ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.12.2016
DEC-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 9 si 1

Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

Bani irositi pe un mini concediu groaznic la Petho

Vreau sa incep prin a mentiona ca am cautat mult si aceasta pensiune in fotografii arata superb, era perfecta pentru mini concediul de 1 decembrie. De la inceput, ni s-au cerut banii in avans integral la efectuarea rezervarii! Asa ceva nu am intalnit dar am zis ca poate merita. Doua persoane, doi copii din care un infant 1000 ron 3 nopti urmand ca cina (90 eur) sa o platim la pensiune, doar cash.

Am avut nenorocul sa ninga si nu aveam habar ca aceasta pensiune e in varful Everestului (1800m) unde se ajunge doar cu lanturi daca ninge. Proprietara cu care am corespondat nu a avut bunavointa sa ne informeze si cu o seara inainte ne zice ca ne trebuie lanturi (cca 1500 ron pt masina de teren). Am plecat din Bucuresti pe la 10 dimineata si am ajuns pe la 6 dupa masa, drum foarte greu.

Facilitatile pensiunii: partia ski la 100 m insa sezonul nu era deschis deci nema ski. Loc de joaca pt. copii era afara inghetat plin de zapada (doua leagane) si viscol, deci nema. Am avut ghinion sa nimerim ceata (fotografiat nema) viscol de iti bicuia fata cu gheata, ninsoare si -10 grade la 1 decembrie, insa la altitudinea aia nu cred ca este surpriza. Deci nu aveam ce face decat sa stam sa ne uitam unii la altii.

Acuma mancarea: execrabila! Am mai fost intr-o iarna la Baile Homorod unde a fost extraordinar deci ne asteptam in secuime sa mancam ungureste si bine cum eram obisnuiti. Dat fiind pretul ridicat nu ne asteptam sa primim la cina cartofi prajiti cu snitzel de porc fara nici o apa inclusa. Am comandat pranzul a la carte, chiar feliile de paine ni le-a numarat sa le platim! Micul dejun sub orice critica, un ceai instant intr-o halba (plin de zahar) iar cum eu nu mancam carne mi-a adus separat fara carne un mic dejun de m-a lasat masca: trei oua fierte! atat! In viata mea nu am patit asa ceva, nu o rosie, ardei, nimic! oua fierte cu paine. Bataie de joc masa in toata regula.

Curatenia: cat de cat insa cearceaful era plin de pete, iar tarcul pt. copil care l-am solicitat la rezervare a venit fara lenjerie, cred ca trebuia sa mi-o aduc de acasa, bine ca am avut o paturica la noi.

A doua zi a intrat si un cod galben de ninsori si ne-a fost frica ca nu mai puteam cobori (deja zapada era pana la genunchi iar dezapezitul nu functiona), era viscol nu se vedea drumul. Asa ca am cerut sa plecam cu o zi mai repede si nu au vrut sa ne returneze acea noapte! Mi-a zis ospatarul ca proprietarul nu raspunde la telefon.

Am plecat disperati sa ajungem in sat jos, insa in fata pensiunii din cauza viscolului am alunecat in sant cu masina (nu se vedea drumul), am rugat la pensiune sa ne ajute cineva si mi-au dat un nr de la salvamont! (care s-a dovedit a fi gresit), am rezolvat dupa o ora cu cei de la dezapezire, o ora cu copii in masina in viscol in fata pensiunii!

Am multumit cand am ajuns acasa, lefteri (cu totul am ajuns pe la 2000 ron 2 zile), dezamagiti si cu increderea foarte stirbita in serviciile din secuime.

Nu va luati dupa poze, afara e vospit gardul. Bineinteles ca nu a fost vina lor ca am nimerit acea vreme, insa cum ziceam, iarna la acea altitudine trebuie sa te astepti, iar proprietarul nu ne-a averizat cu privire la nimic, ca si cand mergeam pana la un oras invecinat.

Am fost in multe locuri dar asta a fost cel mai dezamagitor.

Trimis de caliope1979 in 05.12.16 12:46:07
Validat / Publicat: 05.12.16 13:28:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂDĂRAȘ [HR].

VIZUALIZĂRI: 1930 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (caliope1979); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [05.12.16 13:27:28] »

@caliope1979: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 86&ridAnt=75206

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [05.12.16 13:54:13] »

Sincer, într-o așa-zisă „stațiune de schi” (cu doar vreo cinci, șase „case” prin ea), aflată la naiba-n praznic și când pe toată țara era deja cod galben de vreme rea (ninsoare + viscol), la ce altceva vă puteați aștepta?!?

Așa cum am scris încă de acum vreo patru ani, iarna acolo fără lanțuri nu are nimeni ce să caute (de altfel nici nu se permite accesul mașinilor neechipate corespunzător).

Îmi pare rău pentru întâmplarea neplăcută, dar tot acest fiasco putea fi evitat printr-o informare temeinică prealabilă.

caliope1979 [05.12.16 15:40:19] »

@Dragos:

Foarte adevarat ce spui, insa nu era cod galben cand am plecat scria doar la prognoza ca va ninge, am 4x4 ma gandeam ca e suficient. Totusi consider ca cine locuieste acolo si are bussiness din asta putea sa ma anunte cand mi-a luat banutii ca ar fi util sa ma echipez zdravan. Statiune de schi este in momentul in care se schiaza, cu zapada pana la genunchi partia e inchisa, nu inteleg. Este o lectie, intr-adevar. Cateva case nu stiam ca sunt, cum am zis, am fost prima oara acolo, am mai fost la Homorod si nu se compara, aia e statiune intr-adevar.

AZE [05.12.16 22:25:41] »

@caliope1979: Corect, la 1800 m se poate intampla să fie așa vreme. Doar ca daca eram proprietar făceam tot posibilul pentru client si chiar mergeam jos, îl tractam până sus doar să vină la noi. Sau cel puțin ii dădeam sfaturi cum sa ajunga, să cumpere lanțuri, etc. Dacă tot aveam zăpadă făceam pârtia să funcționeze, si celelalte locuri de agrement (locuri de joaca etc) Iar pentru prețul respectiv ofeream all inclussive, fără nici un comentariu. Sincer a fost prea scump...

webmasterX [05.12.16 22:44:41] »

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [05.12.16 23:25:05] »

@caliope1979:

nu era cod galben cand am plecat scria doar la prognoza ca va ninge

Îmi pare rău, dar trebuie să te contrazic:

(27 nov 2016)

"În intervalul menţionat vor fi perioade de timp în care se vor semnala precipitaţii în majoritatea regiunilor, iar cantităţile de apă vor depăşi pe arii restrânse, mai ales la munte, 15... 20 l/mp. În seara zilei de duminică (27 noiembrie) vor fi ploi, dar în noaptea de duminică spre luni (27/28 noiembrie) şi în cursul zilei de luni (28 noiembrie), acestea se vor transforma în lapoviţă şi ninsoare în vestul, centrul, nordul şi nord-estul ţării, unde valorile termice vor marca o scădere accentuată. În noaptea de luni spre marţi (28/29 noiembrie) şi pe parcursul zilei de marţi (29 noiembrie), vremea se va răci în toată ţara, va ninge şi în regiunile sudice, unde pe arii restrânse este posibil să se depună strat de zăpadă", potrivit informării transmise de meteorologi.

ANM avertizează că vântul va avea intensificări, cu viteze ce vor depăşi 50... 60 km/h, iar îndeosebi în zonele de munte se va depune strat nou de zăpadă şi vor fi rafale de peste 60... 70 km/h, viscolind ninsoarea şi determinând scăderea vizibilităţii.

Apoi, pe măsură ce intervalul de prognoză s-a apropiat, au trecut de la avertizare la cod galben (30 noiembrie 2016):

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, miercuri, o atenţionare cod galben de ninsori, valabilă între 1 decembrie, ora 17.00 şi 2 decembrie, ora 8.00 şi cod galben de vânt, valabil în intervalul 2 decembrie, ora 08.00 - 3 decembrie, ora 02:00.

Este posibil să apară ninsori însemnate cantitativ şi viscolite în zonele de munte, nordul şi centrul ţării.

În intervalul menţionat, aria ninsorilor va cuprinde treptat toate zonele de munte, precum şi regiunile nordice şi centrale. Îndeosebi în nordul Carpaţilor Orientali şi în Munţii Apuseni, cantităţile de precipitaţii vor depăşi local 20... 25 l/mp, iar stratul de zăpadă nou depus va fi consistent.

Vântul va prezenta intensificări temporare, cu viteze la rafală de 50... 60 km/h şi, mai ales în zona montană înaltă, peste 65... 75 km/h, viscolind ninsoarea şi reducând semnificativ vizibilitatea, inormează ANM.

Oricum, la munte, într-o zonă retrasă, nu prea e indicat să mergi până nu e curățat ca lumea drumul, în special când este vorba despre unul județean sau local, nici măcar DN pe care poți spera să mai dea cineva cu plugul.

Nu neg nici lipsa de profesionalism a gazdelor, dar e bine de știut că o călătorie, în special când o faci cu copii mici, trebuie pregătită mai temeinic.

@AZE

... daca eram proprietar făceam tot posibilul pentru client si chiar mergeam jos, îl tractam până sus doar să vină la noi. Sau cel puțin ii dădeam sfaturi cum sa ajunga, să cumpere lanțuri, etc.

ca să poți face asta, trebuie să ai o șenilată. Nu cred că oricine își permite o astfel de mașinărie. Iar sfaturi în cea ce privește necesitatea dotării cu lanțuri chiar au primit. Târziu, dar li s-a spus.

Dacă tot aveam zăpadă făceam pârtia să funcționeze, si celelalte locuri de agrement (locuri de joaca etc). Iar pentru prețul respectiv ofeream all inclussive

Pârtia nu se face cât timp ninge, ci abia după aceea. Iar de întreținerea ei și a instalațiilor de urcare se ocupă alții, nu proprietarii de la Petho (nu că nu le convine și lor când merge pârtia - dar să nu le punem în cârcă lucruri care nu țin de ei). Pe ei poți eventual să-i acuzi că nu au degajat zăpada din locul de joacă. Dar nu știu cine ar face asta pe viscol și ninsoare - ar fi chiar muncă de Sisif...

Iar prețul e dat exact de faptul că acolo sunt patru mari și late pensiuni / cabane. Și faptul că sunt practic rupți de lume. Asta e economia de piață, la fel e și la Mamaia vara. (deși acolo sunt destule locuri de cazare - dar tot insuficiente în vârf de sezon).

caliope1979 [06.12.16 12:23:23] »

@Dragos:

Sunt de acord partial cu tine Dragos. In privinta informarii despre vreme ai dreptate insa nu stau la fiecare mini vacanta de 3 zile care o fac in Romania sa ma documentez si despre stramosii satului in care merg, ma documentez despre locatie, servicii, imprejurimi si ceva notiuni de baza despre unde merg, restul banuiesc ca un proprietar care nu are lant de hoteluri ci o pensiune cu cateva camere si are grija sa se mai intoarca respectivii sau macar sa dea de bine mai departe, sa-mi zica urmatoarele:ce ai nevoie special pt. asa ceva- lanturi dar nu cu o seara inainte de sf Andrei cand e inchis tot (la mare m-au sunat si sa ma intrebe daca am plecat de acasa sa ma astepte cu masa calda, tot pensiune dar deh nu la munte, asta e alta poveste), sa-mi zica nu veni cu copii ca nu e cazul nu avem loc de joaca, nu se schiaza etc dar nu era interesul lor, puteau pierde banuti e adevarat. Eu am povestit cum a fost dar nu vremea m-a deranjat sau lipsa mea de informare care mi-o asum, eu am dat un review pt. o locatie vis a vis de serviciile care le ofera si disponibilitatea/amabilitatea de care nu dau dovada. Pt. ca daca erau ok, toate astea nu erau o amintire urata. Nu vroiam gourmet in varful muntelui dar un bob gulyas sau o felie de rosie lanfa oul fiert nu cred ca e mult de cerut. Am mers unde era scump pentru ca ma asteptam sa primesc servicii pe masura, de aia nu am ales alta cabana de acolo. Cand pui pe booking loc de joaca la dotarile pensiunii il pui all seasonssau specifici, nu ma intereseaza ca e viscol si nu au dezapezit ei, altminteri tai optiunea respectiva din dotari. M-am gandit ca or avea ceva inauntru amenajat, vezi de treaba. Mai era un miros de ranced in toata cabana si sticle de vin frumos aranjate de eram tot dupa copii sa nu le dea jos, deci NU family friendly cum se vrea. Nu insistati va rog asupra ne-documentarii mele cu vremea pt. ca nu e issue-ul principal, acesta este un review pt. o locatie, am descris aventura pt. a lega informatiile. Cei de la pensiune nu au fost deloc de ajutor intr-un impas in care am fost, ba mai mult, dupa o jum de ora iese in viscol unde cazusem cu masina in sant un angajat, eu m-am bucurat ca in sfarsit ne ajuta cineva, dar el venise ca uitasem in graba sa returnez cheia de la camera... apoi s-a intors. E normal asa ceva? Cu doi copii in masina sa te uiti pe geam cum stam sa vina cei de la dezapezire sa ne scoata? Repet, si daca pateam toate astea, fara ski, fara loc de joaca, dar daca erau amabili si servicii pe masura pretului, nu eram asa pornita. M-am saturat sincer de bussinesurile romanesti bazate pe profitul imediat si daca pleaca clinetul multumit au ba nu conteaza mie sa-mi iasa adaosul de 1500% si atat. O sa-mi rup din timp sa le dau reviewuri proaste la toti astia, macar sa nu se mai fraiereasca si altii, sa nu se multumeasca cu putin si sa primeasca macar decenta la preturi mari.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [06.12.16 15:06:23] »

@caliope1979: nu am nici eu nimic de câștigat din cele spuse mai sus - am vrut doar să te avertizez pentru viitor, să nu mai aștepți să fii îndrumată doar de către gazde - exact cum ai constatat pe pielea proprie, acestea uneori nu sunt așa cum ne-am dori noi.

Dar paza bună... știi și tu, nu?

La copii mă gândesc în primul rând, să știi!

PS și sincer, m-aș bucura să citesc și despre

nu doar despre necazuri.

Sărbători fericite! și vacanțe cât mai frumoase!

caliope1979 [06.12.16 20:21:26] »

@Dragos: multumesc la fel iti doresc!

este vorba de pensiunea Cuibul de la mare din Corbu, recomand cu drag, cand voi gasi timp scriu caci merita

AZE, caliope1979
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Petho / Petho Panzio: