ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2016
NOV-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Palazzo Brigido - pe urmele pașilor lui Napoleon

Napoleon? Da, Napoleon Bonaparte! Conform plăcuței atașate fațadei clădirii, în zilele de 29 și 30 aprilie 1797 el a locuit aici și iată-mă și pe mine, un biet boț de lut, după mai bine de două secole, călcându-i pe urme. N-am de ce să pun la îndoială acest fapt, probabil există dovezi ale acestei șederi. Doar, gândul, încă mă înfioară…

Urmărind clipul de mai sus, veți observa o navă care se îndepărtează încet de la țărm. Este Costa Mediterranea, în seara zilei de 26 noiembrie 2016 în care, ei bine, mă aflam și eu. Focuri de artificii lansate de pe mal și de pe Molo Audace ne urau drum bun în croaziera care avea punctul de plecare orașul Trieste. Urmau șapte zile în care nava îmbrățișa conturul Italiei, acostând și pe țărmul croat, la Split și în insula Corfu, având ca punct final, orașul Savona.

Însă, cum călătorului i se mai pun câteodată ”bețe în roate”, am fost și eu supusă încercării. De la București am aterizat pe aeroportul Treviso Veneto urmând, conform planului de acasă, să ajungem în Trieste cu ajutorul trenului. De la aeroport ne-am îndreptat voioși, cu toată ploaia care ne blagoslovea, spre gara din Treviso. Cunoșteam orarul de plecare al trenurilor, având la dispoziție vreo trei care se îndreptau până la ora prânzului spre Trieste. Dar, în gară, surpriză… Grevă… Trenuri anulate spre Trieste, nici o posibilitate de a combina alte trasee pentru a ajunge măcar până seara la hotel. Singura soluție – taxi. Instalați confortabil, fără altă grijă, dar și făcând haz de necaz, pe o ploaie torențială pe drum, dar cu un șofer de nota 10, în mai puțin de două ore pășeam pragul hotelului nostru.

De aceea, un sfat pentru cei care își programează o croazieră – cel puțin cu o zi înainte să ajungeți în orașul de îmbarcare, în plus, să aveți un mic buget care să vă asigure ieșirea din impas în cazuri neprevăzute…

Ei, dar tot răul spre bine, așa este o vorbă. Cum aveam eu să admir priveliștea orașului Trieste, de sus, de la peste 350 m altitudine, dacă nu pe această cale? Privit de sus, Trieste se extinde ca un imens amfiteatru, scenă fiindu-i albastra Adriatică.

O altă surpriză, de data aceasta, plăcută, era să fie aceea că în ziua în care am sosit în Trieste, în 25 noiembrie, au fost aprinse și luminițele brăduților de Crăciun din Piazza dell*Unita d*Italia și am asistat pe o ploaie mocănească, dar care a avut și ea farmec, la spectacolul oferit de o mică fanfară care a interpretat colinde, primele ascultate în acest an…

Punctul forte pentru Palazzo Brigido este cu siguranță poziția centrală excelentă, strategică, chiar în inima orașului, la 30 m de Piazza dell*Unita d*Italia. Un alt motiv însemnat al alegerii acestuia a fost faptul că se găsește în imediata apropiere, la doar două clădiri distanță de terminalul de îmbarcare pentru croaziere, Molo dei Bersaglieri (Digul trăgătorilor de elită).

Clădirea în care Bed&Breakfast Palazzo Brigido ocupă trei camere este renovată recent și cu tot amplasamentul său central, este foarte liniștită. De la fereastra camerei răzbăteau, fără însă ca să mă deranjeze cumva, țipetele matinale ale pescărușilor, care-mi aminteau astfel că mă aflu într-un oraș al mării.

Am rezervat o cameră dublă standard, cu baie privată. Suprafața camerei – 17 mp.

Raffaella, proprietara, cea care ne-a întâmpinat, înmânat cheile, încasat banii, dat instrucțiuni și sfaturi pentru ce-am putea vizita în scurta durată a șederii noastre, este o persoană foarte agreabilă și prietenoasă.

Toate cele trei camere fiind libere în acea zi, ne-a spus că putem alege oricare dintre ele. Toate camerele erau descuiate, așteptându-și oaspeții, așa încât am putut intra peste tot și fotografia. Am rămas în camera pentru care plătisem, cea mai ieftină, celelalte aveau mai multe paturi, pentru familii mai numeroase. I-am spus Raffaellei că am vrea să părăsim camera a doua zi în jurul orei 12, oră pe care am considerat-o potrivită pentru check-in-ul de îmbarcare pe vas. A spus că nu-i nici o problemă, putem pleca la orice oră și să lăsăm cheia în ușă. Așadar, deplină încredere…

Cele trei camere se află la etajul al treilea al imobilului, poate acesta fiind singurul inconvenient al său, neavând lift. Pentru cei cu bagaje grele sau cei care se deplasează mai greu, poate ar fi un disconfort. Camerele au o intrare separată, sigură, apoi la fiecare dintre ele poți accesa de pe un coridor îngust. Celelalte două camere au băi externe, dar nu mi s-a părut un lucru deranjant, erau foarte spațioase și îngrijite.

Camera noastră era dotată cu aer condiționat, WiFi gratuit, televizor, pat mare, confortabil și ce este mai important, foarte curat peste tot și grijă pentru detalii. Bucătăria, echipată cu tot ce este necesar pentru a-ți încropi ceva ușor în timpul zilei, iar micul dejun ți-l pregătești singur. Face parte din joc. Ai totul la îndemână, aragaz cu cuptor, frigider mare cu congelator, prăjitor de pâine, espressor, o gamă variată de cereale și ceaiuri, pâine proaspătă sau prăjită, tot feluri de cornuri, tarte. În frigider vă așteaptă cutiuțele cu iaurt, sucuri, lapte, pachețele de unt și gemuri.

Recomand cu căldură această locație îngrijită și amplasată în plin centru al orașului. În imediata apropiere a Palazzo Brigido se află Palazzo dell*ex Lloyd Triestino la parterul căruia găsiți agenția de turism Friuli Venezia Giulia de unde vă puteți informa asupra obiectivelor de vizitat, primiți hărți, pliante.

O ultimă plimbare de rămas bun prin centrul vechi și fermecător al orașului, cu impresionantele sale clădiri, o raită prin Târgul francez de Crăciun și apoi, repede, căci nu mai aveam răbdare, la cea care avea să ne ofere șapte zile, din nou, de neuitat pe mare, Costa Mediterranea.

Pentru cei care încă n-au experimentat o croazieră – la fiecare părăsire a unui port, pe punțile vasului răsună vocea lui Bocelli cu a sa splendidă melodie ”Con te partiro / su navi per mari… ”

De la unul dintre etajele terminalului, o fanfară ne-a încântat cu melodii vesele și antrenante, numai bune pentru o plecare plăcută în călătorie.

Și pentru ca despărțirea de oraș să n-o uităm prea repede, plecarea de la chei a fost însoțită de un minunat spectacol al focurilor de artificii, în timp ce încet-încet, luminițele brăduților de Crăciun se pierdeau în zare…

Trimis de Alina53 in 12.12.16 17:43:18
    Validat / Publicat: 13.12.16 09:13:10
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1312 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P08 Piața de Crăciun - bucurie pentru ochi și suflet, pentru cei mici, dar nu numai...
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 70.00 EUR pe cameră

[12.12.16 17:58:50]

Webmaster, te rog, clipul următor: youtube

Mulțumesc!

[12.12.16 20:52:48]

@Alina53: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "B&B Palazzo Brigido, Trieste" (nou-creată pe sait)

[12.12.16 21:53:28]

@webmaster26: Poziționarea este corectă, mulțumesc.

[15.12.16 15:23:08]

@Alina53: Chiar daca este un articol de cazare, haina care l-a imbracat este una frumoasa. Locul se pare ca intradevar merita sa-l iei in considerare ca pe o cazare fie chiar si de tranzit iar camera de 4 personae chiar este maricica.

Foarte frumoase si pozele insa cea care s-a lipit de sufletul meu este P44.

Felicitari, votat cu mare drag.

[15.12.16 16:28:37]

@mishu: Mulțumesc frumos pentru aprecieri! Da, a fost o despărțire emoționantă de orașul Trieste, cu atât mai mult cu cât noi, cei aflați pe punte, nu ne așteptam la un spectacol atât de frumos.

Alina53, mishu