ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.03.2010
AUG-2009
2 AD. + 1 copil 5 ani COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Se poate si mai bine

O zona superba, o pensiune acceptabila care are in dotare un restaurant ok, camere destul de nasoale, un bazin (lighean) in care se poate pescui daca va plictisiti, o gradina frumoasa si mult aer curat.

In zona este mai greu de gasit cazare, mai sunt cateva pensiuni mereu pline asa ca in lipsa de altceva merita sa inoptezi 1-2 zile.

nota WM6: inclus textul din ecoul scris ulterior pentru detaliere:

Asadar am ales sa facem o plimbare rapida de 3 zile prin frumoasa noastra patrie. Am plecat din Bucuresti spre Sibiu unde am zabovit cateva ceasuri, apoi obositi am hotarat sa ne cazam in zona Avrigului ca de oras suntem satui... si am plecat hotarati spre pensiunea... unde soc in timpul saptamanii (miercuri) era plina ochi... Apoi am oprit la Pensiunea Ghiocelul unde am gasit camere si ne-am cazat.

Pentru parcarea autoturismului a fost nevoie sa astept cca 20 min ca sa scoata patronul s-au ce o fi fost el 2 auto din curte, dupa care am scos bagajele si am mers in camera. Camera micuta imbibata cu un miros greu... care nici macar dupa ce am aerisit-o nu a disparut, curatica in felul ei, putin racoroasa. Curtea frumusica, multa verdeata, amenajata acceptabil si pentru copilasi.

Ca sa cobori la bazinul (lighean) de pescuit trebuie sa treci printre 2 corpuri de case care iti lasa impresia de un mic ghetou. Indiferenta celor de acolo, barmani, angajati... mi-a confirmat inca o data ca este loc si de mai bine.

Mancarea si bautura... sunt ok. A doua zi am pornit spre PLAIUL FOII care va spun cu mana pe inima ca am avut impresia ca am ajuns in rai... aici numai cuvinte de lauda... si intr-un final tot in eternul meu Bucuresti.

Trimis de sildor in 16.03.10 16:06:28

VIZUALIZĂRI: 2431 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sildor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.00 EUR pe cameră

[16.03.10 16:14:05]

te-as ruga sa dezvolti mai pe larg nemultumirea in ceea ce priveste serviciile si cazarea pentru a-si face o idee cititorii de ce ai dat note asa de mici.

De asemenea te-as ruga sa ne comunici si un pret la cazare

Florina38*
    [16.03.10 16:25:56]

Doar doua fraze???

gushpi
    [16.03.10 16:40:53]

poti pescui daca te plictisesti? adik inlocuiesti o plictiseala cu alta?

Florina38*
    [16.03.10 16:42:41]

Pentru gushpi:

M-ai facut sa rad in hohote!

[16.03.10 16:53:28]

Nemultumirea consta in faptul ca lasa de dorit la cazare unde camera in care am fost noi cazati era foarte mica cu un miros urat care nu a iesit nici macar atunci cand am lasat geamul deschis, cat despre serviciile de masa pot spune ca sunt ok se vede si din nota mea... la preturi de capitala

Pretul la cazare in timpul saptamanii era de 80 lei camera, nu stiu in week -end ca am plecat dupa o noapte.

Sanziana
    [16.03.10 17:12:19]

si totusi ai scris ca ai stat trei nopti... ai incercat sa schimbi camera?

Din ce am vazut la celalalt review si de pe net, pare o pensiune draguta si ar fi pacat sa alterezi imaginea despre aceasta locatie doar din cauza unui miros. Si in privinta marimii camerelor, am stat de nenumarate ori la pensiuni in camere mici dar cu un farmec aparte. Serviciile au fost cotate de tine cu 50 % grad de satisfactie. In ce fel ai fost tratat de personal de ai dat doar atat? Si cum sta treaba cu ligheanul?

[16.03.10 17:31:28]

Sejurul nostru era de 3 zile, cazarea la acesata pensiune 1 noapte, cat despre alterat imaginea, chiar nu ma intereseaza. Este strict parerea mea pe care o mentin, pentru ca turismul in Romania si serviciile vor creste prin critica (reala) decat prin laude (false).

Cat despre lighean poti sa incerci si acasa... dai drumul la 2 pesti in el si incerci sa-i pescuiesti

Sanziana
    [16.03.10 17:59:07]

pai eu chiar asta ti-am cerut, critica. nu te-am acuzat ca ai fi rau intentionat, si eu critic conditiile din turismul romanesc si as vrea sa se schimbe ceva, dar ai fost foarte vag in exprimare. si eu dau note proaste la anumite locatii, vezi primul meu review despre Le Baron Vatra Dornei, . dar le si justific (s-a purtat urat, s-a uitat cas, nu mi-a facut patul...) de aia te-am intrebat de ce ai dat nota la jumatate ptr servicii, ce s-a intamplat? si faza cu ligheanul, ai scris intai bazin, dupa aia lighean. Eu nu fac asocierea intre aceste doua cuvinte si de aia m-ai pus in dificultate, as vrea sa inteleg ce ai vrut sa spui prin asta. Nimeni nu te ia la misto aici sau te critica, doar incearca sa inteleaga anumite lucruri despre anumite locatii pentru a le putea ocoli sau vizita pe viitor. Pana la urma, asta e si scopul site-ului. Deci, ma luminezi cu serviciile?

mario 110
    [16.03.10 19:44:58]

cel putin din pozele postate de dumneavoastra, pensiune mi se pare draguta, are o curte mare, aranjata cu bun gust...

pentru a avea unde sa dormi doua trei nopti, mi se pare mai mult decit acceptabil la 80 de ron pe noapte... poate sunt eu prea putin pretentios?

[16.03.10 20:02:09]

@mario110 daca te uiti mai atent pozele sunt postate de un alt user,respectiv @crisp.

magdalena
    [16.03.10 20:30:33]

Gushpi, m-ai facut sa rad!!!

Slidor, cum ai ajuns aici? Sunt tare curioasa cum ajung turistii la niste pensiuni ascunse te miri unde, ce ii determina sa o aleaga, ce poti face in zona, etc.

mario 110
    [16.03.10 20:55:32]

@web; aveti dreptate. dar cred ca pozele se refera la acelasi loc, nu? altfel ce ar cauta acolo? eu ma refeream strict la continutul pozelor.

intradevar am gresit cind am spus"pozele postate de dumneavoastra", dar sunt de la pensiunea din titulatura, nu?

[16.03.10 21:03:59]

corect, daca sunt mai multe review-uri pentru o locatie apar toate pozele incarcate de acei useri ptr obiectivul respectiv

gushpi
    [17.03.10 12:19:09]

imi asum rolul de bufon! vad ca-mi merge!

[17.03.10 16:30:08]

Dragii mei critici si critice... revin cu suplimentarile despre aceasta pensiune, asa cum va place...

NOTA WM6: am mutat textul (foarte reusit!) cu detalii in corpul impresiilor.

ionut73
    [17.04.10 15:50:00]

nu ai dreptate... eu merg aproape la fiecare sfarsit de saptamana si nu e deloc asa, camerele sunt ok, cat despre "ligheanul" de pescuit, sunt 3 lacuri de toata frumusetea, am postat si poze din care poti sa-ti dai seama.

[20.04.10 11:56:53]

Ionut, ma bucur ca te simti bine la aceasta pensiune, gusturile nu se discuta... dar te rog sa mai privesti inca odata fotografiile sau la urmatorul wek cand ajungi acolo sa fii mai atent la detalii gen camere, gangul prin care treci sa cobori la lacuri si atentie!!! prin acel gang se mai intind si rufe spalate sa nu te lovesti de cine stie ce in drumul spre splendoarea lacurilor.

ionut73
    [20.04.10 12:23:30]

daca tu vii odata pe an si nu esti multumit, asta este .... uite peste 2 saptamani am un chef mare aici si o sa mai pun niste poze... tu de ce nu postezi cateva poze sa ne convingi..????

[23.04.10 15:32:00]

Ionut, distractie placuta si bafta multa !!!!

ps: vin de cate ori vreau, merg unde doresc, gandesc si ma exprim liber .... sunt un om liber...

si in incheierea dialogului nostru nu uita ca turismul in Romania va creste prin bun simt si responsabilitate si intotdeauna criticile justificate vor imbunatatii serviciile celor care le pasa.

vgmandeea
    [15.02.11 13:11:37]

Buna, sunt VGMandeea, si vreau sa iti spun ceva Sildor, am fost si eu cu familia mea la aceasta pensiune de cateva ori, si am fost multumiti iar ce ai spus negativ despre aceasta pensiune dupa parerea noastra ai fost cu siguranta in alta parte ptr ca noi nu am intalniti nimic din problemele pe care spui ca le-ai intalnit tu acolo! Totul a fost ok. Lacurile pe care le-ai numit ligheane sunt in inchipuirea ta ligheane ptr ca eu nu am vazut asa ceva! Lacurile sunt si mai mari si mai mici si acele lacuri de la pensiune sunt populate cu pastravi si daca va place sa pescuiti cei de acolo va pot pune la dispozitie undite si ce va treuie sa va satisfaceti placerea. Noua personal ne-a placut tot ce am gasit acolo si cu siguranta o sa mai mergem! Respect VGMandeea.

Schwahhofer
    [15.05.13 13:26:59]

@sildor: Buna, nici eu nu pot fi de acord cu dumneavoastra eu merg la aceasta pensiune de 8 ani si nici macar o data nu am intalnit nimic din ceea ce spuneti, camerele sunt curate si aerisite iar personalul este chiar foarte amabil. Pentru a face asemnea afirmati trebuie sa aveti dovezi, iar dv. inca nu ati adus nici o dovada la tot ceea ce ai spus!!!

gushpi, magdalena, Schwahhofer, sildor, vgmandeea
    Alte impresii din această RUBRICĂCabana Ghiocelul [Valea Avrigului]: