ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.11.2016
DE Noha
ÎNSCRIS: 10.09.15
OCT-2016

La Golden Bay Beach Larnaca - sfarsit de octombrie

Am hotarat pe la inceputul lui octombrie sa ne ducem undeva mai la cald, pe cat de aproape posibil. Optiunea a venit oarecum de la sine dupa ce am consultat vremea in avans pe 14 zile in mai multe regiuni. Cum Grecia nu mai oferea temperaturi peste 25 de grade am luat asa, spontan, hotararea sa ne axam pe Cipru (26-28 grade)

Zborul pana la Larnaca este de aproximativ 2 ore jumatate si varianta noastra a fost Blue Air. Cursa ar trebui sa ajunga in Larnaca pe la ora 21, dar a noastra a ajuns la 23 plecata fiind cu intarziere de la Otopeni. Aveam un transfer cu taxiul (25 euro) rezervat in avans prin hotel. De aceea am sunat hotelul si am anuntat de intarziere.

Odata ajunsi in Larnaca am fost intampinati de un taximetrist cu un taxi impecabil si transferati la hotel (cam 25 de minute cu masina).

Hotelul este situat pe o fasie de plaja cam la 10 km distanta de centrul orasului, alaturi de inca 3-4 hoteluri de 4 stele, acesta fiind de 5.

La aproximatv 23.30 ne-am inregistrat la receptie si am intrebat daca putem sa mai mancam ceva (aveam pachet cu demipensiune dar bufetul era deja inchis dat fiind ora tarzie).

Receptionera foarte amabila s-a uita la ceas si ne-a spus sa mergem totusi repede la restaurant ca sa putem sa mancam masa de seara (in cadrul demipensiunii).

In restaurant nu mai era nimeni, un chelner amabil ne aduce un meniu a-la-carte si ne spune ca putem alege ce dorim si ne va pregati. De apreciat, pentru ca era aproape 12 noaptea si totusi ne-au servit cu ceea ce am comandat si nici nu ne-au taxat separat de pachet decat cu bauturile care nu erau incluse.

Repede in camera pentru ca eram obositi.

Camera maricica, cu balcon. Pe jos parchet. Aveam 2 paturi lipite in loc de matrimonial, lucru care ne-a deranjat dar fiind tarziu am ales sa ne culcam. A doua zi m-am sculat rupta de spate pentru ca patul era insuportabil de inconfortabil. Nici perna nu era mai ok, noroc ca mai aveau de rezerva in dulap.

Am mers la receptie si le-am spus ca am fi dorit pat matrimonial si nu 2 paturi lipite (care in timpul noptii s-au si deplasat lasand un gol la mijloc). Ne-au asigurat ca se rezolva si vor schimba salteaua cu una dubla. Am profitat si i-am rugat sa ne-o si „inmoaie” cumva fiind extrem de tare, lucru care s-a si intamplat in timp ce noi eram la micul dejun. Au adus o saltea dubla pe care au imbracat-o intr-o pilota si au pus-o pe cadrul celor 2 paturi din camera. A rezultat un pat matrimonial cu o saltea rezonabil de confortabila astfel incat celelalte 4 din 5 nopti petrecute sa fie mai odihnitoare.

Camera de dimensiune rezonabila, cablu tv cu multe posturi in engleza, cada in baie si o gama larga de produse cosmetice. Minibar si safe.

In prima noapte nu a fost apa calda. De altfel ne-au dat o instiintare de la receptie in care spuneau ca vor face o revizie a doua zi de dimineata. Cu apa au fost probleme pe parcurs. Dupa revizie era atat de fierbinte ca venea calda si pe apa rece. O zi mai tarziu era calda dar nu avea presiune. Deabia in a treia zi parca si-a revenit la normal.

Hotelul nu era ocupat la capacitate. La micul dejun optiuni multiple, nimic lipsa. Chelneri forfoteau iar tavile cu mancare erau mereu realimentate.

Somon, branzeturi, salate, mancaruri calde, chiar si vin spumant... Cafea trebuia sa ceri, americana sau espresso si se aducea la masa.

Hotelul are 3 restaurante.

Noi cu demipensiune puteam manca la bufet sau puteam sa comandam a-la-carte-. Puteam chiar sa schimbam masa de seara cu cea de pranz. In ficare zi era alta tema la bufet: seara mediteraneana / grill/seara greceasca... etc. Am mancat bufet in fiecare seara cu exceptia ultimei in care am ales sa mergem la restaurantul (taverna) grecesc din incinta hotelului. Bufetul este foarte bun, nu a existat seara in care sa nu avem ce manca. Am vazut ca se vand si pachete all inclusive sau pensiune completa daca doreste cineva. Va sfatuiesc sa mergeti mai devreme la masa, in jurul orei 19 pentru ca exista un moment in care se aglomereaza si e posibil sa nu gasiti masa repede.

La demipensiune bauturile se platesc separat. O apa plata e 2 euro si una minerala spre 3 jumatate. Vinurile la pahar nu sunt ok asa ca preferabil luati la sticla si o puteti lasa la rece la restaurant pentru urmatoarea seara daca nu o beti.

Fac si program artistic seara, fie in restaurant fie la bar.

Vizavi de hotel la supermarket apa e 1 euro daca doriti. In fata hotelului este statia de autobuz. Contra 1.5 euro platibili la soferi ajungeti in centru in jumatate de ora. Cereti programul autobuzelor la receptie.

Tot vizavi de hotel sunt si multe restaurante chiar daca zona pare parasita. Am mancat intr-o zi si la unul dintre ele, cu chelnerita romanca foarte amabila si mancare buna. In functie de ce comandati o masa duce spre 20-30 de euro ptr 2 persoane si aici si in Larnaca.

Plaja acestui hotel este intr-un golfulet si este de nisip fin cu cateva pietricele. Scaunele de plaja erau situate la o distanta lejera unele fata de altele si ofera intimitate. Umbrele de stuf. Puteti cere la receptie o cartela rosie pe care o puteti lasa pe manerul umbrelei pe parcursul sejurului si sa ramana rezervata pentru voi. Noi nu am cerut pentru ca stateam doar 5 zile dar am gasit si umbrele libere, mai multe sau mai putine in functie de ora la care ajungeam pe plaja. Diferenta la plaja intre acest hotel si cele alaturate este tocmai asezarea umbrelelor si a scaunelor intr-un mod aerisit astfel incat sa nu-ti dai coate cu vecinul. Am mers pe jos pe plaja si spre celelalte hoteluri si acest lucru era vizibil.

Umbrelele si scaunele sunt gratuite inclusiv pe plaja, nu doar la piscine.Prosoape luati de la Spa cu tichetul pentru prosoape primit la check-in.

Wi-fi merge si pe plaja si in hotel destul de bine si este gratuit. In camera nu aveam insa deloc semnal la Vodafone. Nu stiu daca e o problema generala.

Apa din golf este foarte mica la mal, mergi mult spre geamandura ca sa poti inota. Pestisori se misca in voie la mal. In octombrie cred ca avea spre 25 de grade cu zone mai calde si mai reci. Foarte putine pietricele in apa, se poate intra descaltat, fara pantofi speciali.

In concluzie, ca m-am lungit:

Hotelul are mici neajunsuri, e de 5 stele cipriote, adica mai de 4. Este o optiune buna daca doriti sa ajungeti repede fara transferurile prelungite spre statiunile din Cipru.

Mancarea buna si personalul foarte amabil si flexibil

Plaja buna pentru Cipru unde multe au pietris si nu nisip. Apa buna si pentru copii pentru ca este mica la mal. Hotelul are si piscina interioara si Spa in caz ca vremea nu e buna.

Am inteles de la localnici ca vremea perfecta pentru Cipru este septembrie-octombrie. Noi am avut 27- 29 de grade in sfarsit de octombrie. Seara este racoare, sa luati si o jacheta.

Mergeti in oras pentru ca este pitoresc, are taverne si locuri de vizitat cum ar fi vechiul fort sau moscheia.

Vacanta placuta!

Trimis de Noha in 12.11.16 15:55:46
Validat / Publicat: 12.11.16 16:55:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU.

VIZUALIZĂRI: 4360 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Noha); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja Golden Bay beach hotel
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 89.25 EUR pe cameră

webmaster26 [12.11.16 16:02:58] »

@Noha: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Noha [12.11.16 16:15:34] »

@webmaster26: As zice ca e un pic mai spre KOT. Intre Lordos si Golden Bay mai este inca un hotel.

krisstinna [12.11.16 19:11:08] »

@Noha: Mi-ai făcut poftă de Cipru. Pentru mine, cea mai bună lună de a vizita Cipru (și pentru a face plajă și baie) este luna octombrie. Temperatura aerului e perfectă, apa e numai bună de scăldat.

Cam scumpă apa la market, eu o cumpăram cu 0,33 euro în Protaras.

Poze cu salteaua ”înmuiată” de ce nu ai pus?

Noha [12.11.16 23:43:46] »

@krisstinna: 1euro sticla mare... Evident, pret de zona fara alte alternative. Pozele cu interiorul le am pe aparatul foto si nu am avut timp sa le descarc. Acum fara gluma, patul era tare rau...

mishu [18.11.16 15:12:16] »

@Noha: Dar nu te gandesti ca un pat tare ajuta la spate? .

Parca mi s-a facut pofta de plaja, dar cum in birou am un cuier, ma duc sa-mi agat pofta in cui.

Felicitari, votat cu placere.

Noha [18.11.16 15:24:48] »

@mishu: Da, ajuta... pe altii. :-) Multumesc de aprecieri.

calatorul [21.11.16 18:24:06] »

@Noha: Felicitari pentru frumoasa vacanta petrecuta si multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Vad si din poze ca ati avut vreme frumoasa, chiar vreme de plaja, chiar daca seara mai racoare, asa e la mare. Ma bucur, si eu imi propun o vacanta in Cipru in intervalul recomandat mai sus, ma bucur sa constat ca se poate.

Noha [21.11.16 18:39:21] »

@calatorul: Va sfatuiesc sa verificati vremea in avans. Localnicii insa spun ca cea mai buna perioada este sfarsit de septembrie cu octombrie. Va multumesc pentru aprecieri.

calatorul [21.11.16 18:46:48] »

@Noha: Multumesc, desigur asa am sa fac, pana acum am avut sansa unor vacante minunate, nesuparate de vreme, cu o mica exceptie de 2 zile in Lefkada, care m/a surprins. NU mai vazusem ploaie pana atunci la Greci si nici in Egee, doar in Adriatica stiu ca e mai umeda vremea din cauza reliefului balcanic. Sa speram ca vremea nu ne va supara in vacante macar.

muc [31.05.17 14:17:09] »

@Noha: cafeaua de la micul dejun (expresso sau americana) este inclusa in pret?

Exista si posibilitatea de a avea fresh de portocale (fructe) inclus in pret la micul dejun?

In camera am inteles ca exista facilitati pt. cafea si se alimenteaza zilnic cu consumabile si apa 1 l/zi (fara alte taxe)

Noha [31.05.17 14:23:59] »

@muc: Buna, cafeaua la mic dejun este inclusa in pret dar nu mai stiu de care a fost. Nu-mi aduc aminte sa fi avut cafea si apa in camera, doar la minibar. Din pacate nu te pot ajuta mai mult pentru ca am uitat.

muc [31.05.17 14:29:07] »

@Noha: multumesc! Sunt ceva agentii de unde putem cumpara excursii sau doar in Larnaca?

Noha [31.05.17 14:34:38] »

@muc: mie imi place getyourguide.com, poti verifica aici daca iti convine ceva sau poti da email la hotel sa vezi cu cat vand ei.

muc [08.06.17 08:27:12] »

In hotel sunt adaptoare pt. prize pentru sistemul nostru de stechere?

Noha [08.06.17 08:57:01] »

@muc: Buna, se pot lua de la receptie parca cu o garantie de 10 euro, o primesti inapoi la plecare cand il returnezi.

muc [08.06.17 10:56:27] »

@Noha: ok. multumesc.

Nico13 [21.03.18 09:16:42] »

@Noha: Noi dorim sa mergem in perioada 30.10 - 06.11 la acest hotel, in luna de miere. Dupa ce am citit comentariul dumneavostra, inteleg ca vremea este buna chiar de plaja, iar la hotel conditiile sunt bune

Noha [21.03.18 09:33:13] »

@Nico13: Buna, nu va pot spune evident daca vremea va fi buna. Acum 2 ani cand am fost noi era sfarsit de octombrie dar nu asa de mult noiembrie. Este sfarsitul sezonului atunci din cate tin minte deci pot aparea surprize. Depinde de la an la an.

Hotelul desi departe de oras mi sa- parut bun chiar si prin comparatie cu cele din apropierea lui. Pe plaja nu ne inghesuiam, camerele erau maricele. Patul cam tare dar le-am spus si au mai bagat o saltea sa-l mai inmoaie. Mancare destula si variata.

Cat despre vreme, inca odata, tine si de an.

Nico13 [21.03.18 09:44:00] »

@Noha: sper sa avem noroc de o vreme buna... Multumesc!!!

calatorul, mishu, Nico13, Noha
    Alte impresii din această RUBRICĂGolden Bay Beach Hotel: