ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.11.2016
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
NOV-2016

Escapadă la orizont

Mi-am dorit o escapada!!! Pentru ca pe calea terestra era cam incomod de a parasi resortul (si nici nu era nimic atragator in jur), poarta de intrare fiind la mare distanta si printre constructii noi la care lucrau hoarde de muncitori haitieni… (pe caldura a mare aveau niste caciuli gen Axinte), nu mi-a rasmas decit evadarea pe calea apei. Ei bine, pe marginea apei.

Cum stateam eu asa si scrutam zarea, mi s-a parut ca in departare, acolo unde se termina plaja, ar fi niste casute ale localnicilor. Mi-a venit o idee! Hai, darling, te invit la o plimbare dupa masa de prinz. El a crezut ca mergem asa, pe plaja, un pic, pina se termina resortul… Insa cum am trecut de al nostru, am vrut si pina la urmatorul… si tot asa… Nu ca ar fi fost distanta intre ele ci doar cite un paznic inarmat mai la vedere sau mai pe… shestache. Pe unii am putut sa ii fotografiez, pe altii nu, chiar daca i-am vazut. Din loc in loc, in fata plajei fiecarui resort, erau panouri care te atentionu ca plaja este DOAR a clientilor resortului respectiv. Si ce daca! Noi (mai mult eu il trageam pe “al meu” de mina) am incercat sa intram intr-unul dintre ele sa vedem cum e pe la ei… si imediat am fost “interpelati” de cei de la paza, care ne-au salutat cu un “Hola” cit toata gura insa sprincenele erau lipite de incruntare. Hola, zic eu, afisind un zimbet larg, fara insa a ma opri din inaintare, noi mergem sa cautam un bancomat (mi-a venit ideea pe moment). Omul s-a pus in fata mea pur si simplu si nu m-a lasat sa inaintez. Bancomat? /Yes, cash masine! /A, you have in your resort! (ce vorbesti, bre, de une stii tu care e resortul meu? - -in momentul ala imi dau seama ca ni se vedeau bratarile rosii ca singele iar resturl turistilor aveau cite una albastra.)

Am continuat drumul mai departe, am gasit un loc splendid cu stinci de care apa se lovea cu putere. Bineinteles ca ne-am oprit pentru o sedinta foto apoi am vazut conturul casutelor ca devine din ce in ce mai vizibil. Omul meu dadea semne de obosealo-prajeala ca la ora aia soarele ardea cu putere (15-16) plus o frecare a pulpelor de care sufeream si eu, numai ca strigeam din dinti. Cind am ajuns mai aproape de casute el zice, gata, le-am vazut si pe astea, hai sa ne intoarcem! Ce vorbesti, Frantz!

Sincer, peisajul era putin cam infricosator, pentru ca imediat ce se sfirsea plaja ultimului resort, o hoarda de oameni (doar barbati) stateau ca la un fel de … linie de sosire si te asteptau sa treci dincolo, frecindu-si miinile de incintare. Atunci i-am zis sotului sa stea putin pe loc, sa imi faca o poza in decorul ala… si, chipurile, ca sa incadreze mai bine imprejurimile, ma indepartam cu spatele. Tzac, poza si am tulit=o. Cum unde??? Spre tarimul de dincolo.

Adina, opreste-te!!! Cred ca nu m-a strigat de oua ori pe nume de cind ne cunoastem, avem noi alinturile noastre, dar acum voia sa imi arate cit e de serios (si fioros!) Nu te duce acolo, e periculos! (ori nu stii ca ador pericolele?) Eu rideam si ziceam, hai, vino, ca doar n-o sa ne manince… n-o sa poata inghiti bratarile cu Riu asa ca se vor lasa pagubasi. Cum am trecut linia imaginara… un stol de barbati s-a repezit spre mine… cu bratele intinse, ma simteam ca o regina. OUPS! Cind au inceput sa imi zimbeasca, am constatat ca aratau cam fiorosi, vintul le cam sulfa prin gura din cauza lipsei unor dinti, ceea ce sporea sentimentul de infricosare pe care il emanau. M-am lasat prinsa de mina, cite unul de fiecare parte, plus vreo doi ma impingeau din spate… si m-am lasat bagata intr-o casuta… Nu va imaginati ca aveau ginduri necurate! Nici de jefuiala nu se punea problema pentru ca aveam doar un ruxac cu vreo citeva parale in el. Aparatul (averea mea) era in mina sotului. El, saracul, din 3 pasi a fost linga mine, dar prea tirziu ca sa ma retina sa intru. Ei, in “casuta fermecata” erau sute, mii, zeci de mii de magneti. Atunci mi-a venit o idee geniala si am incropit un dialog aratindu-ma incintata de toate briz-brizurile alea:

OOO, ce frumoase sint toate astea… ce pacat, am venit asa… doar sa ne plimbam, daca stiam ce minunatii gasesc aici, as fi luat si banii de la hotel. Cit costa o bucata din asta (aratind spre un magnet din piatra) / 7 dolari, doar pentru tine, draga noastra!!! / Stiti, eu am un grup de 10 prieteni, care acum sint plecati intr-o excursie si care doresc sa cumpere cite 10 magneti de fiecare pentru a-i duce acasa. Dar 7 dolari e prea scump, cam cit ati putea lasa la pret ca sa vin cu ei cind se intorc din excursie? Si-a facut el socoteala si mi-a zis ca cel mai mic pret ar fi e 2,5 doalri. / Bine, va multumesc, o sa vin cu ei dupa ce ajung la hotel. La ce ora inchideti? / Pentru tine vom fi aici pina la ora 19. (la naiba! Just for me!!!)

Sotul se uita din usa cu o privire ucigasa. N-a apucat sa scoata nici o vorba ca a fost si el saltat mai e sus de alti “gialati” si dus intr-o casuta cu tigari. A scapat ieftin spunind ca nu fumeaza, ba chiar s-a prefacut ca tuseste din cauza mirosului emanat de fumul unuia ce il expira chiar inspre fetele noaste.

Acum, daca intrasem in hora, am jucat pina la ultima casa. Era un fel de Sat de Vacanta… pastrind proortiile de rigoare si de destinatie, desigur. M-a uimit maxim ca “asezarile” alea erau chiar la buza marii. Cum o fi in zilele de furtuna as vrea sa stiu. Cred ca acolo era un fel de “Dragonul Rosu” local. Iar in spate, casele propriuzise ale patronilor de dughene. Printre magazine de suveniruri, articole de plaja si tigari, mai erau si baruri, saloane de tatuaj (Ah, mamica mea!!! Oare s-o duce careva acolo???) cit si saloane de masaj. Doar la masaj am vazut femei, in rest doar barbati.

Nu cred ca e periculos sa pasesti pe acel teritoriu chiar daca e nepazit. Si va sfatuiesc si pe voi sa o faceti, mai ales in cazul in care doriti sa achizitionati suveniruri, tigari, bautura (aici nu pot sa garantez despre originalitatea lor). Preturile se negociaza cu mult sub cele de la magazinele sau fermele la care am fost dusi de ghid.

Era sa uit de panoul cu excursii. Am negociat acolo cu un nene, safari la 50 de dolari (noi il platisem cu 80). Mi-a zis ca pot sa o sun pe Judith, agenta noastra, sa ii spunem ca nu mai vrem sa facem excursia in cazul in care am platit cash, sa ne dea banii inapoi. Daca am fi platit cu cardul, nu se mai putea. Nu stiu de ce, nu m-am mai complicat dar daca e sa mai ajung, JUR ca nici nu ma prezint la sedinta de grup, trimit biletele pe altcieva, ca sa nu cumva sa ma hipnotizeze si sa ma faca sa cumpar. Vreti sa stiti ca toate excursiile erau cu vreo 30% mai putin fata de cele cumparate de noi, o sa ziceti ca am fost tuta. Da, asa am fost!

La intoarcere chiar am reusit sa intru in resorturile pazite, ba m-am racorit si in piscina de la Iberostar, pentru ca frecatura de la picioare (ca sa nu zic dintre…) ne intepa la ficati. Noroc cu mine care sint ingenioasa casei, mi-am dat seama ca avem bandanele in rucsac si le-am legat fiecare de cite un picior, astfel ca nu se mai atingea carne de carne ci carne de cirpa. Cred ca ne-am fi intors tiris…

Ce am constatat? Ca plaja noastra era cea mai curata, cea mai “aerisita”, cea mai umbrita de palmieri. Nu avea sezlonguri pe nisip, asa cum erau pe la alte resorturi, ca umbra era data doar de palmierii naturali si nu de umbrelute de “stuf”. Chiar daca altii aveau piscinele mult mai mari sau cele de copii dotate si cu un fel de parc acvatic, tot la mine la resort mi-a placut. O sa pun poze ca sa faceti si voi o idee.

Trimis de adri-nico in 20.11.16 21:32:39
Validat / Publicat: 21.11.16 08:21:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE.

VIZUALIZĂRI: 5126 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Punctul nostru final era acolo unde se termina palmierii

elviramvio
[21.11.16 09:23:01]

@adri-nico:

Doar 10 magneti de caciula? Vroiam sa fac o afacere cu tine dar lucrezi cu prea putin!

Iar P09, de invidiat, cat am dormit eu pe plaja si degeaba culoare.

[21.11.16 09:27:21]

@elviramvio: Doar la 10 magneti de caciula, ori 10 prieteni... le luam alora o jumate de perete. Bineiteles ca amicii mei ar fi fost doritori de chilipiruri, mai ales ca ei au cumparat unii magneti si cu 7 si cu 5 euro, ca sa nu mai zic citi bani au latit pe trabucuri si alte chestii. Insa n-au fost destul de curajosi sa mearga acolo neinsotiti de vreun ghid.

Cit despre poza bronzatilor, pesemne ca n-ai stiut sub ce soare sa te culci.

elviramvio
[21.11.16 09:31:10]

@adri-nico:

Ei vezi, ai pus punctul pe i, voi transmite apartinatorului sa ia masuri!

O zi superba sa ai!

[21.11.16 16:25:31]

@adri-nico: Stiam eu ca nu ai toate tiglele pe casa . In rest ok totul.

[21.11.16 16:36:09]

@mishu: ce sa fac cu atitea tigle? nu tre sa mai iasa si presiunea din capatina? (prin tiglele sarite)...

sa vezi ce mi=o iau de la consort ca am pus poza cu frecatura lui... iti inchipui tu sa mergi pe caldura lu' peste prajit, sa n-ai nici un acoperamint pe tine (eu aveam o oaresce cirpa)... si sa te mai roada si pantalonii intre picioare. Noroc ca orizontul ala nu era asa departe ci doar la distanta de o ora. Aia de la dus a fost mai suportabila... la aia de intors... ne tiram suncile printre palmieri.

irinad
[21.11.16 16:45:13]

@adri-nico: Interesantă plimbarea voastră și cam aventuroasă, dar mi-a plăcut. M-ai dat gata cu magneții, eu sunt leșinată după ei! Iar, plajele sunt de vis!

[21.11.16 16:59:38]

@irinad: Daca din gard in gard (de resort) nu as fi vazut pazici cu puscoaice, poate ca nu ar fi parut chiar atit de interesanta si, mai ales, aventuroasa.

Imi pare rau ca nu am surprins "linia de trecere" dintre cele doua lumi. Cea a bogatilor care huzuresc in lux (si anume turistii) si cea a saracilor care stau cit e ziua de lunga asteptind pe una ca mine care sa isi faca putin curaj si sa le treaca pragul.

Uite, nu inteleg de ce paznicii unui resort nu m-au lasat sa intru pe nisipul lor. Eram un turist prietenos. Si cum de oamenii aia, neinarmati si care inspirau mai multa teama din cauza... de salbaticie, ne-au primit cu bratele deschise si nu au fost agresivi deloc. Nici macar insistenti peste masura. Cind le-am zis ca doar ma uit ca sa vad ce le sugerez prietenilor mei, m=au lasat libera prin "galeriile"lor de arta.

Oricind voi avea ocazia, am sa fac nebunii din astea... am sa trec liniile imaginare de STOP!

[23.11.16 22:29:17]

@adri-nico:

Am citit amuzată despre escapada ta. Într-adevăr, este mai simplu şi mult mai plăcut să faci plimbarea pe plajă.

Am şi eu o curiozitate: în ce direcţie aţi mers la plecarea din resort? Bănuiesc că spre dreapta.

Normal, fiecare apreciază că resortul lui este cel mai cel. Şi eu am exact aceeaşi opinie, dar despre al meu.

Eu am preferat să stau cu şezlongul sub umbrele de stuf, care te protejează mult mai bine de soarele arzător decât umbra naturală a cocotierilor şi am ales zona de plajă cea mai îngustă posibil pentru a circula cât mai puţin prin soare, deşi foloseam cremă de protecţie 50.

Nici eu nu am sesizat vreun pericol în a umbla chiar şi singură pe la tarabele băştinaşilor.

Te aştept cu articolul despre hotel.

[23.11.16 22:37:57]

@nicole33: Da, spre dreapta am cotit cind am ajuns la plaja. Si da, ai dreptate cu opinia ta. Noi tot crema cu factor de protectie 50 am avut, desertata in bidonele mici de la sampoane, dupa cum v-am zis, si pe astea le-am avut zilnic in ruxac. Nu ne-am ars, nu ne-am basicat, chiar daca din poze reiese ca sintem oleaca opariti la fata. Si ce e mai frumos, nu s-a luat pielea (inca).

Si tu te-ai plimbat la bastinaii astia?

Daca tu astepti articolul despre hotel, eu de ce nu l-as astepta pe al tau, mai ales ca zici ca ai fost de 2 ori in acelasi resort (nu cu al meu).

E inceput si sper ca in weekend sa il termin. Tre' sa mai muncesc si eu ca deja am arvunit alta vacanta. Mi-a zis cineva in seara asta ca ori fac radacini daca stau prea mult intr-un loc? Cred ca fac!!! (riie).

[23.11.16 23:35:38]

@adri-nico:

Si tu te-ai plimbat la bastinaii astia?

Am intenţionat, dar nu am ajuns. Zona de "shopping" (ce haios sună) la care ai ajuns tu o ochisem şi eu pe hartă. Am pornit spre stânga, dar am renunţat cu doar două resorturi înainte. Spre deosebire de tine, noi nu aveam vizibilitate, venind din direcţie opusă şi ne lipsea imboldul, ni se părea că nu mai ajungem.

În schimb, am găsit o zonă de tarabe foarte asemănătoare, cu acelaşi gen de produse în dreapta cum plecam de la noi, dar mult mai aproape. Acolo am fost şi singură în ultima zi a primului sejur când am realizat foarte târziu că uitasem să cumpăr cadou şi pentru un bun prieten. Am întârziat la "negocieri" şi după aceea a trebuit să facem duş şi să ne schimbăm pe repede înainte pentru a nu rata transferul la aeroport. Nu că mi-ar fi părut foarte rău, dar predasem camera şi nu mai aveam decât brăţara.

Se vede că sunt mai norocoasă. Tu mai ai de aşteptat. Nu am fost chiar la acelaşi, deşi am intenţionat. Prima dată am stat la GP Palace şi a doua oară la GP Punta Cana, alături unul de celălalt şi cu toate facilităţile comune.

[23.11.16 23:43:01]

@nicole33: Ai fost pe Calle Caraibe? Acolo nu sint tarabe ci casute foarte frumos vopsite, cochete, si cu marfa de mult mai buna calitate. Cit despre vitrine, erau asezate ca la Mall. Aici am ajuns in excursia cautatoare de bancomat cit si dupa ce mi-am dat intilnire cu fotograful de la Saona. Ne-a zis ca sa ne intilnim la farmacie. Hait, asta ride de mine! ce farmacie, bre? Ca nu vazui niciuna. Ba e, vis a vis de discoteca Pacha. Daca crezi ca io mai am mobilitate de discoteca... te inseli, negrutule. Dar am fost la farmacie ca sa vad unde e, urma sa plecam la Boogie si ala venea la ora 14. Noi, desi am plecat la 11 si excursia cica tine 2 ore, iaca ne-am intors la ora 17 si pe ploaie... asa ca n-am mai fost la intilnire. Dar, a doua zi, am gasit CD-urile la farmacista. Data trecuta am ratat intilnirea cu Saonistul si ala nu le-a lasat la receptie. Am pierdut vreo 40-50 euro.

Cu predarea camerei a fost o "bucurie" despre care merita sa scriu, sa va vind pontul cel gras!!!

andreea30
[27.11.16 20:50:54]

ma bucur ca ai luat in calcul recomandarea mea si ai ajuns la acest hotel! si ma bucur ca ti a placut! inca visez acele rasarituri superbe pe plaja exotica de la RIU Bambu!

[27.11.16 21:49:46]

@andreea30: Intii am ales hotelul si dupa aia am citit despre el. Am spus ca in primul articol ca era cea mai ieftina oferta de 5 stele, de aceea am ales-o. Dar am luat de bun ceea ce ai zis tu si am plecat fara asteptari, asa cum fac de la un timp. Ca sa nu mi-o iau in freza. Oriunde ma duc, trebuie sa fie frumos!!!

Multumesc frumos pentru ecou.

coltea1988
[29.11.16 15:27:57]

este cel mai bun review, ever! Vreau sa va intreb daca e nevoie sa cunosti limba engleza la nivel avansat ca sa te poti descurca intr-o astfel de calatorie?

[29.11.16 15:36:58]

@coltea1988: Buna! Aprecierile sint putin cam exagerate in ceea ce priveste calitatea reviewului. Dar ma bucur ca ti-a placut ceea ce ai citit.

Este importanta cunoasterea limbii engleze la nivel de incepator, macar. Cind pleci intr=o excursie cu ghid, acela va vorbi in:engleza, spaniola, franceza, germana, portugheza si chiar italiana. Toti le vorbesc la nivel avansat.

Pentru o excursie in resort si imprejurimi, nu cred ca e nevoie de vreo limba straina ci doar de simtul tactil, gustativ si vizual.

Nu cred ca e vreo problema cu limba, dar cit de putin tot trebuie sa stiti intrebarile simple, de ex: din ce tara sinteti, cu ce agentie ati venit, in ce resort sinteti cazat, numarul camerei... E foarte simplu. Si va sfatuiesc sa mergeti in zona aia, nu veti fi dezamagiti.

[29.11.16 16:13:11]

@coltea1988:

Poţi să cunoşti limba engleză la nivel superavansat că oricum nu te va ajuta prea mult. Mult mai avantajoasă este cunoaşterea unei brume de spaniolă.

Lăsând gluma la o parte, dacă nu ştii spaniolă nu este prea grav, nici eu nu ştiu, te descurci şi cu engleza, dar mai greu.

În excursii ghizii vorbesc şi engleză foarte bine, dar explicaţiile în engleză despre cele vizitate nu reprezintă nici 50% din explicaţiile date vorbitorilor de spaniolă.

Aliona R
[29.05.19 07:07:26]

@adri-nico: Foarte interesant si haios este articolul tau. Ai un stil aparte original de a impartasi amintirile. Stelutele de mare din poza P20 se pot lua la bagaj? Nu sunt restrictii la aeroport? Cat costau la vremea aia... in 2016? Mi-as dori si eu o steluta acasa

Aliona R
[17.10.19 23:31:06]

@Aliona R: Rectific intrebarea stupida. Nu stiam exact cum este o steluta de mare. Imi imaginam ca este ca o scoica, cu o structura bine delimitata, dura care se gaseste foarte usor pe fundul marii Caraibelor. In realitate, este o fiinta vie cu ventuze care se agata de piele daca o tii in afara apei.

Noi am gasit-o foarte greu in locul debarcarii in piscina naturala. Sotul meu a fost norocosul, si pe langa noi, toti de pe vas (pentru a face niste poze si a o tine in mana). Cei de la Capitan Gringo, cei de la care am achizitionat optionalele, nici nu s-au deranjat sa ne gaseasca una.

Vasele din apropriere aveau angajati care faceau tot entertainul: muzica, distractie si cautau stelute pentru turisti.

calincheitaPHONE
[28.02.21 11:59:18]

Cel mai mult mi-a  plăcut  fotografia P03. E esența  vacanței  în Caraibe, cred. Mă  duc să-mi  pun telefonul  la încărcat (la începutul lecturii aveam 80 % iar acum am ajuns la 18 %) pentru " The Grand Finale" adică  review-urile despre cum ajungem în Dominicană și  cel cu impresia hotelului.

adri-nico, Aliona R, andreea30, calincheita, coltea1988, elviramvio, irinad, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Punta Cana: