ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.12.2016
ÎNSCRIS: 15.06.12
SEP-2016
2 AD. + 1 COPII

Plimbare romantică la Muzeul Civilizației Populare Astra din Sibiu

Cu toate că sunt multe articole bine documentate și fotografii superbe de la Muzeul Astra, am să scriu si eu câteva rânduri referitoare la această destinație.

Continui, cu acest articol, să prezint obiectivele turistice pe care le-am vizitat în scurtul răgaz pe care l-am avut la Pensiunea Bendorfeanu din Rășinari.

După ce ne-am cazat, am plecat spre Muzeul Astra să mai vizităm ceea ce ne-a rămas nevizitat de data trecută când am mai trecut pe acolo, cam aproximativ de 5 ani.

După ce am cumpărat biletele, am primit recomandarea să începem vizita din zona morilor ce vânt, pentru că copiilor le plac aceste moriști uriașe. Pentru că era târziu, am beneficiat de reducere la biletele de intrare, noi am plătit 12lei/adult și 2lei/copil. Am primit și recomandarea să ne grăbim că la ora 20 se închide (era deja 17:30!).

La intrare, am observat un anunt prin care eram informati, in limba romana si engleza (bilingv, cum sunt afisate dealtfel toate informatiile) ca accesul cu bicicletele este permis in intervalul orar 8:00-10:00 si 18:00-20:00. In timpul plimbarii noastre am intalnit biciclisti.

Am început plimbarea în pas vioi să reușim să vedem cât mai multe exponate, sa vizităm, să fotografiem și să citim informațiile referitoare la ceea ce vizitam.

Intrând în muzeu după o zi agitată în care am plecat din Tg Mureș, mărșăluind contra timp printre morile de vânt, ne-am oprit brusc și am uitat de grabă când am dat de o mireasă care poza fericită pe un pod de lemn. Ne-a adus aminte că trebuie să te bucuri de moment, să-l savurezi. Da cred că se zice că ai noroc dacă te întâlnești cu o mireasă. Am avut noroc pentru că ne-a adus aminte de noi, de când am fost și noi gătiți de nuntă și totul s-a preschimbat într-o plimbare plăcută, relaxantă. Aleile cu frunze colorate pe jos emanau un aer de romantism. Nu am sa uit niciodată momentele unice, memorabile pe care le-am trăit plimbându-mă printre căsuțele cu pereții albi sau albaștrii culoare obținută cu piatră vânătă, acoperișurile de stuf, unele coborând până la pământ. Gardurile din răchită împletită, fântânile cu cumpene, florile colorate care împodobesc pridvorul printre bârnele din lemn frumos sculptate, geamurile mici cu obloane din lemn, te teleportează într-o lume arhaică, simplă care transmite calm, liniște.

Am întâlnit și cai frumoși, gospodarii cu: gâște, rațe, găini, cocoși, lebede, câini, sura si grajd. Sunt multe barci, fantani si butoaie mari.

Am ajuns și la o zonă cu utilaje folosite pentru treierarea spicelor de cereale: batoze vechi, mori de apă folosite pentru măcinarea cerelelor. Pe o plăcuță informativă scrie că observam o moară țărănească din 1950, din Roșcani. Tot aici sunt trecute numele proprietarului și numărul autorizației de funcționare. Aceleași instalație care folosește puterea apei era folosita și la storsul strugurilor pentru prepararea vinului.

Am intrat în mai multe căsuțe, și depozite acoperite cu paie sau șindrila.

Bisericuța veche din lemn cu geamuri mici, pe o fundație din cărămidă și piatra realizată ca un mozaic, înconjurată de un mic gard din scânduri din lemn este de asemenea interesantă.

Am trecut pe lângă un lac mare pe care se plimbau rațe sălbatice printre luntrii și care puteau fi admirate de pe scaunele ca de tribună, așezate pe peluza îngrijită. Aici este un ponton cu scena pentru spectacole și o terasă cu mese, scaune și umbrele. In apropiere este un magazin care vinde suveniruri dar si racoritoare, inghetata si alte rontaieli.

În interiorul muzeului se poate servi masa, noi am intalnit doua localuri in partea pe care am vizitat-o: Hanul din Tulghes si Carciuma din satul Batrani, localuri cu preparate tradiționale.

O lume arhaică, estetic creată la Muzeul Astra, dincolo de lumea agitată vă va ajuta să gustați din calmul vremurilor de demult, fără obsesia cotidiana pentru tehologie performantă cu viteze tot mai mari.

Daca sunteți prin zonă, nu ocoliți Muzeul Astra, pentru că veți trăi alte senzații decât cele cu care sunteți obișnuiți, pe care nu le întâlniți altundeva. Noi am ieșit relaxati și cu bucurie mare în suflete.

Trimis de Dana2008 in 22.12.16 22:48:24
Validat / Publicat: 23.12.16 09:15:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 1635 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Muzeul Civilizatiei Populare Astra din Sibiu, septembrie 2016

elviramvio
[23.12.16 09:21:48]

@Dana2008:

Frumos indemn spre acea lume arhaica.

[23.12.16 10:21:50]

@elviramvio: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

Când am fost sfătuită prima dată, acum 5 ani, să vizitez Muzeul Astra, nu mi s-a părut a fi ceva interesant, atractiv.

Mă bucur că am ascultat până la urmă recomandarea, care la rândul meu o transmit mai departe.

Călătorii plăcute! Sărbători fericite!

elviramvio
[23.12.16 10:23:46]

@Dana2008:

Multumesc, sa primesti de la Mosu' un an minunat si plin de calatorii frumoase!

Dan&Ema
[23.12.16 13:01:10]

@Dana2008:

Si eu am avut de cateva ori chiar placerea unor plimbari romantice la Astra. Felicitari pentru articol! Craciun fericit!

[23.12.16 13:10:15]

@Dan&Ema: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri! Mă bucură să aud că sunteți în asentimentul meu cu plimbarea romantica prin Muzeul Astra.

Sărbători fericite!

Călătorii plăcute!

dorgo
[23.12.16 19:08:27]

@Dana2008:

Odata, demult, ma plimbam si eu prin Muzeul Satului de langa Sibiu, pe langa moara de lemn (din P03) cu o prietena pe care-o iubeam mult. I-am compus o poezie romantica "instant": "Iubito, ah! , fara tine, viata mea, e ca o moara pustie/Cu tine, e ca o moara veche, care-ntr-una scartaie". Mi-a dat papucii. Imi explica si mie cineva, de ce?

Sarbatori fericite tuturor!

tata123 🔱
[23.12.16 21:39:02]

@Dana2008: Muzeul în aer liber Astra ar trebui vizitat de toți cei care poposesc în Sibiu. Frumoase fotografii - câte simboluri, tradiții și superstiții, ingeniozitate populară, utilitate maximă se ascund în gospodăriile care apar în imaginile postate. Mie aproape că nu mi-au ajuns 7 ore pentru a vizita pe îndelete acest tezaur de civilizație rurală.

Sărbători cu bine, Crăciun plin de daruri și bucurii!

[23.12.16 23:12:26]

@dorgo: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

Cred că ți-a dat papucii pentru că nu ai compus poezia potrivită cu locul respectiv, trebuia ceva de dragoste, romantic.

Mai treci pe acolo, poate vei avea parte de inspirație mai potrivită pentru o poezie de dragoste, ocolește morile că nu sunt de bun augur pentru versurile care ți le inspiră!

Până atunci îți urez Sărbători fericite!

[23.12.16 23:17:08]

@tata123: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

Abia așteptăm să ne întoarcem iar la muzeu, de data asta vrem cu bicicletele căci ne-au cam durut picioarele! ????

Și pozele tale sunt frumoase!

Crăciun fericit! Călătorii plăcute!

liviu49
[25.12.16 10:32:18]

@dorgo: Ce mai! Nu avea simt artistic si nici tehnic. Nu s-a prins ca trebuia unsa! Se mai intampla!

Si daca tot e de uns ceva, astazi de Craciun urez tuturor colindatorilor de pe AFA, colindati si colinluati numai bine, sanatate, pana buna pentru articole si incaltari durabile pentru calatorii !

Craciun fericit !

Dan&Ema, Dana2008, dorgo, elviramvio, liviu49, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Dumbrava Sibiului - Complex Muzeal Astra, Zoo Sibiu: