ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.03.2010
DIN: onesti
ÎNSCRIS: 30.04.08
MAR-2010

Hotelul de gheata

N-am sa va povestesc despre hotelul de gheata de la Balea Lac ci de hotel Central din Medias, care din pacate poate candida cu succes la aceasta categorie.

Prin natura serviciului am fost invitati la Medias si am fost cazati de catre organizatori la Hotel Central.

Pe afara vopsit gardul, inauntru…leopardul!

Situat in centrul municipiului chiar langa primarie, hotelul a cunoscut si vremuri mai bune (garantat inainte de 1989 era unicul loc de cazare). Am scris “vremuri bune” pt ca pe timpurile de trista amintire s-a nascut cu doua stele si tot asa a ramas.

Hotelel dispune de parcare proprie (cred ca a Primariei pt ca erau numai masini inmatriculate in jud. SB) si cu plata (nici nu am apucat sa oprim masina ca a si aparut un domn care ne-a solicitat sa achitam parcarea). Despre paza- D-zeu cu mila!

Atmosfera glaciara ne-a intampinat inca din momentul in care am intrat in hotel: era mai cald afara decat inauntru.

Receptia arata ca o casa de bilete: inchisa cu sticla si cu o mica fereastra prin care te poti intelege cu receptionerul. In interiorul ei surpriza: un radiator electric in functiune. (or fi mai frigurosi mi-am zis)

Spre norocul nostru am fost cazati la etajul 2 deci nu am avut prea mult de urcat: pana la etajul 4 te vad sfintii daca ai bagaj, mai ales ca liftul nu mai functioneaza cred ca de la revolutie.

Holuri lungi, intunecate, cu scaune scorojite din 1975, pereti varuiti parca in bataie de joc... in schimb frig.

Camera este mare, luminoasa si... atat.

Paturile si dulapul din hol par a fi recent schimbate dar dupa cum sunt lucrate iti este teama sa nu se rupa sau sa ramai cu ceva in mana! Restul mobilierului pare recuperat de la casare. Prosoapele au fost bonus la casarea de care va spuneam: ingalbenite si rupte.

Tv color, perdele de “Pascani” insirate pe o draperie confectionata din cel mai pur otel beton de 8 mm.

SI... FRIG (nu cred ca erau mai mult de 17*C)

O baie mica, inghesuita, din care lipseste cu desavarsire orice sursa de caldura. Deci... FRIG!

Apa calduta venea dupa ce o lasai sa curga cam un sfert de ora iar de apa calda am avut parte sambata seara (ne cazasem joi). Ca sa putem face dus lasam apa calda sa curga pentru a incalzi in baie.

De toate astea ne-am bucurat pentru 110, 00 RON/ zi.

Restaurantul se pare ca a beneficiat de o renovare recenta dar inutila asi zice: avand probleme cu tevile de canalizare in camerele situate deasupra, tavanul restaurantului “radia” de igrasie.

Meniu sarac, personal invechit, preturi… restaurant de 4 stele! Dupa ce comandam, ospatarii dadeau fuga la BILLA din apropiere pt aprovizionare.

In schimb restaurantul este singurul loc mai calduros din hotel (cu exceptia receptiei etanse si incalzite).

Abia atunci am inteles de ce receptia era inchisa cu sticla- banuiesc securizata!

Daca afara erau 4-5*C ziua si in camere nu mai mult de 16-17*C, oare cum este in camera la -15*C in exterior?

Ca la Bilea Lac!

Nu vreau sa supar pe nimeni: 2 stele platesti, atat primesti! Vrei mai multe? Iti aduci de acasa!

Trimis de geni in 21.03.10 17:15:10

VIZUALIZĂRI: 2551 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geni); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

piti
[21.03.10 17:56:37]

@geni

In timp ce-ti citeam povestea, am stranutat de cateva ori. Daca postai ceva mai mult mergeam la farmacie dupa nurofen.

Lasand gluma la o parte, bine de stiut si ocolit. Hotelul e din ciclul "Cum nu se face turism". Oare cine e raspunzator pentru asa o stare de lucruri, autoritati locale, patronul unui astfel de "frigider invechit" sau blonda de la ministerul turismului.

geniAUTOR REVIEW
[21.03.10 18:11:58]

Din pacate nu stiu cine-i vinovat!

Nu-ti mai spun ca dimineata femeile de servici adunau cu lopata noroiul din holul de la intrare (in hotel erau cazati niste tipi care lucrau la o firma de prospectiuni).

Oricum nu am scapat de raceala.

Din respect pentru organizatori nu ne-am mutat la alt hotel!

Sanziana
[21.03.10 18:56:14]

macar ati beneficiat de mancare proaspata ca doar cumparau pe loc materiile prime ptr ea.

Mare pacat ca in multe orase din tara hotelurile care pe vremuri erau top of the top acum sunt in paragina si mentinerea stelelor se face doar pe baza de spaga

georgiana
[21.03.10 19:20:32]

110 roni nu e chiar ...putin,zic eu!

Imi pare rau ca ai racit pe banii !Si ,ca a trebuit sa treci prin asa ceva.

A fost o idee buna sa ne informezi despre cum stau lucrurile acolo,ca sa putem evita sa picam victime,ca si tine!

Deci -un review cam trist,dar foarte util!

Costi
[21.03.10 19:20:40]

"2 stele platesti, atat primesti!"

Eu cred că ai plătit mai mult. Cel puţin după ce ai povestit.

În oraş mai sunt şi alte hoteluri?

geniAUTOR REVIEW
[21.03.10 19:45:45]

Am uitat sa precizez: pretul a inclus si micul dejun in valoare de 10,00 lei/pers. Tariful: camera+mic dejun a fost negociat de organizatori. In mod normal camera este 110,00 si micul dejun 15,00 lei/pers. La ce conditii sunt, este cam mult.

De exemplu: 2 omlete + 2 cuburi unt + 2 cutiute de gem + 2 cafele = 27,00 lei. (am platit diferenta).

Mai sunt hoteluri si pensiuni in Medias si unele arata chiar bine, dar cum am mai spus, din respect pentru organizatori nu am putut schimba locatia!

Sanziana, mancarea era partial proaspata! (untul de la micul dejun era ranced... probabil din cauza numarului "mare"de turisti)

petru
[22.03.10 19:27:26]

aşa este turismul în mai toate locaţiile care nu au fost privatizate corect. Din păcate cele mai multe spaţii de cazare ce au fost construite înainte de 1989 arată la fel sau chiar mai groaznic .VEZI STAREA STAŢIUNI HERCULANE

raly
[31.08.10 13:35:19]

Bine de tinut minte!Desi sunt Mediesanca recunosc totusi ca de pe vremea lui Ceasca nu cred ca s-au mai facut modificari!Arata destul de oribil si din afara dar nici nu imi inchipuiam sa fie asa de groaznic pe dinauntru!Rusine!

Costi, geni, georgiana, petru, piti, raly

• pagină generată în 0.055708885192871 sec