ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.11.2016
    DIN: Constanța
    ÎNSCRIS: 10.07.09
    JUL-2016

Hamburg - The gateway to the world

Am auzit despre Hamburg multe lucruri frumoase, prin urmare la întoarcerea din vacanţa noastră prin ţările scandinave, am inclus în programul nostru, o vizită pentru cîteva ore în cel mai mare port al Germaniei.

Ne-am cazat pentru o noapte la meinHotel (vezi impresii) şi între orele 15.00-23.00, am pornit la descoperirea oraşului.

După aproximativ 30 min. de mers cu un metrou foarte elegant, coboram în staţia Jungfernstieg, foarte aproape de primărie.

Rathaus, primăria din Hamburg ne-a plăcut foarte mult, a fost construită în 1897, are multe statui în partea superioară, un orologiu frumos colorat si multă dantelărie în piatră.

Foarte spectaculos şi holul de la intrare, coloane groase, lei uriaşi pe marginea scărilor din marmură albă şi un tavan care semăna cu cel al catedralelor nordice. În curtea interioară, în centru ei, o fântână arteziană înconjurată de o mulţime de statui.

Am pătruns apoi pe Monckenbergstrasse, o stradă plină de magazine şi ne-am răcorit în impozanta SantPetri Hauptkirche.

Admirând Casa Chile, o construcţie imitând prova unei nave, ne-am îndreptat către zona vechiului port unde ne-au plăcut clădirile din cărămidă roşie şi vechile poduri din fier.

Printre canalele din zona centrală a oraşului, pe malul cărora existau magazine de lux şi restaurante pline, ne-am alăturat şi noi grupurilor de turişti care se îndreptau către principala biserică din oraş, St. Michaeliskirche.

Aceasta a fost construită în 1612 şi a fost refăcută ultima dată în 1912. Este foarte mare, austeră ca majoritatea bisericilor nordice, având acoperişul exterior din cupru.

Următorul popas l-am făcut în zona portului nou. Aici Elba se lăţea considerabil, la cheu erau acostate foarte multe vapoare restaurant, dar şi vapoare cu zbaturi sau mici vaporaşe de transport.

Faleza de plimbare este largă, iar legătura cu oraşul se face printr-un pod plin de lăcăţele. Ştiţi deja X+Y=LOVE.

Ne-am răcorit pe malul apei şi am pornit curioşi către cartierul St. Paulie unde se află şi strada Reeperbahn, considerat cartierul roşu al oraşului port.

Aici multă lume dubioasă, o mulţime de bordeluri, prostituate pe stradă, chiar am văzut cum un tânăr se injecta. Multă mizerie, nu se compară cu zonele asemănătoare din Amsterdam sau chiar Bruxelles. Chiar părea o zonă ideală pentru marinarii care coborau de pe vase şi veneau să-şi cheltuiască aici agoniseala.

Am văzut în cartier însă un teatru şi o sală de operetă cu o mulţime de oameni care aşteptau să intre.

Într-un parc imens am văzut gigantica statuie a lui Bismarck (care nu era căţelul Papadopolinei), temutul comandant de oşti din vremea imperiului prusac.

Nu am reuşit să ajungem să vedem Muzeul Wunderland, rămâne pentru o vizită următoare.

Cum seara se lăsa peste oraş ne-am mai plimbat puţin prin centrul oraşului şi am concluzionat că Hamburg alături de Munchen, reprezintă cele mai frumoase oraşe mari văzute de noi în Germania. Menţionez că încă nu am reuşit să vedem Berlinul sau Nurnberg.

Prin poziţionarea pe malul Elbei, pe canalele acestui râu, cu o mulţime de oportunităţi de distracţie, Hamburg reprezintă un oraş care nu trebuie ocolit, dar unde cred eu că 2-3 zile ajung pentru a fi vizitat.

Trimis de marius gaudi* in 23.11.16 20:18:31
    Validat / Publicat: 24.11.16 07:15:55
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 3111 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius gaudi*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Frumoasa primărie din Hamburg.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Hamburg: