ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.12.2016
DE Lale
ÎNSCRIS: 24.08.15
DEC-2016

încărcat de pe telefon!

Restaurant Snow... mâncare bună!!!

Am fost o zi la munte să revedem noi adulții Peleșul (îl mai văzuserăm de vreo 2 ori) și copila să îl vadă pt prima dată dar despre acest subiect vorbim în alt review.

După vizita la muzeu ne-am oprit vreo 2 ore pe pârtia Sorica pentru câteva ture cu sania. Bineînțeles că la un moment dat ni se făcuse foame așa că am hotărât să o luăm la picior/mașină ???? către Sinaia. Pe drum nu eram hotărâți ce locație să alegem între Cabana Schiorilor și Taverna Sârbului. În ambele locuri mai fusesem, mâncasem bine dar ne era teamă că nu vom găsi locuri. Până la urmă ne hotărâm pt tavernă. Pornim încet... distanța dintre Azuga și Bușteni am străbătut-o în coloană... către locul stabilit și plictisită caut restaurante prin Sinaia să văd ce mai este nou. Așa găsesc un top 10 restaurante de pe TripAdvisor. Deschid link-ul tripadvisor.com/Restauran ... rn_Romania.html și ce să vezi... taverna abia pe locul 7 iar cabana niciunde... ???????????? Îi citesc amuzată soțului meu care conducea "în mare viteză" care mă întreabă ce restaurante sunt pe primele 5 locuri. Astfel alegem locația de azi... din curiozitatea locului superior Tavernei Sârbului. Am mai găsit și review-ul de nota 10 făcut de johnnyredlabel vezi impresii (e adevărat ceva mai vechi) așa că am zis clar... aici e de noi.

Când am intrat pe strada Cuza Vodă ne-am dat seama că mai fusesem în acest loc acu' ceva ani însă numele nu îl reținusem. Parcarea era cam plină, cum ne așteptam la ora aia, așa că nu ne-am fi mirat să fie ocupat 100%. Divinitatea a ținut cu noi ???? pentru că am găsit o masă de 4 locuri abia eliberată (încă nu fusese debarasată iar banii erau încă acolo). Ne așezăm, apăs butonul să vină... careva... și ne uităm în jur. Locul arată frumușel pare îngrijit deși este destul de mic spațiul și cam înghesuit. Caut o priză pt telefon... nu găsesc... ca o paranteză, nu înțeleg de ce nu se rezolvă problema asta în toate localitățile din țară... între timp vine și doamna chelner să debaraseze. Strange tot de pe masă pahare folosite, tacâmuri, scobitori aruncate neglijent, bani, jumătate din fața de masă o șterge cu o mișcare delicată din poignet și dă mizeria cu un șervețel pe jos și o întoarce pe partea cealaltă iar cealaltă jumătate din fața de masă rămâne neatinsă și neștearsă. O curățăm noi ???? cu aceeași mișcare si cu un alt șervețel. O mică paranteză despre chelneriță: mi-a plăcut cum era îmbrăcată iar servirea a fost fără cusur. S-a mișcat repede, a fost amabilă și cu zâmbetul pe buze ????.

Aruncăm un ochi pe meniu și un ochi în jur pt că tocmai ce mă hotărâsem să vă povestesc despre locație. Meniul avea cam tot ce puteai să îți dorești în materie de "mâncăruri românești", le știm cu toții așa că nu enumăr. Deși meniul nu e foarte vast, dar nici nu mori de foame ????, mă încântă ceva cu totul special: meniu pt copiii. Așa ceva rar găsești în restaurantele de pe la noi așa că sunt super încântată. Comandăm de băut și apoi mâncarea: supă de pui porție mică pt copil și porție normală pt mine + ciorbă de tarhon, șnițel cu cartofi prăjiți tot porție mică, coaste de porc cu sos barbeque, pastramă de oaie cu mămăligă și salată de sezon. Mâncarea vine relativ repede timp în care mergem să ne spălăm pe mâini și să îmi fac o părere ca să scriu aici. La partea asta avem un mare - minus: toaleta nu era foarte curată, am găsit hârtie igienică pe jos, bateria de la chiuveta era cam defectă, apa caldă nu prea era, aparatul de uscat mâinile-defect, hârtie de șters... 0 în schimb era pusă o rola de hârtie igienică care ți se lipea de mâini. Pt mine partea asta e foarte importantă pt că întotdeauna îmi vine în minte zicala: pe afară e vopsit gândul, înăuntru... leopardul ????????????.

Revenim la masă unde ni se aduce și mâncarea: mi s-a părut senzațional modul de servire al ciorbelor/supelor pt adulți, iar fetița noastră s-a amuzat teribil când a văzut că mănâncă din cană... veți vedea din poze despre ce este vorba. Gustul a fost perfect, atât supele cât și ciorba fiind delicioase. După ce terminăm ni se aduce rapid și felul 2... Totul delicios și aici. Copila iarăși amuzată pt servire, coastele... porție mult prea mare dar foarte bune și nu aveau foarte multă grăsime, pastrama mi-a spus soțul meu că a fost delicioasă. Am mai păstrat puțin loc și pt desert și cafele/ciocolată caldă: clătite cu ciocolată evident copilul, tort de mere soțul și plăcintă cu mere eu. Toate au fost bune iar eu am avut plăcuta surpriză să nu găsesc scorțișoară și stafide în plăcintă pt că nu îmi plac și de obicei sunt 2 ingrediente nelipsite din acest desert. Ambianța a fost întreținută de un cd pus pe repetat cu Fuego pe care BTW îl urăsc ????.

În concluzie: nu am înțeles de ce locul 5, nu am înțeles de ce înainte de tavernă-unde o să merg în curând că să văd de ce locul 7 ????, vă recomand să mâncați aici pt că mâncarea e bună și la prețuri rezonabile dacă puteți trece peste minusurile legate de igiena din restaurant și toaleta + muzica și înghesuială. Poze nu am făcut prea multe din locație pt că nu vroiam să primesc apostrofări de la meseni, ei neștiind ce fac eu cu pozele și nici mie nu îmi place să fiu pozată când mănânc așa că ce ție nu-ți place, altuia nu face ????????????.

Poftă bună și călătorii plăcute dragii mei!!!

P. S. Am încărcat pozele într-un haos deplin. Puteți să le rearanjați înainte de publicare???... Mulțumesc anticipat!!! ????????

Trimis de Lale in 04.12.16 00:40:00
Validat / Publicat: 04.12.16 09:26:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 8812 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lale); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Partea frumoasă a locului respectiv
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

[04.12.16 09:26:02]

- nu avem din păcate posibilitatea tehnică de a o face...

[05.12.16 10:24:35]

@Lale: Un loc unde sa iei masa este recomandarea pe care o primesti in momentul in care intri si incerci sa ochesti un loc liber. Intr-adevar locul este usor inghesuit, au profitat de fiecare bucatica pentru a asigura cat mai multe locuri. Noi am fost acolo la final de martie vezi impresii si am ales de asemenea acest loc bazandu-ne pe recomandarile lui Tripadvisor. Cu o zi inainte mancasem la restaurantul "La Teleferic" care (cel putin la acel moment) ocupa o superioara restaurantului Snow. La Teleferic se afla circa 25-50 m mai sus (cum face drumul stanga) fata de Snow si il puteti vedea de acolo. Nu este recomandat sa mergeti acolo in weekend deoarece nu cred ca se gasesc locuri, noi am fost acolo vineri (am scris si despre el) si ne-a placut foarte mult (o supa de usturoi in paine, belea rau de tot), restaurantul este mult mai mic decat Snow si astfel mai intim.

Oricum, in ambele locuri mancarea a fost foarte buna.

Felicitari, votat cu mare placere.

PS - In articolul meu in pozele P10 si 11 am fotografiat una din doamnele care serveau acolo tocmai pentru costumatia ei, ia vezi e cea despre care vorbeai?

[05.12.16 11:01:12]

@mishu: Multumesc pt vot si apreciere! La Teleferic am fost si noi acum ceva ani si imi amintesc ca mancarea a fost buna si locatia intr-adevar mai intima. Am vazut pozele postate de tine dar trebuie sa iti spun ca a noastra chelnerita ers imbracata mult mai frumos cu o fusta rosie sub genunchi. Imi pare rau ca nu i-am facut o poza insa sotul meu a insistat sa nu fac multe poze ca sa nu fiu apostrofata de catre clienti.

bgdn
[21.04.17 18:35:01]

@Lale: Ce repede se schimba lucrurile. Am mancat aici pe 17 aprilie. Ciorbele ok. Meniurile cu snitel pt copii ok.

Dar, cocteilul cu mucegai a fost inlocuit cu acelasi din care s-a scos mucegaiul. Ospatarul nu s-a gandit ca sucul de portocale nu este amestecat cu campari intr-un cocteil proaspat preparat. Sosul de la curcanul crocant fermenta vizibil bac-bac. Alegeti o masa aproape de toaleta! Atentie si la frigaruile de pui (adica frigaruia care costa 20 de lei) ! Pentru ca puiul are tendinta sa-si ia zborul. Nu cereti sa o mai coaca pt ca va veni carbonizata.

Asa ca, desi citisem ca locul trebuie evitat, ne-am luat teapa. Greu cu copiii infometati.

[21.04.17 18:51:17]

@bgdn: Îmi pare rău pentru experiența neplăcută. Se pare că noi am avut noroc. Mulțumesc pentru vizită! ????

bgdn
[21.04.17 23:15:13]

@Lale: Am incercat la cei de la "La teleferic" care au recomandari ok. Dar ghinion, deschid la 14 pt pranz si aveam de asteptat vreo 30 min. Apoi am incercat seara pe la 9 fara un sfert pt cina. Dar ultima comanda este la 20. Iar ghinion. Marti si miercuri este inchis. Asa ca in 4 zile nu am putut manca acolo.

[21.04.17 23:17:18]

@bgdn: Curat ghinion...