ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.12.2016
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 09.12.16
SEP-2016

Cazare foarte buna si ieftina la Viena

După un an obositor, fără pauză sau concedii, ne-am hotărât spontan, noi și prietenii noștri, două familii, să petrecem câteva zile la Viena, unde am mai fost de câteva ori în ultimii ani.

Știam de pensiunea Lucinel. Încercasem în toamna lui 2015 să facem o rezervare tot așa două familii, însă era ocupat în zilele dorite de noi. Și din păcate nu am putut alege o altă perioadă când ar fi fost camere disponibile din cauza serviciului.

Pentru rezervare am luat legătură cu dl Lucian, proprietarul pensiunii, completând pe site formularul de rezervare cu datele noastre) și am primit de la dumnealui o ofertă pe măsura așteptărilor, atât ca preț cât și ca servicii, pentru două camere cu câte 2 locuri fiecare.

Am rămas plăcut impresionat de modalitatea de rezervare, care este foarte personalizată. Stilul de adresare plin de respect, oferta fiind foarte clară, cu detalii, fără dus-întors, cum am mai întâlnit prin alte locuri.

Efectiv am primit mai multe fotografii clare, exact cu cele două camere disponibile în care urmă să ne cazăm (pe lângă prețul total al camerelor pe noapte, servicii, dotări) ! Adică fotografii sincere și clare, nu poze bine făcute de profesioniști ca reclamă. Sunt de părere și cred că-i foarte important înaintea rezervării, mai ales de la 600 de kilometri distanță, să fii sigur că ai făcut o alegere bună și condițiile de cazare te vor satisface pe perioada vacanței. Eu eram și inițiatorul vacanței deci aveam oricum răspundere.

Rezervarea am făcut-o direct acolo pe site, care-i ca un chat sau ca un facebook în doi. După ce am completat prima dată formularul, am reintrat după aia pe Rezervare și m-am logat cu adresa de email și numărul de telefon. E de fapt un cont de rezervare unde se păstrează istoricul corespondenței, nu se pierde nici o virgulă și pe care-l poți accesa mereu.

Am acceptat ofertă care a fost foarte bună din toate punctele de vedere, și am primit confirmarea rezervării noastre cu toate detaliile inclusiv traseul exact de acasă din România până în fața pensiunii, cu rugămintea de a suna înaintea sosirii. Am înțeles de ce am fost rugați să sunăm înaintea sosirii, abia când am ajuns în fața pensiunii!! Dl Lucian ne aștepta deja. Am fost conduși în pensiune unde pe masă ne așteptau prăjituri, sucuri și palincă…

Ne-a întrebat cum a fost drumul și-am stat cu mare plăcere de povești vreo juma de oră, timp în care ne-a servit și cu câte-o cafea, ca să ne revigoram un pic după 7-8 ore de drum.

Ne-a condus apoi în camere care arătau mai bine decât în fotografiile primite! În primul rând, cel mai important aspect la pensiunea Lucinel: este curățenie și igiena absolută! Pături confortabile, lenjerie de calitate, televizoare mari, baie foarte curată. Totul este plăcut și te simți imediat bine!

După ce ne-am cazat și-am făcut un duș de reimprospătare, am vrut să mergem repede prin oraș.

Dl Lucian ne-a explicat cu multă răbdare, apoi ne-a arătat exact pe o hartă mare a Vienei, în limba română (aceeași hartă în A4 am primit-o și noi ulterior) unde să parcăm gratis mașina. A insistat să ne învețe exact unde și cum să parcăm gratis în Viena, să nu greșim sau să interpretăm greșit semnele de circulație sau restricțiile de oprire!!

L-am anunțat că vom servi și micul dejun la pensiune apoi am plecat în oraș unde am stat până aproape de miezul nopții. Am găsit loc de parcare la una din adresele primite de la dl Lucian fără bătaie de cap!

A doua zi dimineață micul dejun a fost foarte bun. Așa cum au descris și mulți alții înaintea noastră, la fel și noi am fost serviți cu generozitate. După micul dejun nu ne-a mai trebuit nimic de mâncare până seara. Doar de picioare tari și poftă de plimbare prin oraș.

Atmosfera de la pensiune este foarte prietenoasă, sincer chiar nu am mai întâlnit un loc unde parcă ai venit la rude sau la bunici în vacanță, nu ești doar cazat la o pensiune. Dl Lucian, este o gazdă nemaipomenită.

Vreau din prima să-i mulțumesc pentru răbdare, mai ales că l-am sunat de mai multe ori din oraș înainte de-a parca mașină, să fiu sigur că nu gresesc… Cu ajutorul domnului Lucian am economisit bani pe care i-am fi plătit inutil, bani cu care am plătit noi, 4 persoane, intrarea la 2 muzee nevizitate anterior! În 5 zile cât am stat, am parcat de 3 ori gratis în Viena, o dată am plătit 4 euro de la ora 15 până la ora 22 și o dată am plătit doar 8 euro pe zi într-un garaj subteran din centrul orașului și-am consumat motorină sub 20 euro. Din momentul sosirii la pensiune, până am plecat, timp de 5 zile, am cheltuit pe transport și parcare în Viena cam 2 euro de persoană pe zi și am avut libertate totală de deplasare. Nu am avut nevoie de mijloace de transport, pentru că centrul Vienei are circa 2 km diametru și-ntr-un sfert de oră ajungi pe jos dintr-o parte în alta.

Noi mai fusesem la Viena dar de fiecare dată parcasem mașină la hotel cu 14-16 euro/zi și cumpăram apoi abonamente, ultima dată cu 16,50 euro de persoană. La un sejur de 4-5 nopți cheltuiam pe parcare și abonamente aproape 100 euro de familie. Prima dată am plătit și mai mult, pentru ca am cumpărat 2 Vienna Card, cardurile sunt valabile maxim 3 zile și costă 25 euro de persoană. Dar după 3 zile iar îți trebuie abonamente pentru transport în comun sau cumperi iar Vienna card pentru restul șederii. Cu Vienna card ai și ceva reduceri însă poți beneficia de ele, adică poți să-ți recuperezi cei 9 euro de persoană pe care-i plătești în plus față de abonamentul simplu doar dacă reușesti să vizitezi măcar 7-8 muzee sau alte obiective trecute pe lista cu reduceri. Asta înseamnă însă să plătești intrarea la 7-8 muzee unde prețul biletelor este între 12 și 15 euro de persoana pentru a primi reduceri de sub 1 euro la fiecare intrare!! Este cam comercial acest Vienna card.

Inca o data multumim gazdei si vom reveni cu placere.

Trimis de citymag in 09.12.16 20:52:57
Validat / Publicat: 09.12.16 22:12:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 4687 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (citymag); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
Reduceri pentru membrii AFA:
  • 5% reducere ptr membrii SILVER si sup.
  • 10% reducere ptr membrii PREMIUM si sup.
Click pentru a solicita o ofertă personalizată

webmasterX [09.12.16 22:12:07] »

@citymag: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Ceva mai multe fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 92&ridAnt=75268

mishu [09.12.16 22:23:05] »

@citymag - Bun venit iti urez si eu si daca tot ti -ai facut botezul astept continuarea povestilor despre Viena. Despre aceasta pensiune am citit multe articole in care se adresau laude, in fine am mai citit si niste pareri nu tocmai laudative, dar majoritatea au fost de bine. Nu am incercat aceasta cazare avand in vedere ca am preferat sa stam in oras si atunci cand ne opream pe undeva pentru masa de pranz sau seara sa si be, ceva, asa incat sa nu asuprim soferul. Insa cu prima ocazie am sa incerc si eu o cazare aici pentru a-mi forma propria parere. Mi-ar fi placut intradevar sa si vad niste poze de la pensiune deoarece ea a fost subiectul articolului si inca un articol, insotit de poze, despre plimbarile prin Austria. Felicitari, votat cu placere.

citymag [10.12.16 19:11:30] »

@mishu: Am pus și poze acum. Am căutat pe memoria usb

Cesere [11.12.16 18:03:36] »

Ați avut cazare buna... numai că pensiunea nu prea e în oraș, din ce am citit e poziționată pe șoseaua de centura la ceva kilometri de oraș.

Mă tenta si pe mine să studiez problema cazarii aici mai în amănunt...

Numa ca au apărut city break-urile cu avionul. ieftin domne. ????

citymag [11.12.16 18:06:38] »

@Cesere: Și eu am fost tentant... Dar mai bine e cu mașina personală. Nu depinzi de o mașină închiriată.

Cât despre pensiune, da, e situată pe șoseaua de centură, la 10 min cu mașina de Viena. Dar merită...

Cesere, citymag, lucian64, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Lucinel: