ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2010
ÎNSCRIS: 04.10.09
JAN-2010
single

Plimbare prin Mamaia

Ieri a fost o zi speciala pentru mine. Atat de speciala incat am simtit nevoia sa ma plimb pe malul marii pentru o ora, ca un adolescent singuratic. Nu m-am mai plimbat singur, fara sotie sau copii, dinainte de a ma casatori. Imi placeau plimbarile, eram un visator indragostit de mare, imi placea sa privesc pescarusii, sa ma loveasca briza, sa admir pescarusii cum planeaza in vant.

Dar ieri chiar am vrut sa fac cativa pasi pe nisip sa realizez o radiografie a ultimilor ani, asa cum face fiecare in momentele de sinceritate maxima, care sunt foarte rare. De multe ori ne mintim singuri si acceptam acest lucru.

Uneori simtim nevoia de a fi sinceri cu noi insine, dar de cele mai multe ori nu gasim timpul necesar pentru acest lucru.

O vreme ideala pentru plimbari, am privit zambind, bucurandu-ma perechi de tineri indragostiti, fugiti de la scoala, cu ghiozdane in spinare care se tineau de mana, care isi zambeau si se sarutau.

Ce vremuri, asa am fost si eu, de multe ori chiuleam de la scoala numai pentru a ma aseza pe nisip sa privesc marea. Va puteti inchipui? Mai tarziu o priveam alaturi de prietene, uitam de trecerea timpului, de multe ori ajungeam acasa mult peste ora de terminare a orelor scolare fericit, implinit sufleteste, cu bateriile incarcate privind fericit la ziua de maine.

M-au amuzat privirile cuplurilor indragostite care ieri ma iscodeau cu coada ochiului: « ce-o fi si cu asta pe-aici? »; « uite-l si pe ala cum aduna scoici! » etc. Cred ca habar nu aveau ca in sufletul meu am ramas un copil iubitor de mare. Habar n-aveau ca sotia era la munca, copii la scoala, iar eu imi pierdeam vremea plimbandu-ma langa a doua mea mare iubire – marea!

Intotdeuna ma plimb in Mamaia, plaja este lunga si nu sunt nevoit sa fac mai multe ture de plaja, intalnindu-ma cu cei pe care ii salut din priviri. Asa am facut si ieri, am ales Cazinoul, este un loc pe care il iubesc foarte mult, cand eram foarte mic, aici obisnuia tata sa ma aduca sa-mi ofere lapte batut si covrigi, nu erau asa multe terase, dar dupa parerea mea era altceva. Aici faceam plaje, in apropierea pontonului din beton, unde imi placea sa ma dau pe unul din cele doua tobogane atasate de ponton.

Ieri toate aceste lucruri le-am gasit in paragina. Dureros cand stii cum a fost inainte, cum se distrau copii. Nimic nu mai este asa cum a fost. Am descoperit la magazinele din piateta Cazinoului geamuri sparte, aparate de aer conditionat furate, cabluri smulse sau taiate, rafturi cazute pe jos, obloane din lemn date la o parte, distruse. Chiar si unele bancute din lemn au fost descompletate, gardul metalic din apropierea fantanii a disparut si el. Priveam incremenit nevenindu-mi a crede. Asa este in fiecare an sau saracia a pus mai mult accentul pe starea sociala a celor care n-au sau nu vor sa aiba. Singurii paznici, cainii infometati m-au luat in primire cu foarte multa curiozitate, dand bucurosi din coada. N-am avut ce sa le dau si mi-a parut rau ca nu m-am gandit si la ei. Trebuia sa anticipez acest lucru si nu mi-am iertat ca am uitat sau ca nu mi-am dat seama.

Am parasit repede faleza statiunii, pasind pe nisipul fin, dar totusi acoperit de scoicile pe care marea le-a adus in urma furtunilor iernii.

Pontonul de la Cazinou m-a intampinat rece, trist. Se zbate sa scape din nepasarea lui Mazare, desi in acea zona ar fi trebuit sa se construiasca un port turistic, un ponton lung care sa faca legatura cu o mica insula artificiala din larg, unde urmeau sa acosteze yahturi, chiar si mici vaporase care urmau sa faca linie intre Tulcea si statiunea Mamaia.

Dar mai avem de asteptat, asa cum avem de sperat la clipe in care respectul pentru om si mediul inconjurator va fi pus in valoare dincolo de interesul propriu al celui care decide.

Mi-am continuat plimbarea visand cu ochii deschisi. Chiar daca in urma unui mic accident am pasit mai greu, mi-a facut placere sa petrec cateva zeci de minute pe malul marii. Singur, privind marea si pescarusii. Ca un adolescent. Pentru ca asta sunt, un copil care iubeste marea, pescarusii, un pusti innebunit de poezia naturii.

Nu doresc sa-mi fie punctate aceste impresii, am scris pentru ca am simtit ca trebuie sa scriu, poate n-am spus nimic in randurile mele, dar pentru mine inseamna mult. Va multumesc pentru rabdarea de a citii ceva unde n-am scris nimic.

Trimis de pepsi70ro in 19.03.10 18:48:27

VIZUALIZĂRI: 1928 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[19.03.10 18:53:03]

La cererea autorului, punctele standard pentru acest review au fost retrase.

[19.03.10 19:11:55]

pepsi70ro, te rog frumos, scaneaza o poza cu tine la acea varsta...sa ma conving ca erai un tip slab si cu ochi visatori asa cum imi inchipui eu.

Florina38*
[19.03.10 19:24:38]

Ai scris ca un vesnic indragostit si romantic. Mai rar la un barbat... Frumos! M-ai facut sa-mi aduc si eu aminte de bucuria cu care asteptam sa vina vacanta si sa plec la mare. Toata vacanta de vara in ficare zi eram pe plaja de dimineata pana seara si tot nu ma mai saturam. Un vot plin de nostalgie!

libertango
[19.03.10 19:24:56]

Bravo... un "nimic" care pe mine m-a emotionat...

ancamariagadea*
[19.03.10 19:29:49]

De la un copil ca iubeste si el marea, care vede lucrurile asa cum le vezi si tu si pe care l-ai emotionat...Felicitari! Ai spus foarte multe...

[19.03.10 19:34:27]

@Diaura, uite o poza:

click aici

ileanaxperta*
[19.03.10 20:06:55]

Acelasi vesnic sentimental, acelasi vesnic nostalgic si visator, acelasi iubitor de familie, de mare, de copilarie, de frumos, de adevar...

Ca intotdeauna, randurile tale ma emotioneaza si-mi dau o stare de bine, gandindu-ma ca atata timp cat mai exista astfel de oameni pe pamant, mai exista iubire, familie, visare, copilarie... deci VIATA!

Te felicit, pepsi si nu pot sa nu-ti daruiesc din inima maximum de puncte... sac, uite-asa, ca te votam cu totii. Pt. astfel de randuri, nici nu se poate altfel... Bravo!!!

Ei, LA MULTI ANI CU SANATATE, NOROC, FERICIRE SI TOT BINELE DIN LUME!!! marinare, iubitor de mare!!! (si nu numai)

[19.03.10 20:17:15]

hei, da' rau stati cu inspiratia la timpurile asta inaintate (?!): nimeni nu ghicirati - ce zi speciala sa fi fo' oare ieri pentru pepsi?

LA MULTI ANI, OVIDIU! Sa fii sanatos, sa fii mereu tu - doua ingrediente arhisuficiente, in cazul tau si in opinia mea, pentru degustarea deplina a tuturor bucuriilor si satisfactiilor pe care viata le are pregatite special pentru tine, sunt sigur de asta.

[19.03.10 20:21:55]

subscriu draga Ovidiu la multi ani sa traiesti, sanatos sa fii, sa ne bucuri cu prezenta ta mult timp de acum incolo si sa ne incanti doar cu povestiri de calitate ca si pana acum.

Andox
[19.03.10 20:37:16]

Eu iti urez 100 de ani fara reparatii capitale.

krondia*
[19.03.10 20:58:02]

Deci aici ai disparut ieri... Ai noroc, ai scapat cu acest review... Multumim pentru gandurile frumoase, pline de sensibilitate si scrise din tot sufletul. De fiecare data cand citesc randurile tale imi dau seama ca mai am o sansa (prietenii stiu de ce...). Conteaza atat de mult, pentru mine cel putin, sa vad ca mai exista oameni care stiu sa se bucure de lucrurile marunte, care isi cauta fericirea si cred in sansa lor!

Te felicit din toate inima cu ocazia implinirii frumoasei varste, iti doresc multa sanatate, putere sa suporti departarea de casa, sa te gandesti la noi cand esti departe si sa ne bucuri si mai departe cu impresii la fel de frumoase!

La multi ani, 400 de puncte si o mica dedicatie.

As fi vrut sa iti dau si superbonusul dar sunt convinsa ca vine imediat...

"Happy birthday to you, you’re still young.

Age is just a number, don’t you stop having fun.

This is your day, your day, happy birthday to you.

This day only comes once every year,

Because you’re so wonderful with each and everything you do!"

click aici

[19.03.10 21:15:42]

Va multumesc tuturor foarte mult, Admin-ului care m-a dat de gol, dar si voua prieteni dragi care mi-ati produs o imensa bucurie.

Lucrurile neasteptate produc cele mai mari emotii, asa s-a intamplat ieri, asa s-a intamplat si astazi, cand foarte multi dintre voi v-ati amintit de mine. Va multumesc tuturor!

[19.03.10 21:17:16]

Sa ne traiesti multi ani cu sanatate,

Sa fii iubit de fiice si sotie,

Sa ne " citesti " pe mari indepartate

Si sa ne crezi cand spunem ca tinem la tine.

La Multi Ani!

fara puncte pentru mine

[19.03.10 21:23:27]

Multumesc Diaura, intotdeuna promta cu cele mai frumoase complimente, multumesc!

Am atasat o fotografie cu un baietel visator. Este de acum 15 ani, dar tot nu m-am vindecat

cc_iordachescu
[19.03.10 21:46:26]

La multi ani! Si indiferent de anii impliniti sufletul sa-ti ramana vesnic tanar!

[19.03.10 21:55:14]

Am vazut fotografia. Parca iti cautai cu privirea marea... marea ta... (asa cum a devenit celebra expresia " Marea lui Pepsi")... parca vroiai sa fie si ea de fata la fericitul eveniment din viata ta.

webmaster te rog frumos... o dedicatie pentru sarbatorit; Celine Dion - Because You Loved Me

[19.03.10 21:59:41]

Ovidiu, la multi ani fericiti!

Sa stii ca azi ti-am luat-o pe urme si am rascolit putin nisipul pe plaja din Mamaia: -) Abia astept ziua de maine, sunt sigura ca cele 18 grade anuntate vor aduce multa lume in zona si statiunea va mai prinde viata

[19.03.10 22:19:14]

@lizuk, multumesc foarte mult. Oooo, bravo, chiar ma bucur ca sunteti la mare. Week-end-ul va fi calduros, evitati insa piateta de la Cazinou. E trista si foarte goala. Va recomand sa vizitati Micro-rezervatia de la Delfinariu. Este splendida. Maine mergem si noi acolo, poate ne intalnim.

[19.03.10 22:20:44]

@pepsi70ro, Diaura a dorit ca dedicatia ei muzicala ptr tine sa poata fi ascultata de toata lumea, deci ne-am conformat. Bineinteles poti schimba oricand daca nu se incadreaza printre preferintele tale. pana atunci, auditie placuta

[19.03.10 22:28:06]

Mersi mult de idee! m-am uitat acum pe site si am vazut ce as putea gasi pe-acolo, si chiar pare interesant. Nici nu stiam ca exista asa ceva... Stai sa pun o intrebare unui coleg de site care vine si el la mare in week, sa vedem cum ne-am putea face planurile

trandafir 1970
[19.03.10 22:30:43]

La multi ani si sanatate, ca-i mai buna decat toate, @pepsi!!!

Citind review-ul tau, mi-am amintit si eu de gustul covrigilor cu iaurt, chiar acolo, in fata statuii lui Ovidiu, dar si de briza marii si zgomotul valurilor care lovesc malul la Cazino, in fata statuii lui Eminescu... Te invidiez pentru privilegiul de a avea un loc de refugiu atat de incarcat de emotie, sa fii tu si marea...

Uite, pentru nostalgia pricinuita, as dori sa-ti ofer un cadou... muzical, sa ne aducem aminte cum era marea copilariei noastre, asa cum era in filmul"Eu, tu si Ovidiu"!

Webmaster, ajutati-ma va rog!

Eu, tu si Ovidiu

Mii de multumiri!

[19.03.10 22:38:41]

@lizuk, va puteti limba cu ponei, cu masinutele de golf faceti turul microrezervatiei, este frumos, maine vreau sa fac si poze.

[19.03.10 23:15:15]

poate se mai inscriu si alti constanteni la aceasta posibila iesire?

[19.03.10 23:20:02]

Bravo lizuk!

Deci aviz constantenilor: maine intre orele 11-13.00 organizam o mini-intalnire AFA, in microrezervatia de la Delfinariu. Biletele s-au pus in vanzare, pana maine este oferta!

Propuneri pe privat.

Scuze wbm pentru off-topic.

georgiana
[19.03.10 23:26:14]

La multi ani si din partea mea si a sotului de ziua ta!

Deci... esti zodia peste???

Atunci e normal ca unui peste sa-i placa numai in apa, deci e profesia cea mai potrivita tie, marineruleeee!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[20.03.10 00:35:41]

Pepsi... vise, taica! (ma refer la ce scrisesi tu muuult mai sus, in chip de impresii).

De felicitat, te-am felicitat de ieri, dar o mai fac si azi odata, poate ai uitat, asa batran cum ai devenit si tu...

Ha! deci de-acum putem sa-ti spunem: "Batranul Lup de Mare"

La Multi Ani macar cat astia de buni si fericiti! si cel putin inca odata pe cati trecura, vorba lu' Cristi "fara r.k.!"

Si sa-ti traiasca si fetele, sa ai ce iubi si dupa ce nevoia te va indeparta de amanta ta de-acum, valurita mare...

Florina38*
[20.03.10 11:42:40]

La multi ani romantici si visatori!

Kyandra
[20.03.10 13:55:25]

La multi ani!!! Cele scrise de tine ma fac sa-mi aduc aminte ca, uneori, cele mai frumoase clipe sunt cele petrecute cu noi insine, intr-un colt de natura (ma rog, Mamaia nu-i chiar un coltisor nevinovat)) Ma intreb daca mai erau pescarusi pe plaja...

Of, amintirile curg si parca ma apuca melancolia cand imi aduc aminte de zilele cand fugeam de la scoala cu ghiozdanul in spate...

Un vot MAREEEE de la mine!!!

orange
[20.03.10 19:56:43]

LA MULTI ANI!

Iti doresc tot ce-ti doresti, sa fi sanatos si inspirat sa ne impresionezi mereu cu impresiile tale.

ionescunic
[20.03.10 21:30:55]

La multi ani Ovidiu si sa te iubeasca toata lumea si cel mai mult nevasta si fetele tale frumoase, iti doresc sa ti se implineasca toate dorintele si sa fii fericit.

PS. scuze pentru intarziere dar ieri chiar nu am fost pe aici si nu am reusit sa citesc.

[20.03.10 21:36:56]

Multumesc tuturor, urarile voastre ma fac cu adevarat fericit, mi-s mandru ca fac parte din inimoasa familie AmFostAcasa.

kmy
[21.03.10 22:01:44]

la multi ani si sa fii vesnic indragostit!

biancuta
[19.04.10 09:12:07]

Cu intarziere, iti urez si eu un sincer:"LA MULTI ANI!". Sensibile randuri, obligatoriu un vot!

biancuta, cc_iordachescu, Diaura*, georgiana, ileanaxperta*, ionescunic, kmy, krondia*, Kyandra, libertango, lizuk, orange, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Mamaia: