ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.11.2016
DIN: BACAU
ÎNSCRIS: 25.02.13
NOV-2016

Berlinul în noiembrie

Pretul de 90 euro/2 pers/dus-intors Bucuresti-Berlin a fost de nerefuzat si am cautat repede cazare pt. acest sejur 22-29 noiembrie.

Am rezervat prin booking camera la hotel Orion3*cu mic dejun inclus, pret 520 euro/7nopti. Hotelul este la 10 min de statia de metrou U7 Adenauerplatz de pe frumosul bulevard Kurfurstendamm.

Aeroportul Schonefeld este situat in partea de sud si are legaturi excelente cu orice zona din Berlin prin bus, S-bahn si trenuri expres (RE). La iesirea din aeroport in dreapta este statia de bus iar la stanga pe o alee acoperita ajungi la gara Berlin- Schonefeld. Din pasajul subteran al garii am cumparat de la automat cardul de calatorie pt 7 zile valabil pt. toate tipurile de transport in zona ABC-37euro/pers. C cuprinde zona de aeroport, aveam nevoie de ea pt. intoarcere. Pentru calatoria la hotel am cumparat bilet simplu, 1.7euro/pers, valabil 2 ore pt. orice transport public intr-un singur sens. Biletele trebuie validate, exista cutii rosii pe toate peroanele. Transportul in comun in Berlin acopera absolut toate zonele orasului, metroul subteran este cel mai vechi si rutele lui sunt completate de metroul suprateran (S-bahn) mai nou, cu afisaj electronic pt. statii. L-am preferat pe acesta din urma tocmai pt. acest lucru. Autobuzele sunt in proportie de 90%etajate, par noi toate, au afisaj electronic sunt spatioase si curate. Totul circula la minut. U-bahn si S-bahn au statii comune, in intervalul dintre miezul noptii si 4 dimineata nu circula, traseele sunt acoperite de bus-uri de noapte (X).

Ce am vizitat in Berlin:

1. Alexanderplatz. S-bahn-ul te lasa chiar in mijlocul pietei plina de magazine. Fernsehturm este la doi pasi, intrarea costa 19 euro/pers, noi l-am sarit. Nu departe este primaria rosie, cladire care infrumuseteaza piata si roata frumos luminata seara. In apropiere- fantana lui Neptun transformata in patinoar. De la primarie se ajunge in cartierul Nikolaiviertel, reconstruit in 1981-89 cu cladiri din Berlinul de alta data. Foarte frumos, se parcurge repede are multe magazine cu produse locale. Berlinul nu te impresioneaza prin cladiri, este un oras relativ nou, totul este patratos sau cubic, nu mai mult de 5-6 etaje. Bulevardele sunt largi, trotuarele imense. Piata este ocupata de un targ de Craciun, cel mai mare cred, foarte aglomerat si preferat de tineri. Nu mi-a placut foarte mult, nu prea bine organizat. Se aud colinde si simti ca se apropie Craciunul.

2. Insula muzeelor si Domul. Catedrala mi-a placut foarte mult, simpla si eleganta in acelasi timp. Cupola superba este in mijloc, altarul aurit cu trei scene biblice:Nasterea, Rastignirea si Inaltarea Domnului, te impresioneaza la fel si coloanele de marmura neagra cu incrustatii aurite. Orga imensa te copleseste pur si simplu. Intrarea costa 7 euro/pers si se viziteaza in intregime (subsolul plin de sarcofage, etajul cu loje si cupola care ofera privelisti frumoase asupra orasului). Muzeul Pergamon cu cele trei sectiuni-colectia antica, muzeul de arta islamica si muzeul orientului apropiat-iti ocupa destul de mult timp, dar merita. Piesa de rezistenta o constituie altarul lui Zeus construit in Pergamon si care ocupa o incapere intreaga. Minunata poarta romana care era intrarea in piata din Milet este deosebit de frumoasa, foarte bine conservata. Intrarea costa 12 euro/pers.

3. Hauptbahnhof-gara centrala, o constructie din metal si sticla fumurie cu 4 etaje, foarte frumos impodobita si luminata, cu cel mai mare brad de Craciun. Un patrulater perfect cu doua nivele pline de magazine, cafenele, baruri, patiserii si restaurante. Subteran-metrou si linii de tren iar la ultimul nivel S-bahn si alte linii de tren (DB). Din exterior se vede sediul Parlamentului. De altfel U-55 leaga gara de Poarta Brandenburg si de Parlament.

4. Bulevardul Friedrichstrabe elegant, frumos impodobit si luminat, plin de magazine cu preturi piperate te poarta intr-o plimbare lejera pana la Checkpoint Charlie punct de trecere est-vest care timp de 30 ani a tinut Germania divizata. Din bulevard spre vest se ajunge la Poarta Brandenburg pe Unter den Linden, poate cea mai frumoasa strada a orasului, cu toti copacii plini de lumini, o feerie! Din dreptul galeriei Lafayette (nu la fel de spectaculoasa ca cea din Paris) pe Franzosische Strabe se ajunge in cea mai frumoasa piata de Craciun:Gendarmenmarkt, lung nume dar ce loc deosebit si elegant! Spatiul este relativ mic, marginit de Filarmonica, biserica germana si franceza. Are corturi albe tuguiate si in varf stele galbene luminoase. Intrarea costa 1euro/pers. De vanzare produse" hand made"deosebite, unicat dar cu preturi pe masura. Mancare foarte buna cu preturi normale, de baut vin fiert aromat, bere, punch. Pe scena amenajata sunt in permanenta mini spectacole:colinde, balet, acrobatii, mini concerte cu orchestra. Toata atmosfera te duce cu gandul la Craciun. Este o oaza de veselie si buna dispozitie. Am vizitat-o aproape in fiecare zi, aici am mancat supa vienaza cu cremvursti (4euro), carnat cu mustar (3 euro) si am baut bere-cred ca cea mai buna din Germania- vin fiert (3euro/cana). Lume multa, civilizata si linistita, o placere ce mai! Tot pe Franzosische Strabe se gaseste magazinul sau muzeul delicioasei ciocolate Ritter Sport. Spatiul cuprinde o incapere in care personal calificat iti prepara la cerere propria ciocolata din ingrediente expuse in vitrina si un spatiu de vanzare plin ochi cu celebrele ciocolate si bomboane. La etaj o scurta istorie in imagini a arborelui de cacao, spatiu pustiu de altfel toata lumea vrea sa cumpere ciocolata nu sa citeasca despre ea!

Tot pe Friedrichstrabe am intrat intr-o cofetarie-patiserie-cafenea LEYSIEFFER care serveste si meniul zilei la pret rezonabil (pana in 10 euro). Am mancat delicioase prajituri in portii "dolofane" (3,5euro/buc) fara exces de zahar si fara gelatina colorata, doar gust bogat si natural. Am savurat o super ciocolata calda cu rom si frisca (4,5euro) dar meniul cuprinde "n"sortimente de cafea si ciocolata in diverse combinatii.

5. Poarta Brandenburg- simbol al unui oras intai divizat apoi reunificat-loc incarcat de istorie. Intr-o scurta plimbare se ajunge la Reichstag -impunatoare cladire, al carei dom este deschis pt. public doar cu rezervare. Am aflat acest lucru la fata locului si ne-am multumit doar s-o admiram pe dinafara.

6. Potsdamer Platz cu 3 zgaraie nori si cu o piata de Craciun cam dezordonata, amestec de tarabe clasice si corturi cam uratele. Tot aici este Sony Center-un acoperis in forma muntelui Fuji care cuprinde cladirile din jur-cu cafenele si un imens cinematograf. Frumos decorat si iluminat, lume multa la filmele care ruleaza in premiera,pacat ca nu l-am vazut si seara cand isi schimba culorile.Mall-ul din Berlin este tot aici,cu foarte multe magazine nu cred ca-l poti parcurge intr-o zi.Traversand piata de Craciun ajungi la un alt mall,Arcadia cred ca se numeste,unde am cascat gura minute intregi la decoratiunile de Craciun,absolut fantastice,nu am vazut altele mai frumoase in oras.Puteai sa juri ca esti in Ajun,atmosfera era coplesitoare.

7. Biserica memoriala Kaiser-Wilhelm cu turnul avariat este un simbol de refacere a Berlinului dupa razboi si a scapat de demolare in anii '50 doar datorita opozitiei berlinezilor. Nu se oficiaza slujbe religioase, are statut de muzeu. Se viziteaza, m-a impresionat o fotografie care suprinde slujba tinuta aproape sub cerul liber, de jur imprejur se vad numai ruine dar biserica este arhiplina. Alaturi este noua biserica din metal si sticla albastra-o cladire hexagonala, inauntru doar un CRISTOS imens, fara altar, doar scaune, cam stranie cladire, nu prea mi-a placut. De aici se ajunge pe frumosul bulevard Kurfurstendamm, imbracat in lumini, cu brazi impodobiti la colt de strada, cu decoratiuni de Craciun imense:Mos Craciun, oameni de zapada, trenulet cu cadouri. Bineinteles doar magazine de firma.

8. Palatul Charlottenburg, cu o colectie impresionanta de tablouri si cateva incaperi cu superbe portelanuri. Parcul nu l-am parcurs, era prea rece si umed in acea zi. Langa palat este o piata de Craciun, la fel de frumoasa ca Gendarmenmarkt dar pe un spatiu mai generos. Corturi albe, mancare si bautura de calitate cu preturi bune. Produse foarte frumoase si variate facute de mestesugari. Este si un spatiu de distractie destinat copiilor.

9. Galeria estica -cuprinde cei 1300 m din zidul care a impartit Berlinul in doua. Este pictat in intregime. In apropiere Oberbaumbruche-frumosul pod rosu care te duce cu gandul la cladiri rusesti.

10. Mi-au placut drogheriile Rosmann,au atat de multe produse de larg consum la preturi decente.La fel si magazinele DM.Ambele le intalnesti pe marile bulevarde.

Berlinul cu siguranta merita vizitat, istoria lui tumultoasa este un punct de referinta pentru Europa.Nu trebuie sa vorbesti curent limba germana sau engleza pentru ca nu trebuie sa ceri indicatii,totul este bine semnalizat,pe marile bulevarde sau la coltul strazii ai indicatoare spre principalele atractii ale orasului si timpul necesar. Oras plin de viata, aglomerat, multe evenimente, muzee, spectacole si miros de Craciun la sfarsit de noiembrie.

Trimis de CAMELIA SPATARU in 30.11.16 21:07:16
Validat / Publicat: 30.11.16 22:00:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 4466 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CAMELIA SPATARU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 22 voturi)

[30.11.16 21:59:37]

@CAMELIA SPATARU:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 00&ridAnt=75115

Am rezervat prin booking camera la hotel Orion3*

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[02.12.16 23:59:58]

@CAMELIA SPATARU: Si eu am pus ochii pe Berlin si am gasit si oferte de avion avantajoase insa pana in prezent altele au fost piedicile. Articolul tau insa este unul foarte placut, felicitari, votat cu mare placere.

CAMELIA SPATARUAUTOR REVIEW
[03.12.16 13:13:42]

@mishu: multumesc si un sfat prietenesc:sa nu fie un sejur lung, 4 zile pline sunt suficiente pentru Berlin.

PISICAANA
[14.10.19 15:47:29]

@CAMELIA SPATARU: Berlin-ul este pe lista mea, urmeaza cat de curand; as vrea in luna decembrie, pentru targurile de Craciun; vreo recomandare legata de cazare (ma refer la zona)? Transportul va fi cu avionul, prin urmare as dori ceva cu legatura directa de la aeroportul Schonefeld. Multumesc anticipat.

CAMELIA SPATARU, mishu, PISICAANA
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Berlin: