ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.11.2016
DIN: Mărăşeşti [VN]
ÎNSCRIS: 30.04.09
NOV-2016

Grand Hotel Balvanyos, ghini-ghini, ghini di tăt!

În autobuz un ardelean și o domnișoara. Ardeleanul stătea pe scaun și domnișoara lângă el. Și, dintr-o dată, ardeleanul începe să râdă.

Domnișoara, oarecum stânjenită îl întreabă:

- Dar ce-i domnule, ce s-a întâmplat, de ce râdeți?

- Eh, domnișoară, am avut un necaz și, ca să mă înveselesc îmi spun bancuri în gând...

După câteva secunde bufnește ardeleanul într-un râs de se prăpădea.

De data asta domnișoara nu mai rezistă și-i spune:

- Domnule, spuneți, râdeți de mine?

- Nu, nu, nu, știți, eu îmi spun bancuri în gând și tocmai mi-am spus unul pe care nu-l știam!!!

Eh, eu știam c-aveam să merg la Balvanyos Grand Hotel. Și, ca să n-am surprize, pusei mâna de citii ce ziseră alții de-or fost aicea, așa, să-mi fac o idee.

Una peste alta, citii că lumea nu era chiar dată pe spate de hotelul ăsta, așa că am avut niște oarece emoții despre locație. Până la urmă am mers și eu pe dictonul ”La hotelul nostru nu este necesar să fiți nebuni ca să vă cazați, dar, vă ajută! ”

Plecat-am trei mașini din istoricul oraș unde, în mod obișnuit stric oxigenul planetei doar pentru ca să trăiesc eu. Nu dați vina pe mine, m-am născut cu reflexul ăsta, de a respira și, cică n-o să scap de el decât atuncea când Doamne- Doamne o să m-arate cu deștu' ca să mă cheme la el. Când o fi, la o adică, dacă o să poci, o să vă scriu un review și despre drumul ăla, spre lumina albă, și dacă nici cu asta nu iau ZB, nu știu cum altfel?!

Despre hotelul respectiv auzisem de la alți prieteni de-au fost acolo și care l-au lăudat atâta de-am zis că sunt plătiți să-i facă reclamă. Până la urmă persuasivitatea lor a prins, subliminalul ne-a transmis, constant, mesajul și noi, biete ființe neputincioase, am căzut pradă psihologiei care ne-a adus în acest hal!

Drumul în sine este frumos, noi am ales varianta Brețcu, adică am trecut Oituzul deși, mai scurt este drumul peste Ojdula. De ce am procedat astfel, probabil că la Judecata de Apoi o să trebuiască să răspunz... mi-ar prinde bine să-mi suflați răspunsul, cam cum încercam să trec la Drept Civil, pe vremuri.

Cert este faptul că, la 12,30 am plecat de acasă, pe la ora 15 am ajuns la hotelul cu pricina. Ce-am găsit noi, aicea, iacă, spui mintenaș:

- Hotel mare, parcare destulă, îngrijită;

- Recepționeră amabilă, cazat repede, explicat avantajele pachetului de beneficiam de el, urcat camere;

- Două lifturi cu care ne puteam cocoța repede tocmai la etajul 2 unde am fost cazați. Da, știu, puteam urca pe jos dar, de ce să facem mișcare când puteam sta?!

- Camera dublă standard, utilată cu ce trebuie. Nu elegantă, dar decentă

- Baie largă, cu un mare vraf de prosoape, o să vedeți poze;

- Curățenie, bărulețul plin cu ceea ce se pune, de regulă în frigider;

- Seif de păstrat valori. Al meu era gol, n-avea nimic în el și nici eu n-am pus, că mi-i lua Adriana.

În cameră am găsit hanțe pentru mers la Spa, inclusiv lipăitori, în țiplă, motiv pentru care am procedat la folosirea lor.

Accesul la centrul Spa se face de la etajul al doilea, adică'tlea ăla de eram noi cazați. Țuști, deci, la Spa. Aicea sunt organizate o grămadă de băltoace de diferite mărimi, pline cu apă de diferite temperaturi, precum și alte saune. În caz de voiai așa ceva, o piscină afară, plină ochi cu apă fiartă.

Deci, dacă vrei să te joci sau să faci tratament, aicea-i locul!

Hotelul are un frumos restaurant, unde, la ora respectivă, ne-am așezat în jurul unei largi mese de 10 persoane.

Am avut emoții, alții din cei care au fost la acest hotel au spus că au avut probleme de comunicare cu personalul. Noi n-am avut astfel de probleme, am vorbit și ni s-a răspuns în românește. Am fost serviți prompt, nu cred că, în cele trei zile în care am luat masa, am așteptat pentru a fi serviți, mai mult de 15 minute. Și eram 4 familii, din care și doi teroriști mici.

Mâncarea bună, nu de stele Michelin, dar bună, iar berea de o aveau obișnuit, chiar bună!

Prețul nu mi se pare exagerat, prânz complet, două persoane, cu vodcă și două beri, supe gulaș, platou ardelenesc (de recomandat!) și ceafă de porc cu cartofi, 67 de lei.

Am servit, trei zile, micul dejun, care a fost consistent și variat și îndestulător. Nici aicea nu am nimic de reproșat.

Fraților, nu vreau să contrazic pe nimeni din cei care-au scris aici și au spus că n-au fost mulțumiți, dar mie mi-a plăcut cazarea și felul în care am fost tratat.

Vineri seara ne-am adunat la bar, am comandat care ce-a vrut, am văzut cum Polonia abia-abia ne-a bătut cu 3-0 la fotbal, dar asta e altă discuție... barul este frumușel, televizor imens. te servesc cu băuturi alcoolice și non, ceaiuri sau răcoritoare. Un șemineu frumușel, din piatră, cam scotea fum, dar nu caz de 112.

Spun doar că , așa cum sunt eu de cârcotaș, nu consider că e gușă dacă te cazezi aici. Plus că, de sâmbătă până duminică seara, hotelul era full, iar la centrul Spa așijderea dar calitatea serviciului nu a scăzut!

Nu e vina celor de la hotel că șezlongurile sunt veșnic ocupate, sunt, la urma-urmei, limitați de spațiu. Ideea este că ai acces, lejer, la tot ceea ce-nseamnă psicine și alte instalații.

Complexul Spa este chiar elegant.

Acuma, pe scurt, ce mai poți face la Balvanyos, în afară de Spa.

Păi, poți merge la Lacul Sf. Ana, ceea ce am și făcut, zilele de vin o să vă descriu;

Poți, iarăși, să mergi la Grota Sulfuroasă, la Izvoarele Tămăduitoare, poți să te dai cu tiroliana, poți să te-mbeți să te faci muci... mă rog, sunt variante. Mie mi-a plăcut șederea aici și da, recomand și altora, deși, știți cum se spune: nu da sfaturi nimănui, omul poate greși și singur!

Haidi, pa!

Trimis de Yersinia Pestis in 14.11.16 21:05:23
Validat / Publicat: 14.11.16 23:32:50

VIZUALIZĂRI: 4072 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 13.11.2016
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.00 EUR pe cameră

crismis
    [15.11.16 00:10:49]

@Yersinia pestis: Sa-nteleg ca aduserati iarna la Balvanyos! Si sa-nteleg ca baurati celebra bere artizanala din zona, Cikisor! Pentru primul demers, nu va invidiez, pentru al doilea - maxim!

Bre, noi ne-am oprit asta-vara aicisa cand ne-am intors din Maramures, sa pranzim, dupa ce ne-am scos sufletul urcand de la Sf. Ana. Nu ne-a placut prea tare, mai ales nu ne-a placut ca am asteptat mancarea de ni s-au lungit urechile. In rest... pentru spa, as face o aroganta intr-un week-end, dar totusi nu cred, am in vizor alte variante...

Cu ursii va intalnirati?

elviramvio
    [15.11.16 07:04:15]

@Yersinia pestis:

Cica e indicat sa nu te grabesti la ZB ca se nasc gorgone la judecata de apoi, nu de dinainte, asa ca las-o domol, exerseaza, ca n-ai aprofundat destul iarba verde combinata cu focul de tabara si slaninuta-n varf de bat! Si zi si noua cum e - cu slaninuta, desigur - ca asa m-a luat un dor!!

[15.11.16 08:28:26]

@crismis: Da, închipuie-ți ce tare sunt, am pile la Romica Jurcă și-am pus-o de-o mică iarnă la Balvanyos.

Treaba asta a fost și de bine dar și de rău, ne-a stricat planurile pentru ieșirea în decor de-o planificasem pentru ziua de duminică.

Altcumva, am toate motivele să te cred că nu te-ai simțit foarte bine la acest hotel, de-aia am și spus c-am avut emoții până am ajuns aici.

Cred că cei ce administrează hotelul or fi citit și și-au luat măsurile necesare. Eu, sincer, n-am avut absolut nimic de obiectat cu privire la modul în care am fost găzduit.

[15.11.16 08:35:42]

@elviramvio: Să știi că ieșitul cu cortul rămâne o modalitate tare frumoasă de a face turism. Cât despre șunca la țăcălie, ăla da menu de stele Michelin!

Dacă mă mai ține Dumnezeu, o să scriu și despre ieșirea de anul ăsta pe munte, așa cum îmi place mie, chiar dacă, anul ăsta, n-am mai stat peste noapte la cort.

ANILU
    [15.11.16 10:23:37]

@Yersinia pestis: Păi asta-i fitză... (a se citi fiţă) 500 lei/noapte... scump domnule scump... dar am văzut că la banii ăştia v-au dat şi lipăitori, aţi făcut termale, spa-uri

Dar mâncarea ieftină şi bună.

Ştiu hotelul, am fost prin zonă, dar de fiecare dată am zis pas, poate altădată.

Mi-au plăcut pozele 17 şi 18, acelaşi brad în decoruri diferite.

V-a prins iarna pe acolo.

Toate cele bune.

[15.11.16 10:35:08]

@ANILU: De fapt, cazarea e 69 de euro pe noapte, cu acces, liber, la tot Spa-ul.

Nu este neaparat să te cazezi în hotel, poți cumpăra doar accesul la Spa, cum am văzut că fac cei ce locuiesc în zonă.

Practic hotelul a fost full de sîmbătă dimineața până duminică, pe la ora 16.

Luni dimineața eram noi și încă vreo trei familii.

Mulțumesc pentru vizită, te mai aștept!

calatorul
    [15.11.16 16:18:27]

@Yersinia pestis: Felicitari, fiecare cu norocu lui, frumoase si pozele cu bradu ieri verde, azi alb, imi aminteste de cauciucurile de iarna si inefabilul naturii.

veteranu
    [15.11.16 17:37:08]

Foarte frumos, am scapat si eu de o durere sacaitoare de spate cu ajutorul a doua sedinte la grota sulfuroasa si apoi spa la greu si multa Szekely ca tare buna era, concluzia: in "tinutul secuiesc" mie imi place sa traiesc ????????????????

[15.11.16 17:59:23]

@calatorul: Mulțumesc de vizită!

Păi, pozele sunt frumoase dar iarna de-a venit ne-a cam stricat planurile, am fost nevoiți să rămânem în hotel și să-i dăm cu Csiki nu-mai-știu-cum. Frate, bună bere! ????

[15.11.16 18:02:51]

@veteranu: Mi-e ciudă, n-am apucat s-ajung la grota aia cu pucioasă și nici la izvoarele tămăduitoare. Nu-i vorbă, am făcut cură de lichide, dar tare aș fi ieșit afară! Doar că bătea un vânt, firul lui. Deci, al'dat'!

krisstinna
    [15.11.16 19:28:31]

@Yersinia pestis: Stiam că ai scris ceva dar nu am avut timp să citesc şi tu ştii prea bine că altfel nu "apăs pe butoane". Mulţam pentru banc, mi-a prins bine acum, aproape de finalul programului de lucru. Da, din păcate cineva trebuie să şi muncească, sunt la birou.

E suficient că te citesc eu, ZS nu contează. Glumesc, desigur.

Ştii cât de important e să scrii şi să comunici, am lămurit acest aspect. Mă bucur că ai o stare de bine, că te-ai scăldat prin fierbinţeli nebănuite, sper că ai avut grijă de Adriana.

Auzi Yersi! Cred că te-au văzut ăia frumos şi şi-au adus aminte de limba română. Sau or fi văzut cât eşti de deştept?

PS: Îngrozitor "nume" ţi-ai ales, o să-ţi spun prescurtat "Yersi". Nu-mi pasă dacă nu-ţi place, nici mie nu îmi place bacteria

[15.11.16 20:05:51]

@krisstinna: Sărut mâna c-ai venit pe la mine, chiar dacă muncești! Da, ai dreptate, cineva trebuie să muncească în România, dar unde-s, bre, ăștia, muncitorii?!

Ai văzut și tu, multă patimă pe site, din veșnicul motiv: PMA-urile. Da, sunt și firi extrem de competitive, ce vor, neaparat, premii. Ambiția este un motor important, doar că exacerbând sentimentul îl ducem în desuet, cred eu!

De aici și abordarea mea, cu bancuri, cu o tentă mai ușurică, amuzantă, sper eu...

”Yersinia pestis” este un nume frumos, tu-l asociezi numai cu o boală ce era să radă omenirea de pe fața pământului...

Poți să-mi spui cum vrei, ”băi”, ”măi”, cum vrei. Pe pagina mea este permis să mă-njurați, e la liber... de când am ieșit la pensie îmi lipsește conflictul, meseria mea nu ar fi existat fără conflict. De aia am și fost învățat să-l gestionez. Cât de bine, asta nu poate fi apreciat.

Apropos de lb.română, cei de la Balvanyos sunt, trebuie să fie niște deștepți: nu poți să investești atât de mulți bani în afacerea ta și s-o dai în cap doar pentru că nu vrei să vorbești în limba clienților cei mai numeroși. O fi fost o scăpare, putem să fim mai buni și să iertăm, nu?

Și, ca să mă ierți de vorba lungă, un banc scurt:

Doi polițiști găsesc trei grenade.

- Să le ducem la secție, zice primul din ei.

- Ești nebun, dacă explodează vreuna din ele?! zice al doilea, mai precaut.

-Eh, mare brânză, zicem c-am găsit doar două!

Zoazore
    [15.11.16 20:07:24]

@Yersinia pestis: Bre, bacteriuță, chiar mă gândeam io așea, că tari ghini mi-a chica o doză spumoasă de umor zmeesc! Și Doamne-Doamne m-o ascultat!

Tari frumos o fost, dar marturisește tu, cum a fost drumul de întoarcere cu toată zăpada aia. Pe bune, sper că n-ați avut necazuri!

P17 și P18 sunt de revistă!

Te așteptăm cu drag p-aciișea!

Haidi, pa!

krisstinna
    [15.11.16 20:26:02]

Mulțumesc Yersi! Sunt în metrou, m-am amuzat

[15.11.16 20:27:21]

@Zoazore: Ei, zăpadă o fost doar acolo, la Tg. Secuiesc, 25 de km mai jos, nu era, neam!

Pe urmă, am mai găsit zăpadă pe Oituz, dar, tot așa, în glumă!

Ningea tare frumos, părea că iarna s-a zburlit, fata de la recepție ne-o recomandat să stăm, dreacului, în camere și să nu plecăm pe coclauri, cum aveam de gând!

Am analizat ce-a zis, am văzut c-aveam în cameră Stalinskaya în catități suffisante, puteam suplini cu alte lichide rafinate prin fierbere, la SPA erau femei frumoase, indiferent de etnie, deci am lăsat pe al”dată mersul prin pădure...

[16.11.16 16:43:00]

@Yersinia pestis: Cum s-ar spune, meniu complet, masa, casa si piscina, si bonus ceva zapada.

Foarte frumoase intradevar pozele P17 si P18.

Felicitari, votat cu placere.

[16.11.16 17:25:45]

@mishu: Sărut mâna de laude!

Pozele or fi n-or fi, da' peisajul, în totalitatea lui era frumos!

Nu stiu cum se face, vara tânjim după ski iar iarna vrem la mare!

Nu-i nimic, pentru asta avem AFA, să vedem unde ne putem face damblaua!

ANILU, calatorul, crismis, elviramvio, mishu, veteranu, Yersinia Pestis, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Balvanyos (ex Best Western) :