ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.03.2010
    DIN: ploiesti
    ÎNSCRIS: 16.01.10
    JAN-2009

Asia, saraca dar demna

Vietnamul a fost o surpriza desavarsita! Pleci de acasa cu imagimea aia de jungla si bombe cu napalm.

Realitatea este cu totul alta! In nord - Hanoi e acelasi furnicar ca in orice parte a Asiei, numai ca sunt pe biciclete si motociclete. Prima senzatie este ca nu poti traversa strada (nici nu exista treceri de pietoni).

Ghidul nostru, Anh (studentie in Romania, traduceri din Eminescu, poante cu jargon) ne-a explicat: traversezi. Pur si simplu NU TE UITI IN STANGA SAU IN DREAPTA! Prima data este mai greu.

La mijlocul tarii, in DA NANG, oameni mai echilibrati, mult mai curat, ceva masini, totul cu o liniste patriarhala desavarsita... orezarii nesfarsite...

Jos, in Saigon, climatul devine tropical si totul devine mai lenes, mai nepasator. Viata in VUNG TAU (la 100 km de Saigon) seamana cu cea din Caraibe...

Totul trebuie vazut! Din nord de la HALONG BAY (10.000 insule, o nebunie), prin HUE (fosta capitala imperiala), HOI AN, pana la imensa statuie a lui Cristos din VUNG TAU.

adaugat ulterior

Va plac fructele de mare? Scoicile? Stridiile? Puii de balta? Altceva? Totul gasim la piata in Hanoi! INCLUSIV CAINE!!! Arata asa de bine ca parca uitai ca mai devreme latra!! In rest vorbele nu isi au rostul! Urmariti explicatiile de la poze.

Trimis de florinene* † in 16.03.10 21:27:44
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VIETNAM. A mai fost în/la: INDIA, Malaezia,

VIZUALIZĂRI: 6309 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinene* †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 In port la HALONG BAY

[16.03.10 21:36:07]

Ai stat suficient de mult cat sa vizitezi ceva prin Vietnam? sau ai fost doar in trecere? aceleasi intrebari ca la India: cat de sigura ti s-a parut tara, cat de curata, cum sunt oamenii - cum ii trateaza pe turisti, ati intrat in vorba cu ei, cum i-ati perceput, ce ati mancat cat ati stat pe acolo, ce ati gasit mai deosebit de cumparat? fii mai darnic, nu te zgarci la vorbe, sunt tari in care multi dintre noi nu ca nu am ajuns, dar probabil nici nu vom ajunge vreodata / prea curand

Plus: ai fost la plaja in Vietnam? ca inteleg ca si asta e o surpriza foarte placuta pentru multi turisti care nu asteapta sa gaseasca mare lucru in aceasta tara care aduce mai mult a "Rambo, pac-pac" (vorba lui Andox...)

Cristian_h*
    [16.03.10 21:39:22]

florinene, eu sunt sincer impresionat de locurile in care ai fost, este adevarat unii dintre noi stapanesc mai bine cuvintele altii mai putin bine, eu refuz sa cred ca tu te numeri printre cei din a doua categorie, suntem atati de multi aici care poate nici nu visam sa ajungem in acele locuri si a caror sansa este sa vedem lumea prin ochii celor care au avut determinarea, norocul, meritul sau sansa de a ajunge acolo si cred ca sunt in asentimentul acestora intr-un fel ne seduci si ne abandonezi!

te rog gaseste cateva minute si uita-te aici:

click aici

[16.03.10 21:46:23]

cristian, ma bucur sincer (putin spus) ca ti-a placut materialul despre Cambodgia, dar cred totusi ca nu e corect sa ma dai pe mine ca exemplu... Mie imi vine usor sa scriu cateva pagini (ba chiar mi-e mai greu sa ma opresc din scris decat sa incep) pentru ca de 11 ani castig din scris, asta e meseria mea... N-as vrea sa-l intimidam pe florinene, sunt si alte materiale aici pe site foarte complete, desi mai scurte, despre locuri putin batute de noi, majoritatea.

florinene, sper sa reusesti sa te "aduni" si sa ne servesti portii mai consistente de acum inainte. Eu imi astept bucata generoasa de Iran :-)

[16.03.10 21:51:35]

Este adevarat ce spuneti dar eu am postat astazi primele impresii. Am atatea de povestit incat ceea ce fac este sa deschis subiecte pe care apoi sa le dezvolt (daca o sa am timpul necesar)

In plus de abia incep sa invat cum sa ma manifest aici... asa ca aveti intelegere si rabdare.

Revenind la Vietnam: am fost de doua ori cate doua saptamani, asa ca pot sa zic ca stiu anumite zone destul de bine.

Am sa fac postari diferite pentru hoteluri.

In rest: securitate 100%, preturi mici, nu sunt foarte turistici dar parca asta este bine, se comporta fata de tine NORMAL, fara farafastacuri, fara fite...

Cristian_h*
    [16.03.10 21:56:03]

multumesc pentru raspuns, departe de mine gandul sa te supar cu ceva, asteptam cu nerabdare povestirile tale, inca o data Bun venit!

[16.03.10 22:07:00]

florinene, ceea ce tu ne povestesti este foarte util! Putini dintre noi au sansa sa vada tot ceea ce ai vazut tu. Am rugamintea ca atunci cand doresti sa completezi ceva la un subiect deja creat, sa scrii completarile prin intermediul ecourilor, urmand ca noi sa le atasam impresiilor initiale. La fel ca si Cristian_h, astept cu nerabdare tot ceea ce ne vei scrie.

Diaura*
    [16.03.10 22:07:10]

florinene, spui ca totul trebuie vazut. Pentru multi dintre noi, nu este chiar asa usor sa ajungem pe acolo.

Hai sa jucam un joc; noi suntem prietenii tai... stam seara la un pahar... tu te bucuri ca ne vezi... si ne povestesti tot felul de situatii si intamplari, care mai de care mai altfel decat aici, acasa. Si noi te ascultam cu interes si daca vrei iti mai punem intrebari.

[16.03.10 22:12:43]

Bravo, diaura, de idee! jocul tau chiar ar trebui sa dea rezultate :-)

Dragoș_MD
    [16.03.10 22:17:22]

@ diaura > corect trebuia sa spui: "Si noi te ascultam cu interes si daca vrei iti mai punem de baut. "

si de necaz, am pus primii 200ml!

Florina38*
    [16.03.10 22:22:34]

Pentru Dragos: Corect! Mai pun si eu 200 ml de incurajare!

[16.03.10 22:54:58]

Multumesc frumos de invitatie. Se pare ca trebuie sa stau 1 zi doua pe forum ca sa invat sa postez cum trebuie. Webmasterul imi zice ca ma imprastii in loc sa fac un review ca lumea. Mai studiez.

Povesti am multe. Sper sa fie si interesante pentru voi

[16.03.10 23:01:38]

Hai ca noi ramanem in zona sa te asteptam. Sunt sigura ca o sa iti dai seama foarte repede de ce vrem noi sa stim, in general, de la tine atunci cand vorbesti de o destinatie: cand ai fost acolo, eventual cum ai ajuns (variante de transport), cat ai stat, unde ai stat, cam care au fost preturile, ce fel de oameni ai gasit acolo, ce obiceiuri, ce ai vizitat, ce ti-a placut tie din ce ai vazut si ce nu ti-a placut, ce ar trebui sa faca altii care vor ajunge pe-acolo ca sa aiba un sejur mai reusit decat al tau. Banuiesc ca astea sunt cerintele generale - daca mai sunt si altele, o sa afli :-))

Si o cerinta particulara, ca fiecare o are pe a lui: ce ai gasit interesant de cumparat prin locurile pe unde ai fost? diamante ieftine? haine? adica prin ce magazine merita sa aruncam cu (putinii) banii din portofel?

Merci, curaj si spor!

Dragoș_MD
    [16.03.10 23:35:27]

si inca o sugestie: mai ales in astfel de locuri indepartate, cu obiceiuri total diferite de ale noastre, e foarte important (in cazul fericit ca poate totusi careva dintre cititori vor ajunge acolo vreodata) sa vorbesti despre traditii, despre ce se face dar mai ales despre ceea ce NU se face adica nu e politicos sau chiar poate fi ilegal in acele locuri (cum ar fi in unele tari musulmane ca o femeie sa nu-si acopere parul si/sau chipul in intregime).

am mai ascultat povestirile cuiva care a locuit o vreme (suficient de lunga) in Vietnam si povestea despre niste lucruri cam "periculoase" pe acolo. exista criminalitate si nu e chiar de neglijat. poate tu ai fost in zone mai ferite, dar cred ca e util sa vin si eu cu acest fragment de informatie. (m-as bucura sa pot convinge acea persoana sa scrie si aici; din pacate si in locul unde a scris initial nu a mai revenit de foarte mult timp). : (oricum pozele pe care le-a impartasit de acolo sunt fantastice!

[16.03.10 23:49:30]

florinene, ce scrii este interesant pentru noi, chiar foarte interesant!

Pe acest site sunt persoane avide dupa astfel de informatii si citesc cu placere ceea ce scrii DAR... te rugam nu te grabi sa scrii cat mai multe intr-un timp foarte scurt. "Apasa frana" si detaliaza, noi avem rabdare si am aprecia mult acest lucru.

Eu zic ca poti, nu? Bafta! Asteptam si alte randuri ale tale!

[17.03.10 21:49:05]

un post nou despre Libia. Asta asa, de distractie. Am ascultat sfatul si scriu de zor un post despre Chile. Separat pe computer, cu grija si multe amanunte

ancamariagadea*
    [18.03.10 01:35:30]

Chile, ce frumos suna...Asteptam cu nerabdare!

Andox
    [18.03.10 02:12:53]

Parerea mea e sa nu mai postezi asa de distractie.

E pacat.

Ai avut sansa sa mergi in niste tari la care multi doar viseaza, asa ca macar povesteste ce ai vazut TU acolo, ce ai simtit, cum ai trait tu acele zile, chiar si o cina la restaurant poate fi povestita in felul cum ai perceput acea tara.

Faptul ca tu imi insirui niste chestii generale pe care le stiu majoritatea pasionatilor de turism nu ma ajuta pe mine cu nimic.

E ca si cum eu as merge la Paris si as scrie "sa vizitati turnul Eiffel, Louvru si Arcul de Triumf... aaaa si daca aveti copii si Disneyland".

Sorry daca am fost putin cam dur dar pune-te si tu in locul nostru.

ancamariagadea*
    [18.03.10 16:15:07]

Propun si aici o melodie:

click aici

[18.03.10 19:04:34]

Atasat melodia. Se poate schimba la dorinta autorului review-ului.

Diaura*, florinene*, lizuk, Valentina69
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Vietnam: