ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.12.2016
ÎNSCRIS: 25.03.15
DEC-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 3, 5

Foarte-foarte multumiti de Zan Hotel Voineasa 4*

Desi suntem din acelasi judet, judetul Valcea, ne-am zis sa cautam un hotel cu piscina interioara...

Zis si facut... purcedem la a cauta in data de 2 dec., cand slaabe sanse sunt sa mai gasesti ceva liber pe oriunde: ne saturasem sa ni se spuna, peste tot pe unde sunam: NE PARE RAU, SUNT LA CAPACITATE COMPLETA, NU MAI AVEM CAMERE!

Si asa se face ca gasim pe booking cum ca ar fi o ultima camera libera la Zan Hotel Voineasa si mai aveau si un scor fabulos si nici prea departe de noi (stam aproape de Baile Olanesti) si cum ne intorceam din Valea Strezii unde avusesem ghinionul sa gasim liber doar o ultima camera cu chinul unei camere baia pe hol, in frig... si nu se tragea inima sa ne intoarcem acasa cu gustul amar al unui weekend nu tocmai mega extra reusit din cauza noastra: ca nu am prevazut sa facem rezervare din timp si ne-am ales cu cu ce am cules... De alltfel, mancarea fusese excelenta, cazarea in camera din Curmatura Strezii foarte multumitoare, dar tot ramasese gustul amar al frigului din baia la comun (vezi impresii) si tare ne-am fi dorit sa compensam cu un hotel cu o piscina interiora...

Zis si facut: google it! Gasim pe booking cum ca ar fi liber la Zan Hotel Voineasa si ca sunt conditii de minune!

Sunam la receptie! Da, au o ultima camera libera! Ne anuntam venirea!

Ajungem... La receptie aflam ca primim reducere: de la 260 lei pretul camerei duble cu pat matrimonial, la 200 lei. Minunat! Si ca avem inclus si mic dejun bufet suedez. Si acces gratuit la piscina, sauna umeda/uscata, sala de fitness, aah si cireasa de pe tort: JACUZZI gratuit...

Luam in primire camera: merita deplin cele 4 stele, curatenie impecabila si in baie si in camera, mocheta groasa in camera. Mobilata cu foarte bun gust, lenjeriile de pat impecabil calcate si apretate! Atentie la detalii: prosoape de un alb imaculat, halate, papuci, articole de igiena.

Si un alt detaliu placut: cele 2 plapumi erau din pene de gasca! Un adevarat rasfat!

Balcon generos cu masa maaare, unde vara iti poti insira vrute si nevrute (acum nu aveam e, era doar dec) si 2 fotolii-scaun de calitate!

Mini-barul din frigider bine aprovizionat (de la spirtoase, la sucuri, sampanie, bere).

Mi-a placut si mapa gasita pe biroul din camera: unde, pe langa pliantele de prezentare specifice si modalitatile de agrement oferite, erau mai multe pagini laminate despre ce variante de tursim si agrement in natura si ce trasee/circuite sau ce obiective de vizitat sunt. Bine gandit!

Chiar ne-a placut foarte mult cum s-a prezentat camera! Cei 2 copii, si ei, foarte incantati ca in sfarsit nu mai fac ture pe hol, ca si o zi inainte, la pensiunea precedenta, la baie!

Restarantul, isi merita cele 4 stele: dupa ce mancam cu totii un pranz foarte gustos si farfuriile mai mult decat generos incarate (desi eram infometati, nu am reusit sa mancam tot din farfurie, atat de incarcate erau) am facut un dus rapid si am purces cu totii spre zona de relaxare.

Am inceput cu piscina ce ni s-a spus ca ar avea 28-29 grade (eu am perceput-o cam pe la 25 grade, sotul mai friguros din fire, a perceput-o, zice el, ca avand 22grade). Copiii au zis pas la ideea mea de a-i plimba-n piscina cu unul din cele 4 colace de langa sezlong. Au preferat sa se joace pe sezlong cand am facut noi, pe rand, cateva ture de bazin. Apoi ne-am mutat atentia catre Jacuzzi...

Ohh, alta viata! La receptie ni s-a spus ca are 35grade. Eu am perceput-o la vrea 38grade. Minunat! Ne-a placut tuturor foarte-foarte mult! Din cand in cand mai venea ineva din personal, foarte discret, doar in capatul holului, si intreba discret daca e totul in regula si daca dorim si la sauna umeda sau uscata doar sa spunem. Aah, si solar! (dar cum nu am incercat niciodata solarul din cauza unor alunite, nu era momentul sa incep acum)

Le-am incercat rand pe rand (eu defel prefer sauna umeda si a fost perfecta: prinsesem cu o zi inainte, in varf, la Paltinis, o furtuna de zapada si aveam nasul infundat. Dar mi-a desfundat sinusurile complet sauna umeda si a completat perfect starea de bine data de jacuzzi.

La sala de fitness am zis pas: zic ca alerg destul cu jobul, in timpul saptamanii si ma pastram pt fitness-ul impus de la jobul acaparator, de luni incolo...

Toate gratuite. Ar mai fi fost, contra cost, masaj, cu 60 lei / 50 min. Sotul a spus ca a fost arhi-suficient hidro-masajul de la jacuzzi... Desi am insistat sa mearga... a spus ca dupa atata balaeala, daca se intinde la oriznontala., acolo ramane 12 h pana dimineata :)

A urmat cina la fel de indestulatoare: din nou, timpul de asteptare... neasteptat de scurt, desi erau vreo 8-9 mese pline de oameni (hotelul fiind la intreaga capacitate nu toata lumea era la masa). Aaah, si in zona de agrement ne-am nimerit doar vreo 3 familii, desi stiam de la reeptie ca em fost norocosi sa prindem ultima camera libera.

Am mai fi stat noi la restaurant la un vinisor, dar ce te faci cu ghiaurii de 3 si 5ani. Cand au dat semne de plictiseala, hop in camera si noi cu ei!

Aah, inca ceva ce mi se pare important de mentionat: desi era la mica distanta de lift, acesta nu se auzea absolut deloc! Atat de bine... blindata era usa! Usa ce se inchidea automat cand doar apasai clanta pe dinafara: nu era nevoie o sa rasucesti cheia ca sa o inchizi... Mi-a placut sistemul asta...

In camera puteai sa reglezi temperatura dorita din sistemul de climatizare. Si asta mi-a placut.

Am dormit mult mai bine char decat acasa :) Si copiii!

Dimineata, de la (8.30-10.30) ne-au asteptat cu mic dejun bufet suedez, gratuit, (sau ma rog, inclus in pretul camerei) pe toate gusturile:

- cereale 2 feluri,

- lapte cald

- unt, gem, mai multe feluri, miere

- mai multe feluri de muschi file, sunca Praga, jambon, kaizer, toate de calitate

- oua ochi prajite moi si cateva omlete tinute la cald, oua fierte, cremwursti.

- rosii, castraveti,

- cascaval de calitate si branza de oaie. Aici nu ma pot abtine sa nu remarc cea mai buna branza de oaie ce am mancat-o vreodata. Ca imi pare rau ca am si uitat sa intreb de unde au luat-o sa cumparam si noi pt acasa.

- mai multe feluri de fructe proaspete

- chifle proaspete, prajitor de paine la discretie sa-ti prajesti singur painea cum ti-e gustul si placerea

- suc natural, apa plata, cafea expresso cu lapte / capucino sau orice gen de cafea si-ar fi dorit omul, ar fi primit facuta pe loc, la bar, fara sa se achite suplimentar. Iar m-am mirat, pt ca ma cautam de cash sa achit. Dar nu a fost nevoie pt ca ni s-a spus ca nu sunt conta cost ci gratuit.

Bineinteles, cat poti sa mananci la un mic dejun: ne-am pus in farfurie doar cat stiam ca putem manca, sa nu facem risipa! Ca nu-i frumos si-i nesanatos!

Dupa ce am mai lenevit un pic dupa ora 11 ne-am apucat sa ne strangem bocceluta si am predat la predarea cheii, si pentru ca ne-a placut mult, nu inainte de a-i asigura ca vom spune si prietenilor nostri sa vina la ei si, pt ca am ramas foarte placut surprinsi, cu siguranta vom mai reveni la ei.

P. s.: de Craciun aveau afisata o oferta foarte tentanta, cu 500 lei/pers., copiii 25% din tarif, totul inclus, parca 2 nopti, daca nu ma insel

Si de Revelion era o oferta interesanta... dar cum noi nu avem cu cine-i lasa pe copii acasa, nu am detaliat ofertele sa nu ne facem sange rau, cum se zice :) Pt ca nu ne vedem cu copiii la o petrecere organizata de Revelion/Craciun ca sa stam dupa fundulor lor...

Trimis de rammonik in 03.12.16 23:55:20
Validat / Publicat: 04.12.16 09:20:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în VOINEASA / VALEA LOTRULUI

VIZUALIZĂRI: 1609 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rammonik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 hotelul Zan Voineasa...
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.00 EUR pe cameră

webmasterX [04.12.16 09:19:49] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Zan Hotel [Voineasa], VOINEASA / VALEA LOTRULUI" (deja existentă pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂZan Hotel [Voineasa]:

• pagină generată în 1.4200749397278 sec