ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.11.2016
DIN: Băile Govora [VL]
ÎNSCRIS: 06.09.16
AUG-2016

Castelul Peleş

Nu peteam sa mergem in Sinaia fara sa vizitam Castelul Peles.

Am pornit spre castel mergand pe o alee pietruita pana in curtea mare a castelului. Am admirat castelul din exterior pana cand ne-a venit randul sa intram. Intrarea in castel se face din ora in ora in mod organizat doar insotit de ghid. Casa de bilete de unde se pot achizitiona biletele se afla intr-o curte interioara. Pretul unui billet este de 50 lei pentru adulti. iar taxa foto este 32 lei. Nu am platit taxa dar am reusit sa fac cateva poze cu telefonul.

Castelul Peles a fost construit de catre regale Carol I din banii lui personali. A fost construit ca si resedinta de iarna a familiei regale. Se viziteaza parterul si mai multe camere de la etaj. Cea care mi-a placut cel mai mult este biblioteca regelui Carol I. Aici in biblioteca avea o usa secreta care comunica cu alte camere. Am vazut si o camera in care erau expuse mai multe arme din diferite epoci iar un cavaler cu armura pe el este piesa de rezistenta a expozitiei. Din prezentarea ghidului mi-au ramas intiparite recordurile castelului Peles. Castelul Peles este primul castel din Europa care a fost electrificat si primul castel care are un sistem de aspirare a prafului din camerele castelului. Din cele 160 de camere ale castelului nu se viziteaza nici jumatate. Am mai vazut camera reginei Elisabeta, sala de spectacol unde printre cei care au concertat se numara si George Enescu, acesta fiind unul dintre artistii preferati ai reginei Elisabeta. Am uitat sa va spun, la intrarea in castel peste papucii cu care esti incaltat trebuie sa incalti o pereche de botosei cu care te plimbi prin tot castelul. Ne-au placut si mobilierul din lemn foarte bine lucrat si sculptat. Durata vizitei este de aproximativ 50 minute.

Dupa ce am vizitat castelul Peles ne-am mai plimbat prin curte, am vazut exteriorul Pelisorului apoi am coborat spre oras oprindu-ne pe la magazinele ambulante de pe traseu de unde am cumparat cateva suveniruri.

Ne -a placut placut foarte mult castelul Peles.

Trimis de sorinacio76 in 17.11.16 19:21:46
Validat / Publicat: 17.11.16 19:55:24

VIZUALIZĂRI: 2396 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sorinacio76); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 castelul Peles vazut din curte

[19.11.16 07:09:15]

@sorinacio76 - In aceasta zona am fost in primavara, cand natura de abia se trezea, insa totul a fost la fel de frumos, am vizitat insa doar Manastirea Sinaia si Pelisorul si am povestit despre ele aici. Desi vremea era destul de neplacuta asta nu ii indeparta pe turisti care erau in numar foarte mare. Felicitari, votat cu placere si mai astept sa ne mai povestesti.

tata123 🔱
[21.11.16 14:55:07]

@sorinacio76: A fost construit ca si resedinta de iarna a familiei regale.

Aici cred că te înșeli, din câte cunosc eu Castelul Peleș a fost ridicat pentru a servi drept reședință de vară.

sorinacio76AUTOR REVIEW
[23.11.16 13:14:22]

@mishu: Va multumesc pentru incurajari, o sa mai scriu, am fost si pe litoralul nostru anul acesta dar nu am facut poze pentru ca nu stiam prea multe despre acest site.

Anul acesta nu stiu daca o sa mai mergem pe undeva dar de acum incolo o sa fac poze peste top pe unde mergem.

La Peles a fost frumos, am avut parte si de vreme frumoasa,dar locul este frumos indiferent de vreme.

sorinacio76AUTOR REVIEW
[23.11.16 13:18:34]

@tata123: Va multumesc pentru ca mi-ati atras atentia. Aveti dreptate Castelul Peles a fost construit ca si resedinta de vara.

Era aproape imposibil sa fie resedinta de iarna pentru ca aici iarna este mult mai aspra decat la Bucuresti.

mishu, sorinacio76, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂCastelele Peleș şi Pelişor: