ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.12.2016
ÎNSCRIS: 03.01.13
MAR-2016

Plecarea in Thailanda

Prindem o reducere f buna (40%) pe avion catre Thailanda si facem urmatorul traseu Bucuresti -Bangkok si Phuket -Bucuresti (524E) cu Qatar si intre ele am zburat cu Air Asia (50 E). Si hotaram sa plecam 5 zile in Bangkok si 9 in Phuket.

Anul precedent, in Bali am stat 7 zile din care 3 de excursii de dimineata pana seara. Abia am putut sa fac plaja si recunosc eu sunt o mare iubitoare de apa. Din cauza ca era extrem de cald si seara se intuneca la ora 18, doar 3 zile am facut baie in Oceanul Indian si in special dimineata. Dupa amiaza mergeam pe la 16 si la 17:30 plecam caci incepea sa se faca intuneric. Si atunci am decis sa stam mai mult in Phuket.

Am plecat pe 16 martie 2016. In parenteza, nu recomand aceasta perioada pt cine nu iubeste caldura excesiva pt ca in afara de luna aprilie este apogeul caldurii in Thailanda, dar eu nu am avut incotro (asa am avut concediul si gasit biletul - nu imi place caldura excesiva). Copiii aveau vacanta de vara intre 1 martie si 15 mai. Temperaturi spre 50C.

A fost prima excursie in Asia organizata pe cont propriu.

Am ales in Bangkok hotel Rambuttri Village si Ella in Phuket. Primul hotel RV l-am ales dupa indicatiile colegilor mei de pe AFA (aflat in zona veche, langa obiective principale, piata de noapte) si al doilea Ella - in Patong foarte aproape de plaja (300m pana la Marea Andaman), f aproape de Bangla Road si Mall Juiceylon.

Daca acum 15 ani nu indreazneam sa ma gandesc la o excursie in Thailanda pt ca era 1500-2000E (nu aveam un salariu mare si avionul era 1000 E) acum am facut-o cu 900 Euro (transport, transfer, cazare cu MD +viza pt 16 zile din care 14 cazare)). Daca va programati ceva sau aveti posibilitatea sa luati biletele de avion cu reducere aceasta excursie ajunge la preturi incredibil de mici. Precizez pt cei cu alte gusturi ca, cazarea a fost 2 sau 3 stele. In RV, micul dejun a fost foarte bun si mult, in Ella care era un hotel mic cu 12 camere, a fost la portie (alegeam din meniu un fel de mancare + o cafea/ceai/suc). Multe din cunostiintele mele pana nu le-am aratat factura de hotel si avion nu m-au crezut. Cu tot cu excursiile optionale, taxi, mancare, bauturi, masaj, obiective a ajuns pe la 1350 Euro ( fara suveniruri si cadouri personale). Eu zic ca 675 E/ saptamana ii cheltui si in Europa sau Turcia si sunt mult mai aproape, dar eu va spun ca Asia este cu totul altceva.

Dupa tsunami in 2005, in ianuarie, un turist la televizor povestea (caci l-a apucat acest lucru un Phuket) ca, Thailanda nu este scumpa, dar pe noi drumul (avionul) ne "omoara". Acum ii dau dreptate. Se poate face si mai ieftin (adica in loc de Qatar sa luati in promotie altceva Fly Dubai, cu mai multe escale).

Ce m-a uimit de la inceput numarul mare de turisti, cu bagajele in spate, care stau la hostel si vizitau toata Thailanda pt 1 luna/2 sau 3. O americanca, pe plaja, mi-a spus ca a stat 3 luni si a facut turul Thailandei (insule si orase) cu 3000 $ tot (cazare, mancare si obiective). Zicea ca pe cazare, hostel a dat 3 $/ noapte, MD era 1-1,5 $.

Pt ca Thailanda este o tara destul de accesibila, cererea este mare si ca urmare din Doha am plecat catre Bangkok cu A380, cel mai mare avion din lume. A fost o experienta f tare

Trimis de monaserban in 25.12.16 19:28:46
Validat / Publicat: 26.12.16 08:41:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 3845 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monaserban); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Detalii templu din Marele Palat

[25.12.16 19:48:41]

Am ales in Bangkok hotel Rambuttri Village si Ella

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[25.12.16 20:53:24]

@webmasterX: ok

[26.12.16 08:50:02]

@monaserban: Start vot si felicitari pentru acest concediu. Ca sa pleci pe cont proprie e mai complicat deoarece trebuie sa te ocupi singur de tot, insa satisfactia e cu atat mai mare. Intradevar se pare ca avionul de cele mai multe ori este o piatra de incercare insa vad ca si aici te-ai descurcat minunat. Pozele sunt si ele foarte frumoase si mi-ar fi placut chiar sa vad si mai multe.

Felicitari, votat cu mare placere.

[26.12.16 09:44:09]

@mishu: bună Mihaela acesta este episodul 1

[26.12.16 09:46:58]

@monaserban: Atunci nu pot decat sa ma bucur pentru ceea ce voi citi.

Dana2008
[26.12.16 18:59:38]

Felicitări pentru articol! Pozele sunt uimitoare! Nu ne scrii ceva la ele sa ne dumirim ce vedem? Frumoasă destinație și îți mulțumesc pentru împărtășirea cu noi a bucuriei de a vedea așa ceva!

Sărbători fericite!

annabella04
[31.12.16 11:35:16]

Imi poate spune cineva, din cei care au fost in Thailanda, cum ar imparti 16 zile in orasele sau insulele de prin imprejurimi? Cat mi-ar lua sa vizitez Bangkok sau celelalte orase/insule?

[31.12.16 16:10:30]

@annabella04: 3 în Bangkok, 6 phuket (cu excursii don Phi Phi, Maya Bay James bond island), 4 kok să-mi sau krabi

annabella04, Dana2008, mishu, monaserban
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bangkok: