ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2016
    DIN: targu mures
    ÎNSCRIS: 03.11.16
    OCT-2016

Absolut de vis...

Tocmai ce ne-am intors din Punta Cana (sejurul a fost in ultima saptamana a lui oct 2016), insa pentru prima oara in viata as putea spune ca m-as muta acolo maine fara nici un regret (sau aproape niciunul)... De ce? ...

Am plecat pe ideea de a nu zbura direct din Madrid dupa un zbor de Mures (3.5 ore), asa ca ne-am hotarat sa stam cate o noapte la dus/intors in Madrid. Pachetul luat de la o agentie cunoscuta din Spania a fost de 925 eur / persoana insa totalul costurilor aditionale (2 excursii / persoana, cadouri, suveniruri din Dominicana si Spania, drumul de Mures-Madrid au mai ridicat costul cu inca vreo 400 eur/persoana) (din experienta va zic ca se poate reduce dar tot va costa aprox 200 eur/pers - drumul spre Spania, aprox 1 excursie, ceva suveniruri)

Zborul

Madrid - Punta Cana... lung, extrem de lung, in ciuda avionului nou si foarte modern de care dispuneam (filme, documentare, seriale, jocuri, etc, hrana de 2 ori / traseu + bauturi), poate fiind facut pe zi (decolare 17.00 aterizare 19.30) (nu va lasati pacaliti ca e si diferenta de fus orar aici). Returul parca a fost mai usor. Desi am decolat pe intuneric (20.30), extrem de rapid s-a facut lumina (zburam contra fusului orar)... insa cu un somn adanc e mai lejer decat varianta tur. Racoarea din avion pe ambele curse a fost anulata de paturile date in avion si pernitele de somn sunt mai mult decat utile (gratis toate). Totusi este recomandat sa aveti la voi casti audio, ca cele din avion costa aprox 5-6 eur si nu sunt deloc de calitate.

Punta Cana

La coborare din avion am avut impresia ca ne sufocam si ca imbracamintea (pantalonii lungi de altfel) e scosa dintr-un jet umed si extrem de fierbinte si pusa direct pe corp. Stati linistiti... aceasta senzatie o aveti extrem de putin timp... adica 7 zile cat se sta acolo in medie. Adevarat ca dupa 4-5 zile va mai obisnuiti cu umiditatea extrem de ridicata insa tocmai de aceea slipii si pantalonii scurti sunt singurele haine acceptate de corp in acele zile. In rest 7 zile de soare cu putini nori (bineveniti de altfel), o ploaie calda de 5 min in care nu am vazut picurii sa ajunga pe jos (practic se evaporau de la caldura excesiva). Acces prin tara nu am avut (nu te lasa asa usor sa iesi sa vezi saracia lucie in care traiesc... te duc unde vor iei, tocmai ca sa ramai cu experientele placute)

Hotelul / Plaja

Un hotel absolut impresionant (practic un complex de vile cu cate 24 camere fiecare) (majoritatea standard - 25 dar si vreo cateva privilegiate/deluxe - vreo 10), diferenta constand mai mult in ceva servicii suplimentare acordate insa in rest extrem de asemanatoare cu celelalte). Personal nu se justifica diferenta de plata intre asemenea camere. Fiecare camera cu bun gust mobilata, seif, minibar, televizor cu peste 80 canale, aer conditionat functional non-stop... o binecuvantare pe caldura existenta). Baia foarte curata, moderna, cu dus si separat cada rotunda imensa, fara mirosuri ciudate sau canale infundate desi stateam la parter.

Prin resort doar curatenie exemplara, cocotieri, plante exotice, pasari, si angajati veseli, zambitori, bucurosi...

Restaurantele/barurile de nota 10, mancare europeana de foarte buna calitate si foarte multa si diversificata (comparabila sau chiar depasea hotelurile Riu de pe litoralul bulgaresc - pentru cunoscatori). Bauturile de asemenea, insa aici am preferat sa mergem pe variante ceva mai locale (rom, mamma-juana, pina colada) decat sa amestecam tot ce exista. De piscina nu pot spune mare lucru (curata, imensa, calda) deoarece in afara catorva minute petrecute prin zona am preferat plaja resortului)

Distractia exista (in functie de preferinte), spectacole in resort si pe plaja, seara in zona teatrului, casino, sport, etc- personal am mers si pe ideea odihnei a. i. spre sfarsitul zilei preferam sa ne retragem in camera, decat sa stam pe baricade.

Plaja - de VIS, parca ai calca pe faina, alba, curata, cu o mare extrem de calda (nu totdeauna curata, se tulbura uneori din cauza furtunilor pe mare probabil), sezlonguri gratuite si prosoape (nu va duceti cu voi de acasa), ciupercute de paie pentru umbra.

Excursiile

Luate de la agentia cu care am luat (ne-au abordat direct a 2-a zi ca si cand sa nu avem timp sa cautam in alta parte. Oricum preturile au fost ok din punctul nostru de vedere: 75 usd Saona si 110 Isla Catalina (probabil de pe plaja sau alte oferte prin resort le scotem la vreo 5-10 usd reducere) - insa nu stiu daca se merita riscul unei alte oferte. Nu are rost sa va spun despre excursii (insula Saona si laguna naturala din apropiere sunt din punctul meu de vedere cele mai frumoase locuri de pe Pamant.) Daca aveti sansa luati aceasta excursie de 2 ori in cadrul unui sejur in detrimentul altora. Nu povestesc mai mult de acestea, las pozele sa vb in numele meu (servicii incluse - iaht viteza, cataraman, bai in zone cu apa extrem de curata, masa si bautura all inclusive pe iaht, insula, etc)

Impresii generale

- este o tara ce traieste din agricultura, construita (autostrazi, hoteluri, etc) de spanioli si care si-au pus amprenta pe tot ce este acolo

- spre deosebire de alte zone nu ai cum sa te pierzi in aceasta tara. De la aeroport si pana la orice excursie organizata, sunt extrem de meticulosi in ce priveste siguranta turistului, foarte atenti sa nu scape pe careva din ochi. (totul este organizat, notat, reverificat, nimeni nu face nimic de capul lui... linistiti puteti merge si nu veti avea surpize neplacute in acest sens)

- tocmai datorita acestor masuri exista o paza poate excesiv de deranjanta (la intrare in resorturi, la parcarile comune de transfer al hotelurilor, etc)

- apa extrem de sarata, mai ales pentru cei ce au facut baie toata viata in Marea Neagra. Nu este prea placuta la inghitit, si cu atata mai neplacuta pentru ochi

- taxa de intrare 10usd/iesire 20usd (sau eur) - pe ei nu-i intereseaza disproportia dintre eur/usd.

- orice bun achizitionat se negociaza la greu (am scos un pachet initial de trabucuri (25) de la 40 usd la 20 usd impreuna cu un pachet mai mic si un lantisor cu piatra turcoaz) - asta in ideea in care un trabuc in resort costa aprox de la 4-5 usd in sus.

- sejur cu copiii - nu recomand. Eu ca adult am innebunit cu privire la drumul lung, diferenta de fus (mai vizibila in obosire la intoarcerea in tara), caldura si umezeala foarte prezenta (ma refer la copiii mici cu varste de pana in 5-7 ani)

De revenit - cu siguranta, chiar si la acelasi hotel desi imi place sa evit locurile deja vizitate

Excursie - Saona 110% - nu faceti 10.000 km si sa evitati acest loc

Probleme - absolut deloc

Recomandare - in loc de 2 sejururi de Mamaia unde sunteti batjocura hotelierilor romani si a nesimtirii, recomand 1 sejur de Punta Cana fara a sta pe ganduri.

Ma scuzati pentru comentariul lung, insa nu este nici macar 1% din senzatia care o ofera o asemenea excursie.

Trimis de cristian.s* in 03.11.16 02:51:51
    Validat / Publicat: 03.11.16 09:18:04
    • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 3413 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristian.s*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P04 isla Saona

[03.11.16 06:40:23]

@cristian.s: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

... asa ca ne-am hotarat sa stam cate o noapte la dus/intors in Madrid.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

maria55 †
    [03.11.16 10:52:53]

@cristian. s, excekenta descriere si binevenite sfaturi pt eventualii doritori! Astept si continuarea... daca a fost doar 1%????! Felicitari!

[03.11.16 12:44:05]

@cristian. s: Bun venit iti spun si eu si ma bucur ca ai dorit sa ne impartasesti si noua aceasta experienta.

Am citit in ultima vreme ceva articole deapre aceasta destinatie exotica si nu a fost unul care sa nu spuna ca nu a fost incantat astfel incat incet, incet poate ne vom face planuri de mers acolo.

Si excluzand drumul, cred ca totul merita.

Felicitari, votat cu placere.

cristian.s*AUTOR REVIEW
    [04.11.16 01:00:30]

@webmaster45: da, pozitionarea gps este corecta. Legat de partea de Madrid nu va pot ajuta deoarece am stat la ceva rude, si ziua ne-am plimbat prin magazine (de aici si alte costuri suplimentare). MS

terybery
    [08.02.17 15:01:17]

@cristian. s:

Buna ziua,

Ma intereseaza si pe mine daca in camera se gaseste si fier de calcat? (noi o sa plecam peste 2saptamani)

Ce se mai poate vedea in afara de ceea ce ati mentionat in review,ati mai vizitat si alte locuri?

Multumesc.

cristian.s*AUTOR REVIEW
    [08.02.17 21:22:57]

@terybery: Buna, fier de calcat nu gasiti in camera (va recomand sa va luati din auchan/media galaxi cu 80-120 lei (din acela de voaiaj). Prizele lor sunt pe 110 volti si au in baie si in camera cate un adaptor la 220 v. Deci cu 2 prize va descurcati. De vizitat se mai pot vizita multe, in general fiecare hotel are propriile agentii in lobby care vand pachete + cei de pe plaja (la catalonia nu am vazut pe nimeni pe plaja in acest sens). Linistiti puteti sa luati ceva excursii insa pe langa mega-oferta de reducere a lor (standard orisicum) mai scadeti inca vreo 5-10 dolari ca se poate... Sfaturi

- nu luati mai nimic de pe insule ca sunt f. scumpe si aceleasi produse le gasiti si in orasul de plecare catre aceste insule (la vanzatori ambulanti)

- chiar daca autocarul care va duce in excursii intarzie nu va faceti griji * (sunt f. bine organzati). E posibil sa fie au autocar care sa i-a o parte din grup iar voi sa mergeti cu alt grup (cu alt autocar dupa 5 min).

- totul in excursii se merge pe "familii" (familia lui Pedro, familia lui Alexander - adica liderul grupului). Sfat - nu va pierdeti de grup, invatati spaniola (foarte utila acolo).

- sincer daca m-as duce inapoi m-as duce pe minim 9 zile - 11 zile. Atunci chiar ai timp de minim 3-4 excursii

- in total sunt cam vreo 13-15 excursii posibile (intre 40-120 dolari/pers) - depinde de distanta si obiective

- sincer nu ma pasioneaza delfinii sau buggy-urile prin jungla lor (nu am fost in desert cu asa ceva, cu atat mai putin sa ma duc pe acolo...) Totul depinde de voi

- nu va speriati, cam toti de acolo fac o indigestie alimentara in primele 2-3 zile (tine cam o jumatate de zi, max o zi) - (ceva diaree, etc...) -sa aveti ceva medicamente (pun pe seama caldurii excesive) deoarece mancarea e prea europeana sa fie ceva (sau cine stie poate asa am nimerit noi. Ciudat fiindca eu nu sunt deloc sensibil)

- deci incercati sa nu va aruncati la excursii in primele 2 zile, pana nu va acomodati cu zona, ca s-ar putea sa nu puteti participa (se poate reprograma excursia, insa sa mai fie posibil - de regula fiecare se face in zile stabilite ale saptamanii)

- mergeti neaparat la Saona. La inceputul sejurului, caci daca nu se poate organiza (vreme extrema, etc) si nu mai reusiti veti regreta enorm.

- mergeti neaparat la Saona. La sfarsitul sejurului, caci daca mergeti la Saona, tot restul excursiilor nu se vor ridica la nivelul acesteia, si veti avea un sentiment ciudat ca ati vazut deja ceea ce era mai frumos...

- mergeti neaparat la Saona. De fapt daca reusiti mergeti de mai multe ori acolo. Eu m-as duce in seara asta fara nici un regret (cu hainele de pe mine).

- lasati minim o zi de odihna intre excursii (mai ales la cele de o zi). E obositor drumul si e nevoie de odihna.

PS. scuze de lungimea postului dar m-a luat valul. Apropo daca mergeti cu avionul in aceasi zi atentie! . De regula daca mergeti cu avioane wizz, ryanair (chiar Tarom) ajungeti pe terminale de low-cost, iar cele de linie sunt la alte terminale, iar transferul poate dura ceva timp. !

Distractie placuta

terybery
    [09.02.17 08:46:43]

@cristian. s:

Multumesc din suflet, nu a fost deloc lung review-ul, a fost chiar folositor, chiar o sa zburam cu TAROM de la Buc., este bine de stiut.

Multumesc.

cristian.s*, maria55, mishu, terybery