ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2010
ÎNSCRIS: 01.03.10
SEP-2009

Un oras superb si un hotel o. k.

Londra este orasul meu de suflet de cind l-am vizitat prima oara. Hotelul Norfolk de care vreau sa va scriu este amplasat chiar vis-a-vis de gura metroului, statia Paddington. De la Heathrow se poate ajunge cu metroul in circa 30 de minute.

Am gasit locatia pe internet si marturisesc ca am avut ceva emotii pina am vazut camera pentru ca pe trip advisor nu erau postate reviews-uri prea incurajatoare. Dar a fost ok.

Pretul a fost de 70 euro/noapte/camera dubla si 90 euro/noapte/tripla (am gasit pe internet oferta pe booking. com dar tot la agentie m-am dus sa achit intrucit am facut rezervarea cu 3 luni inainte).

Am fost 5 oameni, cu multe bagaje si cu chef de plimbare si de vizitat. Si ai ce vizita in Londra, nu te plictisesti! Singurul lucru care nu ne-a convenit la hotel a fost faptul ca nu functiona liftul desi era plin de turisti si avea 4 etaje, noi stind chiar la ultimul precum si robinetele separate de apa calda si rece la baie cu care nu suntem obisnuiti.

Micul dejun era consistent si bun (am avut full english breakfast care consta in 2 oua-care se faceau cum doreai: prajite, fierte, omleta; iahnie de fasole din conserva; citeva ciuperci tot din conserva, prajite pe plita, 2 feliute subtiri de bacon prajite; ceai/cafea, gem, toast, unt).

Camera a fost curata, ok si ca dimensiuni, prosoape schimbate zilnic. Un hotel modest, linistit, de 3 stele f bine pozitionat, zic eu, ca sa poti ajunge usor in centru cu metroul sau cu autobuzul. La vara noi mergem din nou la Londra si vom sta la acelasi hotel datorita pretului si a pozitiei.

Altfel, recomand acest oras sa il vizitati oricind. Eu am fost in aprilie si in septembrie si mi s-a parut la fel de frumos. Numai ca vara sunt mai multe obiective de vizitat, ploua mai putin si este o temperatura mai acceptabila.

Este intr-adevar o destinatie cam scumpa fata de Italia sau Franta dar merita!

Trimis de iorgulescua in 19.03.10 11:30:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE. A mai fost în/la: Beverly Court Hotel

VIZUALIZĂRI: 2195 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iorgulescua); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

david
[19.03.10 11:32:27]

Pentru primul tau review ai un vot din partea mea cu felicitari.

pepsi70ro
[19.03.10 11:39:56]

Bine ai venit printre noi.

Eu sincer inca nu sunt lamurit cu pretul, cat a costat pana la urma. Ai pus 450 euro cu avion, dar camera a costat 70 euro cea dubla. Si ai stat 7 zile. Nu prea se leaga. Este o greseala undeva?

Costi
[19.03.10 12:01:07]

"... am gasit pe internet oferta pe booking. com dar tot la agentie m-am dus sa achit intrucit am facut rezervarea cu 3 luni inainte ..."

Nu înţeleg de ce, pentru că nu are importanţă când faci rezervarea şi nu trebuie să achiţi înainte, puteai să achiţi direct la hotel.

Doar dacă nu ai un card valabil pentru plăţi internaţionale trebuie să plăteşti un avans, de regulă acesta fiind preţul camerei pentru o zi.

Aşa că, mai bine fă-ţi un astfel de card şi nu mai plăteşti comisionul agenţiei şi nu mai depinzi de nimeni.

Totul este sigur şi funcţionează foarte bine.

piti
[19.03.10 12:20:33]

Hotelul este manageriat si deservit de personal din Lituania.

Tot in septembrie am fost si eu, tot etajul 4.

Dragut linistit, ne-au pus la dispozitie chiar si o masina pana pe Regent street in momentul in care ne-am interesat de strada.

De vizitat aici magazinul de jucarii Hamleys, un adevarat supermarket pe 6 nivele din care cu greu am iesit.

iorgulescuaAUTOR REVIEW
[19.03.10 16:07:56]

Pretul de 450 de euro a fost de persoana si a insemnat cazare cu mic dejun si avion (TAROM). Deoarece sunt noua pe site nu am stiut cum anume trebuie scris in toate casutele ca sa fie mai usor de inteles. Si da, nu am card international ca sa pot face plata direct, fara agentie.

ionescunic
[19.03.10 16:30:14]

Cardul avantaj visa e deajuns sa stii noi il folosim mereu asa ca da o fuga si fa-ti , mastercardul nu prea merge la orice hotel adica nu e acceptat , noua ne-a fost respins de cateva ori dar cu visa nu-s probleme la rezervari . Si noi rezervam uneori cu luni inainte si poate nu ajungem unde ne-am propus , iar anularea trebuie facuta in intervalul mentionat si nu te costa nimic

Dragoș_MD
[19.03.10 16:54:13]

ciudat; eu pe booking. com nu reusesc sa dau de el... dar nu asta-i baiul, ci chestia cu "cardul international". ce-i aia? ca eu am unul normal si am facut ceva rezervari cu el (si pe booking), am cumparat si produse, am achitat si facturi de mobil, am luat si bilete de avion... fara sa fie EXPLICIT international. e un simplu card (de debit) !!!

poate ca totusi detii un card util, dar daca nu incerci sa-l folosesti, nici nu ai de unde sa stii asta! (exceptie ar fi "cardurile" alea gen GE-Money si altele asemenea care de fapt sunt un fel de "pusculite" in care ai suma imprumutata si cam atat; nu se pot utiliza asemeni unor carduri normale VISA/VISA electron/MASTERCARD/American Express, nici macar in Rmania! ).

PS: si pe booking.com nici nu-ti ia banii de pe card decat daca nu anulezi rezervarea si nu te prezinti! (exceptie: rezervarile gen "early booking", care au de obicei un pret mai mic, dar sunt incasate pe loc si NU se pot anula! insa acest lucru este prezentat clar si explicit atunci cand este cazul).

Costi
[19.03.10 17:32:31]

@Dragos

mă dezamăgeşti, tocmai tu să nu ştii că nu cu toate cardurile emise de băncile româneşti poţi face plăţi internaţionale?

Mă refer aici la cardurile în lei, nu la cele în alte monede.

Să ştii că eu am şi un card VISA şi unul MAESTRO, emise de alte bănci, dar care sunt valabile doar în România, pentru că nu operează decât în lei.

Este drept că sunt din ce în ce mai puţine cazurile când se emit astfel de carduri.

@iorgulescua

Dacă ai un card (pe care îţi intră salariul, de exemplu), acesta este valabil şi în străinătate, cu convertirea automată a leilor în valuta ţării respective, dacă pe dosul acestuia, pe banda unde se pune şi semnătura titularului, sunt înscrise mai multe cifre, ultimele trei sau patru fiind grupate separat. Acestea sunt de altfel cifrele pe care trebuie să le furnizezi pe pagina unde faci rezervarea. În schimb nu ţi se cere niciodată codul PIN.

Deşi aparent este mai bine să ai un card în euro, în realitate cele în lei valabile şi în exterior sunt mai avantajoase, din mai multe motive.

În primul rând nu mai ai grija alimentării cardului, el se alimentează direct în lei, din salariu, de exemplu. Apoi, îl poţi folosi practic în orice ţară, eu l-am folosit şi în ţări care nu au moneda euro: Polonia, Lituania, Cehia, Ungaria, Danemarca, Suedia.

Întotdeauna convertirea în moneda locală se face automat, la paritatea de schimb a băncii emitente, fără vreun comision suplimentar (asta cel puţin în cazul băncii mele, altele s-ar putea să aplice un comision de schimb valutar). Am făcut astfel plăţi oriunde acestea se pot face cu cardul, dar am şi extras bani de la bancomatele din ţările respective.

Totul decurge civilizat, fără riscuri şi fără complicaţii. Nu mai trebuie să pleci cu teancul de bani după tine şi să ai grija lor.

Costi, david, ionescunic, iorgulescua, piti