ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2017
DIN: Iernut
ÎNSCRIS: 09.06.10
APR-2016

Keukenhof, paradisul florilor

Pentru a trai mirajul covoarelor de flori, dar si parada carelor alegorice pe strazile orasului Koekenhof trebuie sa vizitezi Olanda in a doua jumatate a lunii aprilie, de obicei penultima duminica a acestei luni. Limba fiind dificila norocul mi'a suras fiind insotita de o olandeza care locuieste in localitatea mea, Iernut, Organizarea vizitei a facut'o deci, Janeke.

Am zburat de la Cluj la Dortmundt, de unde ne'a luat cineva cu o masina si ne'a lasat la un parc auto de unde Janeke a inchiriat o masina, Am calatorit peste 1000 de km si ne'a costat benzina cam70 de euro de fiecare, Am fost 3 persoane.

In zona Geesbrug intr'un satuc cu garduri inalte de laur, am locuit intr'o casuta ce apartinea unui localnic, care nu locuia acolo. Dupa ce am primit cheia casei ni'am instalat si... am sevit cina la restaurant. Pentru ca ni s'a parut scump, am hotarat sa ne pregatim sandvich-uri pentru vizitele zilnice iar micul dejun si cina sa ne'o preparam in bucataria casei. Am facut cumparaturi la un supermarket de tip Lidl si ne'am descurcat.

Trebuie sa va spun ca TOATE drumurile, indiferent ca erau printre mlastini (de'o parte si alta), sau prin padure, nu mai vorbesc de alte... autostrazi, erau asfaltate.

KEUKENHOF era punctul principal de atins, deci ne'am straduit sa ajungem inainte de ora 12 cand urma sa se inchida drumurile de acces in vederea paradei carelor alegorice, Am parcat masina intr'un loc amenajat de vreo 3 hectare, si ne'am indreptat spre intrare. Am trecut printre magazine cu bulbi de tot felul de flori dar am cumparat la iesire.

Biletul a costat cam 16 euro caruia ii era atasata o harta cu intregul parc si punctele de vizitat, Nu pot aprecia suprafata, chiar nu pot, mi s'a parut imens. Covoarele de lalele, zambile si nu ma uita, precum si o multime pe care nu le cunosteam, cu toate ca nu sunt caduc in aceasta privinta, printre copaci, asa cum vedem pe internet, paraiase podulete si chioscuri sunt peste tot. Cladirile poarta, in general, numele membrilor familiei regale. Am vizitat doar doua, Beatrix, cu orhidee si cea cu crini. Sunt amenajate locuri de repaus cu banci, locuri cu manifestari specifice, fanfara, chioscuri cu gustari doar la iesire, unde sunt si magazinele unde sunt de vanzare flori. Pentru a fi in fata si a vedea carele alegorice cu flori trebuie sa te duci din timp sa'ti ocupi loc.

Nu riscati sa plecati in Olanda in acest timp fara haine de iarna, pentru ca vantul, ploaia si, ninsoarea nu e o gluma, Olandeza noastra spunea ca este o zicala: Daca nu'ti place timpul, mai asteapta zece minute (zicala vine din Islanda)

ZWEELO este un sat langa zona de cazare pe care l'am vizitat de mai multe ori. O data pe o vreme cand sa nu dai cainele afara, lapovita de'a dreptul. Acolo se afla o renumita gelaterie cunoscuta si pe internet, unde. intr'adevar inghetata e deosebita. In aceeasi localitate am intalnit profesorul de limba romana al lui Janeke. Acesta avea Maramuresul depozitat la el in casa, inclusiv un pat inchis cu cherestea langa perete, Nu pot enumera tot ce am vazut acolo, sculpturi, traiste, covoare, toluri, obiecte casnice din lemn, mobila maramuresana veche. Deci un colt de Romanie. Tot in aceasta localitate am fost prezente in 30 aprilie, ziua regelui cand totdeauna canta o fanfara si se inalta drapelul alaturi de care o esarfa portocalie, culoarea specifica lor.

De ziua regelui am ajuns si la GRONINGEN. Pe stazi erau talciocuri, da, cu vechituri etalate pe jos, magazine doar cateva deschise pentru suveniruri, In piete sau locuri largi erau scene unde puteai urmari spectacole. Era frig, ca la noi in noiembrie. Am vizitat un punct de radio-televiziune unde candva, Janeke a fost redactor. N'am avut nici o problema sa intram, nici nu ne'au legitimat. La statia radio se transmitea in direct. In zona de televiziune, ne'am asezat noi, romancele, la pupitru.

Ca sa ajungem la KINDERDIJK pentru morile de vant, am trecut prin cea mai bogata localitate din Olanda - HAREN, unde cu adevarat erau case opulente, materialele de constructie erau de cea mai buna calitate. Pentru a le vedea trebuie sa stii pe unde sa conduci masina. La Kinderdijk totul e organizat pentru turism de buna calitate. E mai ieftin biletul cu vaporsul si vezi morile de ambele parti. Ca sa mergi pe jos e mai scump, dar poti intra in unele mori. O parcare in apropierea cladirii de unde cumperi bilete si suveniruri specifice. A nins in timp ce eram pe luciul apei. Nu se poate uita Olanda la ea acasa.

Am vizitat o ruda de'a lui Janeke in STIEDRECHT. Am fost cazate intr'un camin pentru batrani cam ca un hotel de 4 stele. Locuintele localnicilor sunt ca in Anglia, o cladire comuna cu o bucatica fiecare si cu gradina mica in spate.

La intoarcere spre locul de cazare am vizitat un sat cu case frumos colorate, cu saboti si vechi vase de gatit expuse la poarta, ca si cum tot satul era un muzeu. La o casa pe poarta era o cutie cam de 50x50 cm cu un raft. Erau carti de imprumutat pentru a fi citite. Trebuiau returnate peste o saptamana. Staphorst e numele lui.

APELDOORN este localitatea unde se afla palatul de vara al vechilor regi, acum transformat in muzeu. Interiorul regal incremenit, cu luxul regal, iar in exterior curtea din care se intra in incaperea cu mijloace de transport ale regilor, pe vremuri. In curte se plimbau majestuos paunii obisnuiti cu vizitatorii. Gradina in care ajungeai din curte, minutios amenajata si ingrijita, are alei pavate cu spartura de piatra alba, Castelul se numeste HET LOO. si are inclusiv o incapere cu poze ale actualei case regale facute de fotograful Vincent Mentzel

Ca orice loc din lume, merita sa iti incanti privirea si sa ramai cu amintiri din aceasta tara care a muncit si s'a luptat cu marea ca sa castige chiar si o palma de pamant

Va imbratisez, dganea

Trimis de dganea in 02.01.17 14:51:03
Validat / Publicat: 02.01.17 17:02:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX. A mai fost în/la: Belgia, Maline, Sint Katelijne Waver

VIZUALIZĂRI: 1791 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dganea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.01.17 15:18:10]

Deşi titlul m-a derutat un pic, observ că sejurul a atins multe alte obiective decât Keukenhof, astfel că am mutat recomandările în rubrica mai generală "Vacanţa în Olanda, #CĂLĂTORII prin OLANDA" (deja existentă pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 10&ridAnt=75545

[02.01.17 17:07:44]

@dganea: Foarte frumos si interesant articolul si in mod sigur ai mai fi avut multe sa ne spui. Mi-ar fi placut foarte mult sa vad si niste poze si nu cred ca nu ai, astfel incat te rog sa nu ne lasi asa fara o mica amintire.

Daca insa nu ai poze nu putem decat sa dam frau liber imaginatiei si astfel fiecare va vedea ce ii va placea.

Felicitari, votat cu mare placere.

Radu Tudoran CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX
[02.01.17 20:51:26]

@mishu: Daca vrei poze cu Kinderdijk uita-te la review-ul meu

Radu Tudoran CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX
[02.01.17 20:56:37]

Pacat ca n-ai si niste fotografii. Mai ales ca la Keukenhof este o betie de culori, iar la Kinderdijk o amosfera idilica (daca nu iei in considerare halele industriale care se vad in departare).

Numele localitatii nu-i cumva Sliedrecht?

Oricum frumoase locuri ai vazut.

dganeaAUTOR REVIEW
[04.01.17 09:49:37]

@mishu: Am asteptat sa vad daca se publica sau nu, am aproximativ 200 de poze si, iata am ales cateva Sper sa va placa tuturor. Imbratisari

[05.01.17 07:58:43]

@dganea: Foarte frumoase pozele si unele dintre ele chiar deosebite. Felicitari.

[14.03.17 17:12:55]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Musai de văzut în Olanda» (nou-creată, între timp, pe sait)

dganea, mishu, Radu Tudoran
Alte impresii din această RUBRICĂMusai de văzut în Olanda: