una free, asa ca pt 20 aed pot manca 2 persoane orez indian si pui.

Am gasit inafara de Carfourile stiute si de pe la moi un magazin "7Day", in zona Deira, peste drum de Mall Deira unde sunt preturi foarte bune si o diversificare mare de marfuri, retin fiindca mi-au placut seturile de cafea din portelan filigramat la 40/60 aed in functie de marime.

Un alt magazin care merita vizitat este cel din zona portului din Deira, situat intre el si statia de metrou. Aici am luat bomboane cu cocos si ghimbir la 5 aed punga de 40 gr, scumire la 10 aed, pentru care in jurul pietii de aur nu am putut scoate un pret mai mic de 18 aed de la 25 initial, magneti la 5 aed intr-o diversitate mate. Erau multe lucruri care meritau, e de retinut.

Am vizitat si piata de aur sau Dubai Gold Souk, care insa nu m-a impresionat fiindca aveam deja lectia facuta alturi de @maria55 in Istambul.

Mall Deira, mai micut dar cochet, Mall Emirates imens, exceptand partia de schi unde nu am intrat sa vad, aici am vazut un Carfour cat China cum spun eu, cam atat nu cred sa fi scapat ceva ce meita cu adevarat sa fie povestit.

Cateva preturi asa de final si la final.

apa

la 0,5l = 0.75/1 aed, la 1,5l= 1,5/2 aed, iar la 5l =4,75/6 aed, am gasit si oferta de genul 6*1,5 la 7 aed

fructe

rodie, 5,5 aed in carefour, mango de la 19/45 aed in functie de marime, foarte copti si gustosi

salate de fructe gata facuta in jur de 10/12 aed, sau 12,5 in carfour o caserola mare unde pui tu ce/cat vrei

painea

8/15 aed sau mai mult, depinde ce/cat

branza/cascaval

15/20 aed tot in functie de tip/gramaj

lapte 10/12 aed

tort 18 aed, cel ales de mine cu ciocolata belgiana neagra, mmmm o minunatie

Una peste alta daca stati ca mine in hotel unde camera are chicineta merita sa luati atat cat maincati seara/dimineata, nu mai mult fiindca unt la tot pasul.

Inchei si spun ca merita, recomand si mi-a placut intr-u totul

Am cheltuit ~450 euro/pers pentru toata vacanta, avion, cazare, plimbari/obiective, mancare si suveniruri. Singurul lucru pentru care nu am cheltuit a fost cadoul de la Cami, adica drumul si plimbarea in Abu-Dhabi.

Plimbati-va, bucurati-va si nu uitati sa iubiti.

Trimis de roth in 03.01.17 20:25:32
Validat / Publicat: 03.01.17 21:31:52
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 6245 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mishu [03.01.17 21:38:15] »

@roth: Yes, de data asta pot spune: Start vot! Iti dai seama ca am accesat articolul cum l-am vazut si l-am sa savurat ca pe cel mai bun desert.

Felicitari pentru excursie, iti dai seama ca esti invidiata de toti, votat cu mare drag.

roth [03.01.17 22:37:16] »

@mishu: Nu asta imi doresc, oricine poate pleca pe bani putini si pot face o lista lungaaaa de idei. Totul e sa stai la panda, sa poti si mai ales sa vrei. Sunt oameni care nu concep decat cazare la un hotel cu un pumn de stele si masa la restaurante cu alte stele, sau oameni care ar merge si cu cortul/presu doar sa isi umple sufletul de frumos si liniste.

Eu ma numar printre ei, citesc, caut si ma bucur daca pot face acelasi lucru la un sfert de pret.

off topic

Laponia/Rovaniemi/Mos Craciun e un vis pentru care am sapat netul 2 ani, ocazional e drept dar am sapat si am gasit. Clar cu 2000 de euro nu merg, prefer sa o iau pe jos asa ca am gasit si in iarna daca se leaga ajung si acolo cu 500/600 maxim (cazare/avion/eventual si un mic dejun). Asta sunt, pentru mine poate banii au alta valoare.

maria55 † [03.01.17 22:58:46] »

@roth: si eu fac parte din categoria celor cu presu/ cortu???? si mai stiu pe cineva: @ krisstinna! Doar de "duca" sa fie si startu' e reusit!

Lasand insa gluma, trebuie sa recunosc ca ai muncit ceva la articol! Daca ar fi dupa mine, l-as numi "Maxi- Ghid"????

Felicitari @Roth si poate ne dsi aceleasi amanunte atat de necesare cand pleci intr-o vacanta prin strainataturi, dd data asta din city-breack-urile nenumarate pe undr te-au purtat pasii!

roth [03.01.17 23:05:28] »

@maria55: am tolba plina de schite da nui timp suficient, insa incerc sa ma mobilizez mai bine anul acesta, promit

Voi incerca sa ma ridic la nivelul tau si sa fac pentru tine in Israel ce ai facut tu in Istambul

maria55 † [04.01.17 13:30:04] »

@roth: adica sa inteleg ca la randul tau ma servesti cu o " supa crema de coliva??!!! "????????????????

Eu asta am facut pt tine la Istanbul, te rog sa te revansezi in Tel Aviv!!!

roth [04.01.17 14:40:14] »

cami_dxb [09.01.17 12:26:54] »

Cami, draga, a fost placerea mea. Pup.

Crysluisa [16.08.18 22:31:45] »

@roth: Super articol, dacă ai reușit sa mergi cu suma aceea în Laponia, te rog sa ne explici și noua cum ai reușit

Și eu îmi doresc enorm, însă niciodată nu as da 3500 euro pt o destinație!

Vacanțe minunate în continuare!

roth [17.08.18 09:08:19] »

@Crysluisa: Laponia?

Crysluisa [17.08.18 09:11:09] »

@roth: Da, Laponia

PISICAANA [20.11.18 10:42:01] »

@roth: Avand in vedere ca vinerea este ziua lor libera, ce activitati imi recomandati sa planific pentru acesta zi?

cami_dxb [20.11.18 14:40:55] »

@PISICAANA: Raspund eu, daca nu e cu suparare Cam totul este deschis vinerea. Puteti merge la plaja, la orice mall la cumparaturi, desi dupa-masa toate mall-urile sunt aglomerate, la orice parc de distractii. Daca vreti sa vedeti Moscheea Alba din Abu Dhabi, se viziteaza vinerea dupa ora 2 sau 3. Aproape toate magazinele din Gold Souq sunt deschise.

Dubai Fountain, in zona Dubai Mall, are 2 sau 3 show-uri vineri dupa masa, incepand cu ora 13. In cursul saptamanii, sunt show-uri doar seara, de la ora 18, combinate cu show de lumini.

Specific zilei de vineri sunt brunch-urile, majoritatea restaurantelor au, cu alcool inclus in pret sau fara. Pretul variaza de la 50euro/pers la Casa de Tapas, pana la 150-200 Euro/pers in Palm Jumeirah. Daca mai aveti intrebari, va raspund cu drag.

roth [20.11.18 16:38:42] »

@cami_dxb: Sarumana de raspuns, ai fost promta si mult mai de ajutor decat puteam eu.

cami_dxb, Crysluisa, maria55, mishu, PISICAANA, roth
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: