ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.03.2010
2 AD. + 1 COPII

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Cabana Ursilor, o cabana si atat

Dragi prieteni vreau sa va impartasesc impresii despre o zona vizitata de curand: Paltinis-Sibiu. Zona este superba si foarte putin exploatata (pentru cei plictisiti de Valea Prahovei este o alternativa fericita; este mai linistita si decat zona Bran-Moeciu), sentimentul pe care ti-l da atunci cand parcurgi drumul prin munte iar de-o parte si de alta sunt numai brazi fiind coplesitor. Punctul de atractie al zonei este partia de la Paltinis, care in perioada in care am fost noi, deoarece a nins timp de 4 zile, era foarte animata. Pentru ca nu suntem practicanti ai sporturilor de iarna nu stiu sa va dau detalii tehnice, insa va pot spune ca exista un teleschi, care la vremea respectiva functiona, si o partie separata de saniute, lucru care da dovada de buna organizare tinand cont ca nu e tocmai placut ca schior sa te intalnesti pe partie cu o saniuta. Bineinteles nelipsitul loc unde se poate servi ceai si vin fiert, lucru deloc de neglijat tinand cont ca am fost cazati la o cabana, “Cabana Ursilor”, aflata la o distanta de 2. 5 km de partie.

Cabana este o constructie jumatate din piatra si jumatate din lemn, modernizata in ultimii ani prin faptul ca au fost construite bai in unele camere. De aici apare un inconvenient major: exista camere cu baie comuna, pe hol, motiv pentru care atunci cand coborai la micul dejun exista sansa sa te intalnesti pe culoare cu alti turisti in pijama! Datorita faptului ca este construita din lemn si cred ca nu foarte bine izolata peretii sunt foarte subtiri astfel ca timp de 3 nopti am avut ca fundal sonor sforaitul vecinilor. Ca sa nu mai amintim de frigul ingrozitor care se simtea pe timpul noptii, desi cabana are centrala proprie... Cred ca aleasa in alta perioada aceasta cabana ar fi fost o incantare insa acum nu a fost decat un “frigider”!

Un alt mare minus al camerei a fost faptul ca pe jos nu era pus nimic de genul mocheta, covor, etc. , motiv pentru care dupa ce veneai de afara cu incaltarile ude trebuia sa te asezi sa stergi pe jos! Ca sa nu va spun de junior care a lustruit parchetul cu toate hainutele si timp de 4 zile a avut un stres reprezentat de papucei. Deranjant a fost si faptul ca in aceasta perioada nu a intrat nimeni in camera sa schimbe prosoapele sau lenjeria, lucru despre care nu am stiut ce sa credem deoarece era prima data cand ne cazam la o cabana; nici nu am vazut sa aiba vreo cotatie gen margareta, stea sau altceva!!

Cabana nu are restaurant insa are o bucatarie utilata complet la care este permis accesul turistilor. Singurele distractii in zona au fost plimbarile pe munte, la partie, la schitul Paltinis aflat in apropiere de cabana si, bineinteles, in Sibiu.

In concluzie, tinand cont ca o camera cu baie costa 120 lei/noapte eu cred ca raportul pret- calitate nu este unul tocmai bun. Personal nu recomand cabana familiilor cu copii mici, insa daca sunteti un grup de prieteni cu copii de varste ceva mai mari puteti avea posibilitatea inchirierii integrale, iar ca distractii plimbarile si gratarele pot fi o solutie pe timp de vara.

Sper ca din aceste randuri fiecare sa poata hotara daca, o data ajuns in zona, aceasta cabana se poate numara printre optiunile sale.

Multumesc. Dana

Trimis de danaches2003 in 17.03.10 11:25:46

VIZUALIZĂRI: 6228 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danaches2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 cabana este situata la sosea, construita din piatra si lemn

[17.03.10 11:38:38]

Webmaster, te rog modifica pretul sejurului; sunt 360 Ron si nu euro. Multumesc!

[17.03.10 11:46:32]

corectat valuta, in '360 lei'

dannek
[17.03.10 12:11:48]

De afara arata bine, dar la banii astia nu se merita, multumim.

Toti patroni vor sa se imbogateasca peste noapte pe munca turistilor dar conditii mai la urma.

Economia de piata trebuie sa functioneze sa se elimine singuri daca stiu numai adunarea.

un vot

[17.03.10 12:19:15]

Asa zic si eu ca la 120 lei/noapte este enorm. Noi ne-am gandit ca poate este din cauza zonei; in sensul ca toata lumea lauda Sibiul si imprejurimile (si pe buna dreptate). Ah, iar cabana a ales-o cineva de pe internet unde avea o prezentare traznet. Cand am ajuns acolo, dupa un drum de 6-8 ore cu copii mici nu ne-a mai tentat sa cautam in alta parte. A mai fost si week-end-ul cu 8 Martie, asa ca ne-am gandit ca va fi greu de gasit altceva.

Multumesc pentru vot!

georgiana
[17.03.10 22:46:51]

Nici eu nu am amintiri deloc placute de la ultima mea vizita in statiunea Paltinis!

Fiind cazati la ''Casa de piatra'',am fost incantati ca eram singurii clienti in prima noapte!

Dar incantarea noastra a luat sfarsit vineri seara cand a sosit un autocar de undeva, din mijlocul tarii,incarcat cu copii de scoala generala,care erau peste masura de veseli si galagiosi.

Si rabdarea noastra a fost tare mult pusa la incercare,dupa ora 21 cand a inceput la parterul hotelului discoteca si...adio somn!Deci pe banii nostri ne-am facut o caruta de nervi.

Nu ne deranja atat de mult muzica,cat faptul ca elevii alergau si zbierau pe hol tot timpul.

Insotitorii grupului de copii ,erau si ei in stare de ebrietate si nici macar conducerea hotelului nu au putut controla situatia cum ar fi fost normal!

De data asta proverbul''Toti pentru unu ,unu pentru toti'' -chiar nu putea functiona!

Si am ramas cu un gust amar,iar de atunci mi-am invatat si lectia:cand rezerv o camera,intreb intotdeauna daca asteapta cumva un grup de excursionisti!!!!!!!

Diaura*
[17.03.10 22:50:00]

Un sfat pentru toti ce vor sa mearga acolo; aveti mare grija vara...eu am dat nas in nas cu o vipera. A doua zi mi-am luat bagajelul si am plecat , chit ca mai avem de stat trei zile.

georgiana
[17.03.10 23:03:37]

@ Diaura,

Si ce crezi ca avea cu tine biata creatura?Poate ca si ea s-a speriat de tine!Bine ca in Egipt esti mai curajoasa si aici te sperii de o vipera!

Diaura*
[17.03.10 23:12:05]

Ai dreptate georgiana, creatura nu avea nimic cu mine, dar in vegetatia deasa din paduri si luminisuri ... ce sa faca si ea saraca?... statea la Soare... si ca ea , poate si altele.

dannek
[17.03.10 23:31:02]

data viitoare incercati la pensiunile situate la iesirea din loc Rasinari pina sa inceapa urcusul la Paltinis de exemplu curmatura stezii dar mai sunt cel putin 5-6 pensiuni in acea zona

[18.03.10 09:20:54]

@ giorgiana

Acelasi lucru am patit noi o data la Bran de Craciun, cand am nimerit in aceeasi perioada cu o tabara de adolescenti care aveau un mod foarte galagios de a se manifesta. Noi am crezut ca este o intamplare insa se pare ca se mai poate intampla. Foarte bine punctat aspectul cu intrebarea in momentul in care se face rezervarea!

@ Diaura

noi nu am avut ocazia sa intalnim astfel de locuitori ai zonei insa in perioada respectiva am dezvoltat o fobie pentru zapada, in conditiile in care a nins in continu iar noi veneam dupa o iarna foarte grea si lunga la campie. Va imaginati ca am plecat din Bucuresti dupa zilele acelea infernale in care orasul a fost pur si simplu inzapezit si a trebuit sa traim alte aventuri pe lungul drum de 15 km spre Paltinis.

@dannek

Cunosc zona si pensiunile la care va referiti si cred ca este o solutie foarte buna pe timp de vara, deoarece poti face foarte multe plimbari. Insa daca ne-am fi dus acum ne-ar fi fost imposibil sa ajungem la partie pe jos, iar cu masina nici atat la cum arata drumul. Poate data viitoare!

neimportant
[23.03.10 10:04:05]

Utile remarcile legate de dotarile cabanei, in special pentru cei care decid sa ajunga aici insotiti de copii.

Din poze am vazut ca sunt mititei si de aceea usorul disconfort creat, dar cred ca trebuie caliti de mici, la fel trebuie sa procedez si eu cu ai mei...

Daca am sa ajung la Paltinis, nu cred ca am sa ma cazez peste noapte, as prefera sa gasesc in Sibiu, o pensiune ceva. Am ajuns si eu cam prin perioada Targului Medieval organizat in Piata Mare, am incercat sa ma duc spre Paltinis, dar la Zoo am facut cale intoarsa, tot datorita copilului...

[23.03.10 11:34:14]

Noi nu mai fusesem in zona asa ca atunci cand am ales destinatia ne-am hotarat sa ramanem si peste noapte insa nu se merita intrucat nu sunt foarte multe lucruri de facut, mai ales pentru familiile cu copii.

Copilul il plimbi o zi, doua dupa care se cam plictiseste de peisaje, el nu merge in vacanta "sa se odihneasca", asa ca in general trebuie alese zone putin mai animate. Prin urmare cred ca alegerea Sibiului este una inspirata mai ales ca am vazut ca este un oras foarte insufletit...

mirelab
[23.03.10 12:02:22]

Adjudecat! A ajuns si superbonusul pentru acest review care trebuie citit inainte de a lua o decizie asupra alegerii unei locatii in zona.

Vacante minunate!!

[23.03.10 13:06:32]

Draga Mirela,

ca de obicei tot ce are legatura cu tine si cu acest site este minunat (am mai scris ca parerile tale de pe acest site sunt foarte pretioase pentru noi!), asa ca si superbonusul nu poate decat sa ma bucure. Multumesc din suflet draga mea, pentru tot!

danaches2003, dannek, Diaura*, georgiana, neimportant
Alte impresii din această RUBRICĂCabana Ursilor: