ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.12.2016
OCT-2016
single

Croaziera Maroc Insulele Canare partea a doua

TENERIFE Mount Teide & Puerto de la Cruz = 92,9€

Insulele Canare, 7 la numar, am vizitat-o pe cea mai mare Tenerife.

Într-un autocar confortabil am plecat spre Parcul National El Teide, tinta fiind muntele vulcanic El Teide, cu un grup mixt român-german, ghidul delectându-ne cu explicatii în engleza si germana. Un mic popas la restaurantul El Portillo pentru souveniruri, poze.

Alta oprire la un punct de belvedere, aici e frig si bate vântul rau. Vârful vulcanului nu se mai vede de sub cusma de nori ce sta fix deasupra conului vulcanic.

Dupa mii de ani de activitate vulcanica solul arata selenar, rosiatic, multa zgura, magma solidificata în roci de marimi diferite, roci bazaltice într-un amalgam total. Conul vulcanic se înalta semet la 3718 m. Ultima eruptie a fost în 2011 de o mai mica intensitate dupa spusele ghidului.

Rezervatia se intinde pe o suprafata de 19 000 ha la o înaltime de 2 000 m deasupra marii, vegetatia este mai saracacioasa adaptata solului vulcanic si conditiilor climatice ostile (ziua temperaturi de 36°C si noaptea -16°C), cel mai bine adaptat este pinul canarian ce renaste în fiecare an deoarece îi cad acele! Pe un platou selenar este o biserica si un restaurant shop cu souveniruri, formatiuni mai mari sau mai mici de roci de toate tipurile si bineînteles coloana stâncoasa numita « El dedo de Dios » adica degetul lui Dumnezeu.

Ïntoarcerea în orasul de pe tarmul insulei Puerto de la Cruz. Pe drumul de întoarcere ghidul ne-a atras atentia asupra fenomenului « sea of clouds » o formatiune de nori josi ce au acoperit tot tarmul si orasul. Acest fenomen se datoreaza datorita interactiunii dintre curentul rece al oceanului Atlantic si clima din insule. În pretul excursiei a intrat si masa de prânz la hotelul Catalonia Las Vegas, gen bufet, mâncare diversa si buna. În oras e foarte cald si umed desi e 30 octombrie.

Dupa o plimbare pe tarm am remarcat Concert Hall, o cladire ce rasare ca capul unei cobre, arhitectul remarcabilei cladiri fiind Santiago Calatrava (un vestit arhitect spaniol).

În program a fost inclusa si vizita la Gradina botanica « La Orotava » cu plante exotice întinse pe o suprafata de 20 000 mp, frumoasa, interesanta aici am vazut eu pentru prima data copaci cu radacini aeriene.

Pentru cine sta mai mult prin Tenerife sa nu rateze gradina zoo « Loro Parque (Parrot Park) »cu o colectie de peste 300 specii de papagali, cu un spectaculos acvariu si un tunel pentru rechini, cu gradini de orhidee, de cactusi si de alte plante din Insulele Canare. Din pacate eu nu am vazut-o, excursia la muntele vulcanic a ocupat toata ziua.

La plecarea din insula am vazut un asfintit de soare superb si parca ma încerca regretul ca am stat asa de putin, cine stie poate mai revin…

MADEIRA – Gira Do Serrado Monte & Girao = 52,9€

Madeira apartine de Portugalia si e formata din 4 insule.

Am vizitat Funchal capitala insulei locuite, restul de 3 insule sunt ca niste bolovani în ocean, stânca înalta si abrupta lipsita de vegetatie.

Drumul a început cu un tur prin oras, apoi a început sa urce, si sa urce, serpentinele înguste serpuiesc ametitor în pante de o înclinatie mare, în dreapta perete de stânca iar în stânga se casca o vale ametitor de adânca… Vegetatia e mai bogata pe munte decât la vecini (Tenerife).

O prima oprire a fost la 1026 m pentru punctul de belvedere si a face fotografii minunatelor privelistii din Valea Nun. De la jumatatea drumului, vremea s-a schimbat brusc, nori negri de ploaie s-au adunat rapid si a început o ploaie marunta si deasa, prilej pentru cei de la boutiqul de souveniruri sa mai vânda niste pelerine de ploaie la un pret piperat de 19€ si asta doar pentru emblema brodata cu Madeira. Investitia a meritat! chiar si sub ploaie valea arata spectaculos dar si la noi în tara sunt asemenea privelisti care îti taie rasuflarea!

Urmatoarea oprire a fost în Monte. Autocarul ne-a lasat mai jos, nu mai putea urca pe strazile înguste si în drum spre biserica catolica si statia de « furnicular » am trecut pe lânga o alta distractie locala: barbati îmbracati în alb si cu palarii de paie pe scria Madeira te imbiau sa faci o plimbare cu o sanie cu talpici de lemn si pe care o împingeau la vale pe asfalt (~15€). Am trecut pe lânga gradina botanica cu plante exotice si am ajuns la statia de « furnicular ». Biletul costa 10€ dar noi nu am mai platit nimic, coborârea fiind inclusa în pretul excursiei. Coborârea dureaza 20 min, la plecare se face o poza pentru un souvenir pe care il primesti la sosire împreuna cu un CD cu imagini din Madeira contra a 10€ dar putini l-au luat… De sus privelistea deasupra orasului Funchal e superba, se vede si oceanul si am zarit chiar si vasul nostru MSC Musica.

Din pacate am vazut si urmarile incendiului de la sfârsitul lunii octombrie, au ars case si vegetatie datorita temperaturilor mari. Turul prin oras s-a lasat cu un vertij deoarece tot orasul e construit în panta si soselele sunt tare înguste si cu înclinatie mare, trebuie sa ai o mare îndemânare pentru a manevra un autocar pe asa drumuri. Ultima oprire la un magazin cu broderii si o degustare de vinuri locale. Concluzia: preturi piperate la broderii si vinul mi s-a parut cam slabut parca de mâna a doua desi era îmbuteliat în sticle (sotul a avut o vie la Husi si stiu sa fac diferenta la calitate).

Dupa Funchal urmeaza o zi de navigatie pe ocean în drum spre Malaga. Oceanul e linistit, vasul înainteaza lejer si se poate face plaja pe 1 noiembrie.

MALAGA

Pentru Malaga nu am mai luat nici o excursie organizata deoarece obiectivele le-am vizitat în 2012 în sejurul facut în Costa del Sol /Benalmadena inclusiv Marbella si Puerto Banus cu ale sale iahturi de lux ancorate în port imitând portul de iahturi de lux din Monte Carlo.

Am luat Hop on/Hop off de la capatul digului în punctul Paseo de la Farola si timp de 1h si 30 min am facut turul celor mai importante obiective. Biletul costa 20€ daca nu cobori pe traseu sau 25€ daca vrei sa cobori si sa iei urmatorul dupa ce ai vizitat împrejurimile si primesti o harta si casti audio pe care le cuplezi la caseta cu 8 canale si ai selectat limba dorita. MSC a pus la dispozitie si bilete pentru Shuttle Bus = 6,90€.

Daca mergi de-a lungul falezei poti da peste parcul cu statuile lui Salvator Dali. Ïn rest cladiri, ruine romane, catedrale imense spectaculoase la fel cum sunt prin toata Spania. Interesant e barul cu intrari/iesiri din doua strazi cu butoaie de vin pe care scrie anul de productie si cu peretii plini cu fotografii cu personaje celebre care au vizitat localul, gen Antonio Banderas. Cine are timp mai mult poate vizita muzeul Picasso, muzeu ce a devenit o mare atractie începând cu anul 2003 datorita donatiei constând în lucrari ale vestitului pictor de catre Christine si Bernard Ruiz Picasso.

Azi e zi de curatenie pe balcoanele vasului. De pe dig am vazut cum se spalau balcoanele si ferestrele cu furtunul cu apa, apoi cu matura se îndeparta surplusul de apa.

Nu ratati magazinele duty-free din port, e acolo un magazin cu genti si portofele din piele ce imita arta lui Picasso, superbe, nu am rezistat si mi-am cumparat …. vânzatoarea le facea reclama spunând ca acolo e singurul loc din Malaga unde se gasesc astfel de genti.

Am fost invitati sa urmarim un clip video despre nava: puntea de comanda, sala motoarelor, lantul frigorific unde se tin alimentele, ce cantitati enorme de fructe si legume se consuma zilnic, sala cu generatoarele de curent, spalatoria, bucataria, sala unde se produce apa potabila utilizata pe vas. A fost instructiv dar prezentarea este la modul general.

MSC Musica are un obicei frumos de a oferi un tort turistului ce are norocul sa-si serbeze ziua de nastere în timpul voiajului, a primit tort chiar si un copilas ce a împlinit frumoasa vârsta de un an de zile.

Urmeaza o alta zi de navigatie pe mare, alternanta între navigatie si vizite în orase porturi e binevenita, nu e atât de obositor.

Ïn fiecare port am remarcat ca la intrarea/iesirea din port vine o salupa care se ataseaza vasului si o persoana urca la bord prin intrarea de la deckul 4. Am cerut informatii unui român care lucreaza pe vas si asa am aflat de ce platim taxe portuare: un pilot local face operatiunile de intrare/iesire din port a vasului deoarece cunoaste topografia danei de andocare.

CIVITAVECCHIA-ROME+MUSEU VATICAN = 99,90€

Am fost preluati din portul Civitavecchia si dupa o ora si un sfert (e în functie de trafic) am ajuns în Roma. Tur de oras, zaresc din mersul autocarului monumentul Vittorio Emanuele II, Colosseum, Arcul lui Constantin, Forul roman, soferul a dat mai multe ture pentru a vedea bine vestitul Colosseum.

VATICAN

Bineînteles ca vizita la muzeul Vatican a mers pe repede înainte, pe un traseu ales de ghid si care ne-a spus ca a ales cel mai bun traseu! Si nu puteai sa te rupi de grup!

Am ajuns în sfârsit la capela Sixtina, am primit prin casti o multime de avertismente de la ghid sa închidem aparatele foto/video când intram în capela. Inclusiv panourile de avertizare indicau acest avertisment, totul pentru protectia vestitelor picturi ale lui Michelangelo si totusi… inauntru aglomeratie mare ca la Luvru în fata tabloului Monalisei. Ne-am pozitionat în dreptul peretelui opus unde troneaza pictura cu Dumnezeu împartând dreptatea pentru a viziona mai bine plafonul cu ilustrele picturi: creatia lui Adam si a Evei, pacatul original etc când ne-am trezit înconjurati de niste gardieni nervosi care l-au interogat pe ghid daca doi turisti indicati de ei fac parte din grupul nostru (toti purtam abtibilduri de la MSC pe haine). Am înghetat! cei doi faceau poze cu nonsalanta picturilor din capela!!! Dupa raspunsul afirmativ al ghidului, pur si simplu am fost dati afara din capela tot grupul!! am platit cu totii nesimtirea celor doi bulgari! Afara ghidul si-a cerut scuze fata de noi dar ne-a spus ca a trebuit sa se conformeze pedepsei fara sa riposteze pentru a nu intra pe lista neagra si ca el trebuie sa mai poata veni si cu alte grupuri pentru a-si câstiga pâinea. Lacrimi de suparare în ochi.

Mi-a mai trecut supararea în timpul vizitei în basilica St Peter, am admirat pe îndelete, doar ne-a mai ramas destul timp, baldachinul lui Bernini deasupra altarului papal, partea interioara a Domului by Michelangelo, statuia de bronz a St Peter si mormântul lui. Mare aglomeratie în fata geamului de protectie a capodoperei lui Michelangelo- Pietà.

Am primit timp liber 2 ore, am dat ture acestei vestite piete admirând maretia ei, fântâna, obeliscul egiptean, si am continuat sa merg înainte pâna la castelul Sant Angelo si în împrejurimi.

Aceasta vizita a fost incompleta, trebuie sa mai fac un city break neaparat aici.

Ïntoarcerea a fost un calvar, ambuteiaj total (era vineri seara, ma gândeam ca este ca pe la noi), a durat o ora si jumatate doar sa iesim din Roma, pe drum am vazut motivul (a fost un accident între un motociclist si un vehicul) dar stateam linistiti pentru ca reprezentantul MSC era cu noi si vorbea la telefon cu ei tot timpul sa nu plece vasul fara noi. Ghida noastra ne-a spus ca toti cei care pleaca în excursii organizate sunt asteptati chiar daca întârzie, în schimb cei ce exploreaza pe cont propriu daca întârzie pierd plecarea vasului si ramân pe tarm…

A doua zi debarcarea în portul Genova si urmeaza drumul spre casa.

Au fost doua saptamâni minunate în care am cunoscut o multime de oameni interesanti, cu unii dintre ei tin legatura si acum.

Bon voyage MSC Musica, în acest moment face un voiaj în America de Sud, azi era la Buenos Aires iar Anul Nou il va face la Rio!!

Trimis de Yolanda in 23.12.16 22:17:38
Validat / Publicat: 24.12.16 09:04:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 1796 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Asfintit pe ocean
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

Dana2008
[24.12.16 10:05:47]

Felicitări pentru articol și destinație!

Fotografiile sunt impresionante, asfințit peste ocean (foto 11).

Dacă vrei să mai faci o vizită la Roma poți apela la ghizii profesioniști de la Roma Tour cu care am fost eu anul acesta, găsești detalii în articolul meu.

Imi pare rău că nu ați reușit să vă bucurați in totalitate de Muzeele Vaticanului. Acesta este riscul excursiilor în grup, risc pe care eu nu mi-l asum încă.

Sărbători fericite!

Călătorii plăcute!

[24.12.16 17:34:25]

@Yolanda: Am sa consider acest articol drept cadoul meu de Craciun (nu singurul deoarece mai astept cadouri). Atat de frumos povestit totul ca as mai fi citit inca pe atat.

Iar pozele, minunate incat cu greu ai putea sa alegi doar cateva drept preferate. Tot ma uit si eu cu mare dorinta la o croaziera dar va trebui gandita in functie de multe elemente si pentru 5 persoane deoarece vreau sa merg cu toata familia.

Felicitari pentru excursie, votat cu foare mare placere.

YolandaAUTOR REVIEW
[26.12.16 10:32:21]

@Dana2008: multumesc de apreciere si sfat.

Am facut în jur de 750 de fotografii, cu greu am putut selecta câteva pentru a le atasa rw-ului.

În mod sigur voi reveni în Roma...

Sarbatori fericite!

YolandaAUTOR REVIEW
[26.12.16 10:47:34]

@mishu: într-adevar costul unei croaziere pentru întreaga familie e maricel dar merita toti banii! Aceasta experienta te marcheaza, lasa în suflet un dor si o dorinta de a repeta experienta, cel putin asa s-a întâmplat în cazul meu! deja ma gândesc pe unde va fi urmatoarea croaziera... multumesc de vot si calatorii placute!

Sarbatori fericite!

GabrielaG
[26.12.16 12:39:20]

In primul rand Sarbatori fericite si un superbonus pentru un articol minunat, care m-a facut sa imi aduc aminte de croaziera mea din 2014.

Si eu am urmat exact acelasi traseu ca si dvs doar ca am fost cu MSC Fantasia.

M-am minunat de preturile piperate la excursiile optionale, noi rezolvand intr-un mod mult mai ieftin si destul de comod.

In Tenerife am fost cu autobuzul public si am platit f putin, in Madeira am luat un taxi care ne-a purtat prin toata insula si la fel am platit putin...

Oricum, felicitari pentru aceasta vacanta, sunt sigura ca a fost ceva de vis...

Dana2008, GabrielaG, mishu, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Musica: