ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.11.2016
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 14.04.12
OCT-2016

West City Hotel Cluj - 4 stele adevarate

Pentru ca aveam treaba in - oarecum - zona Clujului (la ceva mai putin de 100 km) am hotarat ca cea mai buna cazare ar fi chiar acest oras. Si de pe locul din dreapta al masinii am inceput sa scroll-ui booking-ul. Nu erau prea multe variante dat fiind ca era ora 17 si cautam cazare pentru seara aceea, dar dupa alte 2 hoteluri de 4 stele care nu m-au prea convins, a aparut West City. Pozele reusite, comentarii bune, singura lui "deficienta" parea a fi localizarea, intr-un cartier marginas/comuna limitrofa a Clujului, Floresti. Ma rog, pe urma am constatat ca locatia - chiar daca departe de centru (pana in 20 lei taxi cu tot cu ciubuc, un drum) - este totusi la doi pasi de Polus Center, un mall imens. Deci cu localizarea - una calda, una rece. Totusi rezonabil. Parcarea hotelului gratis la dispozitia clientilor si incapatoare.

Despre hotel in sine avem numai cuvinte de lauda. Arhitectura moderna (cu precadere in spatiile publice), multa sticla si metal, un hotel pe stil "business" - cu siguranta stiti cum este: iubim pensiunile rustice unde e cazul, iubim atmosfera lor calduroasa (Grecia, Sighisoara, Maramures, etc. etc. etc.) dar intr-un oras cosmopolit un hotel tip business pare cea mai buna alegere. Ca doar iubim si gulasul, dar si inghetata, si am bea si o palinca neaosa, dar nu zicem nu unui cocktail... in fine.

Camera hotelului (dubla) spatioasa, cu un pat maaaare si comod. Incalzirea mergea puternic, desi inca nu era foarte frig. Mobila noua si moderna, minibarul aprovizionat si cu preturi destul de rezonabile. Baia de asemenea mare si cu instalatii sanitare moderne, prosoape si halat de baie calitative (grosute, te stergi si aproape nu sunt ude), articole de toaleta ok.

Curatenia impecabila atat in camera cat si in baie.

Personalul hotelului a fost amabil, iar micul dejun (servit intr-o sala incapatoare) variat si gustos, produsele au fost de calitate si pentru toate gusturile. Micul dejun a fost inclus in pret.

Rezumand, acest hotel isi merita dupa parerea mea cele 4 stele, e foarte potrivit pentru turismul de afaceri, dar si, de ce nu, pentru un city-break de placere. Asa cum am zis mai sus, singurul dezavantaj este localizarea cam departe de centru. Dar daca aveti masina personala (sau doriti sa ramaneti intr-o seara si pe la mall) nu cred ca e o problema asa de mare. Iar daca vreti sa iesiti seara in centru si sa nu aveti grija masinii, taxi dus intors este cam 35-40 lei.

Eu recomand acest hotel si probabil il vom alege din nou la o viitoare escapada in Cluj. Atasez si 2 poze de proasta calitate cu telefonul (e tot ce am) - fiind plecati cu treaba, am uitat aparatul foto si oricum era seara cand am ajuns la hotel.

Vacante frumoase!

Trimis de plummy in 01.11.16 22:51:20
Validat / Publicat: 02.11.16 08:04:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CLUJ.

VIZUALIZĂRI: 1316 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (plummy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.00 EUR pe cameră

[02.11.16 08:03:34]

@plummy: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

plummyAUTOR REVIEW
    [02.11.16 11:00:50]

@webmaster26: Da, cred ca este ok!

plummy
    Alte impresii din această RUBRICĂWest City Hotel [Florești]: