ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.11.2016
OCT-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 13 MIN

Roma — Aeterna Civitas

Buna seara, dragii mei pasionati de calatorie! Desi m-am intors acum doua saptamani si informatia nu mai este proaspata, m-am decis totusi sa scriu in caz ca mai este cineva dornic sa plece spre Cetatea Eterna in perioada asta, dar si pentru ca imi este foarte drag sa imi amintesc.

Pentru inceput, vreau sa precizez faptul ca am umblat foarte mult in acele zile, asa ca este foarte posibil sa uit unele lucruri, dar ma voi concentra sa nu se intample :D.

Pret avion: 225 lei/pers dus-intors (fara bagaj de cala, doar un rucsac de scoala permis)

Pret cazare: 550 lei/pers, 3 nopti, hotel Washington, de doua stele, in zona Termini (cea mai cautata zona de catre turisti, fiind aproape de majoritatea obiectivelor). Tin sa precizez faptul ca nu am stat pana acum la un hotel de doua stele si mi-a fost foarte teama, dar m-am simtit mai bine decat la Mamaia la 4 stele, unde am fost complet dezamagita. Faptul ca nu m-am mai cazat pana acum la 2 stele a fost pentru ca stiu cum arata la noi hotelurile de 2 stele- daramate, murdare si pline de gandaci. Nu stiu daca asa sunt toate hotelurile de doua stele la italieni, dar daca e asa, jos palaria! Curat, camera mare, personal amabil. Nu le-as putea reprosa nimic. Nu pot garanta asta pentru toata lumea, dar personal, cand ma cazez undeva, tot ce ma intereseaza este amplasarea, curatenia, intimitatea si amabilitatea personalului si nicidecum mobila, cine stie ce televizor sau saltea.

Ziua 1: Desi in avion am zis ca de indata ce ajungem la hotel si ne cazam, o sa dormim cateva ore (fiindca nu dormisem decat doua ore), imediat ce am ajuns in Roma, ni s-a dus tot somnul. Am ajuns la 8 dimineata in aeroport, iar din aeroport am luat autobuzul spre Termini – 6 euro/pers, compania TAM.

Drumul pana in Termini a durat doua ore din cauza traficului. Avand in vedere ca a fost prima oara pentru noi in Italia, am ramas socati de cat de nebuneste conduc oamenii aia. Pur si simplu fac slalom printre pietoni. Chiar ii spuneam prietenului meu ca daca ajungem acasa necalcati de un italian, e o minune :)) Cum spuneam, nedormiti, dar cu pofta de calatorit, ne-am pus ghiozdanele in spate si am decis sa hoinarim 2 ore deoarece ajunsesem in Termini la 10, iar check-in-ul se facea la 12.

Iata-ne asadar ratacind pe stradute, ghidati de instinct, dar si de foame, haha. Cum la ora aia nu gaseam mare lucru deschis, am mers cu foamea in gat pana la Columna lui Traian si Monumentul lui Vittorio Emanuele II. Foarte impresionant monumentul, l-am pozat din toate unghiurile ca o disperata :)) Si tot nu mi-a ajuns, caci ne-am promis ca il vom revedea cand vom fi mancati si odihniti.

Tot mergand si admirand cladirile si stradutele, s-a facut si ora 12, asa ca ne-am intors in zona Termini pentru a ne caza. (nu inainte de a opri la un Burger King pentru mancare). Somnului i-am spus arrivederci, asa ca timpul petrecut la hotel a fost doar pentru un dus rapid.

De la hotel, am luat-o la pas spre Colosseum. Nu are rost sa-l descriu, o sa las niste poze, dar vreau doar sa precizez ca atat eu, dar mai ales prietenul meu, foarte pasionat de Imperiul Roman, am fost foarte placut impresionati. Ni s-a parut uluitor cum au putut sa realizeze o asa minunatie in acele vremuri si intr-un timp asa scurt- 8 ani. Poate ar trebui sa reinviem si noi un roman ca sa termine metroul de la Drumul Taberei sau km de autostrada. Dupa ce l-am vizitat pe exterior si ne-am pozat cu el din toate partile, ne-am pus la coada de bilete care nu era deloc mare si i-am refuzat categoric pe cei cu skip the line care ne cereau 22 de euro sau ceva de genul, spunandu-ne ca ne vom pierde doua ore importante din viata stand la coada. Bla-bla-bla, am stat 20-30 min si am platit, din cate imi amintesc, jumatate din cat ne cereau ei. Imi pare chiar rau ca nu imi aduc aminte pretul biletului pentru studenti, ceva in jur de 10 euro. In pretul asta era inclusa si intrarea la Forumul Roman si Dealul Palatin.

Dupa ce am vizitat Colosseumul si pe interior, ne-am pornit spre Forumul Roman, unde mi-a facut mare placere sa admir ruinele si sa imi imaginez ca m-am intors in timp. Cum s-a facut seara, am pornit spre mareata Fontana di Trevi. Am vrut foarte mult sa o vad si ziua si noaptea, dar in mod special noaptea. Va spun sincer, dupa parerea mea, in timpul zilei nu are nici macar pe jumatate farmecul pe care il noaptea cand este aprinsa. Absolut superba! Evident, colcaia de turisti in jurul ei, toata lumea se lupta pentru un coltisor de stat la poza.

Pentru ca eram extraordinar de obositi (va reamintesc ca dormisem doar doua ore inainte de zbor, iar in timpul zborului deloc), am decis sa pornim spre hotel si sa ne intoarcem si in celalalte seri ce urmau la minunata Fontana.

Ziua 2 - Dupa ce ne-am trezit cu greu dupa un somn de 11 ore (trebuia sa recuperam hihi), ne-am pregatit si am plecat la metrou cu destinatia Vatican. Pentru a ajunge la Vatican, trebuie sa opriti la statia de metrou Ottaviano. O calatorie costa 1,5 euro. Noi am folosit metroul doar pentru a ajunge la Vatican (de intors, ne-am intors pe jos) si Piazza de Spagna, asa ca nu numai ca am economisit, dar am si facut multa miscare care ne-a prins foarte bine. Ne-am pus de acord ca daca tot am ajuns la Roma, sa profitam la maximum si sa exploram cat mai multe stradute.

Acestea fiind spuse, am ajuns la Vatican la ora 10 dimineata. Toate bune si frumoase, ajungem in multimea care astepta pentru accesul in piata San Pietro. Si tot stand, ne-am dat seama ca ceva nu este in regula, deoarece nu se avansa deloc, iar in spatele nostru se stransese foarte multa lume. Mi s-a parut foarte neplacut faptul ca nimeni nu ne-a anuntat ce se petrece. La un moment dat, dupa o ora, a trecut un gardian pe langa multime si la intrebarea cuiva, a raspuns ca este o pana de curent si astfel nu functionau detectoarele. Dupa o ora jumatate - 2 ore, am reusit sa intram in sfarsit in piata, care deja era plina de oameni.

Ca sa intram in Basilica, am mers pe partea dreapta spre detectoare si de acolo direct in fata spre intrarea la Basilica (urmand oamenii din fata noastra, evident). Ei bine, in timp ce asteptam noi sa intre cei din fata noastra, ne-am intersectat cu cealalta coada, care era de 10 ori mai mare, oameni care venisera pregatiti cu umbrele de soare si care asteaptau acolo de ceva vreme. La un moment dat, un domn i-a spus unui tip din fata noastra ca nu aia e coada si ca trebuie sa stam cu totii in spatele lor. Lumea din fata noastra a explicat ca si noi am stat la coada afara doua ore si ca pe aici ne-au facut intrarea gardienii. Acum sper ca nu am fost nepoliticosi, dar nu ne-am dus nicidecum in spatele a peste 100 de persoane ca sa mai stam inca doua ore, avand in vedere ca nu ne-am bagat in fata intentionat. Desi se presupune ca atunci cand vii la Vatican trebuie sa ai sufletul impacat si sa te concentrezi pe cat de mare e cealalta coada trebuie sa fie ultima ta problema, multi batranei italieni au inceput un mic scandal cu cei din “coada” noastra. Noroc ca nimeni nu le-a raspuns pe acelasi ton, iar calmul a fost pastrat. Se pare ca au si ei "vanatorii" lor de moaste, haha.

Cu toate ca nu sunt o persoana religioasa de fel si recunosc ca am venit la Vatican doar pentru arta, din momentul in care am patruns in Basilica am avut un sentiment de liniste, foarte placut. Am incercat sa fac poze discret, fara sa ma opresc in drum si sa incurc astfel pe cineva, ne-am mai plimbat putin, am cumparat niste suvenire si am decis sa parasim San Pietro pentru a merge sa mancam. Desi aveam notat in telefon un anume restaurant, ni s-a facut o foame asa de mare incat am decis sa mancam la cel mai apropiat.

Doua pizza, 10 euro fiecare, doua cola de care nu imi amintesc cat au fost, parca 5 euro fiecare, si 2 euro service tax, haha. Bunicel, nu incantator, dar la cat de foame ne-a fost, nici nu a mai contat. Cu burtile pline, am pornit spre Museul Vaticanului, cel pe care abia asteptam sa il vad. Fiind studenti, am platit 8 euro de persoana.

Nu o sa stau sa spun prea multe pentru ca ar dura o vesnicie, dar va spun din tot sufletul ca merita! Cel mai mult m-a impresionat Galleria delle Carte Geografiche, chiar mai mult decat celebra Capela Sixtina.

Dupa ce am terminat cu Vaticanul, am mers spre Castelul Sant'Angelo. Am decis sa nu intram, ci doar sa-l admiram de afara. Am facut poze, ne-am bucurat de vremea de mai (au fost +25 grade in fiecare zi, in timp ce in Romania erau pana in 10), am admirat Tibrul si am pornit pe jos spre Piazza Navona. De acolo ne-am cumparat o inghetata super gustoasa cu ciocolata si fructe de padure, yummy. Am stat pe marginea unei fantani, am savurat inghetatele si rasetele unor copilasi draguti, care ne-au adus aminte cu drag de vremurile fara griji. Acum vorbesc de parca as avea 80 de ani, dar chiar si la 21, copilaria tot mi se pare asa de indepartata :(.

Dupa Piazza Navona, ne-am indreptat spre Pantheon. Am ajuns cand se inserase si tocmai bine pentru ca v-am spus ca fiecare obiectiv din Roma are un farmec aparte noaptea cand este aprins. Am pasit inauntru si ne-am asezat pe o bancuta pentru a ne odihni picioarele greu incercate in acea zi si pentru a admira acea minunatie. In timp ce priveam in sus, ne gandeam cat de dragut ar fi fost ca luna plina sa vina fix in directia oculusului si cat de frumos s-ar fi luminat inauntru. Niste romantici, dom’le.

Dupa ce am stat inauntru suficient cat sa simtim ca ne mai pot picioarele inca putin, ce sa vezi, nebunii au plecat iar la Fontana di Trevi, pentru ca nu apucasem sa aruncam moneda in prima zi. Dupa atata umblat, ni s-a facut sete, si in timp ce veneam dinspre Pantheon spre Trevi, am vazut un local mic si cochet, unde am decis sa stam la un suc dupa ce urma sa admiram din nou Fontana. Assaggi d'Autore era numele sau si desi noi nu am mancat pentru ca uriasa pizza de la pranz ne-a ajuns pentru toata ziua, mancarea arata foarte bine acolo. Ei si acum ce sa vezi, dupa ce am stat la suc pana ne-am plictisit, nu am decis sa mergem la hotel ci, surpriza, la Colosseum, din nou, ca sa il vedem si noaptea. Acolo am facut pe “fotomodelul” si mi-am innebunit prietenul cu niste poze, hihi. Riscul meseriei, ce sa spun acum.

A fost cea mai plina zi si desi cand m-am aruncat in pat, nici nu imi mai simteam picioarele, am pus capul pe perna zambind. Pentru mine, acestea sunt cele mai frumoase zile din viata. Cand vad locuri noi pentru prima oara si las orice gand negativist departe de mine. Stiu ca poate din cate am povestit aici, pare ca nu am apucat sa ma bucur de ce am vazut, ci ca doar am fost sa pozez si sa bifez obiective. Nimic mai fals, am stat si am admirat fiecare lucrusor in parte, avand in vedere ca ziua de calatorit a inceput la 9-10 dimineata si s-a terminat la 11 noaptea.

Si as mai avea ceva de spus aici. Tot citind reviewuri am observat ca multi, chiar tineri fiind, au mers enorm cu metroul sau autobuzul si cineva chiar spunea ceva de genul “ o sa vedeti ca la cat o sa umblati, o sa vreti sa luati metroul si pentru o singura statie”. Uitati cat am mers in ziua aceea si as mai face asta de multe ori, asa ca va sfatuiesc ca acum cat inca sunteti in putere si puteti merge mult si bine, sa lasati lenea de-o parte si sa explorati cat puteti daca va declarati pasionati de calatorie.

Ziua 3 - Dupa o noapte foarte bine dormita, ne-am pregatit sa plecam spre urmatoarea destinatie- Piazza de Spagna. Chiar daca era 10 dimineata, treptele spaniole erau pline, probabil si pentru ca nu acum mult timp au fost inchise pentru reconditionare. Ne-am lasat rasfatati de soarele arzator pe trepte, am facut poze si am stat la povestioare. Apoi, ne-am indreptat spre Piazza del Popolo, unde nu erau asa multi oameni ca in Spagna si unde am vazut, spre marea noastra bucurie, multi catei (noi fiind mari iubitori de animale).

Fiindca doream sa ma plimb si prin magazine, am coborat pe Via del Corso, o zona foarte buna pentru cumparaturi, plina de magazine de-o parte si de alta a strazii. Cu toate acestea, nu am gasit mare lucru care sa imi faca cu ochiul, cu exceptia a doua farduri dintr-un magazin care nu se gaseste in Romania. In rest, spre fericirea buzunarului meu, am fost fata cuminte.

Apoi, am decis sa mancam de pranz in zona Fontanei, auzind pareri bune despre un restaurant numit foarte dragut That’s Amore. Eu mi-am luat Amatriciana, iar al meu, un adevarat pizzalau, evident ca si-a luat din nou pizza. Mai bine faceam ca el, pentru ca spaghetele mele nu au fost deloc cine stie ce, in schimb pizza lui a fost gustoasa, dar tipic italieneste, foarte subtire. Imi aduc aminte de dezamagirea mea de atunci pentru ca unul dintre motivele pentru care ne-am ales Roma ca destinatie a fost si pentru a ne incanta papilele gustative, lucru ce s-a intamplat abia in ultima zi, dar asta si pentru ca am mancat doar o data pe zi si avand in vedere ca restaurante erau la tot pasul, sansa sa fie toate in care am intrat fix pe gustul meu, era mica.

Aceasta a fost singura zi in care a picurat putin, pentru 15 min maxim, dar tot cald a fost. In timpul ramas, am decis sa mergem in cartierul Trastevere, pentru a evada putin din multimea de turisti si pentru a vedea cum traiesc italienii de fapt. Desi Trastevere nu este chiar asa de indepartat de nebunia din centru, cum am intrat in aceasta zona, am observat cum se rarea lumea. Ne-am luat si de aici o inghetata si ne-am asezat pe o banca intr-un parculet pentru a ne odihni. Apoi, ne-am lasat ghidati de instinct si am mers cand in fata, cand la dreapta, cand la stanga incat la un moment dat am nimerit intr-o zona bizara, foarte murdara si pustie.

Dupa ce ne-am jucat de-a purtatul vantului, am scos Google Maps si am pus ca directie Circo Massimo, pentru a vedea ruinele locului unde candva se tineau curse de cai. Ajunsi acolo, a inceput iar sa picure incet si de teama sa nu cumva sa inceapa o ploaie mai zdravana, am mers mai repejor spre Colosseum unde stiam ca sunt niste localuri cu o priveliste draguta. Ne-am oprit la unul dintre acestea pentru a bea o Lemonsoda si a admira din nou grandiosul Colosseum. Ploaia de care ne temeam, din fericire nu a mai sosit, insa se lasase putina racoare.

Seara, am mers prin magazinele din Termini, cea mai incantata fiind de COIN, un magazin cu foarte multe magazine inauntru. De aici mi-am luat niste cercelusi foarte ieftini - 5 euro. Pentru ca de ei m-am bucurat doar eu, a trebuit sa gasim ceva pentru amandoi si uite asa am gasit MINUNEA: magazinul Lindt, ciocolata noastra preferata. Aveau toate sortimentele posibile, asa ca am luat o punguta si am pus in ea cate o bomboana de ciocolata din fiecare sortiment. Cand am ajuns la hotel, ne-am indopat ca niste copii de Mos Nicolae si am adormit cei mai fericiti. Mai conteaza ca o singura bombonica a costat 3 lei?

Ziua 4- Ultima zi. Intrucat aveam check-outul la ora 10:30, ne-am trezit, ne-am dusat si ne-am strans lucrusoarele, putin tristi, dar in acelasi timp si incantati fiindca am mai bifat o destinatie la care visam.

Calatoria nu s-a sfarsit aici, pentru ca eu am luat biletele de avion in asa fel incat sa avem 4 zile pline, plecarea fiind teoretic la ora 9 seara. Mai intai, am fost sa ne interesam de orele la care pleca autocarul spre aeroport si va sfatuiesc sa fiti acolo cu o ora inainte de ora afisata pe tabela pentru ca oamenii se strang foarte repede. Noi am ajuns cu 40 de minute mai devreme si am prins ultimele doua locuri, ce noroc!

In timpul ramas pana la 5:30 cand pleca autocarul, tot ce ne-am propus a fost sa mancam in sfarsit ceva bun, sa mai ratacim putin pe strazile Romei pentru ultima oara pe anul acesta si sa vizitam un magazin despre care citisem eu pe internet - Eataly. Mi s-a parut asa de inspirat numele incat am zis ca trebuie sa il vad. Intr-adevar, daca as fi avut mai multi bani (deh, buget de student) si mai mult decat un rucsac la mine, as fi cumparat o groaza de prostioare de acolo. In schimb, m-am limitat la niste spaghete facute in Napoli pe care nici acum nu le-am gatit pentru ca mi-a umplut mama frigiderul de fiecare data cu pachetele trimise. Am mai cumparat si niste mini-ciocolate Venchi, ambalate foarte dragut, ca suvenir pentru colegele de la facultate siii cam atat. Din nou, fata cuminte.

Daca vreti sa luati suvenire si nu vreti sa fie ceva tipic, v-as sugera acest Eataly, mai ales daca aveti gurmanzi in familie. Gasiti orice cu specific italienesc, de la dulciuri, pana la paste, sosuri, vinuri, dar si alte prostioare precum pixuri haioase, brichete etc.

Dupa ce am terminat cu explorarea acestui magazin urias, am mers sa mancam la un alt restaurant despre care citisem pe net, si cu privire la care m-am rugat sa fie asa cum spuneau oamenii. Numele: Ai Tre Scalini. Verdictul: Da! Totul a fost foarte dragut - de la design pana la personalul foarte amabil. Cel mai mult m-a impresionat ca nu aveau lucrurile tipice din alte restaurante, ci aveau chestii ce le imitau, dar care aveau un gust deosebit. Spre exemplu, eu am luat bautura similara pentru Cola, iar prietenul meu pentru Sprite. Cola mea a avut un gust foarte bitter, foarte interesant - ca si cum as fi baut o Cuba Libre, doar ca fara alcool. De mancat eu am ales lasagna deoarece pentru asta era faimos localul, iar prietenul meu a luat niste chiftelute marinate. Amandoi am fost foarte incantanti, totul a fost foarte aromat si gustos. Prin urmare, am putut spune ca in sfarsit mi-am facut damblaua de a manca bine in Roma.

Inainte de a ne indrepta spre Termini pentru a lua autocarul, am mai hoinarit pe stradutele incalzite de razele soarelui. Apropo, aceasta a fost cea mai calda zi- 30 de grade Celsius. Nu ma asteptam la asemenea temperaturi pentru sfarsitul lui Octombrie, ci la maxim 20 de grade.

Legat de plecare, probabil stiti ca aeroportul Ciampino a fost inchis, asa ca Fiumicino s-a supraaglomerat, motiv pentru care foarte multe zbouri au avut intarzieri. Al nostru a avut intarziere doua ore, asa ca am ajuns in tara la 2 dimineata. Cand am iesit din aeroport, tot ce aveam in minte era melodia aceea “ De la 30 de grade la zero zero grade”. Brrrr

Aceasta a fost mini-vacanta noastra la Roma. Au fost 4 zile obositoare, dar absolut superbe. Recomand oricui aceasta destinatie si mai ales aceasta perioada- Octombrie, cand nu mai este arsita si nici nu mai este asa de aglomerat cum este in toiul verii. Pentru orice informatii, va stau la dispozitie in masura in care pot.

Va doresc calatorii minunate, alaturi de oameni si mai minunati!

Trimis de andreea2995 in 09.11.16 10:53:40
    Validat / Publicat: 09.11.16 13:05:34
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 3770 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea2995); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

elviramvio
    [09.11.16 13:11:08]

@andreea2995:

Pe langa articol, mi-au placut si pozele facute noaptea.

Vacante frumoase!

[09.11.16 13:32:21]

@elviramvio: multumesc!

mogly
    [09.11.16 15:55:13]

@elviramvio: Felicitari pentru vacanta! Si mie mi-au placut foarte mult pozele si mi-au reamintit de mareata Roma, in care ma voi intoarce cu mult drag la sfarsitul lunii martie! Am luat deja bilete, m-am grabit, spunandu-mi ca trebuie sa urmeze ceva frumos la orizont, ca sa pot trece mai usor peste iarna. Si ce ar putea fi mai frumos decat revederea Romei?

Calatorii de vis in continuare!

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA
    [09.11.16 19:16:55]

@andreea2995: O viziune tinerească proaspătă, ca a ta - iată ceea ce ne-ar trebui pe aici, pe AFA. Felicitări atât pntru review, cât şi pentru fotografii.

[09.11.16 20:19:20]

@Carmen Ion: Multumesc mult! Ma bucur ca v-a placut reviewul meu.

cloverina
    [09.11.16 20:21:38]

Super recenzie! Și noi am procedat la fel, "în ciuda" celor care ziceau că nu putem face orașul la pas. Am luat metroul doar de la Termini la Vatican, doar la dus, ca voi. În rest, totul la picior, că avem 20 de ani și trebuie să putem! Și după Roma a urmat Florența, Pisa, Veneția. Toate la pas.

Și noi am avut aceeași plăcere de a vedea Roma noaptea. Într-o seară ne-am culcat de la 7 la 11 și am ieșit în miezul nopții să ne plimbăm singuri pe străzi. Grozavă senzație!

[09.11.16 20:54:19]

@cloverina: Ma bucur ca nu am fost singurii!

mogly
    [09.11.16 22:40:40]

@andreea2995: Azi sunt distrata . Ecoul de mai sus era pentru tine, nu pentru elviramvio.

Vacante frumoase!

[09.11.16 22:43:13]

@mogly: Ma gandeam eu ca este pentru mine, dar am zis sa nu raspund totusi ca poate nu era, haha. Multumesc mult pentru aprecieri si la cat mai multe calatorii!

ANILU
    [10.11.16 14:23:59]

@andreea2995: Tare frumos ne-ai povestit despre excursia voastră la Roma.

Tinereţe, asta am simţit când am citit articolul.

Mi-au plăcut şi pozele mai ales "mopul" din poza 16, dar şi cele în care tu eşti "fotomodelul", tare frumuşică.

Felicitări pentru excursie şi că ne-ai împărtăşit şi nouă tot ceea ce ai văzut, simţit şi trăit la Roma.

Toate cele bune.

[10.11.16 22:33:26]

@ANILU: Multumesc mult! Ma bucur foarte mult cand lumea apreciaza ce scriu. Legat de "mop", am fost foarte incantata cand l-am vazut, nu mai vazusem aceasta rasa decat in poze. Multumesc pentru compliment si calatorii frumoase!

krisstinna
    [13.11.16 11:28:00]

@andreea2995: Datorită colegei Carmen Ion am ajuns să citesc acest articol. Excepțional, scris din suflet, scris cu drag. Dacă ai avea și FB ar fi bine pentru că AFA are pagina de FB, dar există și un grup AFA unde colegii socializează cu succes. Bine te-am găsit!

[13.11.16 11:28:54]

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[13.11.16 11:30:25]

@krisstinna: Multumesc mult pentru aprecieri! Voi cauta AFA pe facebook.

[18.11.16 15:54:12]

@andreea2995: Si eu am aflat de articolul tau tot de la @Carmen Ion insa de abia azi am reusit sa il citesc.

Intradevar tineretea respire prin fiecare cuvintel al acestui articol si o privire proaspata asupra lucrurilor adduce un alt suflu.

Felicitari pentru excursie si mai ales pentru ca ai scris. De asemenea ai postat si niste poze minunate, astfel incat votat cu mare drag.

[18.11.16 15:59:40]

@mishu: Multumesc din suflet!

maria55 †
    [18.11.16 16:01:44]

@andreea2995: Grup Afa!!! Este necesara o cerere si gata! Specifica user' sa stim ca esti yu!

[22.01.17 00:45:16]

Draga tinerica, felicitari pentru articol, scris intr-un stil usor de citit. Sa stii ca nu numai astia la jumate din virsta mea merg pe jos la Roma ci si una ca mine care are un copil de virsta ta sau oleaca mai mare! Intr-una din vacante am fost cu baiatul cel mare si avea o chestie pe telefon si pe la 3-4 dupa amiaza, mi-a spus ca am mers 19 km. am dormit vreo doua ore si ne-am mai plimbat pina in creierii noptii mincind inghetata la o temperatura de minus "x" grade, de ni se congelasera buzele dar n-am renuntat.

Mogly, saptamina viitoare o sa ma plimb pe-acolo si o sa ma gindesc la tine, la fel ca in Dominicana.

[22.01.17 14:21:02]

@adri-nico: In primul rand, multumesc mult pentru aprecieri, si in al doilea rand, va felicit si ma bucur sa stiu ca pofta de calatorit si de descoperit noi locuri nu are varsta. Va doresc cat mai multe calatorii frumoase!

[18.02.17 09:40:00]

Andreea2995

Foarte util articolul pentru mine, care intentionez sa merg la Roma.

Rog cateva sfaturi legate de bilete avion si cazare... au fost aranjate pe internet, sau agentie?

La ce aeroport ati ajuns, ca imi place costul busului, alte recomandari privind transportul local.

Cu multumiri,

[18.02.17 09:52:35]

@profesor73: Multumesc pentru apreciere!

Noi am cumparat biletele si cazarea separat de pe internet, ceea ce recomand oricui pentru ca agentia intotdeauna va solicita mult mai mult decat costa in realitate. Biletele le-am luat de pe site-ul flygo, dar asta pentru ca nu mai erau disponibile direct pe site-ul wizzair sau ryanair. Va sfatuiesc sa le achizitionati direct de pe site-ul lor pentru ca si flygo isi retine ceva.

Cazarea am luat-o de pe booking.

Am aterizat pe aeroportul Fiumicino.

Legat de transportul local, nu va pot da prea multe informatii pentru ca noi am mers numai pe jos cu exceptia Vaticanului, unde pentru a ajunge am luat metroul.

Calatorie frumoasa va doresc si va stau la dispozitie cu orice informatii.

[18.02.17 09:53:19]

@profesor73: Buna dimineata! Am scris si eu o serie de articole despre Roma, de unde m-am intors de vreo saptamina. In cazul meu biletele au fost rezervate pe internet, am vrut sa elimin orice cheltuiala in plus printre care si comisionul vreunei agentii.

Din aeroport spre Termini se gasesc autocare si mi s-a parut cel mai comod mijloc de transfer. De aceea e recomandabil ca sa luati cazare in jurul garii Termini. Si aici se gasesc multe obiective, la distanta de vreun kilometru -doi. Singurul mijloc de transport pe care noi l-am luat a fost metroul, (1,5 euro bilet). Atentie aici la buzunare si portofele ca ni s=au furat banii si actele si am petrecut o zi intreaga pe la politie si consulat.

Nu cred ca e rentabil un bilet pentru o zi pentru ca doar in cazul Vaticanului am folosit metroul, in rest perpedes. Si acolo se pierde o zi plina si nu veti avea cind sa folositi metroul pentru valoarea pe care ati platit-o.

Daca mai aveti nevoie de vreun sfat, apelati cu incredere. Vacanta frumoasa!

[18.02.17 09:55:35]

@andreea2995: Se pare ca am urmat aceeasi pasi! Cind te mai intorci la Roma?

[18.02.17 10:00:53]

@adri-nico:

Hihi, am observat. Pana ma intorc la Roma, o sa o vizitez pe tanti Atena la inceput de martie!

Imi pare rau pentru evenimentul cu portofelul. Imi amintesc cum in Paris i s-a furat unei prietene portofelul si cum ni s-a dus tot cheful de distractie in ziua aceea. De atunci sunt complet paranoica in excursii si in mijloacele de transport imi tin geanta strans la piept, ca pe un copil, haha.

[18.02.17 10:05:09]

@andreea2995: Ei, bine ca -am patit vreun accident. Ca era mai rau. Si iar a ost bine ca furtul s-a petrecut in a 3-a zi din cele 5astfel am avut timp suficient a reacem documentele de calatorie. Uite, eu va mereu partea pina!

Vacanta frumoasa in Grecia. Noi plecam in Dominicana prin aprilie. Ah, mai e un pic!

[18.02.17 10:11:12]

@adri-nico: Nimic nu poate fi mai bine decat a ramane optimist in orice situatie.

Vai de mine, Dominicana este unul dintre visurile mele. Probabil cand termin cu studentia si voi pune de-o parte ceva din primele salarii (ceva mai mult), direct acolo zburd!

Va doresc o vacanta de vis! Nici nu se poate altfel in asemenea paradis. (Ieta, ca fac si rime). Astept nerabdatoare recenzia si pozele.

flaviana77
    [28.03.17 10:50:53]

citit si votat cu mare placere.

ai talent in ceea ce scrii, multe informatii utile si efectiv senzatia mea a fost ca m-am transpus in calatoria ta, ca si cum as fi fost eu acolo.

imi place mult cum scrii.

[29.03.17 10:29:43]

@flaviana77: Multumesc foarte muuult!

[29.03.17 10:48:01]

@adri-nico: Multumiri, vineri 31.03 plecam. Am primit mai multe sfaturi de la AFA -ceristii nostri.

Acum de documentam intens pe Street Wiew.

Sa auzim de bine!

[29.03.17 11:37:22]

@profesor73: Dom' Profesor, sa aveti o vacanta frumoasa!

adri-nico, andreea2995, ANILU, cloverina, elviramvio, flaviana77, maria55, mishu, mogly, profesor73
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: