ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.03.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.03.08
MAR-2010

Cetatea Oradea - intre istorie, ruina si viitor

Cetatea Oradea este un “obiectiv” mai putin cunoscut – se pare - decat altele de acest gen din Romania, pe nedrept as zice eu.

Daca tot a venit primavara, am facut o plimbare prin cetate si am facut si o gramada de poze pe care le voi atasa.

E o minune cum Cetatea Oradea, sub diferitele faze evolutive, a reusit sa parcurga aproape un mileniu. E un mister cum a supravietuit atator stapaniri, urgii militare, calamitati naturale si oamenilor ce au vrut sa o doboare.” (Marcel Bolos – Administratia Imobiliara Oradea)

Istoricul cetatii pe scurt – dateaza inca din secolul XI, fiind construita de catre Regele Ladislau I – pentru inceput acesta construieste o manastire fortificata si mai apoi intemeiaza aici Episcopia romano catolica de Oradea.

In Sec XIII, cetatea este cucerita si incendiata in timpul invaziei tataro-mongola, apoi se reconstruieste, iar spre sfarsitul secolului este din nou distrusa.

In Sec XIV se ridica noua cetate, care are forma heptagonala, flancata cu turnuri si creneluri. In partea de sud a fost construit si un palat episcopal. Spre sfarsitul secolului a fost construita si o catedrala mare, tot in stil gotic, pentru a spori prestigiul cetatii si Episcopiei de Oradea.

Secolul XV – reprezinta “varsta de aur” a cetatii Oradea, aceasata devenind un centru important al catolicismului, al umanismului si Renasterii, precum si loc de pelerinaj.

In 1538 se incheie aici “Pacea de la Oradea” – aceasta fiind de fapt primul tratat international care recunostea separarea Transilvaniei de Ungaria.

In Sec XVI si XVII se construiesc noi fortificatii, care sa le inlocuiasca pe cele vechi, care nu mai faceau fata cerintelor vremii. Au fost adusi arhitecti militari italieni, care au construit noua cetate – a carei ramasite se vad astazi – in forma pentagonala, cu bastioane pe colturi si santuri de aparare cu apa. Tot atunci s-a construit si castelul cetatii.

In 1836, in timpul unui incendiu, arde o mare parte din cetate, fiind apoi refacuta si transformata in baza militara a revolutionarilor de la 1848.

In perioada interbelica cetatea a “gazduit” o scoala de jandarmi, iar pe vremea lui Ceausescu a fost tot obiectiv militar, aici avand diverse sedii atat Militia cat si Armata. Dupa 1975 au intrat in cetate si diverse depozite en-gros, ceea ce a dus la o degradare alarmanta a acesteia.

Din pacate procesul de degradare a cetatii Oradea continua si in prezent.

In momentul de fata, inca mai functioneaza aici Facultatea de Arte Vizuale, a carei studenti si profesori incearca sa faca uitata ruina, cu “operele” lor expuse in cetate si in curtea cetatii.

Asta a fost doar un scurt rezumat "istoric", dar alte multe detalii interesante, istoria completa, mituri si legende despre Cetatea Oradea, gasiti aici

sau aici

click aici

Vizita in Cetatea Oradea poate incepe la “poarta de vest“, in spatele blocurilor turn, unde este si Politia Rutiera, cu acces din Calea Clujului.

Aceasta intrare este “strajuita” de Bastionul Ciunt – in stanga si Bastionul Bethlen – in dreapta.

In partea cealalta sunt Bastionul Aurit, Bastionul Rosu si Bastionul Craisorului.

Toate cele 5 bastioane formeaza – asa cum am mai spus – o forma pentagonala.

Inauntrul cetatii gasim mai multe corpuri ale Palatului Princiar, cladiri ale cazematei, cladirea brutariei cetatii, grajdurile, ruinele palatului de vara, dar si biserica romano-catolica. Aceasta biserica este singurul “element” din cadrul cetatii ce a fost renovat, fiind in prezent folosita de catre comunitatea romano-catolica slovaca din Oradea. De altfel, in spatele acestei biserici isi are sediul uniunea slovacilor si cehilor din Romania, precum si biroul unui deputat al minoritatii slovace din Romania.

Totusi, desi cetatea este aproape “o ruina” – sunt si vesti bune – din 1 aprilie 2010, cetatea intra in reabilitare, datorita unui proiect compex de introducere a acesteia in circuitul turistic, cu valoare totala de aprox 37 milioane RON (din care aprox 7 mil Euro de la UE).

Deci, peste 5 ani, cand vor fi gata lucrarile, o sa pun poze noi, ca sa vedeti diferenta si – daca veti trece atunci prin Oradea – nu veti avea voie sa ratati Cetatea.

Vestile bune nu se opresc aici. In jurul cetatii – s-a amenajat de curand un parc dendrologic foarte frumos, cu alei iluminate, banci, fantana, un mic lac la poarta de est a cetatii, cu un ponton, etc. “Exemplarele” plantate pana in momentul de fata in acest parc dendrologic sunt inca “la gradinita” dar au timp sa creasca in cei 5 ani pana se reabiliteaza cetatea.

Trimis de presario in 20.03.10 16:41:27

VIZUALIZĂRI: 4300 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (presario); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cetatea Oradea - Bastionul Ciunt

[20.03.10 18:59:40]

foarte interesant. cind voi ajunge in zona o voi vizita cu siguranta. multumesc pentru informatii.

[20.03.10 20:02:29]

Mario - esti binevenit oricand. Si acum si dupa reabilitare, ca sa poti face comparatie obiectiva.

[20.03.10 21:02:20]

@presario; vad ca sunteti din oradea; ati putea sa-mi indicati oarece campinguri in zona - pe o raza de 50- 60 de km. deci ma refer la locuri de campare amenajate, cu grup sanitar, gratare...

Costi
[21.03.10 08:11:40]

Am vizitat Oradea ultima oară în 2006.

Centrul era încă în reconstrucţie, strada pietonală era doar parţial pavată.

Am vizitat parţial şi cetatea (în exterior), zona unde era şi sediul Facultăţii de arte a Univesităţii din Oradea şi-mi aduc aminte că arăta cam părăginită, După poze, văd că tot aşa arată şi acum.

Am vizitat şi muzeul judeţean, foarte interesant şi cu exponate deosebite.

Ştiu că atunci se punea problema mutării lui, deoarece clădirea fusese retrocedată (bisericii catolice sau celei rformate, nu mai îmi amintesc)

Ce s-a întâmplat între timp?

Clădirea este oricum foarte frumoasă, cu valoare arhitectonică deosebită.

[21.03.10 09:40:41]

Costi - asa este Muzeul Tarii Crisurilor este inchis, deoarece cladirea - Palatul Baroc - a fost retrocedata bisericii romano-catolice. Acest muzeu se va redeschide intr-o cladire -fosta garnizoana de armata - aflata acum in renovare.

Strada pietonala intre timp a fost pavata in totalitate, sunt si fantani arteziene, unle cladiri s-au restaurat, dar mai e de lucru.

Cetatea arata la fel ca atunci cand ai fost tu, dar dupa restarurare - tinand cont de dimensiuni si de suma foarte mare alocata - va iesi ceva deosebit. Primul pas deja s-a facut, cu parcul de langa cetate.

[21.03.10 09:44:22]

Pt Mario

Camping gasesti langa Oradea - in Baile Felix, detalii aici

click aici

Sau mai gasesti pe lista de aici

Costi
[21.03.10 10:41:54]

presario, mulţumesc pentru informaţii.

Abia aştept să revin în Oradea, voi trece în vara asta pe-acolo şi sper că şi muzeul va fi redeschis în curând.

[21.03.10 16:02:51]

presario am adaugat drept fond sonor aceasta melodie, o putem schimba daca consideri!

[21.03.10 20:11:37]

@presario; multumesc mult este exact ce cautam.

numai bine.

[12.01.20 18:10:32]

Mutat în rubrica "Descoperă Oradea şi împrejurimile, ORADEA" (nou-creată pe sait)

Costi, mario 110, presario
Alte impresii din această RUBRICĂMuzeul Orașului Oradea - Cetatea Oradea: